Manowar @Release Athens Festival 14/6/2019

Μετάνιωσα που δεν πήγα τελικά. Δεν ήμουν ποτέ φάν των Manowar, αλλά ήθελα να τους δώ κάποια στιγμή. Απο τι διαβάζω εδώ, και ότι είδα στο youtube ήταν μια πολύ καλή συναυλία που ευχαρίστησε πολλούς.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι η Πλατεία Νερού δεν έχει μέρη που μπορείς να προφυλαχθείς απο τον ήλιο, και αυτό παίζει τον ρόλο του ειδικά όταν θέλει κάποιος να πάει απο νωρίς.

1 Like

Φίλε μου δυστυχώς εμένα έτσι μου φάνηκε. Μακάρι να ήταν αλλιώς. Αλλά όταν ξεκινάει το “blood of my enemies” που είναι ίσως το αγαπημένο μου κομμάτι από Manowar και δεν το αναγνωρίζω ε τι άλλο να πω;

Όσον αφορά τη Μαλάκασα χαίρομαι που βλέπω ότι και άλλοι το θεωρούν καλό μέρος. Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα μεγάλα φεστιβάλ του εξωτερικού γίνονται εκτός των πόλεων σε χωράφια (Wacken, Download, Grasspop κτλ )

Αλλά θέλει οργάνωση. Πολύ οργάνωση. Και επενδύσεις.

Στο Wacken δεν πας και παρκάρεις όπου θέλεις. Θα παρκάρεις εκεί που θα σε βάλουν αυτοί. Εκεί ανάμεσα στα χωράφια έχει και μερικούς δρόμους με άσφαλτο. Λες ωραία θα πάω από εδώ με τη βαλίτσα να μην την σέρνω στα χώματα. Όχι τρως πόρτα. Τους έχουν κλεισμένους τους δρόμους για να κινούνται τα οχήματα του wacken ή τα ασθενοφόρα αν χρειαστούν ή οι ανάπηροι κτλ.
Φυσικά πουθενά δεν είναι τέλεια. Παντού θα φας ταλαιπωρία όταν μαζεύεται τόσο πολύς κόσμος. Αλλά ξεγύγαμε από το θέμα.

Παρόλη την κριτική μου στους Manowar δεν μετάνοιωσα ούτε στιγμή που κατέβηκα να τους δω ούτε την ταλαιπωρία που έφαγα ούτε τα λεφτά που ξόδεψα. Θα το ξαναέκανα ευχαρίστως. Και μακάρι να ξανάερθουν να τους ξαναδούμε.

2 Likes

4 Likes
2 Likes

Ωραιο κειμενο

Το Rock Fest Barcelona (στο οποίο πάω αρχές Ιούλη) γίνεται μέσα σε πόλη (σε πάρκο) με προσβασή απο το μετρό.


Το Arrow γινόταν σε πόλη, στην Ολλανδία πριν σταματήσει.
Το Sweden Rock γίνεται στο χωρίο του Norje (1000 μέτρα απο τη διαστάυρωση που μπαίνεις).

Τι έχουν κοινό ? Οτι σέβονται το κοινό και δεν βγάζουν 100.000 εισητήρια. Τα φεστιβάλ με 80.000 + 100.000 δεν τα φχαρστιέσαι λόγω κόσμου. Πολλές ουρές, πολύ βρωμιά, αν πιάσει βροχή άστο, και τα γκρούπ με κυαλιά.


Αυτά τα φεστιβάλ στέκονταί με 12.000-20.000 κόσμο ανα ημέρα και εισητήρια (90 ευρώ τη μέρα ή 200-250 το τριήμερο ή τετραήμερο) Προφανώς πληρώνουν μόνο το μεγαλύτερα συγκροτήματα αμοιβές και μονό τα έξοδα στα μικρότερα.
Θαρρώ πως θα μπορούσε να στηθεί κατι τετοιό και Ελλάδα αν α)το ξεκιναγε κάποιος β) δεν υπήρχε η λογική - νταξ μωρέ βάλε εκει ένα rotting christ ή VIC ή 1000 mods ή καποιο άλλο “σιγουράκι” και θα έρθει κόσμος, λες και έχει κατι καλύτερο να κάνει (σιγά μην ασχοληθούμε παραπέρα). Αστείες “διαβαθμήσεις” και “VIPηλίκια” και early entry tickets δείχνουν έλλειψη φαντασίας και αρπακολατζίδικη λογική, στο βωμό της γρήγορης κονόμας. Η αποθέωση μιας συγκεκριμένης κάστας, με κριτήρια γηπεδικά και η πολυδιάσπαση έχει δημιουργήσει μια στρεβλή λογική την οποία δυστηχώς μεταφράζεται στην σημερινή συναυλιακή πραγματικότητα.

12 Likes

Rock Fest δεν είναι ακριβώς μέσα στην πόλη. Επειδή έχω πάει. Ουσιαστικά είναι σε ένα προάστιο το οποίο θες 40min περίπου με το μετρό για να φτάσεις. Και γίνεται αν έχω καταλάβει καλά σε ένα τεράστιο πάρκο. Κορυφαίο φεστιβάλ για μένα.

2 Likes

Προάστιο. Πας πανεύκολα, φεύγεις πανεύκολα. Οργάνωμενο και πολυσυλλεκτικό με φοβερή ατμοσφαιρά. Καμιά σχέση με τα “Γερμανικά” λασπόλουτρα, βλέπε Wacken, που πλέον έχουν γράψει και στα παλαιοτερά τον υποδημάτων τους το lineup, αφού παει ο κόσμος “για το event”, πριν καν ανακοινωθούν ονόματα.

1 Like

Υπερτίμιο line up και συμφωνώ με όσα λες, αλλά εδώ άραγαε θα είχαμε 12-22κ καθ μερα σε κάτι αντίστοιχο? Δυστυχώς περά από τους διοργνωτες και ο Ελληνας ως μέση μονάδα θα πει “σοιγα μην δωσω 200 ευρω, δεν το αξιζουν τοσο αυτά τα bands αλλά θα ηθελα να τα δω για λιγοτερα”. Κοινή ακουδεικη λογικη που την εχω ακόυσει από άκυρους μέχρι φίλους. Δυστυχώς δεν έχουμε συναυλιακή παιδία. Βαλε Metallica και ας παίζουν από κατω nightstalker και βεβεηλος (και ναι μου αρεσουν οι nightstalker)

4 Likes

Και εγώ αναρωτιέμαι πως καταφέρνουν και φέρνουν τόσο μεγάλα ονόματα στο Rock Fest με τόσο λίγο κόσμο (20χιλ). Σίγουρα θα έχουν κάποια αβάντα από το Δήμο. Και σκέψου ότι αν πάρεις early bird εισιτήριο σου βγαίνει πάρα πολύ φτηνό.

Εμένα μου αρέσει πολύ γιατί πάντα κινούνται σε πιο μελωδικά είδη, πολύ Power που μου αρέσει και αρκετό Hard Rock. Ίσως επειδή είναι μεσογειακός λαός οι Ισπανοί. Σε αντίθεση με τα βορειο ευρωπαικά που είναι πιο βαρύ πράμα. Επίσης έχει το φοβερό ότι συνδιάζεις το φεστιβάλ με τουρισμό στη Βαρκελώνη που είναι γαμώ τις πόλεις για βόλτες και για ποτά και για φαγητό. Δεν ξέρω αν έχεις ξαναπάει αλλά θα περάσεις τέλεια.

Εμένα πάντως μου αρέσουν και τα άλλα. Έχω πάει πολλές φορές στο Wacken και παρα την ταλαιπωρία που τρως το θεωρώ κορυφή. Το αγαπώ!

2 Likes

Πω ρε φίλε φεστιβαλάρα! Στις 4 του μήνα παίζουν οι W.A.S.P. και βγαίνουν στις 23:20 :muscle:

Αυτοί οι Beast In Black βλέπω παίζουν στις 14:30 το μεσημέρι :crazy_face:

2 Likes

ίσως και να λειτουργούσε ένα τέτοιο εγχείρημα

Με τις περιγραφές που δίνετε , μάλλον θα τιμήσω κι εγώ στο άμεσο μέλλον

Edit : ZZ Top :cry::cry::cry:

12.000 X 90 μέση τιμή = περίπου 1 μυριο. αν πάει παραπάνω κόσμος ώς 1.5.
Εχουν χορηγούς και έχει και αβάντα απο δήμο και απο εφορία επειδή φέρνει τουρισμό. (έχουν και χαμηλό φορο στα θεάματα) βάλε και τι θα φάνε και θα πιούν όλοι αυτοί, σε κλίμακα λογικά δουλεύει. Εξάλλου, τα μισά θα σκάνε για τα μεγάλα ονόματα. (που προφανώς όσο πιο μεγάλα/ακριβά είναι τόσο περισσότερο κόσμο τραβάνε). Για να συνεχίζει να υφίσταται, λογικά δεν μπαίνουν μέσα.

2 Likes

συμφωνώ . Μου φαίνεται πολύ λογικό που έχουν ελαφρύνσεις και καλούς χορηγούς . Εκεί το βλέπουν αλλιώς όπως λες

Νομίζω πως και στο Rock Fest μια χαρά VIP και διαβαθμίσεις έχουν. Επίσης, δε θυμάμαι να έχει μετρό μετά τις 11.30-12 για το φεστιβάλ (πέρα από το Σάββατο που απ’ όσο θυμάμαι έχει μέχρι αργά) και δε μένει κάποιος κοντά στο πάρκο Can Zam (που δεν έχει και ξενοδοχεία κλπ να το υποστηρίξει) την έβαψε. Αυτό για το φεύγεις πανεύκολα. Εγώ θυμάμαι κόσμο να τρέχει να προλάβει το τελευταίο μετρό και να παστώνεται γιατί αν δε χωρούσε θα είχε 2 ώρες ποδαρόδρομο. Δεν υπάρχει καμία μέριμνα για να επιστρέψει κάποιος στο κέντρο αν χάσεις το μετρό και το λέω εκ πείρας. Και την ώρα σου στις χημικές θα φας πριν βγουν οι headliners, και για μπύρα θα περιμένεις και σκιά δε θα βρίσκεις εύκολα κλπ. Δεν είναι ονειρικό φεστιβάλ. Είναι ένα καλό, μεσαίου μεγέθους φεστιβάλ, αλλά η ταλαιπωρία με 20.000 κόσμο είναι δεδομένη. Υπήρχαν χρονιές στο Rockwave που ήταν καλύτερα.

Φεστιβάλ μέσα στο κέντρο πόλεων γίνονται. Και στο Λονδίνο πχ έχει το British Summer στο Hyde Park. 40-50.000 κόσμος, πάει και φεύγει με ΜΜΜ. Το Dynamo γίνονταν επίσης εντός πόλης (σε …ΧΥΤΑ). Tώρα αν έχει 12 ή 20.000 εισιτήρια είναι σχετικό. Στο British Summer με 50.000 κόσμο ήμουν ανετότατος, δεν περίμενα πάνω από 5’ σε ουρά και οι συνθήκες ήταν ανθρώπινες. Το ίδιο στο Sonisphere με 80.000 κόσμο. Γκρουπ που με ενδιέφεραν δε θυμάμαι να είδα με τα κυάλια. Έχει κόσμο που κάθεται αραχτός μακριά, αλλά αν θες να πλησιάσεις στη σκηνή φτάνεις στα 5-10 μέτρα χωρίς προσπάθεια.

Στο Rho στο Μιλάνο, 5 λεπτά περπάτημα από το μετρό βλαστήμησα. Mε 30-35000 κόσμο σε χώρο που άνετα παίρνει 70-80.

3 Likes

Οταν βλεπω wasp τοσο ψηλα μου φτιαχνει τη μερα. :metal:

Νομίζω πως και στο Rock Fest μια χαρά VIP και διαβαθμίσεις έχουν.

  • Οχι με έννοια “περιοχών”. Παροχών.

Επίσης, δε θυμάμαι να έχει μετρό μετά τις 11.30-12 για το φεστιβάλ (πέρα από το Σάββατο που απ’ όσο θυμάμαι έχει μέχρι αργά) και δε μένει κάποιος κοντά στο πάρκο Can Zam (που δεν έχει και ξενοδοχεία κλπ να το υποστηρίξει) την έβαψε. Αυτό για το φεύγεις πανεύκολα. Εγώ θυμάμαι κόσμο να τρέχει να προλάβει το τελευταίο μετρό και να παστώνεται γιατί αν δε χωρούσε θα είχε 2 ώρες ποδαρόδρομο. Δεν υπάρχει καμία μέριμνα για να επιστρέψει κάποιος στο κέντρο αν χάσεις το μετρό και το λέω εκ πείρας.

  • Εχεί κυκλικά aytobus με 40ε (που περιλαμβάνουν και ελεγχόμενο καμπίνγκ) που πάνε μέχρι 4 κάθε μέρα και ξεκινάνε απο 7 γύρω γύρω και περνάνε απο μέρη που μπορείς να κατέβεις κέντρο κτλ.

Και την ώρα σου στις χημικές θα φας πριν βγουν οι headliners, και για μπύρα θα περιμένεις και σκιά δε θα βρίσκεις εύκολα κλπ. Δεν είναι ονειρικό φεστιβάλ. Είναι ένα καλό, μεσαίου μεγέθους φεστιβάλ, αλλά η ταλαιπωρία με 20.000 κόσμο είναι δεδομένη. Υπήρχαν χρονιές στο Rockwave που ήταν καλύτερα.

  • Ε αναμονή για μπύρα 3-5 λεπτά ? Για τουαλέτες στο ορθιο τπτ, για χεστρά, ίσως 3-4 λεπτά. Τουαλέτα βρίσκεις ευκολούτσικα. Κωλοχαρτό είναι το θέμα αν θα βρείς. Το Rockwave καλύτερο ? Πότε ?

Φεστιβάλ μέσα στο κέντρο πόλεων γίνονται. Και στο Λονδίνο πχ έχει το British Summer στο Hyde Park. 40-50.000 κόσμος, πάει και φεύγει με ΜΜΜ. Το Dynamo γίνονταν επίσης εντός πόλης (σε …ΧΥΤΑ). Tώρα αν έχει 12 ή 20.000 εισιτήρια είναι σχετικό. Στο British Summer με 50.000 κόσμο ήμουν ανετότατος, δεν περίμενα πάνω από 5’ σε ουρά και οι συνθήκες ήταν ανθρώπινες. Το ίδιο στο Sonisphere με 80.000 κόσμο. Γκρουπ που με ενδιέφεραν δε θυμάμαι να είδα με τα κυάλια. Έχει κόσμο που κάθεται αραχτός μακριά, αλλά αν θες να πλησιάσεις στη σκηνή φτάνεις στα 5-10 μέτρα χωρίς προσπάθεια.

Στο Rho στο Μιλάνο, 5 λεπτά περπάτημα από το μετρό βλαστήμησα. Mε 30-35000 κόσμο σε χώρο που άνετα παίρνει 70-80.

  • δεν μπορώ να σχολιάσω.

Γιατί ρε σαδιστή, επειδή θα έχουν μεγαλύτερο κοινό να κοροϊδέψουν; Τι 'στε 'σεις μωρέ!

Μη μου το θυμίζεις. Μιάμιση ώρα να βγω από το κωλοπάρκινγκ, με τους ΓΕΛΟΙΟΥΣ.

4 Likes

συμφωνω απόλυτα φιλε, αυτο ονειρευομαι και γω για Ελλαδα και περισσοτερο σε Θεσ/νικη όπου αποτελει την μοναδικη μεγαλη πόλη στον Δυτικό κόσμο που αντιμετωπιζεται με απολυτη απαξιωση ΚΑΙ στον καλλιτεχνικό τομέα (οπου πρωτα απ’ολα φταίνε οι Βόρειοι…). Ολα πια στην Αθήνα. Οκ, εχει τον μισο πληθυσμό της χωρας αλλα το μέγεθος της αστυφιλίας ειναι απίστευτο στο Ελλαδιστάν!
Η Θεσ/νικη εχει τις προϋποθεσεις και πολλους μεγαλους και καταλληλους υπαίθριους χώρους για να διοργανωσει τετοιου μεγεθους 3ημερα φεστιβαλ προσελκυοντας εκτος των Νοτίων και πολλους απο βαλκάνια και Τουρκία! Το βλέπουμε συνεχως ολο τον χρόνο, ερχονται εκατονταδες χιλιαδες για τουρισμο , γιατι να μην εχει και μουσικο τουρισμο η περιοχη μας?
Υ.Γ. Τα φεστιβάλ που ανέφερες εχουν πολυ παραπάνω απο 20.000/ημέρα… Επισης ειμαστε off topic και καλό θα ήταν ο διαχειριστης να μεταφερει την συζητηση στα summer festivals…(σιγα μην το κανει αλλα λεμε τωρα…)

Δεν νομιζω οτι αντιμετωπιζεται καπως μια οποιαδηποτε πολη. Αν υπαρχει καποιος διοργανωτης σε ενα μερος που εχει το κεφαλαιο κ θεωρει οτι το ρισκο του θα αποδωσει τοτε θα διοργανωσει κ κατι. Ισως δεν υπαρχει καποιος αντιστοιχος εκει η θεωρει, λανθασμενα η μη, οτι δεν υπαρχει το κοινο. Δεν ξερω τι φταιει. Απλα δεν πιστευω οτι υπαρχει καποια απαξιωση απο καλλιτεχνες, φορεις, κτλ για την πολη.