Manowar @Release Athens Festival 14/6/2019

6 Likes

Μεγαλη παρεα πηγαμε σημερα για φαγακι κ μετα σε μια μπυραρια. Εκει σκανε κατι Ολλανδοι που χαν παει στην συναυλια. Με τα πολλα γνωριζομαστε, αγαπιομαστε λογω manowarιλας, βαζει κ ο μπυραριας το Battle Hymns ενω επαιζε τζαζοροκιες κ μας ακουσε ολο το κεντρο. Το γραφικομετρο χτυπησε δυσθεωρητα υψη :grinning:

19 Likes

ΕΠΟΣ και στη Σόφια ! Είπαν τον εθνικό ύμνο των Βουλγαρων ! Οτι νάναι !

1 Like

Ενα εχω να γραψω

ΑΛΛΕΣ ΜΠΑΝΤΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ
ΟΙ ΜΑΝΟΓΟΥΟΡ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ.

7 Likes

Ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ τη δική μου άποψη για τη συναυλία.

Για μένα η απόδοση των Manowar ήταν πολύ μέτρια. Υπήρχαν τραγούδια που δεν τα αναγνώριζα ενώ μερικά άλλα από υπερέπη ακούστηκαν αδιάφορα (blood of my enemies).

Ο Adams που όλοι τον αποθεώνουν ήταν καταπληκτικός στα αργά κομμάτια. Φοβερός. Ειδικά στο Achilles ήταν απίστευτος. Αλλά στα γρήγορα κομμάτια δεν ήταν τόσο καλός, η φωνή του έχανε τη μελωδία της έβγαινε εντελώς βραχνή με αποτέλεσμα να φαίνεται σαν να απαγγέλει και όχι να τραγουδάει. Μα είναι 60 χρονών θα μου πείτε. Για 60 χρονών ήταν καταπληκτικός αλλά εμένα δε με νοιάζει η ηλικία αλλά η απόδοση οπότε για μένα ήταν απλά καλός και σίγουρα πήρε όλο το Live πάνω του.

Οι Manowar για μένα είναι ένα από τα πιο σημαντικά γκρουπ. Ήταν η πρώτη μου επαφή και ίσως και λόγος που ακούω Metal. Αλλά δυστυχώς γνωρίζω ότι στα live δεν είναι καλοί. Δε μπορούν να αποδώσουν τα κομμάτια όπως στους δίσκους. Τουλάχιστον σε όσα live έχω πάει εγώ. Τους έχω δει 4 ή 5 φορές αν θυμάμαι καλά. Και η εμφάνιση τους αυτή ήταν από τις καλύτερες τους.

Βαθμολογία αν ήταν οποιοδήποτε άλλο γκρουπ
Setlist: 5
Απόδοση: 6
Show: 8
Σύνολο: 6

Βαθμολογία Manowar
Setlist: 5
Απόδοση: 8
Show: 10
Σύνολο: 8

Για να καταλάβετε λίγο τη βαθμολογία σας βάζω πως θα βαθμολογούσα τα άλλα 2 αγαπημένα μου γκρουπ που τα είδα πέρυσι.

Βαθμολογία Iron Maiden (πέρυσι)
Setlist: 6
Απόδοση: 10
Show: 10
Σύνολο: 9

Βαθμολογία Helloween (pumpkins united)
Setlist: 9
Απόδοση: 9
Show: 10
Σύνολο: 10

Να πω και μερικά καλά λόγια για τη διοργάνωση.
Ήταν πολύ καλή. Λογικές τιμές σε μπύρες. Χωρίς πολλές ουρές. Λιγο μαλακία αυτό με τις μάρκες άλλα οκ. Είχε γενικά παρκινγκ αλλά πολλά ήταν με πληρωμή (5€). Δεν είχε σημαντικά μποτιλιαρίσματα. Αυτά ήταν τα θετικά.
Στα αρνητικά τώρα ο χώρος δε με ενθουσίασε. Κάνενα ίχνος σκιάς. Γιαυτό το λόγο μπήκαμε κατευθείαν το βράδυ για να μην φάμε τη ζέστη. Δεν ξέρω πως την πάλεψαν όσοι πήγαν από τις 6. Το ότι βγήκαν οι Manowar 23:10 δεν ήταν καλό. Πάρα πολύ αργά. Καλύτερα να είχαν ένα support λιγότερο και να έβγαιναν στις 22:00 ή και πιο νωρίς. Ο μικρός μου γιος δεν την πάλεψε και 23:30 κοιμήθηκε (ευτυχώς είχε πολλά ελευθερα πουφ).

Δεν ξέρω αν στον χώρο αυτό ερχόταν πολύς παραπάνω κόσμος αν θα ήταν όλα καλά και πάλι. Αν γινόταν sold out ας πούμε. Γιατί οι 35χιλ που είχε πέρυσι στη Μαλακάσα δεν χωρούσαν εδώ. Και μια και είπα Μαλακάσα όλοι την κράζουν. Ναι η περσυνή ταλαιπωρία ήταν απαράδεκτη αλλά για μένα είναι καλός χώρος για συναυλίες με την σωστή οργάνωση φυσικά. Οι Αθηναίοι δεν την θέλετε γιατί σας βγάζει από τη βόλεψη σας τι να πούμε και εμείς που κάναμε 8 ώρες ταξίδι για να έρθουμε; 8 ώρες πιο αργά και από κτελ… και συνολικό κόστος 150€ για μένα και τον γιο μου που μπήκε τσάμπα λόγω ηλικίας.

Υ.Γ. Λυπάμαι πραγματικά που το λέω αλλά η καλύτερη εμφάνιση Manowar που έχω δει ήταν του Ross the Boss πριν 2 χρόνια στο UTH. Και με ψιλοαδιάφορο τραγουδιστή. Που να είχε κανέναν Adams μαζί του… Είχε βέβαια το τέλειο setlist που βοήθησε πολύ…

Υ.Γ. 45€ το μπλουζάκι; 35€ έμαθα στη Βουλγαρία. Ασχολίαστο. Και κράζω τόσα χρόνια τους Maiden που το έχουν 35€ (παντού όμως) …

7 Likes

Χμμ το πρόσεξα κι εγώ αυτό με την απαγγελία απλά δεν το κατέχω και πολύ σε οτιδήποτε πλην ηλεκτρικης κιθάρας για να καταλάβω τον λόγο. Ίσως όμως να είναι και το στυλ τους έτσι

Στους δίσκους δεν είναι έτσι. Μια χαρά τραγουδάει.

1 Like

Το στυλ στα λαηβ εννοούσα. Μπορεί να είναι και ο λόγος που λες φυσικά…

Φίλε εγώ θα σταθώ λίγο στο πόσο εκδηλωτικος ήταν ο κόσμος σε σχέση με maiden πέρυσι.
Πέρισυ όλος ο κόσμος τραγούδαγε. στους Manowar εκτός από αυτούς που ήταν μπροστά οι άλλοι απλώς κοίταζαν και τραβούσαν με το κινητό.

Ε το ίδιο είναι μωρέ; Τι συγκρίνεις!

2 Likes

Την ατμόσφαιρα στους Maiden περυσι (ο κόσμος που τραγουδούσε + πυρσοί) δεν την έχω ξαναζήσει σε καμία άλλη συναυλία και έχω πάει σε πάρα πολλές.

6 Likes

Εγω παλι ειδα κυριως τις μπροστα σειρες με κινητα. Οπως και να χει, ασχημο θεαμα.

Σε κλιμακα παντως, την παρασκευη ηταν η “βραδια Maiden” των Manowar. Μια χαρα πανηγυρι εγινε.

Εντάξει δεν υπάρχει σύγκριση στις μπάντες για τον κόσμο μιλώ.
Αφού για τους περισσότερους ήταν τέλεια η συναυλία γιατί δεν βγήκε και στον κόσμο αυτό.

1 Like

Απλα οι Μανογουορ εχουν πιο λιγους οπαδους οποτε η αναλογια φασεων με οπαδους ηταν διαφορετικη απο οτι σε μια Μεηντεν συναυλια. Για καποιο λογο μαζεψαν και οι Μανογουορ πολλους φασεους φετος και φυσικα αυτοι δεν τραγουδανε κτλ και ηταν πιο εμφανη τα οποια “κενα”
Την πραγματικη πωρωση με Manowar την ενιωσα και εγω με τον Ross the Boss. Γτ πολυ απλα σχεδον ολοι οσοι ηταν εκει ηταν οπαδοι Manowar. Που να χε και Ανταμς και Ντε Μαιο. Αν γινοτανε κατι τετοιο, θεωρω οτι τις αντιδρασεις δεν θα μπορουσε να τις φτασει καμια μπαντα. Γνωμη μου παντα. Και αντιδρασεις δεν εννοω απαραιτητα χεντμπανγκινγκ, sing along κτλ κτλ. Το κλαμα που χω δει απο ανθρωπους να ριχνουν λαιβ ακουγοντας Manowar δεν το χω πετυχει πουθενα αλλου.

Οσο για το ιδιο ειναι κτλ, ναι δεν ειναι…:stuck_out_tongue:
Aλλα δεν χρειαζεται να ξαναγινει αυτη η συζητηση. Μου αρκουνε οσοι καταλαβαινουν και νιωθουν την διαφορα.

3 Likes

Μια χαρα ηταν ο κοσμος, ειδικα στα πιο παλια, στα Louder και περα εκανε κοιλιτσα αλλα νορμαλ αντιδρασεις.

Το περσυνο Μεηντεν ειναι εκτος συγκρισης, τετοια καυλα απο 40000 ανθρωπους δεν εχω ξαναδει, δεν ξερω πως και γιατι αλλα ηταν μοναδικο, μονο με το Metallica στο Sonisphere το συγκρινω.

4 Likes

σωστα τα λες αλλα ρε φιλε, τι τον νοιαζει τον Αθηναιο που εσυ κανεις 8 ωρες ταξιδι, πραγματικα χέστηκε. Αυτος ζορίζεται που βγαινει εκτος κεντρου (μιση ωρα με το αμαξι) άσχετα αν το μερος της συναυλίας μόνο για live δεν κανει…:smile::smile::smile:

Η μαλακάσα, με τα όποια προβληματα, με μια σωστη οργανωση ειναι κορυφαιο μερος για Gigs, τέλος…

1 Like

Συμφωνώ απόλυτα.

2 Likes

Για μένα η Μαλακάσα μεχρι 20-25000 κόσμο είναι το κορυφαίο Venue που έχω πάει για μεγάλη συναυλία. Μιλάω για το χώρο άσχετα από οργάνωση.

1 Like

Καλα το μιση ωρα με το αμαξι ειναι γελοιο ετσι? Δεν υπαρχει πουθενα και για κανεναν.

Επισης το οτι καποιοι ταλαιπωρουνται περισσοτερο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γκρινιαξεις αμα ταλαιπωρεισαι, τι ειδους λογικη ειναι αυτη?

1 Like

Σέβομαι την κριτική σου κ ας διαφωνώ με πολλά από όσα λες, αλλά τι διαμάντι ήταν αυτό…
Εγώ δεν θα κάνω αναλυτική κριτική, τα έχετε πει καλά. Βασικά δεν θα σχολιάσω τίποτα παρά μόνο το ένα για εμένα αρνητικό. Ο drummer πρέπει να φύγει με συνοπτικές διαδικασίες. Τραγικός!

4 Likes