Manowar

Πέρα από το μουσικό περιεχόμενο, βλέπω και το εξώφυλλο και αναρωτιέμαι, σε ποιους (και πόσους) νομίζουν ότι απευθύνονται οι Manowar, εξακολουθώντας να προσφέρουν “αίμα και γυμνό” στο λαό.

Δηλαδή ποιο θα είναι το επόμενο βήμα τώρα που οι γκόμενες στο εξώφυλλο τα αποκάλυψαν όλα;
Μήπως το ένθετο αντί για στίχους να έχει εικονογραφημένη περισσότερη “δράση” για ολοκληρωμένη… ικανοποίηση των Manowarriors; Όχι τίποτε άλλο, αλλά για να εκτονώσουν την “διέγερση” που τους προκάλεσε η ακρόαση των νέων ύμνων της μπάντας!

4 Likes

Δεν τα αποκάλυψαν τώρα όλα ρε συ αδερφέ. Από το Triumph of Steel έξω τα είχαν. Αυτό βρήκες να χαλαστείς από την πατάτα που έβγαλαν; Αυτό το image έχουν από την αρχή.

Ακόμα και το εξώφυλλο είναι στάσιμο, αυτό καταλαβαίνω εγώ και δίκιο έχει.

1 Like

Ναι, προφανώς είναι στάσιμο. Δεν διαφωνούμε. Για το αν οι γυμνές κορασίδες είναι κάτι καινούριο σχολιάζω.

Ειμαι ενθουσιασμενος, δεν ξερω απο ποιο να ξεκινησω να ακουω. Λεω να αρχισω με το τελευταιο οπως προταθηκε. Ειδαλλως θα επιλεξω το #5.

Άκουσε κάνεις ωρε τα remixes?

1 Like

Χαχαχαχα
Απλή απορία… το “νύχτα πάρ’ την…” τραγούδαγε;
Που ν’ άκουγε και Hammerfall… deep in my heart you will live again. Αυτό σκέφτηκα όταν το άκουσα (όχι μέχρι το τέλος).

2 Likes

Ναι ακριβώς αυτό!

1 Like

'Αντε κ δεν περνάνε οι μέρες…ελπίζω οι μπλούζες να πωλούνται σε πιο λογικές τιμές εδώ.

1 Like

ε δύσκολο ρε συ. Δε δίνουν στον Άγιο τους νερό αυτοί :stuck_out_tongue:

1 Like

1800 το VIP. 35-40 εύκολα θα κάνουν αλλά ΔΕΝ.

Είναι κλεψιά 40 ευρώ για ένα κοντομάνικο ρε γαμώτο, το 2011 βέβαια ήταν πιο φθηνά απο ότι στις άλλες πόλεις της περιοδείας, οποτε ελπίζω να κάνουν τουλάχιστον κανένα 30άρι κ πάλι. βέβαια αν βάλεις κ το 30άρι για τα 3 cd που θα πούλάνε…αν βάλεις κ τα μεταφορικά απο Θεσ/νίκη…ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗ ΚΛΑΨΑ!!!

ενα 30ρακι ειχα σκασει κ εγω για το χρυσο Battle Hymns το 11 αν θυμαμαι καλα

εγώ θα του τα δώσω του Ντε Μάιο τα 40. Δε με νοιάζει, να κάνει καλά γεράματα… κι ας του τάχω μαζεμένα, τα 4 πρώτα είναι μουσικά μνημεία…

Καταπίνω πλανήτες για πρωινό…

1 Like

Ενω ο adams είναι καλός… οι τσιρίδες του … χεχε, δεν το λες ακριβώς “καλή τεχνική” Απλά μπορούσε. Επίσης ο τύπος έχει αλλάξει/αποφύγει 10 σημεία στο κομμάτι. Ντάξ “γεράματα”. Έχει χάσει και αρκετό εύρος (βλέπε παλαιά VS επανηχογραφήσεις) αλλά είναι απο αυτούς που ξέρουν πως να μην εκτεθούν πολυ άσχημα και το προσαρμόζουν ωραία. Βσκ ο λόγος που σε κάνει να θές ν ακούσεις το γκρούπ, γιατι μουσικά πέρα απο κατι καλά ρίφ, δεν έχουν και τπτ φοβερά παιξίματα, τπτ σόλο που να σου φύγει το κλαπέτο κτλ. Τίμια μπάντα που είχε χημεία και μπορούσε με οικονομία να εκμεταλευτεί αυτό το “λαχείο” που τους έκατσε στη φωνή. Χωρίς αυτόν οχι 10 μυρια δεν θα είχαν πουλήσει… παίζει να μην υπήρχε η όλη φάση επικό μεταλ.

Ποια ριφ και παιξιματα βρε Primal και σε συμπαθω :stuck_out_tongue: Αισθημα και τετοιες συνθεσεις εχουν γραψει ελαχιστοι (κανεις). Ο Ανταμς ειναι απο αυτους που εχουν κρατηθει καλυτερα για την ηλικια του. Ειναι 66 χρονων.

Σχόλιο στον τύπο που αναλύει ροκ τραγουδιστή - αν τραγουδάει ορθόδοξα και οδειακά κάνω…το motw, μπαλάντα είναι και πολύς κόσμος έχει γράψει καλές. (Crimson Glory, Queensryche και και και πολλοί άλλοι)
Επίσης όλοι σχεδόν οι μεγάλης κλάσδης τραγουδιστές, ακόμα και “καμμένοι” είνει τίμιοι και “λατρείες” λόγω χροιάς, θες Dickinson, θες Halford, θες μακαρίτης Dio, θες Kiske, Meine όλοι έχουν διατηρήθει σε αξιοπρεπέστατο επίπεδο δεδομένης και της ηλικίας τους.
Και για να γυρίσουμε σε Manowar ενω προσκυνάω μεχρι Triumph, οι συνθεσείς ΕΙΝΑΙ απλές, και τα ριφφ βασικά. Δεν παίζουν ΤΠΤ το δύσκολο. Θα μου πείς γράψε και συ κάτι απλό, αλλα γαμάτο, και θα έχεις όλα τα δίκαια. Απλά και οι ίδιοι, πηδάνε κάτω απο τον πήχη - πολλάκις μετα το Τriumph με λίγες λαμπρές εξαιρέσεις.(κομμάτια). Και με το EP απλά μας πηδήξανε τα αυτιά λίγο. Ας μην εθελοτυφλούμε.

Πληροφοριακα παντως και αυτο μου το χουνε πει πολλοι μουσικοι, δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζουν καποιοι το παιξιμο ων Manowar.
Ο τυπος που αναλυει τον Ανταμς δεν κρινει το τραγουδι, αλλα την ικανοτητα του Ανταμς. Λεει πολυ χρησιμα πραματα εκει μεσα. Εχει αναλυσει και Τεητ και αλλους, αλλα τον Ανταμς τον εχει ξεχωρισει και δεν μου κανει εντυπωση. Χωρις καν να ειναι οπαδος