MARDUK - IMMOLATION 08/09 @ 8ball, Thessaloniki & 09/09 @ Kyttaro,Athens

Θα συμφωνήσω με norda και Νίκο. Καλοί χρυσοί οι Marduk, αλλά έστω το encore έπρεπε να γίνει, αν και κακά τα ψέματα ο κόσμος ήταν λίγος και μη εκδηλωτικός. Πάντως το σετλιστ το παίξανε όλο κανονικά με εξαίρεση το Wolves που υποτίθεται ότι θα βγαίνανε να το παίξουνε. Καμία σχέση με το live του 2010 δυστυχώς.

Το δικό μου πάντως γράφει 25? Άξελ.

Όχι εντάξει λάθος μου, το 'σβησα. 'Εγινε ένα μπέρδεμα απλά.

Το 2010 δεν τους είχα δεί αλλά τους είδα το 2006 στο Ξυλουργείο για πρώτη φορά κ μου είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση,ειδικά ο Μόρτους σαν φρόντμαν.

Είναι πολύ επιβλητικός ισχύει. Γενικά η παρουσία του ανεβάζει τους Μarduk πολλά επίπεδα πάνω.

Εγώ πάντως βρίσκω ένα black ή death metal λάηβ (εννοώντας το σετ μιας μπάντας) κουραστικό, εάν κρατάει πάνω από μια ώρα (+/- 10 λεπτά). Νομίζω ότι σε αυτές τις μουσικές, ό,τι έχει να πει μια μπάντα, το λέει άνετα μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Χρήστο εν μέρει θα συμφωνήσω,μπορεί να είναι κ ψυχολογικό το θέμα,από την άποψη ότι αν έβγαιναν για ενκόρ δλδ μιλάμε για 10 λεπτά ακόμα δεν θα γινόταν θέμα.Ο οπαδός το θέλει το κάτι παραπάνω.Αλλά ήταν κ ο τρόπος που έγινε,τελειώνει το κομμάτι χωρίς κουβέντα δρόμο.Σαν ξερό άντε γαμήσου.Αν κ με τον Μόρτους δεν περίμενα κ γλυκόλογα αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ.

Τι να σου πω, ειδικά στα μπλακμέταλς ούτε ενκόρ ουτε ομιλίες θέλω. Τα 55 “μουγκά” λεπτά των GEHENNA ή τα 60κάτι των GORGOROTH δηλαδή ήταν μια χαρα. Από την άλλη θα μου πεις για τους MARDUK μιλάμε, επαγγελματική μπάντα είναι οπότε θα μπορούσαν να το κάνουν το ενκοράκι.

Αυτό σημαίνει περίπου μία ώρα και στην Αθήνα; :?

κι εγώ δεν είχα μάθει για την αλλαγή του προγράμματος, ευτυχώς έφτασα κάνα 10λεπτο πριν αρχίσουν οι Immolation. όπως είπαν οι υπόλοιποι τα έσπασαν, νομίζω o Dolan είναι άνετα μέσα στους 2-3 πιο καυλωτικούς frontmen που έχουν περάσει από το 8μπολ.

ωραία και τα μπλουζάκια, providence και το παλιό logo :slight_smile:

…δεν φτάνει:?

[SPOILER]λίγο είναι όντως[/SPOILER]
:):!:

καλυτερα που δεν παιξανε ενκορ ειναι απο τα πιο γελοια πραματα σε συναυλιες.
δυστυχως εχασα τρια τεσσερα κομματια immolation(ιδιως το father you’re not a father)
γαμησαν παντως, ιδιως ο vigna με τις κινησεις του συν το οτι επαιξαν ενα κομματι για
κατι παιδια απο αθηνα που νομιζω δεν το παιζουν γενιικα

εχω δει 2 τραγουδια απο καθε σαππορτ για να δω τι φαση παιζει αλλα δεν με τραβηξε κανενα!εβγαινα εξω για μπυρες :stuck_out_tongue:
immolation ισοπεδωτικοι αν και δεν τιμησαν ιδιαιτερα τα 2 πρωτα…παρολα αυτα τα δωσανε ολα!
marduk πιστευα θα βαρεθω απο ενα σημειο και μετα αλλα καραγουσταρα στα περισσοτερα!να πω οτι Αθηνα κανανε encore και παιξανε 2 κομματια
το wolves και το with satan and victorious weapons αν δεν κανω λαθος!γενικα ωραια νυχτα ειχε κι αρκετο κοσμο κιολας!μακαρι να ερχονται πιο συχνα τετοια πακετα!

Απο σαπορτ δεν ειδα τιποτα, επιλογη μου.
[B]Immolation[/B] αν και δεν ειμαι οπαδος, ηταν πολυ καλοι οφειλω να παραδεχτω.
[B]Marduk[/B] επισης τα εσπασαν, Mortuus απεδειξε αλλη μια φορα γιατι ειναι ενας απο τους σημαντικοτερους frontmen στο black metal κι ενας απο τα καλυτερα λαρυγγια.

Λοιπον δε θα προσθεσω κατι καινουργιο στα οσα υποθηκαν παραπανω σχετικα με το λαιβ.

Οι Immolation απο τις λεγομενες μπαντες τις παλιας φρουρας ειναι κατ εμε οτι καλυτερο κυκλοφορει εκει εξω κι εχθες επιβεβαιωθηκε για μια ακομη φορα. Δεν ειναι μοναχα το ποσο δεμενοι ακουγονται αυτο στο κατω κατω ειναι καθαρα προιον δουλειας/προβων κλπ. Ειναι αυτη η μαυριλα αυτη η παρανοια που βγαζουν σε υπερθετικο βαθμο.
Ross Dolan χαλαρα κορυφαιος vocalist στο ειδος του, η χρoια του εχει κατι που δε το χω συναντησει σε καμια αλλη dm φωνη.

Οσον αφορα το χθεσινο λαιβ, τι να λεμε καλυψαν οσο μπορουσαν μεσα στα 70 λεπτα που ειχαν, ολη τη δισκογραφια τους παιζοντας τουλαχιστον ενα κομματι απο καθε κυκλοφορια ( εξαιρεσεις τα αλμπουμς Dawn of Possession, Here In After, Close to a World Below και Μajesty and Decay οπου επαιξαν 2 απ το καθενα) και γενικα τα γαμησαν ολα κι εφυγαν. Ηταν αυτο που λεμε σοκ. Περιμενουμε το νεο αλμπουμ

Μarduk οφειλω να ομολογησω οτι μου αρεσαν περισσοτερο σε σχεση με τη προηγουμενη φορα που ειχαν ερθει με Vader αλλα πιστευω οτι ο ηχος κατεστρεψε πολλα απ τα κομματια του σετ τους, παρ ολα αυτα η μπαντα ηταν τοσο εκρηκτικη ωστε να το καλυψει αυτο. Επιμενω παντως οσον αφορα τον Μοrtuus οτι τα κομματια της περιοδου Legion δεν τα εχει η’ τελως παντων εμενα δε μ αρεσει ο τροπος με τον οποιο τα ερμηνευει. Φοβερο σετ κι αυτοι καλυπτοντας ολη σχεδον τη δισκογραφια τους ( δεν επαιξαν τιποτα μονο απ το La Grande Dance Macabre).

Δε χρειαζεται να ξαναπουμε οτι σε τετοια λαιβ δεν θα πρεπε να μιλαμε για ενα ψευτογεματο Κυτταρο αλλα να βλεπουμε τετοια πακετα σαν το χθεσινο σε μεγαλυτερα venues και προφανως με καλυτερη προσελευση. Για αλλη μια φορα οι ιδιες κι οι ιδιες φατσες ειμασταν.

Πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι θα’μαστε… Μπαίνεις μέσα και τα πάντα είναι γνώριμα… Έχει και τα καλά του αυτό

Marduk ισοπεδωτικοί. Τα είπατε καλύτερα από μένα οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Πάνω - κάτω ότι είπε ο Inhuman Guitar.
Έχασα τα support, πρόλαβα μόνα 3-4 κομμάτια από το τελευταίο, αλλά επειδή έμεινα με μέτριες έως κακές εντυπώσεις δεν εντρυφώ.

Από εκεί και πέρα, παρόλο που είχα ψιλοδιαβάσει το ποστ της norda και είχα μία ιδέα, δεν το περίμενα γιαα κανένα λόγο αυτό το setlist από immolation. Επίσης, παρόλο που τους έχω ξαναδεί, δεν περίμενα τέτοιο καταιγιστικό ήχο. Απολύτως καταπληκτικοί. Δεδομένης και της σωματικής κουρασης (:p) δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να έχω αντέξει παραπάνω. Από τις πιο άρτιες ακραίες συναυλίες που έχω πάει, άνετα.

Τώρα όσον αφορά στους Marduk, οι οποίοι έχουν υπάρξει από τις αγαπημένες μου black μπάντες, σχεδίαζα να φύγω. Το γεγονός ότι δεν τα κατάφερα ήταν σαφώς υπέρ τους, και εκεί με κομμάτια που δεν τα περίμενα, αν και θα προτιμούσα ο mortuus (που είναι όντως καταπληκτικός frontman) να έχει μείνει στη δική του περίοδο. Όσο καλοί κι αν είναι τώρα, και οφείλω να υποκλιθώ στο wormroot, στ’αυτιά μου είναι άλλο συγκρότημα.Ο ήχος όντως ψιλοχαντάκωσε πράγματα - χάθηκαν σημεία από τα riff-based παλιά τους κομμάτια - αλλά εντάξει, τα συμπλήρωνα στο κεφάλι μου.

Aπό εκεί και πέρα, συνειδητοποίησα φεύγοντας ότι το “Panzer Division Marduk” και το “Failures for Gods” είχαν κυκλοφορήσει τη χρονιά που ξεκίνησα να ακούω μέταλ, το Failures… μάλιστα θυμάμαι ακριβώς τεύχος hammer που παρουσιάστηκε και κριτική. Αυτά τα άλμπουμ ήταν μέσα στα 5 πρώτα ακραία άλμπουμ που αγόρασα. Θυμάμαι την πρώτη φορά που τα άκουσα. Οπότε η χθεσινή βραδιά ήταν trip down memory lane - μεγάλη συγκίνηση :smiley:

Ο κόσμος ήταν αντικειμενικά λίγος γι αυτά τα ονόματα αλλά το χάρηκα - είχες άπλα, αέρα, και παίζει να ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά [I]είδα[/I] marduk :stuck_out_tongue:

Τι είναι αυτό το wormroot? :!:

Κατά τ’ άλλα:

[SPOILER]

Συμφωνώ.8)[/SPOILER]

χαχαχαχαχχα ανορθόγραφο γαμάτο grindcore από τη Σιγκαπούρη! δεν κάνω έντιτ, ήταν ωραίο γλίστρημα!

Το σύνδρομο του σπόιλερ το είχα πάθει κι εγώ αλλά πρώτον όλοι με βάραγαν δεύτερον το worwood (yeap, αυτό) μ’άρεσε. Απλά δεν είναι οι σωστοί marduk, είναι κάτι ανάμεσα σε marduk και funeral mist.

Ναι αλλά εγώ δεκάρα δε δίνω για το τι είναι οι σωστοί marduk, νέα κυκλοφορία FUNERAL MIST θέλω :!: