Marillion

νταξει ακουγα σημερα το afraid of sunlight και προσκυνησα για ακομα μια φορα το μεγαλειο αυτης της μπαντας.
και ειπα να ανοιξουμε ενα θρεντ και για αυτην την τοσο μεγαλη μπαντα.

πολ δεν βαζω.νομιζω δεν εχει νοημα.για μενα δεν υπαρχει μοναχα ενα αλμπουμ που να ναι το καλυτερο τους.
καθε τους αλμπουμ ειναι μοναδικο.μια καταθεση ψυχης,αποψης,ιδεας,συναισθηματος.
πολ θα μπορουσαμε να βαλουμε αναμεσα στους 2 τραγουδιστες τους fish και hogarth ή αναμεσα στις 2 εκδοσεις τους (τα αλμπουμ που κυκλοφορησαν με τον fish και αυτα που κυκλοφορουν με τον hogarth).αλλα και παλι δεν το βρισκω φρονημο να μειωσουμε τη μια επιλογη ψηφιζωντας την αλλη.

απο τα πρωτα τους μουσικα ταξιδια που μας προσεφεραν με το καταπληκτικο εκεινο ντεμπουτο script for a jester’s tear μεχρι την τελευταια τους κυκλοφορια somewhere else,οι marillion μας εχουν προσφερει μοναδικες στιγμες συγκινησεων και απολαυσεων!και με τους 2 τους τραγουδιστες να δινουν ο καθενας κορυφαιες ερμηνειες στα τραγουδια τους και με αλμπουμς διαμαντια οπως script for a jester’s tear,misplaced childhoud,brave και marbles πιστευω οτι αυτη η “εγκληματικα” υποτιμημενη μπαντα πρεπει να ακουστει σε περισσοτερο κοσμο και να μην μεινει στην ιστορια μοναχα για το πανεμορφο kayleigh!!!

Αξιόλογη μπάντα για το είδος της,αν και με αφήσανε αδιάφορο.Η μουσική τους μου βγάζει κάτι το πλστικό ένα πράγμα,και δεν μπορώ να νιώσω αυτό που θέλουνε να βγάλουνε.

Επίσης,το τόπικ πρέπει να πάει στο γκρούπς εντ αρτίστς:p

ναι σωστα.παρακαλουνται οι κυριοι mods να κανουν τα μαγικα τους! :slight_smile:

δεν μπορω να βρω το Marbles σε original οποτε παω metropolis ποτε δεν το χουν

και οχι πολ με μαριλιον πλιζ ελεος πια

αξιολογο Group αλλα εχει αυτην την 80ηλα στο ηχο που με κανει τους απεχθανομαι…:stuck_out_tongue:

τα αλμπουμς με τον hogarth τα χεις ακουσει?ειναι εντελως αλλη μπαντα απο αυτη με τον fish!!

internet δοκιμασες??

ειναι κορυφη παντως!μονο και μονο το ocean cloud σβηνει δισκογραφιες!!!

δε θα του αρεσει μετα η 90ηλα που εχουν στον ηχο τους :lol:

με νετ δεν το χω ψαξει ακομα καθολου για αγορες, σιγουρα θα υπαρχει εκει. δισκαρα παντως

οχι αλλα αμα

τοτε ακομα χειροτερα!:lol:

ε χωρις πλακα τωρα το marbles κατσε και ακουσε το

ok!:wink: :slight_smile:

Η διπλή έκδοση του “Marbles” υπάρχει μόνο στο site τους, από όπου μπορείς να αγοράσεις ό,τι θες: Όλους τους δίσκους τους, αμέτρητα live, DVD, singles, fan club κυκλοφορίες, σπάνια, συλλεκτικά…

Μεγάλο συγκρότημα και μπροστά από την εποχή τους από την εποχή μου ήρθε ο “H”. Το “Brave” επηρέασε τους Radiohead και το “Marbles” το “X&Y” των Coldplay (για μένα…).
Και το τελευταίο είναι υπέροχο. :thumbup:

Tα Misplaced childhood και Brave είναι κορυφαίοι δίσκοι…Tα τελευταία τους δεν τα εχω ακούσει αλλά έπεται…Κρίμα πάντως που δεν έτυχαν της αναγνώρισης που έπρεπε…

οντως πολυ καλοι δισκοι!πολυ ιδιαιτερη μπαντα οι marillion!

+1000000000000000000

To θεωρω μακραν το καλυτερο κομματι που εχουν γραψει και ειναι απ τα αγαπημενα μου μακροσκελη τραγουδια.

Οι Marillion ειναι και αυτοι μια ειδικη περιπτωση γκρουπ.Σε μια εποχη που το prog ηταν κατι σαν “αμαρτια” και τα περισσοτερα απ τα μεγαθηρια του παρελθοντος πατησαν ενα κουμπι και ξεχασαν το στυλ κοιτωντας στα ματια το mainstream 80’s,οι Marillion αν και νεα μπαντα τοτε αποφασισε να συνεχισει τα οσα τα 70’ς ειχαν κληροδοτησει.Ακολουθησαν και αλλοι επειτα φυσικα,δημιουργωντας αυτο που ατυχως ονομαστηκε neo-prog και αποτελεσαν μια οαση για οσους δεν αρεσκονταν στις νεες τασεις τις δεκαετιας.
Βεβαια η “εκρηκτικη” προσωπικοτητα του κυριου Derek Dick aka Fish,διαχυτη στα κομματια(διαβαστε τους στιχους στο εκπληκτικο Clutching at straws πχ),εμπνευσμενος σκηνικα απ τη θεατρικοτητα του Peter Gabriel,δεν αντεξε την πιεση απεναντι στις προσωπικες του "αδυναμιες"και οδηγηθηκε στην αποσωρηση μετα απο 4 πολυ καλους δισκους.

Θεωρω την περιοδο με τον Hogarth μια ιδεα πιο ενδιαφερουσα,μια και πειραματιστηκαν ελαφρως περισσοτερο,αφηνωντας πισω τις 70’ς επιρροες τους και ακολουθωντας πιο συγχρονες τασεις στη συνθεση κυριως επηρεασμενοι απο U2(πχ το Holidays in Eden).To Season’s End,το ντεμπουτο του νεου line up μαζι με το Marbles και το Brave τα βαζω διπλα στα αλμπουμ με τον Fish ποιοτικα και ισως και καλυτερα.

Επισης πρεπει να σημειωθει οτι ειναι απ τις μπαντες με παρα πολυ ισχυρο πυρηνα οπαδων,μια και οταν αηδιασαν με τις δισκογραφικες εκαναν τη κινηση ματ(σεμιναριο μανατζμεντ) και ανεξαρτητοποιηθηκαν βαζοντας τους οπαδους να προπαραγγειλουν το αλμπουμ,χωρις να μεσολαβει η εταιρεια,καλυπτοντας οι ιδιοι τα εξοδα του αγαπημενου τους γκρουπ και απο τοτε ακολουθουν αυτη την τακτικη δινοντας και παρα πολλα extras ως ανταλλαγμα.Ηταν απ τις πρωτες μπαντες επισης που εκμεταλλευθηκαν στο επακρο τη δυναμη του δικτυου.

Ξέρω μόνο το Misplaced childhood k απο αυτό το Κeileigh k το Lavender…Είμαι σίγουρη κρίνοντας απο τη δισκογραφία τους οτι δεν είναι one hit’s group αλλα δεν έτυχε να τους ψάξω περισσότερο:?

το brave εχει κυκλοφορησει σε dvd ως μορφη short movie.το χει δει κανεις??
το χει ο πατσης πανακριβα.αλλα ερχονται χριστουγεννα!! :slight_smile:

Το Brave the movie ειναι αριστουργημα!Τους λατρεύω τους Marillion και το Brave είναι το αγαπημένο μου album (αν μπορω βέβαια να ξεχωρίσω μόνο ένα).Επισής ο Hogarth είναι 8εος απλα!8)

Αμαν!!!Ένα thread για τους Marillion…Δε θέλω να πω ότι είναι αξιόλογη μπάντα γιατί αυτό δε δείχνει το απίστευτο μεγαλείο της,αλλά ούτε και τι είναι για μένα τόσα χρόνια.Νομίζω η μοναδική μη μεταλ μπάντα που με κάνει να νιώθω έτσι…Χωρίς υπερβολή, οι Marillion με έφεραν σε επαφή με το συναισθματικό μου κόσμο.Με album όπως τα Fugazi,Clutching at Straws,Brave,Marbles κλπ και τραγούδια όπως 1000 nights,out of this world,beyong you,cinderella search,Neverlandμε πάει εκεί κάθε φορα,going under,the hollow man,the space…σε κάνουν να νιώθεις όπως τπτ άλλο και ΤΙΠΟΤA δε σε προιδεάζει για τη γροθιά στο στομάχι που σου κανει το μέσα σου,άνω κάτω…
Totally singular,once in a lifetime band.

Όποιος θέλει, μπορεί από σήμερα να προπαραγγείλει το 15ο άλμπουμ της μπάντας που θα κυκλοφορήσει ανάμεσα στον Ιούλιο και το Σεπτέμβριο του 2008!
Το άλμπουμ θα είναι διπλό, και αν παραγγείλετε την Deluxe Campaign Edition μέχρι την 1/2/08 (2cd σε ειδική συσκευασία, 39 ευρώ περίπου), τότε το όνομά σας θα υπάρχει στα credits του δίσκου!!! 8)