Marilyn Manson

Η μισή του καριέρα διασκέυες δεν ήταν ?

Η μιση του καριερα ηταν να ριξει ταφοπλακα στο χεβι μεταλ, και η αλλη μιση να βγαλει μερικους απο τους καλυτερους δισκους της προηγουμενης δεκαετιας.

1 Like

Eχω κλαψει γενικα με το κομπλεξ και την ζηλια του Κουιντομ Σεναριο, του εφαγε το μεταλ το μπιφτεκι και εχει σκυλιασει :")

2 Likes

Μπα δεν νομίζω να βγάλει δίσκο με διασκευές αν και θα έπρεπε… πάμε για καινούργιο δίσκο απλά νομίζω… κρίμα πάντως που οι καινούργιες μπαντες δεν κάνουν πλέον διασκευές

Σιγα εσυ σου θιξαμε το μετριο προς κακο ειδος μουσικης

κοιτά όταν μια μπάντα που το ονομά της είναι συνυφάσμενο με το είδος, έχει να βγάλει δίσκο που να στεκεταί 30 και χρόνια, σαφώς και θα υπάρξουν άτομα και συγκροτήματα που θα προσπαθήσουν να κάνουν κάτι, αλλά απο όταν του φύγε ο john 5 κι έγινε σαν μπόγος, who gives a cuk.

Χμμμμ ναι. Το οτι ο Johnny 5 επαιξε στα 3 απο τα 4 καλυτερα του αλμπουμ, δε σημαινει οτι δεν εβγαλε δισκαρες και τραγουδαρες και μετα. Θα σου απαντησω με ενα τραγουδι που κανει πλακα στο 99% του χωρου. Ενα απο τα πολλα στο Pale Emperor, ή στο Eat Me, Drink Me. Α και ειναι ηδη στη φαση που ειναι μπογος ε. Λιγο ντροπιαστικο για ενα ολοκληρο ειδος μουσικης να το ξεφτιλιζει ενας μπογος, δε νομιζεις?

4 Likes

βγάλε τα ιντριγκαδόρικα visuals και μιλάμε για κατι πολυ επαναλαμβανόμενο . Οχι κακό αλλά … απέχει απο το να ξεφτυλίζει σκηνές. Η ξεφτύλα είναι να βγαίνει και να λέει πορνοστάρ που την είχαν πάρει και τα πομολά, που διατεινόταν οτι την πήρε, οτι είναι φίφας και οτι δεν ισχύει.Ω γκαντ οφ φακ. Ξέρεις το πιο κουραστικό είναι να προσποιείσαι οτι είσαι κατι που δεν είσαι. Δείχνει ελλειψή περιεχομένου.

1 Like

Φιλος, εχεις θεματα.

Επειδή δεν μ αρέσει ο MM ? Ενας τύπος που σοκάρει πιο πολύ παρά ροκάρει ? Σε ενα σόλο κομμάτι του J5 παίζουν όσες μουσικές ιδέες δεν παίζουν σε ολόκληρο δισκο του MM.

Kαλά, ο γιαννάκης ο 5 είναι λίγο μετριούλης μόνος του, μεταξύ μας αυτό ε.
Οποιος λέει πάντως ότι ο Μανσον είναι περισσότερο για το σοκ του θέματος, δεν εχει ακούσει ιδιαίτερα τους δίσκους του. Τουλάχιστον 5 του δίσκοι γαμούν και χωρίς να έχω εντρυφήσει ιδιαίτερα στους στίχους του, κάνει πολύ καλή δουλειά και εκεί.

2 Likes

εμ, ναι γι αυτό τον θέλανε david lee roth, halford και σια και rob zombie, επειδή είναι μετριούλης… Ομολωγώ οτι δεν έχω εντρυφήσει στο μανσόν όχι.Αλλά αν δεν έχεις πως μπορείς να πείς τόσο ευκολά οτι κάνει καλή δουλειά και εκεί, αν δεν είναι φανμποίκη η αντίδρασή αυτή. Βγαίνω και λέω οτι θέλω και γω. Για μένα το μεγαλύτερο σόκ θα ήταν να βγεί ο μανσόν αβαφτός και λιτός. χωρίς 10 προσέσορες. εκεί λες ναι ο τύπος είναι καλλιτέχνης. Οταν πχ είχαν πάρει τα ζουμιά το μακαρίτη το LS live, έλεγες οτι το ζεί. Οταν ο μανσον λαίβ δεν ξέρει που πατάει και που βρίσκεται και παει ν παίξει και κιθάρα, με αποτελέσματα το λιγοτερό κομικοτραγικά, ναι μιλάμε για εξαιρετικο σοουμαν… με κάποιες άτυχες στιγμές, αλλά καλλιτεχνικά τουλάχιστο δ@φορούμενο

Κανενας δε νοιαστηκε για το αν σου αρεσει ο ΜΜ ή οχι, αλλωστε απο οτι φαινεται “ΔΕΝ σου αρεσει” τοσο πολυ, που νιωθεις την αναγκη να μπαινεις στο θρεντ και να μας κανεις μαθημα για το αν θα επρεπε και σε μας να αρεσει ή οχι (!) Μου θυμιζει τους φανατικους σκληρους αντρες που ειναι καθετα αντιθετοι με την ομοφυλοφιλια και ω τι εκπληξη μετα απο 10 χρονια γινεται σκανδαλο που αποδεικνυει οτι εχουν παρει οτι αρσενικο υπαρχει. Μηπως ακους κρυφα ΜΜ στην ντουλαπα σου κι εσυ καθε μερα?

Δηλαδη ο Μανσον πρεπει να βγει αβαφτος και λιτος για να μεταφερει το νοημα της μουσικης του στο κοινο, και πρεπει να κριθει με τα ιδια μετρα και σταθμα οπως ο Μπετοβεν φανταζομαι, αλλα ο συρφετος των εκατονταδων χεβι μετσαλ, μπλακ, ντεθ, κτλ συγκροτηματων (μερικα απο τα οποια σιγουρα αποθεωνεις) που πουλανε ενα συγκεκριμενο image και στυλ ειναι η Αποκαλυψη Της Μουσικης Ιδιοφυιας ε? Και που αν εχαναν το gimmick τους δε θα τους ακουγε ουτε ο πρωτος ξαδερφος τους και θα επαιζαν σε κλαμπακια των 54 ατομων?

Για να απαντησω και σοβαρα παντως στην εντελως μη σοβαρη προταση σου, ακουω Marilyn Manson απο το 1998, και δε μου εχει ουδεποτε περασει απο το μυαλο πως γουσταρω την μουσικη του για το οτιδηποτε εχει να κανει με το image του. Ή μαλλον για να στο κανω και πιο λιανα, ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΑ καν το image του οταν ξεκινησα να ακουω την μουσικη του, και ημουν αρνητικα προκατειλημμενος απεναντι του, ισως γιατι ημουν 17 χρονων και ολα αυτα τα περιεργα μου φαινονταν εντελως αχρειαστα. Παρολα αυτα 21 χρονια μετα ακουω ακομα, και μπορω να βρω και εκπληκτικες στιγμες στην μουσικη του ακομα και στα προσφατα του αλμπουμς, γιατι η μουσικη του μιλαει απο μονη της, και δεν χρειαζεται κανενα μακιγιαζ, αντιθετα με το τι πιστευει ενας τυχαιος τυπος που δεν του αρεσει η μουσικη του, δεν ασχολειται ιδιαιτερα μαζι του, δεν εχει κατσει να διαβασει στιχους, και απλα μπαινει σε ενα τοπικ για να κανει το κομματι του.

1 Like

γκρούπ με βαφές κτλ παίζει να μου αρέσουν 5-6 (Kiss, Lizzy Borden, Genesis Gabriel era και ελάχιστά ακόμα) αν το κάνεις θεατρικά ok. Απο εκει και πέρα, όλη την εκρηξή περί ομοφυλοφυλίας κτλ δεν την καταλαβαίνω.
Δεν είμαι ομοφυλοφιλός, επομένως δεν μπορώ να δω τον κόσμο μέσα απο ένα τέτοιο πρίσμα. Αλλά δεν νομίζω οτι έχω κόλλημα να ακούσω και το φρεντι το μερκιουρί και τον ρομπέρτ το χάλφορντ κτλ κτλ. Ας διαχωρίσουμε λοιπόν την περσόνα απο το άτομο. Το ατόμο του καλλιτέχνη, θα το κρίνω αρνητικά μόνο αν πρεσβεύει κάποια ολοκληρωτική ιδεόλογια και επιστρατεύει την τέχνη για να κατηχίσει.
O manson είναι πλεόν αποηχος αυτού που ήταν μεχρι το golden age … απο εμπορικής και απο καθε άλλης άποψης και προσπαθούσε πάντα να είναι ακραίος στυλιστικά για να ασχολούνται μαζί του τα Αμερικάνικα media. Και κάνει όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια και τις δηλώσεις τύπου god of fuck κτλ, για το shock value. Και το βρίσκω εκτός απο κουραστικό και κουρασμένο, 20 και βάλε χρόνια αργότερα να το παίζει επαναστατημένο νιάτο. είναι ενας φραγκάτος ροκ στάρ που έχει τελειώσει όπως και όλοι σχεδόν οι μουσικοί. απο τα 80s και πέρα με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Και πόσο βαθυ μπορεί να είναι ενα τραγούδι για το ναρκισσισμό - λίγο πολύ ? με 6,6,6 και γενικότητες για μια δυσλειτουργική σχέση, (με τον εαυτό του, με τρίτο προσώπο κτλ) και μια πλάγια αναφορά σε φόνο (εστω μεταφορικά). Διασκεδαστικό ναι, αλλά δεν νομίζω οτι θα εψαχνά για πολύ βαθιά νοήματα γιατι δεν νομίζω να υπάρχουν. Οπως δεν θα ψάξω για αλήθειες στους manowar ή τους pistols ετσι νομίζω οτι παίζει και εδώ.
Αλλά εγώ έχω θέματα.

1 Like

Δεν υπήρχε καμία “έκρηξη” περί ομοφυλοφιλίας, απλώς πλέον δε θα μου έκανε καμία εντύπωση αν κρυφογουσταρεις MM, τόσο που ασχολείσαι μαζί του. Παραλληλισμός ήταν, δεν είπα πώς είναι κανένας ομοφυλόφιλος, εκτός αν πιστεύεις πως ο ΜΜ είναι ομοφυλόφιλος, που οκ γελάνε κι οι πέτρες. Γελούσαν ήδη με την αναφορά στο αν του κάνει κούκου, αλλά είπα να την προσπεράσω αυτήν την χαζομαρουλα. Τώρα κοιτάμε και το αν είναι αντρακλας?

Τώρα για το αν έχει βαθιά νοήματα στην μουσική του ή όχι, αυτό άστο να το ξέρουν καλύτερα αυτοί που έχουν ασχοληθεί όντως με την μουσική του και τους στίχους του, αφού εσύ ο ίδιος είπες πως δεν έχεις ασχοληθεί κι ιδιαίτερα.

Δε θυμάμαι βέβαια να διάβασα πουθενά στο καταστατικό πως πρέπει να έχει βαθιά νοήματα ο ΜΜ για να τον παραδεχθούμε. Και άλλωστε γιατί να είναι κάτι τέτοιο απαραίτητο όταν ακόμα και με πιο εύπεπτα θέματα ξεφτιλίζει ολόκληρες σκηνές που το παίζουν σουπερ σοβαρές και γαμηστερες, όπως έχω ήδη πει? Αυτό που πρέπει ο ΜΜ να είναι ο Shakespeare των 2010ς άλλοι μπορούν να μιλάνε για σπαθιά, δράκους, νεκροκεφαλες, και την άτιμη κοινωνία, μου χαρίζει μεγάλη διασκέδαση πάντως.

Μάλλον ο ΜΜ πέτυχε τον στόχο του πάντως, και σε έχει κάνει να γράφεις λογυδρια για οτιδήποτε άλλο από την μουσική του, καθώς εστιάζεις στο image του και στο μαύρο νυχακι. Τι μου θυμίζει…

1 Like

ε εγώ ασχολούμαι απο ελάχιστα ως καθόλου. δλδ και να θέλω - θα πεσω πάνω σε κανα βιντεό αμα βγώ, ή online. και προφανώς σε αρθρά και δηλώσεις που αναπαραγωντουσάν τότε που πέρναγε η μπογία. Αυτοι οι αφορήσμοι, τυπου ενα τραγούδι σβήνει σκηνές. Δεν νομίζω. Κανείς δεν έχει τη δύναμη να σβήσει κάτι που είναι στις καρδιές κόσμου. Να πει την αποψή του. sure. Και εγώ γελάω όταν ακούω άτομα να λένε οτι οι Kiss δεν εχουν γράψει καλά τραγούδια. Αλλά υπάρχουν άτομα που το λένε.

1 Like

Το ίδιο λέμε. Καμία ανακρίβεια και off topic γενικότητα για την εμφάνιση του Marilyn Manson και για το αν κάποια πλαστική πορνοσταρ του σηκώνει το πεος, δεν μπορεί να σβήσει τις δεκάδες άψογες κομματάρες που έχει γράψει από το 1994 έως και σήμερα από την καρδιά μας.

This Is The New Shit, είτε σου αρέσει είτε όχι

Η εμφάνιση ας είναι όποια είναι. Απλά έχω την προσμονή οτι ενας καλλιτέχνης πρέπει να μπορεί να βγάλει την “στολή” του και να πεί το τραγούδι του και να είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Γιατι άλλιως βασίζεταί πιο πολύ στο θεαμα παρά στο ταλέντο του.

Παράδειγμα :


Σαν να ακούς τη στούντιο εκδοχή, λίγο πολύ.

Διασκευή :


Ουτέ στο λας βέγκας να ήταν. Και απέχει απο το στουντιακό αρκετά αν και θα του το δώσω οτι όσο μετρα τεχνική κι αν έχει, δίνει πόνο. Αλλά του λείπει αρκετά η παραγωγή.

Πάτνως τα 3 πιο πετυχημένα του single είναι διασκευές.

Απο εκεί και πέρα… είπα οτι θεωρώ γελοίο ενας “ανδράς” να βγαίνει και να λέει οτι γάμησε κάποια, ΟΠΩΣ έκανε. Ήταν ή πασίγνωστη Jenna Jameson ή οποία είπε οτι εχει γαμηθεί με τους πάντες αλλα όχι με τον manson. Δλδ τον αδειάσε. Creepy και απρεπές το λιγότερο. Να θέλει κάποιος να το παίξει γαμιάς για τα media. Αυτό είπα. Αν του σηκώνεται ή όχι, προφανώς πρέπει να ενδιαφέρει τους/της ερωτικές του σντρόφους. Αλλά αν εβγαίνε ο οποιοσδήποτε και έλεγε α εγώ την έχω γαμήσει αυτή, θα σηκωνοντουσάν στα πισινά όλες οι φεμινίστριες, οι metoo που το θυμούνται 50 χρόνια μετά οτι κάτσανε σε κάποιον παππού κτλ.

Δεν νομίζω οτι ασχολούνται πλέον τόσο πολύ, καθέ κυκλοφορία υποδιπλασιάζεται το κοινό του αν δείς, πλέον είναι σε πενταψήφια νουμερά. δλδ όσο πουλάνε οι καθε λογής μικρομεσαίες μπάντες στην Ευρώπη.
Εμένα αντε να μ αρέσουν 1-2 απο τα όριτζιναλ του και άντε να πω οτι και αυτό το deep six είναι συμπαθές.
Αυτά περί του κυριουλή Brian Warner.

1 Like

Αξίζουν σεβασμό οι KISS μην τα ξαναλέμε…