Marilyn Manson

Γιατι?

Γιατί επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό το hard rock και κατ επέκταση το glam/arena rock και hair metal, γιατί τα χιτάκια τους είναι ανεβαστικά και άμεσα αναγνωρίσιμα απ όλους, γιατί τα live τους είναι rock parties και ωραία εμπειρία ως συνέχεια των πολλών συναυλιακών hit τους, γιατί λίγοι μπορούν να παινευτούν πως έχουν καλύτερο live show, γιατί το image τους είναι iconic as fuck, γιατί γεμίζουν στάδια και πουλάνε δίσκους παντού όχι μόνο στην Αμερική.

Να συνεχίσω;

Νταξ δεν είναι πολλοί μουσικοί λόγοι μέσα αλλά δεν περιμένει κανένας από τους KISS συνθέσεις επιπέδου floyd αλλού έβαλαν το λιθαράκι τους. Ο Manson πέρα από το shock value και την ατμόσφαιρα που δημιουργεί δεν ξεχωρίζει αλλού. Θα ακούσω τραγούδια του οκ αλλά τα τραγούδια των KISS και ειδικά των πρώτων 5-6 δίσκων είναι ατόφιο rock n roll για μένα και τα γουστάρω από τότε που με θυμάμαι.

Επίσης καλά και τα σκινηκά, τα κοστούμια που συνοδεύουν το this is the new shit , το dope show κλπ αλλά σαν τα πυροτεχνήματα και τα pyrotechnics στο detroit rock city, το shout it out loud και φυσικά το rock n roll all night δεν είναι…

Ενταξει, αλλα κυριολεκτικα ολα οσα εγραψες ειναι υποκειμενικα. Εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο το grotesque και το προκλητικο του Manson, και προτιμω ενα μικρο show με θεατρικοτητα απο οτι ενα τεραστιο show με πυροτεχνηματα και φωτιες.

Απο κει και περα, ο καθενας σεβεται και γουσταρει οποιος μπαντες του κανουν, και δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει το ιδιο με οσες δεν γουσταρει.

Νταξ ναι δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός με ένα από τα πρώτα ακούσματα μου. Και ο Μανσον αυτό που κάνει το κάνει καλά δεν αντιλέγω και τον ακούω και αυτόν (λιγότερο από KISS φυσικά). Η ουσία είναι η 2η παράγραφος σου σωστά τα λες. Αντε να βγάλει ο Μανσον το καινούριο άλμπουμ να συζητάμε και γι αυτό

Ποτε δεν με τρέλαναν οι Kiss, αλλά έχουν βάλει ενα λιθαράκι (ίσως και βράχο), για πολλά από αυτά που ακούμε και βλέπουμε. Οπότε, δεν θα το ελεγα “σεβασμός”, αλλά “αναγνώριση”.

2 Likes
3 Likes

Παρα πολυ μου αρεσε το τραγουδι!

1 Like

Εδώ εμένα μου ψιλο-άρεσε. Εχει κάτι που φέρνει σε Bowie και ωραίο στιχό, αν και λίγο αδύναμο ρεφρενάκι.

Ο ήχος ωραίος. Για την εικόνα αρνούμαι να πιστέψω ότι πληρώθηκε έστω κι ένας άνθρωπος.

1 Like

Μετά από δύο τρεις ακροάσεις, έχω να πω ότι το We are Chaos είναι μάλλον καλύτερο από το Heaven upside down, χωρίς να έχει τη δύναμη συνολικά αλλά ούτε καν τις επιμέρους απίστευτες συγκινήσεις που μας χάρισαν τα τραγούδια του Pale emperor. Ο τελευταίος, για εμένα, είναι ο καλύτερος δίσκος του Manson εδώ και δεκαπέντε χρόνια τουλάχιστον.

2 Likes

Δεν είναι actor η Evan Rachel, είναι actress.

Στα σημαντικά του άρθρου, αηδία απλά.

Ειναι σωστο και το actor. Το προτιμουν και οι φανς του politically correct απο το actress.

Οσον αφορα την υποθεση… δε θα μου εκανε και τεραστια εκπληξη το να ειναι αληθεια οι κατηγοριες της.

Ηδη ηταν εμετικο το οτι ηταν μαζι σε σχεση οταν αυτη ηταν 18 κι αυτος 36.

1 Like

Το επίσης ανησυχητικό (για τον ΜΜ) είναι ότι άλλες 4 κοπέλες είπαν τα ιδια

Τιποτα καινουργιο, τιποτα περιεργο, ο μανσον ηταν και ειναι μαλακας με πληθος ντοκουμεντων που το επιβεβαιωνει αυτο, αναρωτιεμαι πως δεν εγινε νωριτερα κατι με τοσες χοντραδες που εχει κανει. Εδω ειχε πει τοσα και τοσα για τη wood σε συνεντευξεις, μεταξυ shock value αλλα και με δοσεις αληθειας απ’ότι φαινεται. Τωρα δεν θα τον βοηθησουν οσα ειχε πει για να διατηρησει την περσονα του και το promotion δισκων :stuck_out_tongue:

απλως τωρα η wood μιλησε ξεκαθαρα και η κατασταση ευτυχως ευνοει μπας και γινει μεγαλυτερο το θεμα, γενικα εχει δυνατο στατους αλλα θα δειξει, ολο και καποια ακομα θα βγει να πει τις δικες τις εμπειριες υποθετω.

κριμα γιατι μουσικα παντα τον γουσταρα και τον γουσταρω ακομα, antichrist superstar και mechanical animals ειναι καποιοι απο τους αγαπημενους μου δισκους γενικοτερα.

2 Likes

d30ed0b695725deaf1e1212114d00771