Mark Knopfler Vs Eric Clapton

Στο Umbria Jazz Festival στην Perugia. Και ναι, ήταν και ο Trucks. Γενικά είχε φοβερή μπάντα μαζί του.

Mark Knopfler
Αψογο στυλάκι και ήχος που σε ταξιδευει. Δεν έχω πολυακούσει τα σόλο του όμως στους Dire Straits ηταν εξεραιτικός…

οντως ηταν πολυ μεγαλη παραληψη!8)
απλος η επιροη του δεν ηταν τοσ εμφανης οσο του mayal πχ!

Σωστό!:thumbup:
Απλά εμείς μάλλον επικεντρωθήκαμε περισσότερο σε αυτούς που έγιναν δημοφιλείς στην Αμερική και έφεραν τα blues στα εκεί λευκά ακροατήρια.

Καλή φάση! Τον Clapton δεν έχω τόσα χρόνια αξιωθεί να τον δώ…
Τον Trucks τον έχω δει με Allmans :papas:

Καλή φάση και γενικά το όλο φεστιβάλ αξίζει τρελά. Έχουν 2-3 σκηνές στο κέντρο της πόλης, κάνεις τη βόλτα σου με μία μπύρα στο χέρι και ακούς από το πρωί μέχρι το βράδυ jazz/ blues/ gospel…

Ώστε έχεις δει Allmans ε;;; Ουάου!

Ως όνομα το γνωρίζω το Umbria Jazz Fest αλλά δεν ήξερα τι παίζει στην πράξη…
Τι εννοείς στο κέντρο της πόλης, κάτι σαν την γιορτή της μουσικής στην Αθήνα;
Mην μου πεις πως είναι τζάμπα; 8O
Αν έχεις κανένα link για να δούμε το πρόγραμμα τους για του χρόνου, πόσταρε το σε παρακαλώ:wink:

Allmans έχω δεί 2 φορές, μία το 96 με Betts και Woody και φέτος στο Farm Aid (1 ώρα μόνο αλλά νόμιζα πως ήμουν στον παράδεισο) με τον Trucks και τον Burbridge.

εχεις δει τον Betts k ton Woody???8O 8O
θα δεις τι θα παθεις οταν βρεθουμε!:stuck_out_tongue: :lol:

Πήγες στο Farm Aid; 8O

Το φεστιβάλ είναι γενικά δωρεάν, αλλά για τα μεγάλα ονόματα έχουν μία μεγαλύτερη σκηνή ελάχιστα πιο κάτω από το κέντρο της πόλης όπου υπάρχει είσοδος.

Δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα κάτι για του χρόνου, αλλά το site είναι αυτό: http://www.umbriajazz.com/canale.asp

Επίσης, ρίξε και μια ματιά εδώ αν έχεις χρόνο:
http://www.rocking.gr/article2984.php

Τότε ίσως και να μην είχα συνειδητοποιήσει πλήρως πόσο τυχερός ήμουν, έλεγα απλώς “βλέπω τους Allmans που αποκλείεται να δούμε Ελλάδα”…

Σε ευχαριστώ για τα links. Δεν ήξερα πολλά για το Umbria Jazz Fest, ούτε καν πως είναι ετήσιο…
Θυμόμουν το όνομα μόνο από μία εμφάνιση του SRV εκεί την δεκαετία του 80 που έχω κατεβάσει από το Dime.

Το Farm Aid μου έκατσε πολύ τυχερά φέτος…

Στο www.farmaid.org θα βρείς φωτογραφίες από την συναυλία κλπ.

Ωπ, και Dave Matthews βλέπω (πολύ τον πάω αυτόν) και Haynes…αν ήταν και οι Dixie Chicks θα σε είχα μισήσει :stuck_out_tongue: 8) :smiley:

Eγώ ποτέ δεν τρελάθηκα με τον Matthews αλλά ήταν αντικειμενικά καλός, ειδικά αν σκεφτείς πως βγήκε και είπε πως ο λαιμός του είναι σε κακά χάλια αλλά θα το παλέψει.

Είχε ανέβει και νωρίτερα να τραγουδήσει το Melissa των Αllman Brothers με Gregg Allman, Willie Nelson και Warren Haynes

Ο Haynes έπαιξε ένα ακουστικό σετ 5 τραγουδιών μόνος του νωρίς πριν βγουν οι Allmans, όπως και ο Trucks έπαιξε 4 τραγούδια με την μπάντα του αλλά δεν τον πρόλαβα λόγω κίνησης:( :frowning: :frowning: