Mark Lanegan Band - Blues Funeral

Η Φωναρα επεστρεψε και μας πηρε τα μυαλα!

Μετα το Bubblegum του 2004 και τις συνεργασιες με Greg Dulli (Twilight Singers,Gutter Twins) Soulsavers,UNKLE,
τρεις δισκους με την Isobel Campbell κ.α εφτασε η ωρα για τον 7ο προσωπικο του δισκο!

Απ’τις πρωτες ακροασεις εχουν ξεχωρισει τα the gravedigger’s song , bleeding muddy water , St Louis elegy , riot in my house και harborview hospital . Το Burning Jacob’s ladder αν και κομματουρα περιεργως λειπει!
Επισημα κυκλοφορει στις 6 Φεβρουαριου.

tracklist

1 The Gravedigger?s Song
2 Bleeding Muddy Water
3 Gray Goes Black
4 St Louis Elegy
5 Riot in My House
6 Ode to Sad Disco
7 Phantasmagoria Blues
8 Quiver Syndrome
9 Harborview Hospital
10 Leviathan
11 Deep Black Vanishing Train
12 Tiny Grain Of Truth

http://marklanegan.com/

Τι λεει σε σχεση με Bubblegum? η συνεργασια με dulli λεει;

ααααααααα ληκαρε; εφυγα :roll:

Ενταξει ειναι πολυ νωρις για συγκρισεις,αλλωστε το Bubblegum ειναι οτι πιο ζορικο εβγαλε ποτε.
Αν εξαιρεσεις κανα δυο κομματια που γκαζωνουν τα υπολοιπα κινουνται σε mid tempo.
Παντως πολλα synthια,μπιμπλικια κλπ το φετινο.Στιχουργικα,μαυριλα ως συνηθως.

πραγματικά νιώθεις σαν ο θάνατος να πέρασε από όλα τα είδη μουσικής και να επέλεξε τον Lanegan να τραγουδήσει από πάνω. Είναι φανταστικό…
http://www.mojo4music.com/blog/2012/01/listen_now_mark_lanegan_bands.html

πέρσυ τα σάρωσε ο dulli, φέτος είναι σειρά του Lanegan.

Όχι. Το Bubblegum είναι πάρα πολύ καλό, αλλά δεν είναι το πιο ζόρικο που έχει βγάλει.

Εξαιρετικός ο δίσκος με τρία ακούσματα που του έχω δώσει ως τώρα.

Πολύ κρίμα που η περιοδεία δεν περνάει από Ελλάδα, τι σκατά κάνουν όλοι αυτοί οι διοργανωτές, τον έχουν φέρει 100 φορές τα τελευταία χρόνια, με Campbell δύο φορές, με Gutter Twins, με Twilight Singers το 2006, με Dulli στο ακουστικό, με Soulsavers και δεν μπορούν να τον φέρουν μόνο του :-k[-X?

To πιο “ζορικο” ειναι το Whiskey for the Holy Ghost

Τι σημαινει ζορικο;

Μάλλον το καλύτερο εννοούσε ο φίλος που το είπε, και το καλύτερο είναι μάλλον το Whiskey όπως είπε κι ο Γιάννης 8).

Και επεται συνεχεια?(Soundgarden, AIC, Pearl Jam) φετος είναι η χρονια του Seattle!:smiley:

@pantelis79
Εχεις απολυτο δικιο για την περιοδεια και ναι αυτό εννοουσα με το “ζορικος” 8)
Το Bubblegum τα ειχε oλα.Ποικιλια συνθεσεων,φοβερες ερμηνειες κομματαρες απιστευτες.Επιασε κορυφη μ?αυτο ο Lanegan για μενα.
Αυτo δε σημαινει oτι και τα προηγουμενα δεν ηταν δισκαρες,το Whiskey που αναφερθηκε ας πουμε.
Αλλα εγω ειμαι φανμποης και δεν βρισκω ψεγαδι σ?oτιδηποτε εχει κανει αυτος ο ανθρωπος.Μεχρι και το “I?ll take care of you” με τις διασκευες εμενα μου φανηκε φοβερο(το carry home π.χ είναι το κομματι που μου ερχεται παντα στο μυαλο οποτε γινεται κουβεντα για το ποιες διασκευες είναι καλυτερες απ?τα original.)

και κάνω προσευχές να κρατήσει το reunion Afghan Whigs και πέραν του να έρθουν Ελλάδα να φτιάξουν νέο album, και μετά ας έρθει το τέλος του κόσμου…δε με νοιάζει…
Επί του θέματος επαναλαμβάνω ότι ο Lanegan τα πήρε πάλι όλα ΚΑΙ με αυτό το album.

[SPOILER]έχει ακόμα και disco κομμάτι…δηλαδή τι να λέμε…8)[/SPOILER]

Δε βρίσκεις ψεγάδι γιατί δεν υπάρχει. Εκπληκτικός δίσκος το I’ll Take Care Of You, πραγματικά. Το “λιγότερο καλό” του είναι το Scraps At Midnight, το οποίο και πάλι είναι τρομερό. Ο νέος δίσκος είναι πάρα πολύ καλός, τον έχω κατεβάσει και πολύ σύντομα παίρνω και το βινύλιο στα χέρια μου για να το λιώσω!

εγω παντως του χω δωσει καποια ακουσματα αλλα με εχει απογοητευσει πολυ αυτος ο δισκος και ειναι ο πρωτος του που δεν μ αρεσει! το βρισκω ισως πολυ ρηχο και η φωνη του λενεγκαν δεν μου θυμιζει σε τπτ τη μπαρουτοκαπνισμενη φωνη που εχει στα προηγουμενα! :frowning:

Ενταξει για τη φωνη σε βρισκω υπερβολικο αλλα τι ακριβως σου φανηκε «ρηχο»?
Η παραγωγη,τα κομματια τα ιδια ή κατι άλλο? :-k

η παραγωγη ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ χτενισμενη…
σε φαση οτι δεν μου θυμιζει καν δισκος λενεγκαν! και τα κομματια που φενονται οτι μπηκαν ετσι απλα για να υπαρχουν
και η φωνη του δεν μου θυμιζει σε τιποτα μπητλγκαμ ας πουμε πολυ πιο χαλαρη δεν νιωθω νευρο σαν να λεει απλα για να τα λεει :-k

Είσαι [B]καμμένος[/B] με Lanegan; Τότε θα νιώσεις :p.

αυτό που λέει ο savealekos το καταλαβαίνω με την εξής έννοια: όταν άκουσα το τελευταίο album των Twilight Singers περίμενα να ακούσω κάτι πιο κοντά στους Afghan Whigs, πιο τσίτα με νέυρο και τα σχετικά. Και στην αρχή λέω μέτριο και γαμώτο και τέτοια… Στη δεύτερη όμως φορά και ειδικά τις επόμενες άρχισα να το εκτιμάω για αυτό που ήταν και κατέληξε να είναι το τοπ album της χρονιάς και ένας από τους πιο γαμάτους και χιλιοπαιγμένους δίσκους που έχω ακούσει.

Με το ίδιο σκεπτικό, ο Lanegan όσο και να θέλαμε πχ να βγάλει έναν τέρμα old school blues δίσκο είτε ήρεμο είτε με γκάζια, δε γίνεται. Οπότε μια πρώτη απογοήτευση είναι λογική. ΑΛΛΑ όταν το εκτιμήσει κανείς το album για αυτό που είναι (ουσιαστικά alternative rock με blues ατμόσφαιρα και λίγα παραπάνω πλήκτρα απ’όσα πιθανόν περιμέναμε) τότε θα αρχίσει να βλέπει μέσα στοιχεία από όλη του τη καριέρα και στη τελική θα το αγαπήσει.
Εγώ με τον Lanegan δεν είμαι αντικειμενικός, δηλαδή ό,τι και να τραγουδίσει κατα 90% θα σκαλώσω.

Μετά από 10 ακροάσεις αυτές τις μέρες το album είναι τοπ με εξαίρεση το Leviathan που δεν στέκεται στα ίδια επίπεδα με τα υπόλοιπα κομμάτια.

Επίσης σε σχέση με τα album του για μένα η αλήθεια βρίσκεται στο Here Comes That Weird Chill…

Τα credits του Blues Funeral οπως ανεβηκαν στο onewhiskey.com

[SPOILER][/SPOILER]

Εκτος των Alain Johannes (που εκανε και την παραγωγη) και Jack Irons που παιζουν σε ολα τα κομματια,ξεχωριζουν οι συμμετοχες των Chris Goss (Leviathan), Greg Dulli (St.Louis Elegy) και Josh Homme (Riot in my house).

Τσιμπήθηκε το διπλό βινυλιάκι σήμερα.

Ωραιος!Αντε καλα λιωσιματα!:thumbup: