Mark Lanegan

I nearly…

I nearly lost you there
And it’s taken us somewhere
I nearly lost you there
Let’s try to sleep now

:respect::respect:ΥΜΝΟΣ

Η συνεχεια επι της οθονης.

Screaming trees ρε αλήτεςςςς!!:slight_smile:
Παιδιά πάντως κ η σολ καρ. του lanegan λέει…Και γμτ ον ειχα χασει κ πρόπερσι που ήταν σολο…

Αν εννοεις τη συναυλια του 2006 στο Gagarin οχι δεν ηταν σολο.Ηταν με τους Twilight Singers του Greg Dulli.Ημουν στο συγκεκριμενο live και πραγματικα εδωσαν ρεστα.

Νομίζω ηταν αρχες του 7 και σόλο αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη γτ δεν επαιζε να παω οπότε δεν την αξιολόγησα τοσο…Δε θυμάμαι…

Α,λες για τη συναυλια με την Isobel Campel των Belle and Sebastian.Κι εκει ημουν κι εχω να πω οτι αν δεν ησουν δεν εχασες απολυτως τιποτα γιατι ηταν απο τις πιο βαρετες συναυλιες που εχω δει ποτε μου(προσοχη βαρετες οχι χειροτερες).Κριμα γιατι στο studio αποδιδουν μια χαρα.

Λοιπόν το πόρισμα βγήκε. Οι Gutter Twins γαμάνε. Κρίμα που δεν τους ανακάλυψα πιο πριν και που όπως διαβάζω εδώ έχουν έρθει ήδη Ελλάδα…:frowning:

Ποτε δεν ειναι αργα…

Feb 4 2009 Gagarin 205 Athens GR
:wink:

:yahoo::yahoo:

Επιτελους ξαναρχονται,δε το χανω και δευτερη φορα.

Πωωω… Ούτε που θα το έπαιρνα χαμπάρι αν δεν το έβλεπα… Να’ σαι καλά ρε Τζον…

www.gagarin205.gr

…Η συγκεκριμένη περιοδεία, η οποία θα τους φέρει ξανά από τα μέρη μας, έχει τον γενικό τίτλο ?An Evening With Greg Dulli & Mark Lanegan? και αυτό διότι δεν περιορίζεται στην πρόσφατη δουλειά τους, ως Gutter Twins, αλλά απλώνεται σε ολόκληρη την καριέρα τους, καθώς και σε καινούργια κομμάτια, σε ένα ?Stripped Down To The Gutter? set διάρκειας τριών περίπου ωρών.

?Από τη στιγμή που τα όργανα που θα χρησιμοποιήσουμε για αυτή την περιοδεία είναι τελείως διαφορετικά από ότι συνήθως, τα shows θα περιέχουν τραγούδια που και οι δυο μας έχουμε να παίξουμε πάρα πολύ καιρό ή δεν έχουμε παίξει ποτέ ζωντανά??λέει ο Dulli.

Πραγματικά, θα είναι η πρώτη φορά που θα δούμε τον Greg Dulli και τον Mark Lanegan να παίζουν τα τραγούδια τους με αυτόν τον τρόπο, αφού το σχήμα με το οποίο θα τα παρουσιάσουν αποτελείται, εκτός των ίδιων, από τον κιθαρίστα Dave Rosser, τον Φώτη Σιώτα (Γιάννης Αγγελάκας και οι Επισκέπτες) στο βιολί και την Σοφία Ευκλείδου (Αγγελάκας / Βελιώτης ? Οι Ανάσες Των Λύκων) στο τσέλο.

Η περιοδεία περιλαμβάνει συνολικά 16 ημερομηνίες. Θα ξεκινήσει στις 15 Ιανουαρίου από τη Γλασκώβη, στη Σκωτία, και θα κλείσει στην Αθήνα και το Gagarin 205 Live Music Space, την Τετάρτη 4 Φεβρουαρίου.

Οι πόρτες θα ανοίξουν στις 21:00 και εισιτήρια προπωλούνται, προς 30 ευρώ, στο Ticket House (Πανεπιστημίου 42) και το www.ticketpro.gr.Οι θεατές θα είναι καθήμενοι (εκτός από το πίσω μέρος του club) και ο αριθμός των εισιτηρίων περιορισμένος.

Θελω να παω, αλλα ρε γμτ δινω και 2 μαθηματα πρωι-πρωι την αλλη μερα…#-o

Χμ,ενδιαφερον.Αν προλαβω και εισητηριο ακομα καλυτερα.

Σε ερωτηση ενδιαφεροντος, μεταφερω εδω την απαντηση απο το thread Soul-blues-funk :

Μark Lanegan : TEΡΑΣΤΙΑ ΦΩΝΗ.

  1. Λοιπον για αρχη πιασε την προσωπικη του δισκογραφια :
  • The Winding Sheet (1990)
  • Whiskey for the Holy Ghost (1994)
  • Scraps at Midnight (1998 )
  • I’ll Take Care of You (1999)
  • Field Songs (2001)
  • Bubblegum (2004)

ενδεικτικα :
http://www.youtube.com/watch?v=M2vZpf6XhYM (απο το δισκο bubblegum)
http://www.youtube.com/watch?v=xerAy1wLVAs (απο το δισκο field songs)

βασικα και τα 6 αλμπουμ ειναι τρομερα, αλλα σου τονισα αυτα που ειναι αδυναμιες μου.

  1. Αν θες ακουσε και τα 2 αλμπουμ που συνεργαστηκε με την Isobel Campbell, σε ποιο mellow φορμες. Δισκαρες κ τα 2.
  • Ballad of the Broken Seas (2006)
  • Sunday at Devil Dirt (2008 ).
  1. Tσεκαρε τον στους The Gutter Twins, συνεργασια με Gred Dulli (Aphgan Whigs)
  • Saturnalia (2008 )
  • Adorata ep (2008 )

http://www.youtube.com/watch?v=4vB03XT5xEo

  1. Eπισης στους Soulsavers και παλι με Greg Dulli
  • It’s Not How Far You Fall, It’s the Way You Land (2007)
  1. Συνεισφερει σε καποια κομματια ως guest φωνητικα στη στην μπαντα του Greg Dulli, Τhe Twilight Singers, απο οπου ακουσες τη διασκευη
  • She Loves You (2004) - συμμετοχη στα κομματια : “Hyperballad”, “Real Love”, “Hard Time Killing Floor”
  • A Stitch In Time ΕΡ (2006) - συμμετοχη στα κομματια : “Live With Me”, “Flashback”
  1. Κ αφηνω για το τελος, τη βασικη του μπαντα τους Screaming Trees, σε grunge ηχοτοπια :
  • Clairvoyance (1986)
  • Even If and Especially When (1987)
  • Invisible Lantern (1988 )
  • Buzz Factory (1989)
  • Uncle Anesthesia (1991)
  • Sweet Oblivion (1992)
  • Dust (1996)

http://www.youtube.com/watch?v=ffzOBkgqwDY (ΕΠΟΣ)
http://www.youtube.com/watch?v=KwSWfvqCAAU


Listening to: Radiohead - Pyramid Song
via FoxyTunes

Gia mena o Lanegan exei mia ap tis kalyteres fones pou xw akousei… eite stous Screaming Trees (vlepe Dust), eite stous QOTSA (vlepe Songs for the Deaf) kai me tin Isobell Campbell… ton ida kai persy live kai i foni tou live ine akoma kalyteri ap ta cd!!!

Ο Μark Lanegan έχει μια απο τις πιο ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ φωνές στην σκηνή του Ροκ
Τι να λέμε για αυτή την ρόκ περσόνα…

Bump γιατί εξελίσσεται στον αγαπημένο σόλο καλλιτέχνη έβα. Αποθεώστε.

Τον έχω δει Live! Για να δω ζήλειες για να δωωωωωω!!! :har:

Μη με προκαλιείς!

δλδ δε θες ν’ακούσεις πώς ήταν…? :roll:

Ντακς, άλλο εννοώ αλλά πες μας πώς ήταν και για σένα.