Mark Lanegan

τι λετε για το mark lanegan(screamin trees,twlight singers/gutter twins,queens of the stone age,soulsavers,solo κλπ)και ποια η κορυφαια του στιγμη κατα τη γνωμη σας?

Νταξει ο ανθρωπος ειναι θεος. Κριμα που τον εχουν διαλυσει τα ναρκωτικα και το ποτο. Οπωσδηποτε η καλυτερη στιγμη της καριερας του ειναι οι screaming trees αλλα προσωπικα τον θεωρω εναν καλο ερμηνευτη κι εναν απιστευτο συνθετη… Τα κομματια που εγραψε για τους qotsa ειναι πραγματικα υπεροχα.

Shine your lonely light one me
I’ll be there to hold the mirror
I can take it down with me
Show your lonely,lonely,lonely
(Απο τ’ αγαπημενα μου κομματια)

Θεοθεός!!

Από τις πιο βαθιές και συναισθηματικές φωνές που έχω ακούσει. Τα ναρκωτικά και το αλκοολ μπορεί να τον κατέστρεψαν αλλά νομίζω ότι έχουν χαράξει τόσο βαθιά την ψυχή του που η φωνή του έγινε ακόμα πιο στοιχειωτική!

Κορυφαία του στιγμή κατ’ εμέ είναι χαλαρά το Sweet Oblivion των Screaming Trees, ή αλλιώς ένα απο τα 10 αγαπημένα άλμπουμς των 90’ς.

Καλα ναι, ανετα μπαινει στο top 10 των 90’s. Δισκαρα!

Συμφωνώ, πολύ χαρακτηριστική και όμορφη φωνή, και με τους Screaming Trees έγραψε ιστορία. Κρίμα που δεν έγιναν τόσο γνωστοί όσο οι υπόλοιποι grunge- άδες.

Trivia για τους Nirvana- freaks: σε κάποια solo album του συμμετέχει και ο Cobain.

[QUOTE=ChrisP;380600]Θεοθεός!!

Από τις πιο βαθιές και συναισθηματικές φωνές που έχω ακούσει. Τα ναρκωτικά και το αλκοολ μπορεί να τον κατέστρεψαν αλλά νομίζω ότι έχουν χαράξει τόσο βαθιά την ψυχή του που η φωνή του έγινε ακόμα πιο στοιχειωτική

κατι πηρε το αυτι μου οτι τα εκοψε ολα(ακομα και το καπνισμα)ξερει κανεις αν αληθευει?
οπως και να χει ο lanegan ειναι οπως το ειπες.μπορει οι καλυτερες δουλειες του να ηρθαν με screamin trees (ειδικα το αξεπεραστο uncle anasthesia)αλλα ακομα και σημερα κυκλοφορει δισκαρες με κορυφαιες των soulsavers και το καινουριο gutter twins(εχω κολλησει ασχημα με αυτο με καταλαβαινει κανεις?).

[Trivia για τους Nirvana- freaks: σε κάποια solo album του συμμετέχει και ο Cobain.[/QUOTE]

επισης στο box set with the lights out υπαρχει μια φοβερη διασκευη του it ain’t a shame του lead belly(country blues/folk τραγουδιστης δεκαετιας 30 με 40, τοσο οι nirvana οσο και ο lanegan εχουν διασκευασει το where did you sleep last night)που αξιζει να ακουσετε

Το gutter twins το ακούω εδώ και 2 μέρες. Γνώμη αργότερα. :slight_smile:

περαστικα μας(η μημπως οχι?)αλλος κανεις?

Χαχα τωρα τον κατεβαζω τον δισκο… Θα σας πω γνωμη οταν τον ακουσω…
Θυμηθηκα το εξης: Στους QOTSA το 2005 ηταν να εμφανιστει και ο Lanegan να πουν μαζι το song for the dead αλλα ηταν σε καποιο κεντρο αποτοξινωσης η κατι τετοιο και αρκεστηκαν στο να του το αφιερωσουν απλα…(οπως ειπα και πιο πριν ειχε γραψει κομματια για τους QOTSA. Ενα απ’ αυτα και το song for the dead).
Οταν ηρθε με iggy pop τον ειδε κανεις;

Έχω ασχοληθεί μόνο με αυτά που έκανε με QOTSA και είναι απλά respect…

εγω αλλα ειδα μονο τα 2 τελευταια γιατι εφτασα καπως αργα(τζιφος)ηταν η τριτη φορα που τον εβλεπα.η πρωτη ηταν με twlight singers που ηταν απιστευτοι και η δευτερη με isobel campel που με πηρε ο υπνος(αυτο το poject ειναι για στουντιο οπου τα αποτελεσματα ειναι καλυτερα).δεν ξερω αν το γνωριζετε αλλα ο lanegan εχει κανει τελεια διασκευη bob dylan στο soundtrack του i’m not there.καντε ενα κοπο να το ακουσετε

http://www.youtube.com/watch?v=ltZonLa5CNk :bow2: :bow2:

layne staley με mark lanegan.απλα προσκυνω.πολυ καλο βιντεο.και οι mad season ειναι απο τα καλυτερα projects που εχουν φτιαχτει.εχει πλακα που χωνουν και come as u are στο βιντεακι.thanks ρε μαγκιτη

Το εψαχνα καιρο το θρεντ αλλα δεν ηξερα να κανω search…O Mark Lanegan είναι απο τις πλέον απίστευτες μορφές της grunge(ετσι τον γνωρισα)στους Screaming trees ,αγαπημενος μου δισκος του το bubblegum…

Αναφερεσε στο Saturnalla. να υποθεσω…ο οποιος δισκος απλα τα σπαει πολυ αγρια παιδια.Ειχα διαβασει στις συναυλιες οτι ηταν να ερθουν οι gutter twins αρχες Maio(περασμενου) στο fuzz ,τελικά τί επαιξε κ δεν…?.

:cry::xΠαιξανε κανονικα και ο μαλακας το χασα.Τον εχω δει 3 φορες το Lanegan βεβαια αλλα αξιζε γιατι επαιξε και Screaming Trees.ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ.

Πλακα κανεις…Ρε συ…10 μερες πρι την συναυλια ειχε αποσυρθει απο τις συναυλιες στο σαιτ ,οποτε υπεθεσα οτι δεν…Φτου ρε γμτ…Παραπληροφόρηση

Μημπως εκανε καμια απεξαρτηση?λεω γω τωρα.Παντως τα εκοψε ολα (και μπραβο του).

κοιτα δεν με χαλαγε και οταν δεν τα χε κοψει(μουσικα)…σαφως μπραβο του αλλα οηχος Seatle παει ρε γμτ πολυ με λιωμενους Performer (βλ.Dulli:p)

Ισχύει το παραπάνω. Ίσως γιατί έχουμε συνηθίσει λιωμένους performers :stuck_out_tongue: