Marty friedman vs paul gilbert

Ποιος πιστευεται οτι ειναι καλυτερος γτ και οι δυο απλα τα σπανε!!!
εμενα παντος επειδη εχω ακουσει πολυ friedman μαζι με becker. θα πω Marty καθως ειναι και ενα απο τα ειδωλα μου στη κιθαρα . πολυ κουλη τεχνικη δεξιου χεριου αλλα ειναι απιστευτος!!!
Videakia με “κοντρα” των δυο :




http://youtube.com/watch?v=hbX6IBmOPEM (lesson video)
http://youtube.com/watch?v=8-ypt_7rPx4

Marty Friedman, μόνο και μόνο για αυτά που έκανε στους Megadeth.

Ο Friedman στους Megadeth δεν εκανε τπτ!
Εγω θα πω Gilbert λογω των συνθεσεων του!

Δηλαδή αυτά που έπαιξε στo Rust In Peace είναι τίποτα ?

Σε σχεση με οσα εχει παιξει στην σολο καριερα του και στους Cacophony ναι τιποτα δεν ηταν!

δεν μπορω να διαλεξω ρε γμτ… πολυ δυσκολο, μ’αρεσουν και οι 2 πολυ. :-k :-k

Μεγάλες αδυναμίες και οι δύο αυτοί κιθαρίστες.Θεωρώ τοn Marty Friedman μαζί με τον Jason Becker τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχουνε πιάσει κιθάρα στα χέρια τους. Φοβερή τεχνική, και φοβερό συναίσθημα.
Για την τεχνική του Paul Gilbert δεν μπορεί να πει κανείς τίποτα. Παίζει ίσως με την μεγαλύτερη άνεση απο κάθε άλλο κιθαρίστα.

Τον Marty τον είδα φέτος τον Απρίλιο στην περιοδεία του, και με έστειλε αδιάβαστο… Επιφυλάσσομαι να δω και τον Paul κάποια στιγμή στο μέλλον.
Δυστυχώς αν δεν γίνει ένα θαύμα, δεν θα δούμε τον Jason :cry:

Διαφωνώ κάθετα. Τραγούδια όπως Holy Wars, Hangar 18, Tornada of Souls είναι στην ίδια κλάση με μεγάλο μέρος του υλικού των Cacophony. Μεγάλη αγάπη οι Cacophony, αλλά ας μην αδικούμε την περίοδο του Marty στους Megadeth… και παρόλο που συνθετικά στους Megadeth δεν προσέφερε όσα θα άξιζε, εκτελεστικά πάντα έσπερνε!

Μην παρεξηγουμαστε δεν ειπα οτι δεν ειναι καλος ειναι και απο τους αγαπημενους μου κιθαριστες και το εχς πει κιολας σε αλλο τοπικ αλλα το feeling που εχει στην σολο καριερα του και το καντημα με τον Jason ειναι ανωτερα απο αυτα που εκανε στο Rust…Χωρις να λεω οτι εκανε λιγα στο Rust.απλως συγκρινοντας το με οτι αλλο εχει κανει,ειναι κατωτερα αυτα που εκανε στους Megadeth και ξαναλεω χωρις να ειναι ασχημα αυτα που εκανε σε αυτους!

Marty Friedman εύκολα.

Ρε ποιος mod αλλαξε το τιτλο του thread και εβαλε απο “or” - “vs” . Το Poll αυτο δεν ειναι μαχη μεταξυ δυο απιστευτων κιθαριστικων μορφων γτ κανεις δεν μπορει να αμφισβητησει την αξια τους . Απαιτω να ξαναγηνει το
“VS” - “OR” γτ αλλιως τιθεται θεμα λογοκρισιας στο site και εγω δεν ειναι διατεθημενος να συμμετεχω σε κατι τετοιο .

Gilbert sto halaro . Poli kalteri texniki.San sinthetis den maresei kanenas apo tous 2

τότε καλύτερο είναι το vs από το or, γιατί το “or” είναι το διαζευτικό ή και σημαίνει ή ο ένας ή ο άλλος, δηλαδή, ΜΟΝΟ ένας από τους 2… Ενώ με το vs,εκτός από τη μάχη υπονοεί και μια σύγκριση σε όλους τους τομείς…

Αλλά όλα αυτά είναι λεπτομέρειες και ανάξια λόγου…

Στα μαθηματικά το or σημαίνει ή ο ένας ή ο άλλος ή και οι 2. :wink: :stuck_out_tongue:

Στον προγραμματισμό όμως όχι (έτσι νομίζω τουλάχιστον…) :stuck_out_tongue:

Σημασία έχει τι σημαίνει όταν το χρησιμοποιείς σε μία λογική πρόταση, όπου και ισχύει ΜΟΝΟ το ένα από τα δυο. λολ

Στα λογικά κυκλώματα όμως το + σημαίνει or!

Στο θέμα μας:

Προτιμώ Friedman γτ μου αρέσουν πολύ οι Cacophony και τα σόλα του στους Megadeth.
Παράλληλα έχει και ωραίους προσωπικούς δίσκους.

Από την άλλη βέβαια μου αρέσει και ο Gilbert, ιδιαίτερα η δουλειά του στους Mr. Big, απλά στη σύγκριση μεταξύ τους προτιμώ Marty.

Πολύ δύσκολο να επιλέξω, παιχταράδες και οι δύο.
Μάλλον έχω μία προτίμηση στον Gilbert γιατί έχει απίστευτο χιούμορ σε ένα χώρο που τον έχει φάει η σοβαροφάνεια:wink:

Marty Friedman καρφωτο!!!

Δύσκολο να επιλέξεις! Και οι 2 έχουν να επιδείξουν φοβερά albums με Cacophony, Megadeth, solo & Racer X, Mr. Big αντίστοιχα. Μάλλον ισοπαλία!