Masterplan - Mark II

Masterpiece παλι απο τα θαυματουργα χερια του Roland Grapow.
Αν το τραγουδουσε ο Jorn θα απογειωνοταν κι αλλο αλλα ο DiMeo κανει τη δουλεια μια χαρουλα. Ετσι κι αλλιως δεν μπορει να βγαινει καθε μερα aeronautics…
Τον Απριλιο αξιζει να τους δειτε εστω και support στους Saxon αφου τα αλανια μας δεν τους εφεραν τοσο καιρο με το γιγαντα να γινει χαμος. Προς αναμονη Allen/Lande και καποιος να ξυπνησει και να φερει το Jorn…

To promo δεν είναι ότι καλύτερο για ακρόαση πέραν των 2 πρώτων κομματιών που είναι ολόκληρα.

Ο δίσκος βγαίνει όπου να’ναι και περιμένω να πάω να τον αγοράσω για να ενθουσιαστώ με την ησυχία μου.

Στις 2-3 ακροάσεις που έκανα, βρήκα όλα αυτά που ήθελα να βρω. Τραγουδάρες, refrainάρες, ωραίο παίξιμο, τη φωνάρα του DiMeo (της οποίας το feeling λατρεύω), παραγωγή σωστή, πολύ καλό παίξιμο από τον Terrana και γενικότερα όπως πρέπει και ακόμα καλύτερα.

Μ’ αρέσει πολύ ο Jorn αλλά με τόσους δίσκους που έχει βγάλει θα έλεγα πως μπορεί και να μην έκανε τόσο καλό να έμενε στους Masteprlan.

Περιμένω απάντηση από τον Uli Kusch.

Lost And Gone Forever…

O Uli ηταν μεγαλυτερη απωλεια απο τον Jorn και το λεει αυτο ενας μεγαλος φαν του Jorn. O Uli ειναι τεραστιο ταλεντο και μαζι με τους Roland,Jorn ειχαν φταξει το ονειρικο line up. Aλλα τα ωραια δυστυχως εχουν ενα τελος…

Δεν το έχω ακούσει ακόμη, φαντάζομαι πώς θα κινείται στα standards των 2 πρώτων πάντως.

Από το promo που έχω ακούσει, μάλλον μιλάμε για φοβερή επιστροφή των Masterplan, χωρίς Uli και Jorn. Μπράβο τους. Άντε να τους δούμε με Saxon.

Mολις μου ηρθε το σιντακι και το εχω λιωσει… Α ρε γιγαντα γιατι εφυγες αυτη ηταν η μπαντα σου πανηλιθιε βικινγκ…
Φιλε Angmar επιμενω στις αρχικες εκτιμησεις και ενω overall κραταει πολυ υψηλο επιπεδο δεν εχει τους υμνους black in the burn , falling sparrow , i’m not afraid .
Kαι φυσικα ο DiMeo δεν εχει το vocal volume του Jorn αν και οπως ειπα κανει τη δουλεια του σωστα . Περιμενω να τους δω live για να επιμεινω η οχι στη συγκριση για να τους εχω δει και στις δυο μορφες .

οντως ενα κομματι επιπεδου black in the burn του λειπει (όλοι θα θελαν να χουν ενα τετοιο κομματι επιπεδου στο δισκο τους πλακα πλακα). αλλα αν δεις τα κομματια σε συνολο, ειναι πολυ δουλεμενο.

για μενα όπως δεν εχει αυτα που ανεφερες, ετσι και τα άλλα δεν εχουν πχ το ‘take me over’…

ο λαντε θεος, αλλα εχω την εντυπωση πως στον συγκεκριμενο δισκο κολλάει καλυτερα ο ντι μέο…

Kαι μενα το take me over με κερδισε αλλα πες μου πραγματικα μπορεις να φανταστεις το crystal night η το soulburn με DiMeo για να μη πω καθολου black in the burn που θα αδικηθει τελειως εκει(τα φωνητικα στην εισαγωγη ειναι για καμψεις).
Οντως δεν εχει fillers το αλμπουμ αλλα ειπαμε περιμενω το live…

ο Lande αν είχε μυαλό σε πρώτη φάση δεν θα έφευγε από τους Ark.
σε δεύτερη φάση δεν θα έφευγε από τους Masterplan.
προσωπική μου εκτίμηση είναι πως οι δουλειές του με αυτές τις 2 μπάντες + το Allen/Lande είναι ότι καλύτερο έχει παρουσιάσει.

το cd μου έρχεται σήμερα μαζί με αρκετά άλλα, οπότε το Σ/Κ θα έχω καλύτερα συμπεράσματα. Από το EP και μερικές ακροάσεις του promo νομίζω πως έχουμε να κάνουμε με δισκάρα. Time will tell…

Να επαναλάβω πως ο DiMeo είναι τρελή φωνάρα, αντίστοιχου επιπέδου του Lande και δεν είναι τόσο κορεσμένος όσο ο Jorn από την άποψη ότι δεν κυκλοφορεί 5 cd τη χρονιά, κάτι το οποίο λειτουργεί θετικά για τους Masterplan.

Να επαναλάβω πως ο DiMeo είναι τρελή φωνάρα, αντίστοιχου επιπέδου του Lande και δεν είναι τόσο κορεσμένος όσο ο Jorn από την άποψη ότι δεν κυκλοφορεί 5 cd τη χρονιά, κάτι το οποίο λειτουργεί θετικά για τους Masterplan.

Φιλε outshined και εγω ειμαι εναντιον στο να βγαζεις 3 cd τη χρονια αλλα επειδη χτυπησες ευαισθητη φλεβα εδω και επειδη το missing you ειναι μεσα στα δεκα πιο αγαμημενα μου τραγουδια μιλαμε για ερμηνεια που ουτε στα ονειρα του ο DiMeo δεν εχει δει και συνδυαζει Coverdale - Turner στα καλυτερα τους…

άκου το Cover Me από το Sons Of Society των Riot.
ναι, ok το Missing You είναι έπος…
αυτά τα τραγούδια σε compilation πάνε πακέτο.

Will do και θα αφησω feedback…

Moλις το ακουσα …
Κομματαρα παρεπιπτοντως αλλα επειδη το παλικαρι εδω μπαινει πιο πολυ στα φωνητικα λημερια του Glenn Hughes τι να πω ο παππους θα εκανε παρτυ σε αυτο το κομματι . Μην σε εντυπωσιαζει το κρατημα μερικων δευτερολεπτων στη φωνη και να ακους τον ογκο στη φωνη.
Αν σου αρεσουν τετοιου ειδους κομματια και επειδη ειπα για Glenn τι να πει κανεις τοτε για το i go insane απο το fused με τον Ιοmmi αν δεν το εχεις ακουσει ακουσε το…
Πολυ αναλυση για το τιποτα ετσι κι αλλιως στα live κρινονται ολοι και θα δουμε συντομα τι ψαρια πιανει αν και η εικονα του βικινγκ λεγοντας το crystal night δυσκολα θα μου φυγει…

αυτό που μου αρέσει στη φωνή του DiMeo είναι το γρέντζο, το feeling που βγάζει.
όσον αφορά το Cover Me πίστεψέ με έχε το στα υπόψιν σου για κάποιες δύσκολες βραδιές, εκεί μαγεύει…

Καλά ρε φιλαράκι πλάκα με κάνεις? Δεν θα είχα το Fused? αααα… με προσβάλεις.:slight_smile:

Αν δεν είσαι familiar με τους δίσκους των Riot που έχει τραγουδήσει ο DiMeo χάνεις πάντως…

α και το cd θα καθυστερήσει μερικές μέρες να έρθει…:frowning:

επίσης, Dazmaniak σου έχω πει ότι σε ζηλεύω για αυτά που έχεις δει ε?:x

αυτό που μου αρέσει στη φωνή του DiMeo είναι το γρέντζο, το feeling που βγάζει.
όσον αφορά το Cover Me πίστεψέ με έχε το στα υπόψιν σου για κάποιες δύσκολες βραδιές, εκεί μαγεύει…

Συμφωνω και στα δυο…

Καλά ρε φιλαράκι πλάκα με κάνεις? Δεν θα είχα το Fused? αααα… με προσβάλεις

Aμαν! Αγγιξα εγω τωρα ευαισθητη φλεβα!

Αν δεν είσαι familiar με τους δίσκους των Riot που έχει τραγουδήσει ο DiMeo χάνεις πάντως…

Δεν ειμαι αλλα εμπιστευομαι το γουστο σου…

επίσης, Dazmaniak σου έχω πει ότι σε ζηλεύω για αυτά που έχεις δει ε?

Πιστεψε με σε πολλα θα με λυποσουν…Οι Μasterplan παντως ηταν ενα 60ωρο ταξιδι με το 80% ταξιδι αλλα ηταν μια αποδραση ευχαριστησης για μενα το Μαρτιο του 05…

O DiMeo το '93 παραλίγο να γινόταν τραγουδιστής των Deep Purple. Τελικά όμως πίεσε η εταιρία και γύρισε ο Ian…

Παλιουρας δηλαδη δεν του φαινεται…