Masters Of Rock 2010

και μετά μιλάμε γιά rockwave…

τι φεστιβαλάρες είναι αυτές ρε πούστη μου

+Axel Rudi Pell κι εχει ακομα…

[SIZE=“3”][B]ΜΕΤΑL ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΧΙΑ ΝΤΟΥ !!! :D:D:D[/SIZE]

[SIZE=“2”]ΑΝΤΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ !!! :metal::metal::metal:[/B][/SIZE]

Το συμπερασμα ειναι ενα μαγκες :

[SIZE=“5”]ΔΕΣ ΑCCEPT
NA ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ
HEAVY METAL
[/SIZE]

8)8)8)

Για μενα οι top-5 εμφανισεις ηταν οι εξης:

Accept:
ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΗΕΑVΥ ΜΕΤΑL ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΣΕ ΜΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΩΤΙΑ.

Gamma Ray:
Παντα πορωση, παντα διασκεδαση, παντα συγκινηση, παντα εγγυηση.
Rebellion In Dreamland και χωρις ανασα στο καπακι Ride The Sky και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

Annihilator:
Ολοκληρωτικo thrash live με εξαιρετικες εκτελεσεις των κομματιων και την μπαντα σε μεγαλα κεφια.

Primal Fear:
Αυτο που λεμε ‘‘καλοκουρδισμενη γερμανικη μηχανη’’.
Παρε διπλοριφφιες, παρε δισολιες, παρε διπλομποτιες, παρε τσιριδες Scheepers στον θεο.

Αxel Rudi Pell:
Πολλα respect στον τραγουδιστη, που αποτελει το προτυπο καλλιτεχνη ο οποιος νιωθει και γουσταρει πραγματικα αυτο που κανει και δεν βγαινει απλα για μια ‘‘επαγγελματικη’’ εμφανιση.
Επιπλεον η φοβερη Dio φωναρα του, του δινει για μενα τον τιτλο της αποκαλυψης του φεστιβαλ.

Παμε και στα υπολοιπα τωρα:

Μanowar:
Το μισο setlist λανθασμενες επιλογες.

Queensryche:
Πολυ ωραιοι, με την φωναρα του Tate να διατηρειται αναλλοιωτη.
Το μονο μου παραπονο ειναι οτι θα ηθελα και κανα τραγουδι απο το The Warning.

Sabaton:
Kυριολεκτικα metal war machine.
Επιβαλλεται να θεωρουνται απο ολους ως ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΝΤΑ.
Ηδη εξω ειναι τεραστιοι. Καιρος ειναι λοιπον και στην Ελλαδα να αποκτησουν το status που τους αξιζει.
Aνυπομονω να τους ξαναδω με περισσοτερα τραγουδια και τον χρονο να μην τους πιεζει, γιατι λογω της περασμενης ωρας και της κουρασης δεν τους ευχαριστηθηκα οσο θα ηθελα.

Destruction:
Aν και ποτε δεν τους ειχα σε ιδιαιτερη εκτιμηση, με κερδισαν με την τιμια και ειλικρινη εμφανιση τους.
Nταλα ηλιος και ενας Schmier να σταζει ιδρωτα και να ωριεται.
Τhrash!

Behemoth:
Ωραιοι και αψογα προβαρισμενοι.
Βεβαια καποιους μπορει να μην τους αρεσει αυτο το μηχανικα αψογο στησιμο, αλλα ‘τα ειπαν αριστα’.

Εpica:
Ενταξει, ωραια εμφανιση, καλη επιλογη τραγουδιων, αλλα δεν τρελαθηκα κιολας.
Βεβαια τους ειχα ξαναδει, αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο που δεν με ενθουσιασαν.
Περισσοτερο μπαντα του κλειστου χωρου και της ατμοσφαιρας ειναι, σε ο,τι αφορα το live, οπως αλλωστε και οι περισσοτερες μπαντες αναλογου υφους.

Lordi:
Eξαιρετικο θεατρικο show, πραγματικη διασκεδαση για ολους.
Θα προτιμουσα βεβαια περισσοτερα τραγουδια απο τους δυο πρωτους δισκους, αλλα οκ, ‘‘τα καλα’’ τα επαιξαν.

Kiske:
Αρχοντας !
Αλλα βγες ρε ανθρωπε μαζι με τους Gamma Ray οταν επαιξαν το I Want Out να μας στειλεις στο θεο.

Doro:
The Metal Godess, απλα.
Γνησια 80’ς, γνησια απολαυση.

Tarja:
Μουφα.
Λογω και της ορχηστρας περιμενα το κατι παραπανω, αλλα πραγματικα τα τραγουδια ηταν το απολυτο τιποτα.

Mike Terrana:
Mετα και απο αυτο πειστηκα για το ποιον θεωρω τον κορυφαιο ντραμερ του πλανητη.
Τerrana ρε μουνια !!!

Βloodbound:
Mια ξαφνικη καταιγιδα, δεν επετρεψε να δουμε αυτη την σουηδικη power μπανταρα.

Grand Magus:
Σκατα στο πρωινο δρομολογιο του τρενου και την ωρα που τους εβαλαν οι διοργανωτες να παιξουν.

Το ειπα και περυσι, το λεω και φετος :

Tα τελευταια χρονια, οι HammerFall ειναι μακραν η δημοφιλεστερη μπαντα στην Ευρωπη.
Και μαλιστα σε ολες τις ηλικιες, απο 20 εως 50.
Εβλεπες περισσοτερες μπλουζες HammerFall, που δεν συμμετειχαν καν στο φεστιβαλ, απο τις μπαντες που επαιζαν σ’αυτο !!

Αυτο ως υπενθυμιση σε μερικους ‘ελληναραδες’ που ακομη τους απαξιωνουν παιζοντας το υπερανω…καραλολ ομως!

Πανω κατω αυτα που λεει ο Night(βαριεμαι να γραφω αναλογο κατεβατο:p),στα περισσοτερα συμφωνουμε…θα χωσω καμια πικ πιο μετα.

1,5 γιουρα η μισολιτρη,αγαπαμε Τσεχια!!

[SIZE=“5”]
METAL IS FOREVER[/SIZE]

Zηλευω ρε αλητες…Πρεπει να ηταν σουπερ ντουπερ ουαου φαση :frowning:

σόρυ κιόλας αλλά σετλιστ Manowar και “λανθασμένες επιλογές” είναι έννοιες ασυμβίβαστες ε

πικς με Τσέχες θέλουμε κωλόπαιδα ε.

Ξερεις ποσο τους λατρευω.
Προς το τελος της συναυλιας εφυγα απο το σημειο που ημουν (αρκετα μπροστα) και πηγα πισω απο τα νευρα μου.
Φαντασου για τι πραγμα μιλαμε. Ειχα τετοια απογοητευση που ειτε δεν μιλουσα καθολου για ωρες μετα, ειτε ηθελα να κλωτσησω ο,τι βρω μπροστα μου.

Αριθμος τραγουδιων απο το Battle Hymns μεχρι το Louder Than Hell (δηλαδη τους 8 απο τους 10+2ep δισκους τους):

1

Nαι, καλα ειδες. [SIZE=“5”]1 !!![/SIZE]

Και αυτο το ενα, ηταν το Black Wind Fire And Steel, οχι κανα επικο…
Eπαιξαν μονο τραγουδια που εχουν γραψει απο το 2000 και μετα.

Kαραζηλευω και εγω…Σε λιγα χρονια(2),θα μπορουμε και εμεις να ανοιξουμε τα φτερα μας για τα ξενα…:stuck_out_tongue:

Πραγματικα εχεις 101% δικιο που κανεις σαν τρελος για αυτες !!! :thumbup:

Τι πραμα ηταν αυτο ρε παιδακι μου !!! 8O

και πάλι έπος δηλαδή

Μερικες Pics

Κι η μορφη του fest,o Hells Belly

Για μενα οι top-3 ήταν οι εξης:

Unisonic, Queensryche, Axel Rudi Pell

Geoff Tate και Michael Kiske τι άλλο να πεις! Μόνο και μόνο ακούς τις φωνές τους και… Όσο μεγαλώνουν γίνονται και καλύτεροι! Ωραίο setlist και από τους τρεις και τρομερές αποδόσεις!

Μετά ακολουθούν Gamma Ray,Primal Fear, Accept.

Τον γερό Kai τον περίμενα λίγο πιο καλό. Δεν ξέρω αλλά προτιμώ το live που τους είχα δει με τους Helloween. Ίσως μου άρεσε περισσότερο εκείνο το setlist δεν ξέρω…
Primal Fear και τα μυαλά στα κάγκελα… Γνήσιο γερμανικό power.
Accept τρομερός ήχος τρομερή απόδοση… Με κέρδισαν και κατά πάσα πιθανότητα θα χτυπήσω το καινούργιο γιατί ο παλιός είναι αλλιώς πλέον.

Top-3 failure:

Tarja (πήγα να κοιμηθώ), Lordi (γέλασα με το show), Manowar (απογοητεύτηκα με το set list).

Πάντως μου έκανε εντύπωση η φωνάρα του Eric Adams. Ειλικρινά ο άνθρωπος είναι top στις Metal φωνές. Η τσιρίδα του έκανε τον Gillan να γελάει με περηφάνια για την κληρονομιά που άφησε. Δεν έχω πρόβλημα με το τι έπαιξαν μιας και δεν με συγκινεί πλέον το στυλ που έχουν διαλέξει αλλά έχω πρόβλημα με το τι δεν έπαιξαν… Πάντως μαγκιά τους και ας κάνουν ότι γουστάρουν. Τους έχω δει και από την καλή και από την ανάποδη. Δυστυχώς δεν μπορώ πλέον να ακούσω με τόση ευχαρίστηση τα καινούργια σε σχέση με τα παλιά γιαυτό δεν το ευχαριστήθηκα.