Mastodon - Blood Mountain

Στα μεσα Σεπτεμβριου κυκλοφορει το νεο αλμπουμ των Mastodon,με τιτλο Blood Mountain.Το tracklisting ειναι το εξης:

  1. The Wolf Is Loose
  2. Crystal Skull (feat. Scott Kelly of NEUROSIS)
  3. The Sleeping Giant
  4. Capillarian Crest
  5. Circle Of The Cysquatch
  6. Bladecatcher
  7. The Colony Of Birchmen (Feat. Josh Homme of QUEENS OF THE STONE AGE)
  8. Hunters Of The Sky
  9. Hand Of Stone
  10. This Mortal Soil
  11. The Siberian Divide (feat. Cedric Bixler-Zavala of THE MARS VOLTA)
  12. Pendulous Skin

Με το Leviathan ανεβασαν τον πηχυ πολυ ψηλα,να δουμε αν θα μπορεσουν να διατηρηθουν σε ιδια επιπεδα…
Eδω υπαρχει το βιντεο κλιπ για το τραγουδι The Wolf is Loose ( τα ντραμς στην αρχη σπερνουν!)
http://blog.myspace.com/index.cfm?fuseaction=blog.view&friendID=6075533&blogID=161419442

Παιδιά δεν θα πιστευετε στα αυτιά σας με αυτά πού θα σκούσετε στο καινούριο Mastodon. T Ρ Ο Μ Ε Ρ Ο άλμπουμ!!!

Τι στυλ ειναι το αλμπουμ?

Βασικά περιπλέκονται πολλά είδη! hardcore, techno-thrash, stoner, progressive…

To νεό Mastodon είναι χαλαρά και η καλύτερη δουλεία του σχήματος. Απλά εκπληκτικό. Ακόμα και το Leviathan μοιάζει μικρό μπροστά του! Αναμένω πως και πως την κυκλοφορία… :smiley: :smiley: :smiley:

Αφήστε τα… Μιλάμε ότι θα αφήσει εποχή. Είναι από τους πιο προοδευτικούς δίσκους που έχω ακούσει στη ζωή μου. Και σας διαβεβαιώνω ότι έχω ακούσει πολλούς από δαύτους…
Περιμένετε να κυκλοφορήσει και η μεταλλική κοινότητα θα πάθει ΣΟΚ!

Μιά διευκρίνηση παίδες:ο τραγουδιστής εξακολουθεί να γκαρίζει;ή τραγουδάει και καθαρά;

Ερχόμουνα να ποστάρω πάνω σε αυτό που αναφέρει ο By-Tor.

Δηλαδή πραγματικά ο τύπος γκαρίζει. Δεν κάνω πλάκα. Έχουν μερικά φοβερά riff, έξυπνες δομές, τρελό drumming αλλά όταν ανοίγει ο τυπάς το στόμα του υπάρχει πρόβλημα, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.

Αυτό έπαθα με το Leviathan και φοβάμαι ότι θα συμβεί και με το Blood Mountain, από το οποίο ότι έχω ακούσει είναι (μουσικά) φοβερά ενδιαφέρον.

Επίσης, σε μένα η υπερβολική δημοσιότητα και το σπρώξιμο από τα media συνήθως με κάνει αντίθετα προκατειλημένο.

Το τι βλακεία έχω διαβάσει για τους Mastodon τα 2 τελευταία χρόνια είναι το κάτι άλλο. Πολλοί μιλάνε με μεγάλα λόγια για τους Mastodon για να πιάσουν το hype της εποχής, το νέο next big thing στο metal στην ώρα του. Θα χρησιμοποιούσα μια έκφραση που χρησιμοποιεί συχνα ο Γεωργίου και τελειώνει σε “…μέντολες”.

Ok,thanks pall,

θα περιμένω το γιαπωνέζικο karaoke… :lol:

molis tora akouo ton disko (ton dinoun olo sto myspace)…amesos katalabeneis pos aytos o diskos tha tous paei para poly makria…me thn proth akroash to pianeis to nohma…an kai ego eimoun apo aytous pou eixan spastei me to toso smproksimo prepei tora na tous paradexto…kai epishs to binteo toy THE WOLF IS LOOSE einai korifeo…kali douleia…mpravo… =D>

Ρε, αυτό είναι ακόμα καλύτερο από το “Leviathan”.
Σαν να έφτιαξαν κιόλας τα φωνητικά.
Τι riffάρα είναι αυτή του “Hand Of Stone”.

Φίλε crimson idol συμφωνώ μαζί σου. Την ίδια άποψη είχα κι εγώ για τη μπάντα. Το καινούριο άλμπουμ όμως ήταν πολύ μεγάλο σόκ!

Ρε παιδιά προσπαθώ να τους ακούσω αυτή τη στιγμή. Γιατί μου φαίνεται ότι δεν ακούγονται; Σαν κάφροι μου φαίνονται

Μάλλον… δεν έχεις ακούσει Cannibal Corpse, Sarcofago, Sun Of Nothing κ.α. για να θεωρείς τους Mastodon “κάφρoυς”… :wink:

Μάλλον… δεν έχεις ακούσει Cannibal Corpse, Sarcofago, Sun Of Nothing κ.α. για να θεωρείς τους Mastodon “κάφρoυς”… :wink:[/quote]

Έλα ρε Eagleheart είσαι υπερβολικός. Σιγά τους κάφρους. Αν θες καφρίλα άκου Origin, Brodequin, Pig Destroyer και σία.
Όσο για τους Mastodon βρίσκω τη μουσική τους πολύ cool και τα φωνητικά πολύ χαλαρα.

Μάλλον… δεν έχεις ακούσει Cannibal Corpse, Sarcofago, Sun Of Nothing κ.α. για να θεωρείς τους Mastodon “κάφρoυς”… :wink:[/quote]

Έλα ρε Eagleheart είσαι υπερβολικός. Σιγά τους κάφρους. Αν θες καφρίλα άκου Origin, Brodequin, Pig Destroyer και σία.
Όσο για τους Mastodon βρίσκω τη μουσική τους πολύ cool και τα φωνητικά πολύ χαλαρα.[/quote]

Για καφρίλα βλέπε Brujeria-matando gueros :twisted:

Όχι δα! Marijuana metal rulez! Καμία σχέση με καφρίλες! Απλά χαβαλές! :smiley:

Και γαμώ τα εξώφυλλα πάντως,έτσι?Ωραίες εποχές τότε :twisted:

Ρε παιδια κανα τορεντ για να κατεβασω το The wolf is loose???

torent για το βιντεο???

ον τοπικ

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΣΚΑΡΑ
οπωτε βαζω να την ξανακουσω παθαινω σοκ!!!ειναι αδυνατο να γραψαν τετοιο αλμπουμ!!!
καθε τραγουδι πλεον μου ακουγεται κλασσικο!!!
τα φωνητικα του troy sanders εχουν βελτιωθει παρα πολυ ενω η μοναδικη μου ενσταση οπως ειχα πει και στο θρεντ για τους mastodon, ειναι τα φωνητικα του brent hinds!

διαβασα κατι που πε ο outshined σε παλιοτερο ποστ,για οτι αυτα που λεγονται για αυτους ειναι …μεντολες!!!
θα διαφωνησω καθετως και οριζοντιως!!!
ΕΙΝΑΙ THE NEXT BIG THING.μην κλεινουμε τα ματια μας,και τους αποπερνουμε επειδη δεν ειναι στην θεση τους μια μπαντα που γουσταρουμε πιο πολυ ή επειδη γινεται καποιος ντορος!!
ειναι μια μπαντα που παιζει “καλη μουσικη” και μπορει να ενωσει οπαδους διαφορων ειδων κατω απο το ονομα της.
και οταν λεω “καλη μουσικη” εννοω : ειναι μεταλ!,βασισμενο πανω σε κλασσικες επιρροες,παιγμενο με συγχρονο τροπο και με μπολικη τεχνικη!ετσι ακουγεται και φρεσκο και challenging!!
μην διωξουμε και αυτην την ευκαιρια!!τουλαχιστον οσο αφορα αυτη τη χωρα,που το ενα της βρωμαει και το αλλο της ξινιζει!!

by the way το σουπερ-ντουπερ-απιστευτο βιντεο του sleeping giant το χει δει κανεις?!?!
πλεον και κομματαρα και βιντεοκλιπαρα!! :slight_smile: