Mastodon- Emperor of Sand

Προσωπικά δεν περιμένω ενα νέο leviathan και ούτε με ενδιαφέρει(περισσοτέρο με ενδιαφέρει αυτό που ακούω να μου αρέσει και ας παίξουν και ποπ),απλά τον άκουσα και τα γερασμένα αυτιά μου δεν ευχαριστήθηκαν καθόλου!!!

και γω το παρατησα τλκ, not my cup of tea ουτως ή αλλως αλλα και εκτος αυτου, το βαρεθηκα και για αυτο που ειναι πολυ γρηγορα…

Ούτε εγώ παραπονιέμαι που δεν έβγαλαν νέο Blood Mountain (personal favorite). Απλά δεν μου αρέσει αυτό που παίζουν τώρα και που όπως σωστά είπες, το παίζουν εδώ και κάμποσο καιρό. Και ναι, ίσως είναι το καλύτερό τους μετά το Crack the Skye.

Για να το πάω και λίγο παραπέρα, το στυλ που παίζουν τώρα δε με πολυσυγκινεί έτσι κι αλλιώς αλλά και να έχω όρεξη να το ακούσω κάποια στιγμή, θα το κάνω ακούγοντας άλλες μπάντες.

Δες τους λαιβ και ισως αλλαξεις γνωμη! Προς το χειροτερο εννοω.

2 Likes

Ακουσα τον δισκο επιτελους την Μεγαλη Τεταρτη και απο τοτε τον λιωνω, τον ακουω καθε μερα και περιμενω με ανυπομονησια καθε φορα για την επομενη ακροαση. Δεν εχω χρονο να γραψω πιο αναλυτικα τωρα που θα το ηθελα, αλλα θα το κανω συντομα. ΔΙΣΚΑΡΑ χωρις πολλα, πολλα, ανετα ανωτερο απο το Once More 'Round Τhe Sun που μου αρεσε αλλα ειναι ο λιγοτερο αγαπημενος μου δισκος της μπαντας γιατι περιεχει καποια filler και κανει κοιλια απο ενα σημειο και μετα και μαλλον καλυτερο και απο το The Hunter που το γουσταρω τρελα αλλα ειχε καποια κομματια που εριχναν το συνολικο επιπεδο.

Στο Emperor Of Sand δεν υπαρχει μετρια στιγμη, το Ancient Kingdom ειναι ενα κλικ πιο κατω απο τα υπολοιπα αλλα γενικα μιλαμε για κομματαρες, για φοβερη ροη στον δισκο, εκπληκτικες μελωδιες, riff, lead, solo, ολα ειναι στο σωστο σημειο και επισης να τονισω την τρομερη και τοσο ταιριαστη παραγωγη απο τον Brendan O’Brien. Οι στιχοι τους ειναι υπεροχοι και γενικα ο δισκος με εχει ενθουσιασει, μιλαμε μαλλον για την καλυτερη κυκλοφορια τους απο το Crack The Skye και μετα.

2 Likes

Μου άρεσε αρκετά. Για μένα σίγουρα καλύτερο από τα 3 τελευταία που τα παράτησα πολύ γρήγορα. Έχει πολλά στοιχεία από τα πρώτα τους αλλά δεν το λες πισωγύρισμα σε καμιά περίπτωση. Κομμάτια σαν το Cladestiny έλειπαν σε μεγάλο βαθμό από τα 3 τελευταία. Θέλω να πιστεύω πως αυτό θα μείνει στα ακουστικά μου για μεγαλύτερο διάστημα πάντως. Ωραίο άλμπουμ.

1 Like

ή αλλιώς 49 δίσκοι που δεν ξέρω και το Mastodon!

Εντάξει,δεν είναι και οι 49 άγνωστοι, έχουν συμπεριλάβει και τα πρόσφατα LP του Bob Dylan και του Roger Waters!

Πάντως αυτό με τον βλακώδη ελιτισμό του Rolling Stone έχει παραγίνει. Κοιτώντας τα εξώφυλλα των εκλεκτών του περιοδικού, μου ήρθαν στο μυαλό κάτι αφιερώματα του τύπου: “τα χειρότερα – γελοιωδέστερα εξώφυλλα όλων των εποχών/70’s/80’s κλπ” όπου παρουσιάζονται δίσκοι από διάφορους απίθανους τύπους.
Όταν βέβαια κάτι τέτοια εμφανίζονται στο RS έχει να κάνει με εναλλακτική “άποψη”!

Της πολυεθνικής το κάγκελο.

Μάλλον έπρεπε να πω πιο σωστά “49 δίσκοι που δεν έχω ακούσει και το Mastodon”

2 Likes

Ο δίσκος νομίζω επαναλαμβάνει το στυλ του προηγούμενου, πράγμα που συμβαίνει πρώτη φορά στη δισκογραφία των Mastodon. Η μόνη έκπληξη βρίσκεται σε κάποια (γαμηστερά) επιθετικά riff που θυμίζουν πολύ παλιές εποχές, αλλά γενικά αυτό δεν αλλάζει τη συνολική αίσθηση του δίσκου που κυμαίνεται στο γνωστό ατμοσφαιρικό/rock-άδικο σε σημεία/με πιασάρικα refrain/με κάποια prog κομμάτια/με ακουστικά σημεία κλπ. στυλ του “Once more 'round the sun”.

Το “Once more 'round the sun” δεν το θεωρώ κακό δίσκο (λίγο αδύναμο, βέβαια), όπως ούτε και το “Emperor of sand”, μάλιστα μάλλον το κατατάσσω υψηλότερα. Το κομμάτι που ξεχώρισε μεμιάς ήταν το hit-άκι “Show yourself”, εγώ δε θα 'χα πρόβλημα κι όλος ο δίσκος να 'ταν έτσι. Δώστε μου easy listening, αλλά με ουσιώδεις μελωδίες που σου μένουν μια για πάντα, κομμάτια και πάρτε μου την ψυχή. Επίσης τρομερά κομμάτια τα “Steambreather”, “Roots remain”, “Word to the wise”, “Clandestiny” και “Andromeda”. Δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα από αυτά περιέχουν refrain με τρομερές μελωδικές γραμμές (το πώς αποδίδονται αυτά live είναι άλλο θέμα). Γενικά αν εξαιρέσεις το πρώτο κομμάτι που είναι ο ορισμός του κακού filler, όλα τα άλλα ακούγονται και θα περιέχουν τουλάχιστουν κάποια ενδιαφέρουσα γέφυρα, ένα riff, κάτι, ρε παιδί μου, που θα σε κάνει να μην αλλάξεις κομμάτι. Χρησιμοποιούν και με έξυπνο τρόπο keyboards, καμπάνες κλπ. που σου βγάζουν ένα επικό στοιχείο σε σημεία. Ακούγεται ευχάριστα, δηλαδή, ο δίσκος και αποδεικνύει ότι και με στάσιμο ήχο το συγκρότημα δε χάνει σε ποιότητα, έχει ακόμα ψωμί να δώσει. Τους έχει σώσει και το κόλπο με τους 3 τραγουδιστές, αυτό σου δίνει απεριόριστες (λέμε τώρα) δυνατότητες να γεμίσεις τα κομμάτια σου.

Δε θα 'ναι και ο δίσκος της χρονιάς, δηλαδή, αλλά εγώ περίμενα κάτι ακόμα πιο αδύναμο (και βαρετό) από το “Once more 'round the sun” και διαψεύστηκα ευχάριστα.

1 Like

Νομιζα οτι η φάση ήταν να ναι καλός ο δίσκος και όχι η προσωπο-ονοματο λατρεία.
Θα ήταν πολυ καλύτεροι με εναν “ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ”. που να μην κάνει κάτι αλλο.
Επίσης, όταν παίζεις τόσο κακά live, είσαι κακός. Στουντιακά και ο χειρότερος μουσικός κρύβεται…
το θεμα είναι ενα ΓΑΜΑΤΟ live mastodon παίζει ? ΓΑΜΑΤΟ. Όχι. Ολες τις φορές ήταν ναι μεν αλλά.
Το να έχεις καλές ίδεες δεν είναι το ίδιο με το να είσαι “ΓΑΜΩ”.

3 Likes

αν και τους γουσταρω πολυ , δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου . Και εκανες και κανονικο ποστ ρε!! χωρις κομμενες λεξεις και υποννοουμενα που μονο εσυ καταλαβαινεις!!! Καρδουλες !

1 Like

Αυτο ακριβως, κανονικο και τιμιο/αληθες ποστ. Αμπαλα παρταλια οι Μασταντον λαιβ.

1 Like

Ναι αλλά εδώ μιλάμε για τον δίσκο και αυτός είναι πολύ πιθανά ο δίσκος της χρονιάς μέχρι στιγμής…

2 Likes

Υπομονη μεχρι 18 Αυγουστου.

1 Like

Αν εννοείς για τον Γουίλσον κράτα μικρό καλάθι.

2 Likes

Άστα αυτά εσύ :smirk:!

1 Like

εχε χαρη που δεν θελω να στο χαλασω και δεν γραφω τιποτα για τον δισκο.

Θα περιμενω την κωλοτουμπα σου , οταν τον ακουσεις. Μπορει δηλαδη να μου ζητας να ερθεις στους Sacred Reich στις 22 του μηνα για να “στρωσουν” τα αυτια σου !!

Τώρα αξιώθηκα να τον ακούσω

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτή την κυκλοφορία. Θα το λιώσω και ίσως γράψω περισσότερα

Γενικά λόγω έλλειψης χρόνου και λόγω του πλήθους καλών συγκροτημάτων, δεν έχω εντρυφήσει στους Μαστοντον . Και προφανώς φταίει ότι τους έχω δει μια φορά λαηβ και ήταν μέτριοι έως χάλια ( sonisphere 2011 )

Τους συμπαθώ όμως και είναι καλοί καλλιτέχνες. Θα κάνω ένα ρεβιου όλης της δισκογραφίας γιατί δεν τους έχω ακούσει προσεκτικά , όπως πρέπει

Αυτός που έχει καθαρή σχετικά φωνή είναι ο ντράμερ;; Π.χ. στο Show yourself . Γαμαει

1 Like