Mastodon

Σου διαφεύγει ότι μιλούσαμε για τα 00’s βέβαια. Μάλλον θα πρέπει να περάσουν 30 χρόνια (όπως από την κυκλοφορία του Defenders… δηλαδή) για να μπορούμε να θεωρήσουμε ένα δίσκο κλασσικό. 10 πέρασαν από το Leviathan και μας είπες πως “είναι νωρίς”.

Για συναυλίες δεν ξέρω και πολλά. Πάω όπου είναι χορηγός επικοινωνίας το Hammer.

ο ορισμος δηλαδη ειναι για το metal των 00. ετσι πες μου και ανησυχησα. ωραια τωρα που το ξεκαθαρισαμε μπορεις να μου δωσεις σε παρακαλω και τους ορισμους των 80, 90 και αν σου περισευει και των 70?

Κλαίω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Λοιπόν, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, ένας κλασσικός δίσκος πρέπει να πληροί τις παρακάτω προϋποθέσεις.

1)Να έχει βγει πριν από τη δεκαετία του 2000
2) Αν έχει βγει στη δεκαετία του 2000 να είναι από γνωστό μουσικό/συγκρότημα που έβγαλε συνεχόμενες μαλακίες και στο καπάκι έβγαλε καλό δίσκο
3) Αν έχει βγει στη δεκαετία του 2000 να έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια από την κυκλοφορία του
4) Το συγκρότημα που έβγαλε το δίσκο να έχει καλό ήχο στα λάιβ
6) Το συγκρότημα/καλλιτέχνης να έχει πάρει κακές κριτικές από το metal hammer
6) To συγκρότημα/καλλιτέχνης να μην προωθείται από το metal hammer, γενικά
7) Αν πας σε μια συναυλία (των maiden κατά πάσα πιθανότητα) και ρωτήσεις 20 άτομα να σου πουν τον συγκεκριμένο δίσκο

Πάνσοφε Greg7, υποκλίνομαι στο μεγαλείο του μυαλού σου. Είσαι πολύ μπροστά τελικά.

εκτος και αν ψαχνεστε να βγαλετε μεταξυ σας τον ορισμο του κλασσικου δε βλεπω γιατι να συνεχιζετε επι αλλες 10 σελιδες να απαντατε στα προφανη flame του greg που βγαζει λιγοτερο νοημα και απο τον Θωμα Ματσιο on acid.

Υ.Γ Το Λατεραλλους να το θεωρω κλασσικο ή θα με κοροιδευουν?

Όχι ρε, δεν χρειάζεται να ψαχνουμε άλλο. Ο πάνσοφος, ο μέγας διδάσκαλος, ο θυελλογέννητος, ο Βασίλιας των Άνταλς και των Ρόυναρ και των Πρώτων Ανθρώπων, Αρχόντας των Επτά Βασιλείων, Καλ της Θάλασσας των Ντοθράκι, Καταλύτης των Αλυσίδων, Βασίλιας του Μηρήνν, Πριγκίπας του Ντράγκονστοουν και πατέρας των δράκων (και των μεταλλάδων), Greg7 μέσα από την ιδιοφυΐα του μας δίδαξε τι εστί κλασσικό άλμπουμ.

Ναι ξεκολλατε ομως και εσεις.10 σελιδες σε δυο threads ασχολουμαστε με αυτο.
Ανοιχτε κανα τοπικ της προκοπης και συζηταμε εκει.

δεν διδαξα τιποτα. ισα ισα τους ορισμους εσεις τους δωστε γι’ αυτο περιμενω ακομα απαντηση “ο ορισμος δηλαδη ειναι για το metal των 00. ετσι πες μου και ανησυχησα. ωραια τωρα που το ξεκαθαρισαμε μπορεις να μου δωσεις σε παρακαλω και τους ορισμους των 80, 90 και αν σου περισευει και των 70?” και σιγουρα ενα συγκροτημα πρεπει να εχει καλο ηχο στα live. σε συναυλια πας για να [U]ακουσεις[/U] και να δεις. εσυ μαλλον πας για αλλους λογους, πιο προσωπικους.

δεν διδαξα τιποτα. ισα ισα τους ορισμους εσεις τους δωστε γι’ αυτο περιμενω ακομα απαντηση “ο ορισμος δηλαδη ειναι για το metal των 00. ετσι πες μου και ανησυχησα. ωραια τωρα που το ξεκαθαρισαμε μπορεις να μου δωσεις σε παρακαλω και τους ορισμους των 80, 90 και αν σου περισευει και των 70?” και σιγουρα ενα συγκροτημα πρεπει να εχει καλο ηχο στα live. σε συναυλια πας για να [U]ακουσεις[/U] και να δεις. εσυ μαλλον πας για αλλους λογους, πιο προσωπικους.

Δεν θέλω να σκάσω τη φούσκα μέσα στην οποία ζεις, αλλά οι mastodon πέρα από το 2006 με τους tool που ο ήχος ήταν απαράδεκτος λόγω του χώρου (και στις 2 μπάντες) στις υπόλοιπες εμφανίσεις τους είχαν μια χαρά ήχο, όχι τέλειο, αλλά μια χαρά. Βέβαια, είναι λογικό να σου ακούγονται “φασαρία” τραγούδια που δεν ξέρεις από το remisison ή από το leviathan (άσχετα από το αν είναι κομματάρες)




Ρε Greg, κάθε μέρα με την ίδια καραμέλα, λες και έχεις πάει σε όλες τις συναυλίες των Mastodon και στο εξωτερικό και έχεις βγάλει και αντιπροσωπευτικό δείγμα να πούμε. Τι σχέση έχει το ότι δεν είχαν καλό ήχο σε 2 ή 3 συναυλίες στην Ελλάδα, με το γεγονός ότι έχουν κυκλοφορήσει τουλάχιστον 3 υπερδισκάρες? Και εμένα οι System πχ δεν μου αρέσουν, αλλά δεν προσπαθώ να μειώσω την αξία τους. Έλεος, πάμε παρακάτω, κούρασες:!:

δεν ηξερα οτι επρεπε να γυρισω τον κοσμο για να πετυχω μια καλη συναυλια που θα σε δικαιωσει. για την ποιοτητα των δισκων εχω ηδη αναφερθει αλλα προφανως εχετε θολωσει επειδη σας γκρεμιζω το ονειρο.

Θελετε κλασικο το from Mars…κλασικο λοιπον
θελετε τους Mastodon με εξι κλασικους δισκους …κλασικοι και αυτοι.

βοηθεια σας

αν κουραστηκες μην συνεχιζεις.

δε νομίζω να έγραψε κανείς για 6 κλασσικούς δίσκους (πέρα από τον Τσουνταρο στο Hammer, που και αυτός δισκάρες έγραψε).
Αλλά έχεις την τάση να μεταποιείς λεγόμενα καταπώς σε βολεύει.
Εδώ πρόταση που ξεκινάει με το “Προσωπικά, …” (και μάλιστα, σε ποστ που ξεκινάει λέγοντας πως δεν υπάρχει αντικειμενικός ορισμός) την έκανες ορισμό (για να μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι είπες καμία εξυπνάδα και δε σου απάντησα). Επίσης, κανένα ορισμό δεν έδωσα για τα 00’s. Για μένα είναι [B]δύσκολο[/B] να θεωρηθεί κλασσικός κάποιος Thrash ή Heavy δίσκος στα 00’s, 10’s κλπ. Και αυτό γιατί τα είδη αυτά ήταν φρέσκα και καινοτόμα στα 80’s (και late 70’s το τελευταίο) και βγήκαν άλμπουμ ορόσημα που δύσκολα προσεγγίζονται. Και αυτό σήμαινε το κριτήριο περί καινοτομίας. Βέβαια, σου έγραψα και ότι δεν ποσοτικοποιείται η μουσική, Υπάρχουν παραδείγματα συγκροτημάτων που ακολουθούσαν πεπατημένες και έβγαλαν ΤΟΣΟ κορυφαίους ποιοτικά δίσκους που όλα τα υπόλοιπα πέρασαν στο περιθώριο (δε θεωρώ δηλαδή πως περίμεναν να περάσουν 10-15 χρόνια πριν αναγνωρίσουν το Back in Black ως ποιοτικό, μιας και μας είπες πως για το Leviathan είναι νωρίς ακόμα, για να μην ξεχνιόμαστε *edit: και δεν τα συγκρίνω για να στο κάνω νιανια, μιας και μάλλον είναι το επόμενο που θα διαβάζαμε “ντάξει εσείς θεωρείτε το Leviathan το νέο Back In Black” ).

Το κριτήριο σου περί live και κλασσικού δίσκου περιλαμβάνει και το Hammerheart ή το A Blaze… για παράδειγμα;

τι εχεις μπλεξει στο μυαλο σου? τι συνδεεισ το live με εναν κλασικο δισκο? ειπα τοι το leviathan δεν τον θεωρω κλασικο δισκο επειδη δεν κανουν καλα live οι Mastodon? Αυτο που ειπα ειναι οτι ουτε κλασικος δισκος ειναι ουτε μπορουμε να θεωρουμε ελπιδα για το metal συγκροτηματα που τα live τους ειναι το λιγοτερο αμφιλεγομενα. εχεις μαλλον μπερδευτει και μου αναφερεις τους Bathory που ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ live. φυσικα και τα Hammerheart κ το A Blaze ειναι κλασικοι δισκοι. καμια συγκριση με το Leviathan.
Metal Hammer δεν γνωριζω αλλα νομιζα οτι το ειχατε κοψει οπως ειπατε.
τελικα ειχα δικιο οτι σας κανει τα μυαλα πουρε. δεν μπορειτε να κρυφτειτε

Θελετε κλασικο το from Mars…κλασικο λοιπον
θελετε τους Mastodon με εξι κλασικους δισκους …κλασικοι και αυτοι.

βοηθεια σας

Οι LEVIATHAN πάντως έχουν σίγουρα 1-2 κλασικούς USBM δίσκους, αυτό δε μπορείς να το αμφισβητήσεις.

Μα αυτό ακριβώς κάνεις εσύ τόσες μέρες.
Εδώ σου λέμε για το From Mars και εσύ απαντάς ότι λέμε κλασσικούς τους Gojira.

Τι σχέση έχει η ποιότητα ενός δίσκου με την απόδοση μιας μπάντας live; Άλλο να λες δε θα φτάσουν ποτέ να γίνουν μεγαθήρια γιατί live δεν αποδίδουν εξίσου καλά και άλλο να προσπαθείς να μας πείσεις πως το Leviathan δεν είναι μεγάλο άλμπουμ επειδή live δεν είναι εξίσου καλοί (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πάντα).

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν είπα πως έκοψα το Hammer. Έχεις την τάση να παίρνεις σαν δεδομένα πράγματα που ποτέ δεν ειπώθηκαν. Επιχειρηματολόγησε κάποιος στο “επιχείρημα” σου ότι βαφτίζουμε κλασσικό ότι μας πλασάρει το Hammer (με το πολύ πετυχημένο παράδειγμα που έφερες για το From Mars που λέγαμε και παραπάνω) και αυτό έγινε “κόψατε το Hammer”.

Tέλος, έχε υπόψιν πως δε μιλάς με ένα άτομο με πολλούς λογαριασμούς. Έχεις την τάση να αποδίδεις σε όσους σου απαντάνε πράγματα που γράφτηκαν από τρίτους.

Σου έχει κάνει το μυαλό πουρέ ο Κονδύλης και το αφιέρωμα στο ροκινγκ :lol:

Τελευταίο ποστ απο μένα πάνω στο θέμα γιατί το γαμήσαμε και ψόφησε. Είτε σου αρέσει είτε όχι το leviathan είναι κλασσικό άλμπουμ των 00ς. Δεν το λέμε 5 άτομα σε αυτό το φόρουμ. Σε όλα τα φόρουμ, από όλο τον κόσμο, οπαδοί όλων των ηλικιών, συντάκτες, μουσικοί, μουσικοι παραγωγοι, όλοι το αποθεώνουν και το βάζουν στο τοπ-3 των καλύτερων δίσκων της δεκαετίας. Ξεκόλλα. Δεν είναι στραβός ο γιαλός, εσύ στραβά αρμενίζεις.

Επίσης ένα συγκρότημα που βρίσκεται στο προσκήνιο 15 χρόνια, δεν θεωρείται πλέον ελπίδα. Οι Mastodon είναι ένα απο τα μεγαλύτερα metal ονόματα. Πάλι, είτε σου αρέσει, είτε όχι. Καληνύχτα.

Τελευταίο ποστ κι από μένα επί του θέματος,
ιδού τι θεωρούν οι χρήστες αυτού εδώ του φορουμ σαν κορυφαία άλμπουμ της δεκαετίας:

  1. Tool - Lateralus
  2. System of a Down - Toxicity
  3. Isis - Oceanic
  4. Arcturus - The Sham Mirrors
  5. Mastodon - Leviathan
  6. Nevermore - Dead Heart in a Dead World
  7. Neurosis - A Sun That Never Sets
  8. Celtic Frost - Monotheist
  9. Mastodon - Crack the Skye
  10. Opeth - Blackwater Park
  11. Thorns - Thorns

(βάζω μόνο τα 11 πρώτα, όχι 10 γιατί προσωπικά θεωρώ πως στο Thorns απλά μπήκαν δύο άσσοι από λάθος :lol: )

τουλαχιστον συμφωνουμε στο μεγαλυτερο ποσοστο