Mastodon

οι mastodon με το blood mountain απεδειξαν οτι ειναι πολυ μπροστα και μεγαλη ελπιδα για τον σκληρο ηχο.

σε προηγουμενα posts ειδα “παραπονα” για τη φωνη του κιθαριστα…
προσωπικα, θεωρω οτι εχει γαμω τις φωνες!!! το θεμα δεν ειναι η φωνη του σαν φωνη, εννοω αν πιανει ψηλες νοτες κτλ, αλλα οτι ταιριαζει απολυτα με το υφος της μουσικης τους.
εχει κατι πολυ περιεργο και ψιλοψυχεδελικο, το οποιο ομως εμενα με πωρωνει!!! δινει αλλη διασταση στη μουσικη τους!!

εννοειται οτι ΔΕΝ χρειαζονται αλλους τραγουδιστες!!

βεβαια, γουστα ειναι αυτα…

φοβερος ντραμερ.ιδιαιτερα στο προηγουμενο τους το clients που ναι και το αγαπημενο μου σπερνει.αλλα υπαρχουν και αρκετοι αλλοι που βαζουν τα γυαλια σε παρα πολλους απο αυτους που εχουμε συνηθισει να γνωριζουμε σαν τους καλυτερους!ο dave witte (burnt by the sun,discordance axxis και διαφορα αλλα),ο will scharf (keelhaul) οσοι ητανε στο λαιβ τους εδω ξερουνε για τι μιλαμε,chris pennie (dillinger escape plan),ben koller (converge) και ο καταλογος ειναι ατελειωτος.
be open minded!

Ναι ρε. Σαφώς και δε χρειάζονται άλλον τραγουδιστή. Και όντως η φωνή του κιθαρίστα είναι μια χαρά για το είδος που παίζουν. Εξάλλου γιατί να έχουν τραγουδιστή με μεγάλη έκταση; Το συγκρότημα δεν απαιτεί τέτοια φωνητικά και ο τραγουδιστής θα χαραμιζόταν. Για παράδειγμα, ο mc’brain δεν είναι κανένας σουπερ ντράμερ αλλα είναι ότι πρέπει για τους maiden.

Και ο μπασίστας των mastodon είναι καλός.

ε τι τους κραζεις?!?!?:-k

για 'μενα ειναι συγκροτηματαρα…

Απλως είναι ακόμα μακρια σ’αυτο που θα αναγνωρήσω εγω ως αξιόλογη μουσικη. Εδω όμως είναι στα γούστα του καθενα…

οκ το σεβομαι…
μπορεις ομως να μου πεις καποια παραδειγματα αξιολογης (καινουριας) μουσικης?
ειμαι λιγο περιεργος…

στην περιπτωση που καποιος ακολουθησε την εξελιξη του μεταλ στα 90’ς και δεν αρεσκεται μοναχα σε ακουσματα hard rock και κλασικου μεταλ,οι Mastodon ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη στο χωρο του μεταλ!οπως ξαναπα η μοναδικη ενσταση ειναι (για μενα παντα) τα φωνητικα του κιθαριστα τα οποιο θα μπορουσαν να ταν πολυ καλυτερα.απο το στιγμη που δεν τραγουδαει συνεχεια,καθως τραγουδαει και ο μπασιστας τους,το βρισκω οπως ειπα σαν ενσταση στη μουσικη τους.κατα τα αλλα μιλαμε για μια μεταλ μπαντα με απιστευτη τεχνικη κατασταση,ατελειωτη εμπνευση,που γραφει φοβερα κομματια(δομες,ριφς,leads,στιχοι κλπ κλπ),συνδιαζοντας το παρελθον,με το παρον και το μελλον!μας εχουν χαρισει μερικα απο τα καλυτερα εξωφυλλα\artworks των τελευταιων ετων,εχουν την δυνατοτητα να προσελκυσουν οπαδους απο διαφορα ειδη του μεταλ,δεν ακολουθουν τα τετριμενα κλισε του χωρου,και δειχνουν να ναι απιστευτα πορωμενοι με αυτο που κανουν.

+1

Εχω πει οτι δεν μου αρεσουν, αλλα τους εκτιμω απεριοριστα… Το εξωφυλλο του Λεβιαταν ειναι απο τα δεκα καλυτερα που εχω δει… Ευχομαι καποια στιγμη να βγαλουν ενα δισκακι ωστε να με κανει να τους προσεξω περισσοτερο…

βασικα δεν ασχολουμε με έννοιες τύπου καινούργια παλλια κλπ. Οπότε θα σου μιλήσω γενικά. Ένα απο τα συγκροτήματα που πιστεύω οτι ακους τρομερή μουσική είναι οι Savatage.

θα συμφωνησω μαζι σου. οι savatage ΗΤΑΝ γαματο συγκροτημα.

η μουσικη ομως προχωραει, για 'μενα τουλαχιστον.
anyway, δεν ειναι ολα για ολους.:slight_smile:

Απλως παίρνω και ακουω συγκροτήματα. Δεν κοιτάω χρονολογίες. Γι’αυτο αποφεύγω να μιλάω σε θέματα τύπου καλύτερο συγκρότημα της τάδε περιόδου.

οκ, δεκτον…

Dark μη γινεσαι προκατειλημμενος. Οτι οι Mastodon ειναι μουσικαρες ειναι πλεον κοινως αποδεκτο. Τωρα σε ποιον αρεσουν και σε ποιον οχι ειναι δικαιωμα του καθενος…

:lol3: :lol3:

ok. οτι πεις. αλλη φορα αν δε σου αρεσει κατι μη μπεις στο κοπο να γραψεις, ή εστω πες επιχειρηματα. τις κιθαρες που εχουν οι mastodon το μισο μεταλ σημερα θα κοβε τον κ*λο του για να μπορουσε να τις γραψει.:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

+1000000000000000000000

μακαρι ολα τα νεα μεταλ group να ειχαν τη μιση εμπνευση των mastodon

Ακριβώς. Επίσης, τα φωνητικά του Troy Sanders μπορεί να μην είναι αρεστά σε όλους, αλλά δεν μπορείς παρά να παραδεχτείς ότι ο τύπος αγαπαέι σαν τρελός αυτό που κάνει και δίνει το 110% του εαυτού του πάνω στη σκηνή, σίγουρα όχι σαν να του έβαλαν “παλούκι στον κώλο”. Αν δεις το Workhorse chronicles dvd θα καταλάβεις τι εννοώ.

(και RESPECT για τους Savatage, μια που αναφέρθηκαν. :wink: )

πο πο τωρα το ειδα αυτο!!!
#-o #-o :tomato: :tomato: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

Προσπαθώ να μην είμαι προκατειλημμένος αλλα στη συναυλία δεν μου έκαναν τρομερή εντύπωση…
Είδη έχω ζητήσει απο Zafrock να μου γράψει mastodon. Εγω βγάζω συμπέρασμα απο αυτο που είδα. Αυτο που είδα δεν το θεωρώ καν μεταλ και πολλοί θα με βρίστετε γι’αυτο. Παντως το Colony of κάτι είναι κομματάρα:metal: :metal:

Τώρα πας να τα μαζέψεις:p
Mastodon Rulezz λέμε!!

Αυτή τη γνώμη την σχημάτισες αποκλειστικά από το lie τους? Εγώ δεν μπόρεσα να παρευρεθώ, αλλά άτομα που ήταν εκεί μου ήπαν ότι ο ήχος ήταν χάλια και αδικούσε τις μπάντες. Αν δεν έχεις ακούσει κάποια studio κυκλοφορία ψάξε να ρίξεις μια “αυτιά” και ίσως αλλάξεις γνώμη.:wink: