Matt Barlow ξανά στους Iced Earth?

Στο μπάσο ποιος είναι τώρα…;

Αν το δούμε ψυχρά και κυνικά, ο Schaffer απλά ενήργησε σαν σωστός επιχειρηματίας… Οι Iced Earth πιάσαν κορυφή με τον Barlow. Με αυτόν τους είχαμε συνδέσει στη μνήμη μας. Για μένα αυτό το συγκρότημα τα τελευταία 5-6 χρόνια είχε πάψει να υπάρχει… Και αυτό που είδα στο Rockwave το καλοκαίρι, ύστερα απο την τόσο όμορφη εμφάνιση των Anathema, με είχε κάνει να ρίξω τρελούς ύπνους, δίπλα στα 16χρονα που χοροπηδούσαν σαν τρελά.

Γιατί οι Iced Earth έγιναν ξεχωριστοί μέσα μου χάρη σε τραγούδια όπως το Melancholy. Όπως το Question of Heaven. Χάρη στον Barlow δηλαδή και την ιδιαίτερη φωνή του.

Αυτό δε σημαίνει πως δε θεωρώ λίγο εώς πολύ κοροιδία το όλο σκηνικό με τις αλλαγές, μπρος πίσω… Και φυσικά η στάση “διαίρει και βασίλευε” του Schaffer είναι γνωστή… Αλλά εδώ που τα λέμε, πόσο διαφορετική ήταν η περίπτωση Maiden, πχ, με τον Dickinson?

Με άλλα λόγια, ό,τι να ναι μεν, κατανοητό όμως δε.

O Barlow πάντως θα τραγουδήσει κανονικά στο επόμενο άλμπουμ των Pyramaze. Αν είναι να βγαλει κάτι καλό από εκείνη τη πλευρα το περιμένω.

Δεν θα μπορούσε να τον σουτάρει μετά τον δίσκο, και να γράψει έναν καινούριο στα μέτρα του Barlow?

Εκτός αν το 2ο παρτ είναι τελείως πατάτα και απά προσπαθεί να σώσει οτι μπορεί…

θεωρώ πως κάνεις λίγο λάθος όπως και αρκετοί άλλοι που κρίνουν βάσει της Ελλάδας, λες και αποτελεί κανα σημαντικό κομμάτι για την εικόνα ενός συγκροτήματος παγκοσμίως.

Οι Iced Earth με τον Ripper “μεγάλωσαν”. Απέσπασαν τις καλύτερες κριτικές από διεθνή τύπο, έκαναν τις μεγαλύτερες περιοδείες είτε ως support (κυρίως) είτε δικές τους, έπαιξαν headliners με το Glorius Burden στο Wacken και νομίζω πως η παρουσία και ειδικά στα live του Ripper τους ανέβασε ένα σκαλί εμπορικά, όχι ποιοτικά.

Πάντως, έχει πολύ ρίσκο και λίγη λογική η απόφαση του Schaffer.

Δεν μου αρέσει σαν τακτική μπάντας, αλλά οκ νομίζω πως πολύ ασχοληθήκαμε. Ως συνήθως, θα ακούσουμε και θα κρίνουμε εκ του αποτελέσματος.

Χμμ, δεν τα ήξερα αυτά… όπως είπα, έχω εγκαταλείψει τους Iced Earth τα τελευταία χρόνια… Νόμιζα πως το Something Wicked… ήταν ο πιο επιτυχημένος δίσκος τους και πως απο κει και έπειτα άρχισαν να κατρακυλούν. Αλλά, όπως σωστά γράφεις, έκρινα μάλλον με τα ελληνικά δεδομένα…

Χμμ… Μην είσαι τόσο σίγουρος! :wink:

Tο 2000 οι Iced Earth παίξανε σε πολύ ψηλή θέση στο Wacken! :yes:
Kαι το 2001 είχαν κλείσει σαν support στους Judas Priest, αλλά ο Osama Bin Laden είχε άλλη άποψη… :roll:

Όλη αυτή η αναγνώριση που αναφέρεις είχε αρχίσει από τα τέλη των '90s, κορυφώθηκε στο tour του 2001 - 2002 και κράτησε (λόγω κεκτημένης ταχύτητας) μέχρι και το το 2004! :wink:

Μετά πέσανε όμως πολύ… και δεν μιλάω για Ελλάδα… μιλάω για παγκόσμιο επίπεδο!

Είναι ένα γεγονός που αφορά και χαροποιήσε πολύ κόσμο! :wink:

Ακόμα δεν έκλεισε 24ωρο αυτή η είδηση και θεωρείς ότι και πολύ ασχοληθήκαμε; #-o

Δηλαδή πόσο θέλεις να κρατάει η χαρά του οπαδού; :-k
Κανά 5λεπτο;

δεν εννοώ σε χρόνο…
τώρα αν περισσότεροι χάρηκαν ή ξενέρωσαν αυτό είναι ένα ζήτημα…
εννοώ, οκ, ας βγάλει ότι είναι να βγάλει, ας ακούσουμε και την πλευρά του Ripper τι έχει να πει…
τώρα το ότι ο επόμενος δίσκος έχει γραφτεί για τον Ripper κλπ δεν μου λένε κάτι.

Ρε Αλεξανδρε, και γω “χοροπηδουσα σαν τρελο” αλλα δεν ειμαι 16χρονο:( . Και τους ειχα δει ηδη και 2φορες live με Barlow σε Alive και Sporting!! To ειχα πει πως πηγαινα παρα πολυ αρνητικα προκατειλημμενος φετος στο Rockwave αλλα η χαρα του οπαδου βλεπεις οταν ακουει καποια απο τα αγαπημενα του τραγουδια δεν συγκρατειται ευκολα!:stuck_out_tongue:

Α, και οσοι δεν θελετε να ασχολειστε με τους Iced Earth γιατι συνεχιζετε να το κανετε?:-k Εχετε καθε δικαιωμα να ασχοληθειτε με ενα σωρο αλλα ωραια πραγματα και συγκροτηματα!:slight_smile:

Many Cheers!!!:drunk:

Και εμένα αυτό δεν μου λέει τίποτα!

Θα είναι πατάτα, το ξέρω!
Και ο Jon το ξέρει!

Δεν μπορεί πια να γράψει καλά τραγούδια εδώ και χρόνια και σε αυτό δεν έχει καμια σημασία ποιός είναι πίσω από το μικρόφωνο!

Απλά έστρεψε για τελευταία φορά τα φώτα πάνω του και παίζει το τελευταίο του χαρτί…

Λοιπον, πρωτον ειναι το ζητημα του αν ειναι το παρτ 2 γραμμενο για την φωνη του Τιμ: και το Glorious Burden ηταν γραμμενο για τον Barlow ομως τα φωνητικα του Τιμ δεν ακουγονται καθολου παραταιρα οποτε δεν το εχω αυτο εννοια.
Το δευτερο ζητημα ειναι αυτο εμπορικοτητας και θα συμφωνησω με τον Outshined καθοτι αυτο βλεπω και εδω. Σκεφτητε οτι το παρτ 1 πηρε τρελες κριτικες απο τον τυπο στο εξωτερικο και οταν μιλαμε για Αγγλια μιλαμε για τρελη αγορα… Το ονομασαν “μνημειο της μεταλ”:lol: :lol: :lol:
Ξαφνικα ειδα συνεντευξεις και αφιερωματα για αυτους ενω οταν βγηκε το καλυτερο αλμπουμ τους, κατ’εμε και αυτο που θα μπορουσε να πιασει απο Maiden-ades μεχρι θρασαδες και γενικα να πουλησει ηταν το Something…, δεν τους ειχε δωσει κανεις σημασια στις μεγαλες αγορες και στον mainstream metal τυπο.
Οποτε δεν ξερω τι να πω…:-k

Καλές κριτικές πήρε, γιατί τα “πήραν” και οι συντάκτες, αλλά από τη στιγμή που δεν πούλησε, η περίοδος αυτή δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένη, όσο σπρώξιμο και αν τρώει από την Steamhammer / SPV! :roll:

χαραμίζεσαι εσύ ρε Maiden τελικά…

Ναι, ρε γαμώτο, το ξέρω… τι να κάνουμε… έτσι είναι αυτά…

κρίμα…

Πεθανε κανεις και λετε κριμα?

τι είναι αυτά που λες ρε αυτά τα πράγματα δεν γίνονται, ειδικά στον μεταλ τύπο. ντροπή

:lol:

Δεν αμφιβαλλω φυσικα οτι για αυτο τις πηρε της κριτικες! Για μλκ με 'χουν??:stuck_out_tongue: Το θεμα ειναι οτι πιστευω πως αυτο το σπρωξιμο θα ειχε και εμπορικη απηχηση τουλαχιστον εδω σιγουρα. Τα πραγματα ειναι τρελα σου λεω. Αμα ηχογραφησω εγω ενα σιντι με κλανιδια και κυκλοφορησει αυριο διαφημιζομενο στον μουσικο και μη τυπο, στα μεσα μαζικης μεταφορας, ειναι στα σταντ των δισκαδικων με το κιλο και στην βιτρινα τους, εχουν γεμισει με αφισες και τα αντικλεπτικα μηχανηματα στις εξοδους κτλ. κτλ. θα πουλησει τα κερατα του. Σας το λεω γιατι το εχω δει αρκετες φορες αυτο στα 3μιση χρονια που ειμαι εδω. Πολλους πουθεναδες να γινονται ζουπερ σταρς.

Κάντο! :smiley:
Από το τελευταίο των Iced Earth πάντως θα είναι ανώτερο καλλιτεχνικά! :stuck_out_tongue: :lol:

Τι κατάντησα να λέω, εγώ που κάποτε λάτρευα Iced Earth! :roll:

Παίζει σίγουρα…