Mayhem [22/10/2010]@Αθήνα, [24/10/2010]@Θεσσαλονίκη

??? τι παίχτηκε παίδες??

παιδια γνωρισα ενα παιδι στο λεγκασι και ενω μιλαγαμε τεσπα μου πεταει ενα : ανοιγουμε και τους VENOM τον Οκτωμβρη…δεν τον ρωτησα τπτ παραπανω αλλα θα τον ρωτησω μηπως παιζει κανα maydem venom μαζι…!

Καλά, αυτό μέχρι να το δω γραμμένο δεν το πιστεύω με τίποτα :roll:
Πάντως εγώ που οι MAYHEM είναι οι maiden μου, να επισημάνω πως έρχονται με “συναυλιακή” σύνθεση έτσι…? Δηλαδή δεν θα δούμε ακριβώς το συγκρότημα καθ’ εαυτό, θα δούμε ένα user friendly περιοδεύον πακέτο.
Χωρίς να έχω τσεκάρει σετ λιστ και με αυτή τη λογική, εικάζω πως θα έχει αρκετό Mysteriis :smiley:

btw προσωπικά δεν με νοιάζει, τις συναυλίες τους τις “συλλέγω”, πάλι μπροστά θα είμαι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα είναι αντιπροσωπευτική εμφάνιση, για όσους τους βλέπουν πρώτη φορά…

Tελικα θα ερθουν ομως?:stuck_out_tongue:

Meaning?

Δεν ισχύει τόσο αυτό που λες. Απλά δε θα’χουν Blasphemer στις κιθάρες που αποχώρησε κ θα παίζει ένας εκ των 2 session-άδων που έχουν. Κατά τ’άλλα το group είναι το ίδιο. Εντωμεταξύ κ εμένα οι Mayhem είναι οι Maiden μου αλλά όταν τους πρωτοείδα δεν το δικαιολόγησαν αρκετά… Ελπίζω σε κάτι καλύτερο… :roll:

Meaning:
Στο NWN δεν θα ακούσεις VON. Θα ακούσεις τα κομμάτια των VON από VONGOAT - που είναι ουσιαστικά μόνο ο τραγουδιστής. Ή όπως δεν θυμάμαι σε ποιο Wacken που ανεβηκαν δεν θυμάμαι ποιοι κι έπαιξαν κομμάτια DARKTHRONE και στις μπλούζες αυτό τυπώθηκε ως λάιβ των DARKTHRONE.
ποτέιτο - ποτάτο, θα μου πεις εσύ, κάποιος όμως μπορεί να χαλαστεί.

Οι MAYHEM αυτή τη στιγμή είναι συγκρότημα μετέωρο, εν αναμονή, δεν έχουν συνθέτη. Είναι έτσι για τις περιοδείες μόνο. Είναι σαν… ANTHRAX με Belladonna!

Ξέρω ότι το’ χεσα στις μεταφορές, μου βγήκε αυθόρμητα :roll:

@Jim: έχω μια θεωρία για τους mayhem, ότι γενικά σαν σύνολο υπερτερούν των μελών τους. Έχω απορία να δω τι θα κάνουν χωρίς βασικό συνθέτη. Δεν έκανα το σχόλιο σαν μομφή - είμαι σχεδόν σίγουρη πως στο μέτρο που είναι της προκοπής ο ηχολήπτης το λάιβ θα γαμάει, παρόλο που γενικά οι κιθαρίστες έχουν προσωπική σφραγίδα στον ήχο. Έκανα μία επισήμανση - ότι 90% δεν θα έχει την ίδια αίσθηση…

Λες για Satyricon μαζι με τον Nocturno Culto?:-k

Ωραία… Δες τί είπα κ εγώ τώρα :stuck_out_tongue:

Μπορεί να μην έχουν συνθέτη αλλά έχουν Necrobutcher/Hellhammer και τον τραγουδιστή του πιο αναγνωρίσιμου δίσκου. Αυτό τους κάνει κανονικότατους Mayhem στη δική μου αντίληψη, εκτός κι αν υπάρχει τρόπος να αναστήσουμε Euro και Dead.

Να… Κάτι τέτοιο εννοούσα… :wink:

Edit: Πειράζει όμως που για καθαρά συναυλιακούς λόγους προτιμούσα Maniac; :-s

Άντε μπράβο, ναι.

Διαφωνώ και με τους 2 σας Chrisp-Jim!
Δεν τους κάνει καθόλου κανονικότατους MAYHEM στο μέτρο που από του Wolf’s Lair Abyss και μετά οι δύο πόλοι των MAYHEM είναι 2 - Hellhammer/ Blasphemer - ρυθμός/ μελωδία. Επιλέγετε τραγουδιστή και περίοδο κατά βούλησιν. Ο Νecrobutcher είναι υπέρατη μορφή, αλλά δεν συνθέτει. Είναι σωματίδιο με ουδέτερο φορτίο.

Συμφωνώ ακόμη λιγότερο με το θέμα της αναγνώρισης του Dead ως μέλος των “κανονικών” mayhem, αλλά αυτό μπορεί να συζητηθεί και αλλού δεδομένου ότι με κανέναν τρόπο δεν θα μπορεί να είναι τον Οκτώβρη εδώ για να αποτελέσει μέρος της συζήτησης :roll:

E, είναι εδώ ο ένας από τους δυο πόλους, είναι εδώ το μοναδικό ιδρυτικό στέλεχος που έχει απομείνει, είναι εδώ και ο Αττίλα οπότε είμαστε μια χαρά.

Ψιτ κοπελιά… Πέραν των συνθετικών καθηκόντων που έχεις κολλήσει… Μιλάμε για LIVE! Εκτός άν θεωρήσουμε ότι εν όψει του live θα συνθέσουν κ νέα κομμάτια έτσι γιατί μας συμπάθησαν… :stuck_out_tongue:

Επίσης, ΜΑΚΑΡΙ να βλέπαμε live με Dead! Κ σκοτίστηκα κατά πόσο ήταν ιδρυτικό μέλος ή μπορούσε να συνθέτει… :wink:

κι εγώ το ίδιο… :smiley:

Aγαπές,
Σύμφωνα με έγκυρη πηγή, το λάιβ θα πραγματοποιηθεί κανονικότατα! Μη βάζετε βρώμες!

Τα λεγαμε και κατ ιδιαν αυτα… χαιρομαι που καθισες να τα σκεφτεις ολιγο.

…οι οποιοι VON btw επαιξαν στο Λονδινο κι επεφτε ο κοσμος απ τις καρεκλες, επειδη δε μπορουσαν να παιξουν τα κομματια. Κι ειναι δυο riff ολα κι ολα. Ο ορισμος της αρπαχτης, γι αυτο το λογο ακυρωσαν και την εμφανιση στο Hole In The Sky, θα τους επαιρνε ο κοσμος με τις πετρες. Εν τω μεταξυ στο line up πλεον συμμετεχει και ο Goat, ο οποιος θα βγαλει album ως Von Goat, εβγαλε ηδη εφταρι με τους Von, ενω ο μπασιστας εχει ηδη κυκλοφορησει το δικο του εφταρι ως Von Venien. Κι η εταιρια λεγεται Von Music Group.

Γελοιοτητες, guys.

Οσον αφορα τους Mayhem, πιστευω πως ο Attila δεν επρεπε να επιστρεψει τελικα. Ο Blasphemer εκανε την καλυτερη δουλεια που εφυγε, κρατησε την αξιοπρεπεια του και κανει αυτο που πραγματικα γουσταρει - επειδη για τους υπολοιπους, απλα ηρθε η ωρα για το μεγαλο cash-in, φαση. Ο αλλος ο Γαλλος που εχουν παρει εν τω μεταξυ ειναι φοβερος, ακουστε τους Epic και θα καταλαβετε. Μια χαρα δισκο θα βγαζανε μ αυτονα, αν κι εδω που τα λεμε, πιστευω πως κατι τετοιο δεν τους περνα απ το μυαλο και θα περιοδευουν μεχρι να τους κραξει ο κοσμος.

Edit: Και για να κλεισω αυτο το θεμα, θα αναφερω μια συζητηση που ειχα μ ενα φιλο τις προαλλες, επειδη μ ενημερωσε πως το βασικο μελος των Γερμανων Poison ειχε ξεκινησει να παιζει ξανα, σε αλλη φαση βεβαια, μαζι με μελη απο διαφορα projects που ειχε φτιαξει ανα καιρους. Οι Poison, πληροφοριακα, εγραψαν απ τη πιο λυσσασμενη μουσικη, εμπαιναν στο studio, κι απλα τα γμουσαν ολα. Απο τις μπαντες με τη μεγαλυτερη ψυχη imo, κι αρκετα σεβαστο ονομα στο underground. Οταν λοιπον αυτοι οι τυποι θελησαν να παιξουν ξανα μουσικη, απλα επαιξαν ξανα μουσικη. Ουτε καπηλευματα του παρελθοντος, ουτε παρομοιες αρπαχτες. Εαν εμενα δε μου το λεγε καποιος, ουτε που θα το χα παρει πρεφα. Γι αυτο λοιπον, οποιος αγαπα τη μουσικη και γουσταρει αυτο που κανει, φαινεται. Δυστυχως, κατα τη προσωπικη μου αποψη, οι περισσοτεροι απο τους παλιους αντιπροσωπευουν το αντιθετο αυτου που καποτε εκπροσωπουσαν

Ρε Jim αμα σου βαζαμε τους Ρειβενκουλτ να παιξουν τα κομματια των Mayhem ως Mayhem και οχι ως Ρειβενκουλτ , αλλα στην πραγματικοτητα δεν ηταν οι Mayhem αλλα οι Ρειβενκουλτ … εσυ θα γουσταρες ? Τι περιεργο λεει ο Φεθρυ ?

Angmar να μην ακουσει καλυτερα Vorkreist που σκιζουν το συμπαν ?:wink: Και επισης ο βλακας απο Von θελει μεγαλη ξυλαρα που παιζει με τα νευρα μας - σε λιγο θα κανει και remaster. Απο την αλλη οταν εχεις μιλησει για ΤΟ απολυτο συναισθημα ( τρανη αποδειξη η κουλαμαρα ) , τους VON, δεν ταιριαζει να βαφτιζεις τους αξιολογοτατους κατα τα αλλα Poison ως την μπαντα που το γαμουσε ολα . Εννοω κοιτα τους VON , ακομα τα γαμανε ολα με οποιδηποτε τροπο μπορουν :lol:

Άρα:

HH + Necro + Attila + session guitar player = RavelnCult.

ΓΟΥΑΟΥ!

Το γαμάτε και ψοφάει, συνεχίστε.

δεν έχω καταλάβει χριστό… χαχα…