Mayhem : Αγαπημενος vocalist

Εγω παλι γιατι τον attila δεν τον αντεχω ουτε λεπτο;
Αγαπημενος μου ειναι ο dead απλα γιατι ειχε φωναρα!
Καθως στο live in leipzig τα τραγουδια ακουγοντε πολυ καλυτερα χωρις τα κουραστικα φωνητικα του maniac η του attila. Και ειναι ηλιθιο να λεμε ‘‘ψηφιζω αυτον γιατι αυτο εινια το αγαπημενο μου αλμπουμ’’ Κι εμενα αγαπημενο μου το des mysteriis ειναι αλλα δε το παω τον attila.

cliché απάντηση αλλά ο Dead ήταν πιο true για τους λόγους που ξέρουμε κι έγραψε ο necromayhem στη πρώτη σελίδα, αλλά ο Αττίλας πιστεύω ξέρει να κάνει show και το κατέχει και φωνητικά περισσότερο το πράμα. Θα ψηφίζα τον πρώτο.

Ναι ο attila ξερει να κανει show αλλα φωνητικα ειναι -οχι χαλια- αλλα κουραστηκος. Και το des mysteriis θα ηταν πολυ πιο διαφορετικο εαν τραγουδουσε ο dead, που παιζει να ειναι ο καλυτερος τραγουδηστης του ακραιου ηχου.
EDIT: και οπως ειπα πιο πανω

Ο,τι είπε ο leper Jesus για τον dead.
Οι mayhem είναι απο τα ελάχιστα συγκροτήματα που συνιστούν ζωντανούς οργανισμούς και εξελίσσονται μέσα απο τις αλλοκοτες δυναμικές των εκάστοτε μελών τους.
Πέραν της ιστορικής αξίας της παρουσίας και αυτοκτονίας του dead, του shock value/ cult status και των στίχων, δεν μπορω να τον δω σαν οργανικό μέλος των mayhem 20 χρόνια μετα, μόνο με 1 rehearsal και 2 bootlegs. Όσο γαματα ανατριχιαστικα είναι τα ακραία φωνητικά του, όσο κι αν τονίζουν αλλιώς τους στίχους που αυτός εχει γράψει, δεν ταυτίζεται στα αυτιά μου με το συγκρότημα ακόμη κι αν ο λόγος είναι οτι απλά δεν πρόλαβε.
Και δεν πιστεύω οτι οι mayhem θα μπορουσαν να υπάρξουν σαν το τέρας που είναι, εάν τον είχαν μέχρι τώρα μεγάλη η χάρη του στα φωνητικά.

Καλώς η κακώς, το de mysteriis κατάφερε να το στιγματίσει ο Attila.

Aπο εκει και πέρα, δεν μπορω να διαλέξω αγαπημένο τραγουδιστη όπως δεν μπορω να διαλέξω αγαπημένο mayhem album. Το 50% του αριστουργηματικου grand declaration, το πιο avant garde ανεπανάληπτο μέρος του, είναι παιδι του maniac. Και δεν πρόκειται να το τραγουδήσει κανείς καλύτερα απο αυτόν. Συν οτι οι στίχοι του είναι απο τους βαθυτερους και ποιητικοτερους που
εχουν γραφτεί στο black και όχι μόνο.
Το αριστουργηματικό Ordo ad chao στηρίζεται κατα 50% στη φωνή του Attila και στη σχεση του με το blasphemer. Επίσης κανείς δεν πρόκειται να τραγουδήσει το συγκεκριμένο άλμπουμ καλύτερα απο αυτόν. Επίσης μιλάμε για μια απο τις πιο ιδιαίτερες, ανεπανάληπτες φωνές στο μετάλ, τέλος.

Θα ψηφίσω maniac για λόγους προβοκατορικους, επειδή τον έχετε κλασει, κι επειδή εχει γράψει το a bloodsword and a colder sun.

Development came like a sudden death in the family
No one could for see the coming of
I penetrated the mind of god
Why is there essence instead of nothing?
/
Inside your mind there is a battleship
The snugness Penetrate your being
As if your whole life is being erased
By intoxication of some stranger’s eye
For I am the way
Your painful exclusion
From past morals
Your future’s contractual designer

Ψύχος.
Βέβαια ο Ούγγρος με κανει να κλαίω, αλλα τον αγαπάτε πιο πολλοί, δε με χρειάζεται.

Και ΓΑΜΩ τα πολλ ε.

Δεν ειναι καθολου ηλιθιο φιλε μου το οτι παρουσιασα τον Maniac ως αγαπημενο μου τραγουδιστη τον Mayhem επειδη ηταν το gdow το αγαπημενο μου Mayhem αλμπουμ,επισης τον εχω ζησει σε live και για μενα ηταν η ψυχη των Mayhem…δεν εκρινα την επιλογη σου να πεις dead και προφανων δεν μου λεει κατι το οτι το de mysteriis ηταν το αγαπημενο σου Mayhem album οι μισοι οπαδοι των Mayhem που ασχετως αν προτιμουν dead,attila,maniac αν τους ρωτησεις οι πιο πολλοι dmds θα παρουσιασουν σαν αγαπημενο τους album…θεωρω σιγουρο οτι δεν σαρεσε το gdow η εισαι της κλυστομιαλης αποψης οτι αυτο δεν ακουγεται τοσο true οσο θεωρειται το rehearsal Out from the Dark μονο και μονο επειδη τραγουδαγε ο Dead…οποτε καλο θα ναι να μην λες τοσο ευκολα οτι κατι ειναι ηλιθιο με μια χαζη αιτιολογιση…η φωνη του dead εβγαζε μια σκατοψυχια που δεν την ειχε αλλος,η φωνη του attila που ‘δεν αντεχεις ουτε ενα λεπτο’ ειναι η ισως η μεγαλυτερη φωνη στο Bm και η φωνη του Maniac ισως η πιο safe επιλογη γιατι μαζι του περασαν την καλυτερη εποχη τους βεβαια η αιτιολογιση μου παραμενει ιδια θεωρω το gdow οτι καλυτερο εχουνε κανει και γιαυτο εμεινα για παντα κολλημενος με την φωνη του Maniac(και φαντασου δεν ειμαι καν της avantgarde φασης απλα ερωτευτηκα αυτο το album)

Πρωτον. Οταν εγραψα αυτο το ποστ εννουσα πως οι συνθεσεις του καθε δισκου μπορει να ειναι πολυ καλες αλλα να μην ειναι τοσο καλος ο τραγουδηστης. Αλλα εκφραστηκα λαθος.
Δευτερον. Οταν εγραψα αυτο το ποστ δεν ειχα ακουσει ουτε τραγουδι απο το gdow και εκρινα τον maniac με βαση το deathcrush. Και στο deathcrush δε μου αρεσε και τοσο. Αργοτερα ακουσα μερικα τραγουδια απο το gdow και το chimera και μπορω να πω πως βελτιωθηκε παρα πολυ. Σε καμια περιπτωση δε θα χαρακτηριζα πλεον τα φωνητικα του ‘‘κουραστηκα’’. Και να σου πω πως μου αρεσε το grand declaration of war οταν το ακουσα. Μπορει λιγοτερο απο το des mysteriis dom sathanas. Οχι επιδη το ενα ειναι πιο τρου απο το αλλο, αλλα ειναι καθαρα θεμα γουστου.
Τριτον. Εγω θεωρω τον dead μεγαλυτερη φωνη του black metal. Και ο attila απλα δε μου αρεσει. Το να λες ‘‘ισως η μεγαλυτερη φωνη στο Bm’’ ειναι επισης θεμα γουστου του καθενος. Και με βαση τα δικα μου αυτια εξακολουθω να θεωρω τα φωνητικα του attila κουραστικα.

παροτι στην αρχη δεν τον παλευα καθολου,τελικα ο maniac μαρεσει πιο πολυ
και σαν φωνη και για τους γαματους στιχους του.τρομερος και ο attila.ο dead παλι ποτε δε μου φανηκε τιποτα το ιδιαιτερο σαν φωνη

Maniac λογω της καλλιτεχνικης του υποστασης στο Grand Declaration…ο τυπος σπερνει εκει μεσα!

Το Grand Declaration ειναι γενικα μια τελειοτητα, ενας δισκος που θα υπερασπιζομαι μεχρι το τελος του χρονου, αλλα η φωνη ειναι για καδο απ ευθειας. Δεν το εννοω οσο ασχημα ακουγεται, απλα αν και δε με χαλαει πλεον οσο με χαλαγε, δε μπορω να πω οτι τη γουσταρω κιολας. =/

Τα καλυτερα φωνητικα του ειναι στο δισκο των Σκιτλιβ μαλλον, κλεψιμεϊκο σαμπαθ ριφφ στην αρχη, αλλα εκει εμαθε να τραγουδα.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Γέλασα, γιατί ακούγεται πραγματικά άσχημα!

pame kai EDW http://thequietus.com/articles/08346-oystein-aarseth-euronymous-mayhem-norwegian-airlines kai psifizoume…einai gia KALO SKOPO…hehehe

Εμενα μ’αρεθει!!!:stuck_out_tongue:

Loipon to 8ema einai teleio…

xwris ypervoles,
ta kalytera vocals einai tou maniac alla sygkekrimena mono eppoxhs deathcrush.

ta fwnhtika ekei einai entelws ysterika k paranohmena.
akouste mono pws ourliazei sto refrain tou necrolust
k pws mpainei meta h 8eikia 8rasho-riffara k dialyste olo to spiti apo pwrosh.

Aυτός!

[U]Freezing Moon (Mayhem) cover by 13-year-olds[/U]

Ενδεχομενως, αλλα η καλυτερη εκτελεση του τραγουδιου ειναι αυτη [U]εδω[/U].

Επισης, αν και ως εκτελεση δεν λεει πολλα,

Fleurety - Freezing Moon - live 1994

μη ξεχνάμε και την καλιφόρνια βέρσιον
http://www.youtube.com/watch?v=hZAraJrlM5I