Mayhem

Και ξέθαψες το topic για να πεις αυτό ρε άχρηστε; :stuck_out_tongue:

Μεγάλη αδυναμία οι Mayhem κ για μένα παρεμπιπτόντως… Με τρελή έμπνευση διάχυτη σε κάθε δίσκο. Ψιλοδιαλύονται βέβαια ανά διαστήματα (όπως κ τώρα) - πώς καταφέρνουν μετά κ αναγεννιούνται εντελώς αξιοπερίεργο! :stuck_out_tongue:

Πολύ καλή μπάντα και το De Mysteriis Dom Sathanas απ’τους καλύτερους ΒΜ δίσκους.Μου αρέσουν πολύ με Attila ή Dead (RIP) αλλά δεν μου άρεσε ποτέ ο Maniac.Δεν φτάνει τους άλλους δύο κατά την γνώμη μου.Το De Mysteriis και το Ordo Ad Chao είναι οι αγαπημένοι μου δίσκοι απ’αυτους. :smiley:

Σε θέμα φωνής ασφαλώς δεν πιάνει ο Maniac ούτε Atilla ούτε Dead (ο δεύτερος είναι κ ο αγαπημένος μου) αλλά του δίνουμε credits για τα εκπληκτικά “Wolf’s Lair Abyss” κ “Grand Declaration Of War” :wink:

Εμένα προσωπικά μου άρεσαν μόνο το De Mysteriis και το Chimera.
Είμαι της γνώμης ότι για τη φήμη τους έπαιξε τεράστιο ρόλο το όλο θέμα με τα φονικά, και η μουσική πέρασε σε δεύτερο ρόλο.
Δηλαδή, θεωρώ πως υπάρχουν και καλύτερες μπάντες με λιγότερη φήμη, επειδή δεν δημιουργήθηκε τόσος ντόρος γι’ αυτές.
έντιτ: όντως ο Dead ήταν ο καλύτερος με διαφορά.

Καλύτερες μπάντες όπως?

Blodsrit ας πούμε.
Βέβαια είναι προσωπική άποψη όλο αυτό, οπότε δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσεις.
Και το άλλο που με χάλασε με τους Mayhem, ήταν ότι σε 23 περίπου χρόνια ως μπάντα, έχουν κυκλοφορήσει 5 full length, 4 live και 3 compilation.
Θα προτιμούσα 8 full length ξέρω γω για να έχω μια πιο καλή εικόνα γι’ αυτούς ως μπάντα, παρά τα compilation.

Sumfwnw apoluta me ton Axel paroti eimai big fan twn Mayhem auto me peirazei kai emena! 8)

+10000

Νομιζω πως χωρις τουσ φονους κτλ δεν θα ειχαν το ιδιο ονομα…Κλασσικο παραδειγμα “αδικημενης” μπαντας οι Immortal οι οποιοι δεν ειχαν αναμιξη στο ολο θεμα (μαγκια τους για μενα)

+10000000000000

Bravo re Prosatanic… milas ortha re aderfe!!! Pragmatika bravo!!! Daksei dinw RESPECT! xD

Ω, καλά.

Ο ένας μου συγκρίνει τους πρωτοπόρους με μια μπάντα που έχει μια δεκαετία ζωής κι ο άλλος θεωρεί αδικημένη την πιο υπερτιμημένη blackmetal μπάντα εκείνης της περιόδου.

Τί σωστά κ λάθος μωρέ; Υποκειμενικά είναι όλα! Μ’αρέσουν πολύ περισσότερο από μουσικής σκοπιάς οι Mayhem από τους Immortal που ποτέ δεν είχαν ιδιαίτερη ποικιλία στον ήχο τους, ενώ σε κάθε δίσκο Mayhem βρίσκεις κάτι διαφορετικό. Κ δε λογαριάζω καν τους φόνους ή τις εκκλησίες, σκοτίστηκα… :smiley:

@ChrisP
Α δηλαδή πάνε με τις δεκαετίες οι μπάντες ε?
Και όσο γι’ αυτό που λες, είναι πολύ πιο δύσκολο να καταξιωθείς αφού έχουν βγει όλες οι πρωτοπόρες μπάντες.
Κι αυτό γιατί αυτές τότε κάνανε κάτι καινούργιο σαν ιδέα, που δεν το είχε ξανακάνει άλλος, οπότε στο μυαλό των ακροατών έχουν περάσει ως πρωτοπόροι, όπως ανέφερες.
Αλλά για μια μπάντα του 2000 περίπου, που έχει βγάλει 2 (τουλάχιστον) πολύ καλούς δίσκους σε μια εποχή που έχουμε πήξει από wannabe τρουίλες blacksters και έχει ξεχωρίσει μουσικά, ναι είναι μεγαλύτερο κατόρθωμα για μένα.

Και οι Darkthrone δε νομιζω πως ειχαν ποτε ιδιαιτερη ποικιλια στον ηχο τους αλλα ακομη εχουν cult status κι ας ηχογραφουν προβες πια…Και οι Immortal νομιζω πως εχουν αρκετη ποικιλια γενικως στα αλμπουμ τους.

Big deal, πολλές μπάντες ξεχωρίζουν στο blackmetal σήμερα.

Ας μην ήταν οι Mayhem (και όλη η extravaganza της τότε Νορβηγίας) και θα βλέπαμε που θα βρίσκονταν όλοι αυτοί.

Διαφωνώ κάπως για Immortal. Απλά παράγουν πολύ καλά το νορβηγικό ήχο με μικρές όμως διακυμάνσεις. Οι Darkthrone όντως δεν είχαν ποτέ ιδιαίτερη ποικιλία στον ήχο τους αλλά έβγαζαν μια παγωμάρα στους δίσκους που δεν την έβγαζαν άλλοι. Μετά το γύρισαν βέβαια… Πολλά respect και σε Darkthrone και σε Immortal, αλλά θεωρώ τους Mayhem λίγο πιο… ποικιλόμορφους. :wink:

@ChrisP
Οπου θα βρισκονταν και οι Mayhem και γενικα ολο το ειδος αν δεν ειχε γινει το ολο σκηνικο με τον Vikernes…απλο.

@ Jim
Μα οι Mayhem έιναι όντως πιο ποικιλόμορφοι, απλά αυτές οι “στροφές” στον ήχο τους, σε άλλους αρέσουν και σε άλλους όχι :slight_smile:
+1 στον κύριο από πάνω.

βασικα μην το πολυπαιδευουμε,μιλαμε για την μπαντα που εχει κυκλοφορησει το καλυτερο blackmetal αλμπουμ εβερ,και ναι μεν δεν βγαζουν συχνα νεες κυκλοφοριες,αλλα οταν βγαζουν στελνουν για βρουβες ολους τους υπολοιπους.

αυτα.

Να, συνοπτικά κάτι σαν αυτό που λέει ο Deah Eternal εννοώ… :lol::stuck_out_tongue:

Ε, τι να πω, αν νομίζετε ότι ακούτε ένα παρακλάδι που πήρε αξία λόγω ενός φόνου, τότε απλά σταματήστε να το ακούτε.