Megadeth @Release Athens 14/06/24

11.000 προπώληση.
Μπορεί βεβαια κάποιοι να μην ήρθαν,λόγω του τελικου του μπάσκετ(και να μη μπόρεσαν να πουλήσουν το εισιτηριο)!

3 Likes

Ήμουν και στη Ριζούπολη, τοτε με Accident of birth ο Dickinson & Cryptic writings οι Megadeth. Χτες με κέρδισαν ακόμα περισσότερο οι Megadeth. Για μένα πολύ μεγάλη εμφάνιση. Έφυγα με μεγάλο χαμόγελο του στυλ “ακόμα το έχουμε” και η μπάντα και εγώ, τόσα χρόνια μετά.
Το countdown to extinction είναι το αγαπημένο μου track και ήταν έκπληξη που δεν περίμενα.

18 Likes

Μεταλαδες 90’ς

“Πωωωω τι συναυλιαρα ηταν αυτη μας γαμησαν μια ωρα χτυπιομασταν κ παιξαμε τρελο ξυλο ηπιαμε κ ζεστό κρασι σε πλαστικο μπουκαλι νερο βικος γυρισα σπιτι κ πονουσα σε όλο μου το σωμα η πιο γαμηστερη μπαντα στον κοσμο”

Μεταλαδες τωρα

Σημ: πλακιτσα ε; μην μου παρεξηγηθειτε

20 Likes

Εγώ δει σχεδόν όλο το χτεσινό λάηβ των Megadeth στο YouTube (τι να κανς, ήταν σχεδόν αδύνατο να πάω αυτή την περίοδο), γκαμησανε

Το μπινελικι στο σεκιουριτα πρέπει να το καθιερώσουν σαν στάνταρ τμήμα του skin o’ my teeth, ας βρίζει όποιον θέλει κάθε φορά

15 Likes

Έχει μεγάλο εκτόπισμα ο Mustaine επί σκηνής, είναι ζωντανή ιστορία μπροστά στα μάτια μας. Για τα δεδομένα του στα φωνητικά, χτες ήταν πολύ καλύτερος από ό,τι περίμενα. Γενικά ήταν ένα ακόμα live από αυτά που ξανανιώνεις, ειδικά όταν ακούς τα τραγούδια με τα οποία έχεις μεγαλώσει μαζί τους.

Στα συν οι αρκετές εκπλήξεις στο setlist για ‘μένα μιας και δε βλέπω τι παίζουν κάθε βραδιά, καθώς φυσικά και η μανούρα του Mustaine με τον σεκιουριτά στο Skin o’ my Teeth, τον οποίο και έβριζε μετρονομημένα, όπου αν δεν ήξερες το τραγούδι θα νόμιζες ότι πρόκειται για στίχους του τραγουδιού. Αν και μεταξύ μας, επειδή δεν κατάλαβα αρχικά ποιον και γιατί έβριζε, κάπου εκεί φοβήθηκα λίγο μη σηκωθεί και φύγει και τελειώσει άδοξα η συναυλία από το τρίτο μόλις τραγούδι…

Blind Guardian επίσης πολύ καλοί, αλλά παίζοντας μέρα χάνεται το 80% της μαγείας.

Αν υπήρχε ένα αρνητικό, θα έλεγα τη χαμηλή ένταση γενικότερα της συναυλίας, που σε σύγκριση με Offspring ήταν αισθητά χαμηλότερα.

8 Likes

Τους φωτογραφους τραμπουκισε ο σεκιουριτας, οχι καποιον απο το κοινο. Πηγε να τους βγαλει στο Skin O’ My Teeth που ηταν το τριτο τραγουδι, ενω η συμφωνια ηταν οι ανθρωποι να φωτογραφησουν για τρια τραγουδια. Ο Megadave το ανεφερε κιολας στο απο σκηνης κραξιμο.

Ηταν επικο σκηνικο ρε μλκες, οσο πιο πολυ το σκεφτομαι, τοσο πιο πολυ γαμαει :joy:

18 Likes

Ε μωρέ και τώρα κάνουμε το πρώτο, σε άλλες μπάντες όμως που εχουν την ενεργεια τους στο σημερα :Ρ

Είναι καλώς ή κακώς εμφανές στην ενέργεια των Guardian ότι το έχουν χαλαρώσει κι αυτοί λίγο και όλοι μαζί μαζευόμαστε να τραγουδήσουμε για αγαπημένα “παραμύθια”. Εγώ τους γουστάρω κι έτσι.

5 Likes

Guardian είναι για μικρότερους χώρους από αυτόν. Θέλουν 5000 δικούς τους να κάψουν τη Γη.
Όσους και αν τραβήξουν σε τέτοια venues πάντα κάτι λείπει. Και τα χρόνια περνάνε.

Οι Guardian είναι μεγάλη συμπάθεια, αν και ομολογώ ότι κατόρθωσα (γιατί για κατόρθωμα πρόκειται) να μην τους έχω δει μέχρι χθες. Και ανήκω σε αυτούς που γουστάρισα… Μου άρεσε η επαφή με τον κοινό, μου άρεσε η ανταπόκριση του κόσμου και μου άρεσε ακόμη περισσότερο ότι έβλεπα άτομα πασιφανώς άσχετα με το γκρουπ, να χαμογελούν ικανοποιημένοι.

Η παραπάνω παράγραφος είναι από το ποστάρισμά μου μετά τη συναυλία στο Taekwondo το 2009. Αυτοί είναι ΠΑΝΤΑ οι Guardian που αγαπάμε. Και έτσι πορευόμαστε. Θα ήθελα να μπορούσα να πάω στα Χανιά σε σαράντα μέρες. Σίγουρα θα είναι καλύτερα.

4 Likes

Εμενα ο Χανσι παντως μου φανηκε εξαιρετικός, μπηκε λιγο χαμηλα στο επος Imaginations…αλλα στην πορεία εδωσε κάτι τρελα γκάζια! Ειχα να τους δω 15 χρόνια ξερω γω οπότε γουσταρα τρελά.
Οσο για τον Dave ειλικρινά πηγα σε φαση “θα ακουσουμε καλη μουσικη αλλα απο φωνη κορμαρα” και τον πουστη με εβγαλε μεγαλο ψεύτη, πρώτη φορά τον άκουσα τόσο καλό και χαίρομαι που δεν ημουν μονο εγω.

7 Likes