Megadeth

Οχι, και ουτε μου κανει εντυπωση. Το μονο στο οποιο δεν εισαι ασχετος ειναι η επιλογη του username σου, που ειναι το καλυτερο τραγουδι των Maiden. Σε ολα τα αλλα… μυρωδιας.

Ετσι οπως τα λες δικε μου.

Παλιά δεν το έκανες εξού και οι αψιμαχίες, να τα λέμε όλα :wink: Εγώ τα δέχομαι όλα βρε, και φασολάδα με μερέντα ας γουστάρει κάποιος και Youthanasia και Reload κανένα πρόβλημα απλά εγώ θα αηδιάζω όταν αναφέρεται στην συζήτηση, thats all.
To @Clairvoyant έχει άποψη για όλα αλλα δεν τοn ενδιαφέρει τίποτα, τα σπάει το παλουκάρι.

Μην μπερδεύεσαι δεν είπε ότι δεν του αρέσει επειδή δεν είναι thrash αλλά επειδή δεν είναι καλά τραγούδια .
Μην προσπαθείς να μαζέψεις τα αμαζευτα…

1 Like

Κλαπατσίμπανα στο Youthanasia δεν υπάρχουν

matia :frowning:

Οι Megadeth των 90ς είναι από τους μεγαλύτερους/καλύτερους των 90ς, για μένα (δεν κοστίζει κάτι και σώζει ζωές, σαν την ζώνη ένα πράμα) πατάνε κάτω τους Metallica.

Το Youthanasia δε είναι το δεύτερο αγαπημένο μου και είμαι στο επίκεντρο των ακουσμάτων μου θράσερ. Το ομώνυμο κομμάτι matia θα το ακούσεις ξανά και θα δώσεις βάση και αν δεν σε σκίσει ανάποδα η γέφυρα δεν θέλω να σε ξέρω! :stuck_out_tongue:

ΓΑ-ΜΑ-ΕΙ το Youthanasia, όλο και εννοείται ότι η ερμηνεία του Dave φτάνει στο peak της σε αυτόν τον δίσκο.

Aν δεν συμφωνείτε θα κρατήσω την αναπνοή μου. Εντάξει;

7 Likes

Καλά ότι πατάνε κάτω metallica των 90ς δεν είναι και κανένα επίτευγμα αλλά τέλος πάντων.
Υπάρχει σοβαρό incompatibility με τους megadeth μετά το RIP, είναι άλλη μπάντα για μένα εντελώς όμως, το Countdown ήταν σκέτη κοροιδία μετά το rip και το youthanasia ήταν η μεστή συνέχεια, αδιάφορο για μένα πλέον όπως και να χει.
Όσο για το ομώνυμο σε καταλαβαίνω, πραγματικά όμως δυσκολεύομαι να φτάσω στη γέφυρα αφού πρέπει να περάσω τα άτεχνα νιαουρίσματα του dave, φτάνοντας δε μετά από τόσο κόπο είμαι τόσο κουρασμένος ψυχικά που απλά δεν μ λέει τίποτα το φανταστικό για megadeth.

Ειδικά όταν σκεφτόμουν την γέφυρα και ότι σκίζει κλπ μου ήρθε στο μυαλό να σ πώ: No more liiiiiiiiees utter from you…:stuck_out_tongue: του παρακάτω κομματιού (Τώρα που το σκέφτομαι, ΑΥΤΗ είναι γέφυρα που σκίζει τη γή στα δύο!!! for me at least)

Τέσπα, αγαπάμε dave όπως και να χει, thats the point.

2 Likes

Καλά όλα τα άλλα αλλά αυτό το πράγμα που λες για την ερμηνεία του Mustaine δεν το καταλαβαίνω καθόλου, είναι μακράν ο πιο τεχνικός του δίσκος σαν φωνή και δίνει ΡΕΣΤΑ ερμηνευτικά. Το δε ομώνυμο είναι ΕΠΟΣ doom thrash(!!) με καταπληκτικές ριφάρες που πικάρουν στην αλλαγή.

Βασικά, σε έχει φάει το σύνδρομο Βλακ Άλμπουμ στο φουλ αλλά σαν συμπάσχων στο ξαναλέω, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Και λέω συμπάσχων όχι μόνο για τα Loads αλλά και για το Countdown, το οποίο πήρα εννοείται μόλις βγήκε και μου άρεσαν τρία κομμάτια μόνο (Symphony, Countdown, Foreclosure) και το αντάλλαξα μετά από 3 μέρες με τον αδερφό μου με το The Legacy των Testament. Και μετά του το βούταγα συνέχεια (και φυσικά το ξαναγόρασα!). Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να σου αρέσει ο δίσκος αλλά να μην λέμε τώρα κι ότι να’ναι για την μουσική και τα φωνητικά! :stuck_out_tongue:

Κοίταξε… τεχνική, ερμηνεία και Mustaine (όσον αφορά την φωνή ε?) ΔΕΝ πάνε στην ίδια πρόταση με την καμία!!! Εντάξει αυτιά έχουμε όλοι νομίζω και ίσως κάποιοι να έχουν και κάποιες μουσικές/τεχνικές γνώσεις παραπάνω. Αυτό που θα έλεγα εγώ είναι ότι πρόκειται

1 Like

Για το θέμα τεχνική δεν είπα ότι είναι βιρτουόζος, είπα ότι είναι ο πιο τεχνικός του δίσκος, ο πιο σωστός αν θες (δέχομαι και το Cryptic). Με λίγα λόγια λες το ίδιο πράμα με μένα. Δεν φαλτσάρει ο άνθρωπος. Στο στούντιο φυσικά. Δεν το ανέφερα σαν “παιδιά το άτομο σπέρνει τεχνικά”, το είπα γιατί ο matia λέει για νιαουρίσματα ενώ προφανώς γουστάρει την 80ς δισκογραφία που είναι πολύ, πολύ πιο rough τα πράγματα.

Για το θέμα ερμηνεία δεν έχει καμία σχέση τι μουσικές/τεχνικές γνώσεις έχεις. Είναι πόσο σε πείθει, πόσο σε συγκινεί, πόσο σε συναρπάζει η ερμηνεία κάποιου. Ο Μustaine ΓΑ-ΜΕΙ σε αυτόν τον τομέα. Όχι μόνο στο Youthanasia.

3 Likes

Πολλα λετε για το Countdown. Δισκαρα απο την αρχη ως το τελος. Ειτε του βαζετε 10 ειτε 7 ειτε 8, ειναι απλα γαμηστερος δισκος. O Dave του 1990-1998 μπορεσε και περιορισε τα υπερμετρα κομπλεξ του, και αν και επι 4-5 δισκους συνεχομενα ακολουθουσε απροκαλυπτα τους Metallica, το εκανε βαζοντας την δικη του σφραγιδα στις συνθεσεις, και με απιστευτα τεραστια εμπνευση επι ποσους δισκους συνεχομενα, να κανει reinvent τον εαυτο του και τον ηχο των Megadeth. Πολυ λιγες μπαντες στο μεταλ εχουν μια 4αδα συνεχομενων δισκων οπως οι Megadeth με τα Rust, Countdown, Youthanasia, Cryptic.

5 Likes

Ναι Οκ, ουσιαστικά το ίδιο πράγμα λέμε. Όσον αφορά το παραπάνω, ισχύει σίγουρα και όχι μόνο με Mustaine αλλά και με ένα κάρο ανθρώπους που ναι μεν δεν τους λες και αηδόνια αλλά έχουν αυτό το feeling ρε παιδί μου.

1 Like

Οπως ειπε και ο QuintomScenario η 4αδα Rust In Peace - Countdown To Extinction - Youthanasia - Cryptic Writings ειναι σκετη μαγεια και ονειρο θερινης νυχτος για τις περισσοτερες μπαντες και γενικα οι Megadeth στα 90’s τα εσπαγαν…

8 Likes

Απλά για να μου φύγει η περιέργεια… Το Peace Sells δεν το βάζεις μέσα μόνο επειδή σπάει το σερί το “μέτριο” so far, σωστά;

1 Like

Κάτω του μετρίου θα έλεγα, το ότι βγήκε παλιά δεν το κάνει σεβασμιο.

Η 4άδα είναι όντως εξαιρετική, το θέμα είναι πως ξεκινάει από την απόλυτη κορυφή και κάθε επόμενος δίσκος είναι ένα σκαλί κάτω.
Το Cryptic το θεωρώ πολύ καλό άλμπουμ -8αρι σε δίφραγκα- κύριως λόγο του ότι έχει κομματάρες που ανεβάζουν το συνολικό αποτέλεσμα. Είναι άνισο όμως.

Το Youthanasia είναι αυτό που ακούω λιγότερο από τα 4 -αν και το θεωρώ σαφώς καλύτερο συνολικά του Cryptic.

1 Like

Το Peace Sells ειναι καλυτερο απο το Youthanasia παντως

Δεν.εχει.περιττη.νοτα.

1 Like

Έχει μωρέ, Have cool, will travel το πρώτο που μου ήρθε. Φυσικά είναι κατώτερο από το Youthanasia που είναι σχεδόν ισάξιο με το Countdown… που κι αυτό είναι κατώτερο από το RIP. Προσωπικά και τα 4 αυτά τα ακούω πιο ευχάριστα και από το Peace Sells… όσο περίεργο κι αν ακούγεται

2 Likes

Bρε μαζί σου, απλά, όπως και να το κάνεις άλλο Trust, The Disintegrators, She Wolf, FFF, άλλο τα Sin, Secret Place, Use the Man, Have Cool. Δεν είναι άσχημα τραγούδια -όλα τουλάχιστον- απλά δεν είναι στο ίδιο επίπεδο.