Megadeth

Νόμιζα ότι μιλάμε για παραγωγές που ακούγονται φρέσκιες ακόμα και μετά από χρόνια . Τώρα αν μιλάμε για το τι εξυπηρετεί τον δίσκο , το τι μας αρέσει κτλ … Θα συμφωνήσω σε μεγάλο βαθμό μαζί σου, απλά όταν μιλάμε τεχνικά - ηχοληπτικα παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο.

1 Like

ΟΚ σε αυτό, η ένστασή μου ήταν στο “αλλά δεν είναι μια πραγματικά καλή παραγωγή, μπροστά από την εποχή της”, που είναι σαν να λες ότι μια πραγματικά καλή παραγωγή πρέπει να είναι μπροστά από την εποχή της.

Για το τεχνικό/ηχοληπτικό κομμάτι επίσης, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να αναπαράξει κάποιος την παραγωγή του Piece of Mind, του Abigail, του Appetite for Destruction ή του Rust in Peace π.χ.

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές στα παραδείγματά σου, εκτός από το Don’t Break the Oath (που είναι ο αγαπημένος μου MF δίσκος). Γιατί τη θεωρείς μεγάλη παραγωγή; Δε βρίσκω κάτι ιδιαίτερο, όχι τόσο όσο να βρίσκεται στην ίδια λίστα με τις άλλες παραγωγές που αναφέρεις.

1 Like

Το Piece of mind ΔΕΝ έχει καλή παραγωγή. Το μπασο υπέρ καλύπτει τα πάντα και αυτό -με εντελώς τεχνικούς όρους -είναι λάθος. Το ποιο balance με σωστό ήχο είναι το Number kai Fear of the dark . Αλλο πχ ότι το Somewhere ακούγεται και είναι διαστημικό και άλλο να έχει ο δίσκος σωστή ισορροπία

Ε, όχι και υπερκαλύπτει τα πάντα. Mια χαρά ισορροπία και αποψάρα έχει το Piece of Mind, δεν υπάρχει ντιφώλτ λέβελ για το μπάσο για να το πεις σωστό. Προσωπικά δεν βρίσκω ψεγάδι worth talking about σε κανένα από τα κλασικά.

Για μπάσο στο θεό, μπορείς να ακούσεις το WFO των Overkill!

Έβαλα ποικιλία από παραγωγές που μου αρέσουν απο διαφορετικά ήδη και σε διαφορετικά στυλ. Από κρύσταλλο (Crack the Sky) μέχρι χύμα (Garage Days). To Don’t Break the Oath έχει αυτό τον old school τόνο, με τον ήχο ξυράφι που ανεβάζει πολύ τα ριφ, τονίζει δηλαδή το δυνατό σημείο του δίσκου σωστά, χωρίς να καλύπτει τίποτα άλλο.

3 Likes

11/1, κατι ετοιμαζονται να μας πουν…

Περιοδεια που θα παιζουν ολο το RIP?

Best off τελικα

2 Likes

Τι καλά θα είναι αν στο πλαίσιο της κυκλοφορίας ακολουθήσει και μια best of περιοδεία!

θα βγει καινούργιος δίσκος μέσα στο 2019 οπότε λίγο δύσκολο…

Το αγγλικό Hammer βάζει τα άλμπουμ των Megadeth στην σειρά.

Δευτερο το Endgame, δωδεκατο το Cryptic Writings, αλλη μια σκουπιδενια λιστα λοιπον!

Σε αλλα νεα, βγηκε tracklist για το τριπλο best-of των Megadeth (αληθεια, γιατι χρειαζομαστε αλλο ενα best-of Dave, δεν εφταναν τα προηγουμενα τεσσερα???)

CD 1:

  1. Rattlehead
  2. Mechanix
  3. Killing Is My Business…And Business Is Good!
  4. The Conjuring
  5. Wake Up Dead
  6. Devils Island
    7.Good Mourning / Black Friday
  7. Set The World Afire
  8. In My Darkest Hour
  9. Holy Wars…The Punishment Due

CD 2:

  1. Hangar 18
  2. Tornado Of Souls
  3. Rust In Peace…Polaris
  4. Five Magics
  5. Take No Prisoners
  6. Skin O’ My Teeth
  7. Angry Again
  8. Symphony Of Destruction
  9. Sweating Bullets
  10. A Tout Le Monde
  11. Train Of Consequences
  12. Reckoning Day

CD 3:

  1. Trust
  2. She-Wolf
  3. Wanderlust
  4. Dread and the Fugitive Mind
  5. Blackmail The Universe
  6. Washington Is Next!
  7. Head Crusher
  8. Public Enemy No. 1
  9. Kingmaker
  10. The Threat Is Real
  11. Poisonous Shadows
  12. Death From Within
  13. Dystopia

Τα περιττα σχολια μου:

  • Αστειο λιγο το οτι το πρωτο CD τελειωνει με τραγουδι απο το Rust In Peace, θα μπορουσε καπως να το χωρεσει στο δευτερο CD.

  • Τρια απο το πρωτο? Μονο ΛΟΛ

  • Λειπουν το Countdown To Extinction, Blood Of Heroes, I Thought I Knew It All, A Secret Place απο την χρυση τους εποχη.

  • Ποιο Wanderlust μωρε απο το Risk?! Insomnia, Prince Of Darkness, Crush’Em, Breadline, The Doctor Is Calling, I’ll Be There, Time: The Beginning κλασεις ανωτερα

  • Επρεπε αλλο ενα απο το TWNAH και το οτι μπηκε μονο ενα απο το εξαιρετικο System Has Failed ειναι απλα εγκλημα. Που ειναι τα Kick The Chair, Die Dead Enough, The Scorpion, ξανα απλα ΛΟΛ

  • Συμφωνω απολυτα με το οτι μπηκε μονο ενα τραγουδι απο καθε εναν απο τους επομενους 4 πολυ μετριους εως και κακους για μενα δισκους (UA, Endgame, 13, SC)

  • Οσο κι αν μου αρεσει το Dystopia (πολυ) ειναι λιγο ΛΟΛ επισης το να μπαινουν 4 τραγουδια απο κει, ενω εχουν μπει λιγοτερα απο τα Countdown, Youthanasia και το Cryptic Writings (αν και το Angry Again μπορει να θεωρηθει τραγουδι του Countdown ουσιαστικα)

2 Likes

Τραγική συλλογή…Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να δώσεις 70 ευρώ(τιμή για 4πλό βινύλιο).Η απορία μου είναι γιατί δεν βγάζουν σε επανέκδοση και τα Youthanasia,Cryptic writings κτλ?

Το λες και ιδιοφυες

2 Likes

Που τα σκέφτοναι.


Εβλεπά που λέτε προχτές αυτό το καμμένο και τρισάθλιο σπλάτερ και βλέπω στα credits, Dave Mustaine… ο γνωστός. Ημάρτον.
Ο hetfield σε doc για τον Αυνανισμό

και ο megadave σε αυτό…

mpes thread Rammstein !!