Megadeth

Ακόμα και οι Pantera που λατρεύουμε και λέμε τι ηχάρα είχε ο dimebag, έχουν ατέλειες στις παραγωγές . Ακούς στις κιθάρες κάτι “τζιτζίκια” και κάπου στο σολο του floods ακούς κάτι σαν μάσημα ταινίας :stuck_out_tongue:

αλλά σε πολλές περιπτώσεις ισχύει και αυτό που λέει ο @plex27 . Έχουν χαρακτήρα . Το justice δεν είχε “ορθολογική” παραγωγή. Αν κάνεις τέτοιο πράγμα στις κιθάρες σήμερα και δεν αφήσεις το μπάσο να αναπνεύσει θα σε πάρουν με τις πέτρες . Παρόλα αυτά έχει αυτό το κάτι που έμεινε στην ιστορία . Το “σημερινό” δεδομένο για να ακουστείς ογκώδης είναι οι Machine Head του Blackening & Locust π.χ. ( που και αυτό είναι δεκαετίας πλέον )

1 Like

Προφανως. Αυτος εχει.

1 Like

Θεμα εχεις εσυ εν προκειμενω, και μαλιστα μεγαλο.

1 Like

Προσωπικά θεωρώ ότι το Awake έχει παραγωγαρα ακόμα και για σήμερα

3 Likes

Το Justice έχει όπως έγραψες με μία λέξη προσωπικότητα. Καλή ή κακή παραγωγή ή μίξη, για εμένα ο ήχος εξυπηρετεί το σκοπό και βγάζει το ύφος που ήθελαν.
Προσωπικά θεωρώ μεγάλες παραγωγές αυτές του Βlackwater Park, του Aenima, του Symbolic, του From Mars to Sirius, του Piece of Mind, του Crack the Skye (κρύσταλλο), του Don’t Break the Oath, του Evil Empire. Αγαπώ επίσης την (not so) παραγωγή των Garage των Metallica.

3 Likes

Δεν κατάλαβα τον επιθετικό τόνο της απάντησης μιας και δεν αναφερόμουν σε σένα ούτε παρουσίασα καμία άποψη μου σαν αντικειμενική αλήθεια.Εννοείται ότι μπορείς να πιστεύεις πως το Reload είναι ο καλύτερος δίσκος στην ιστορία της μουσικής και η άποψη αυτή έχει ακριβώς την ίδια βαρύτητα με το να τον πω εγώ απλά καλό.

Φυσικά και όταν γράφω πως τα Loads είναι πολύ καλοί δίσκοι αλλά όχι αριστουργήματα μιλάω μόνο για τον εαυτό μου.Στηλιτεύω απλά συμπεριφορές φανμπόυδων σε youtube facebook κλπ , οι οποίοι κάνουν αυτό ακριβώς που λες. Παρουσιάζουν δηλαδή την άποψη τους σαν απόλυτη και αντικειμενική αλήθεια και αντιμετωπίζουν οποιοδήποτε κάνει ελάχιστη κριτική στα Loads (δεν μιλάμε καν να μην του αρέσουν καθόλου) σαν κολλημένο μεταλά ούγκαλο.Δεν έχω δει κάτι τέτοιο εδώ μέσα πέρα από σκόρπιες ατάκες περί Tool που περισσότερο σαν πείραγμα σε άλλους χρήστες τις πήρα προσωπικά.

3 Likes

Θα σου έχουν ξεφύγει τα “σκατά στο μεταλ” και το βάπτισμα ως χατζημεταλα σε όσους δεν γουστάρουν Γκοστ

Δεν ηταν καθολου επιθετικος ο τονος μου σε κανενα σημειο, εισαι αλλωστε ενας απο τους τυπους εδω μεσα που μου αρεσουν τα γραφομενα τους σε καθε τους ποστ, και με τα περισσοτερα συμφωνω κιολας. Εκανα το λαθος να μιλησω στο δευτερο ενικο που ομως το χρησιμοποιουσα ως τριτο ενικο, και ζητω συγγνωμη για αυτο.

Τωρα για youtube και facebook και λοιπα social media, δεν ξερω που τα βλεπεις αυτα τα comments, αλλα θα ηθελα να τα βρω κι εγω. Εγω για καθε comment καποιου “ακραιου” που παρουσιαζει τα Load και Reload ως αριστουργηματα, βρισκω 20 comments πραγματικα κολλημενων μεταλλαδων ουγκαλων, που πρεπει για 1000η φορα να αναφερουν οτι μετα το X (οπου χ συνηθως Master, Justice, Black) των Metallica , οτι κι αν εβγαλαν μετα ειναι σκατα.

2 Likes

Μαζευεσαι οπως οι Μεταλλικα στο Ριλοουντ βλεπω. Α μπραβο.

1 Like

Ακριβώς όσο μαζεύτηκαν οι Metallica στο Reload μαζεύτηκα ναι.

ΥΓ. Σκατα στο μεταλ

1 Like

…σε ποιο thread μπήκα πάλι?

1 Like

#monomaiden. Τι ;Όχι;

Που είδατε τους μονομεηντεν πάλι;;

1 Like

Μπορείς να βρεις εδώ όλο το δίσκο και μπορείς να τον κατεβάσεις και πρακτικά δωρεάν (name your price) όπως και όλη την δισκογραφία τους, που είναι πάρα πολύ καλή.

Κάπου χαθήκαμε με το “ισορροπήμενο” στους Nevermore. Προσωπικά εννοούσα την ισορροπία των οργάνων και την φυσικότητα του ήχου τους, σε αυτόν τον τομέα προτιμώ μακράν Politics και Dreaming από το Dead Heart (δεν με χαλάει, εκτός από την ψηφιακίλα). Το ότι έγινε μόδα να είναι ψηφιακίλα η κατάσταση… δεν ξέρω καν αν είναι μόδα αυτό ή αναγκαιότητα πλέον. Εξαιτίας της τιμής, της ευκολίας, των presets, της τιμής και της ευκολίας, της έλλειψης έμπειρων παραγωγών γιατί πλέον όλοι είναι παραγωγοί λόγω τιμής και ευκολίας και γενικώς σκατά και απόσκατα σε αυτό το θέμα. Δεν είναι καν άποψη αυτό το πράμα.

Φυσικά όπως σε κάθε περίπτωση που η τέχνη βαλτώνει ή μπαίνει σε καλούπι,κάτι θα γίνει στο underground, είδαμε το ρέτρο και τις επιτηδευμένα 70ς-80ς παραγωγές (κάποιες θαυμάσια εκτελεσμένες, κάποιες όχι και τόσο), τους Witchcraft πχ τους ανέφερα πρόσφατα στην κουβέντα με τους Ghost (πού είναι οι οπαδοί του Legend; έπρεπε να υπάρχει τεράστιο overlap εδώ). Έχεις την Νορβηγία πχ που βγάζει μια ολόκληρη ολντ σκουλ θρασίλα που βράζει ως αντίδραση στην πλαστικίλα του νεοθράς.

Για να επανέλθω όμως, μπάντα με καλές παραγωγές είναι οι Nevemore και έχει και το signature του ήχου του Loomis και τον Dane φυσικα. Songwriting-wise εκτός από 3 κομμάτια στο DNB που φακ μι, οι αγαπημένοι μου Nevermore βρίσκονται στο ντεμπούτο και το EP. For the record μόνο.

Διαφωνώ πάλι με το Awake ή ενδεχομένως μπορώ να το θέσω και ως μου αρέσει πολύ πώς το προσέγγιζαν τότε (και στο FII που έχει μια πολύ θελκτική ζεστασιά στον ήχο) παρά αργότερα. “Δείχνει την ηλικία του” το βρίσκω μάλλον υπερβολή και μΧ προφητεία, σήμερα να έβγαινε δεν νομίζω να παραπονιόταν κανείς. Στέκεται καταπληκτικά σήμερα η παραγωγή, δεν θα άλλαζα κάτι, επομένως κάθε άλλη κουβέντα μου φαίνεται περιττή. Εν αντιθέσει με το When Dream… που σηκώνει βελτιώσεις και ακούγεται μέτρια εϊτίλα χωρίς να προσθέτει χαρακτήρα στις συνθέσεις πχ.

Για όοοοολα τα υπόλοιπα:

…και είμαστε και στο νήμα των Megadeth, βρίσκω απολύτως θεμιτό να καταγραφούν και τα ξερατά και τα αντικούκου και το ο,τιδήποτε, ειδικά όταν όλοι εδώ μέσα έχουμε διαβάσει τις απόψεις του άλλου δεκάδες φορές και έχουμε πει όλοι δεκάδες φορές την αποψάρα μας για την υποκειμενικότητα/αντικειμενικότητα. Αλλά μιας και επαναλαμβανόμαστε και it’s cool, θα ξαναπω και εγώ ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση όλες οι απόψεις να έχουν την ίδια βαρύτητα. Προφανώς ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, αυτό δεν σημαίνει ότι θα το πάρουμε και στα σοβαρά by default.

Το πρήξιμο μιας άποψης είναι κακό πράμα είτε έχεις δίκιο, είτε έχεις άδικο, δεν έχει τίποτα να κάνει με αυτό που συζητάμε. Το πρήξιμο γενικά παιδιά, αυτό είναι το πρόβλημα και δεν φταίει μόνο η μια μεριά (σας αφήνω να σχηματίσετε μόνοι σας τις “μεριές”, δεν υπάρχει ένα σχήμα μόνο). Προφανώς η άποψη που μας χτυπάει προσωπικά άσχημα (προσβάλλει την προσωπική μας αλήθεια) ξεχωρίζει πολύ περισσότερο και μας φαίνεται ξώφθαλμα πρηχτική(!) αλλά αλήθεια, το ίδιο αισθάνονται και από την άλλη μεριά.

Να, προσωπικά αισθάνομαι ότι έχω διαβάσει πολύ περισσότερο υπεράσπιση στα Loads παρά χατζημεταλλίαση. Και αυτό δεν πάει μόνο για εδώ, πάει και για τον τοίχο μου που έχει γίνει αρκετές φορές συζήτηση.

ΠΑΡΑΓΩΓΑΡΑ το Garage Days, καταπληκτική. Μπορεί στο Garage Inc να είναι σωστότερη και γενικώς μια χαρά θαυμάσια αλλά ο χαρακτήρας του ήχου σε ταξιδεύει σε γκαράζ (δεν έχει γίνει σε γκαράζ φυσικά…), έχει μια τρομερή αμεσότητα και ζεστασιά και ας ακούγεται και λίγο φύσημα.

Τι σπλιτ να γίνει τώρα, πάει…

4 Likes

Είμαι στην ξαπλώστρα στην παραλία και σας διαβάζω. Μια χαρά τα λέτε, πάω να βουτήξω τώρα!

2 Likes

Μιας και είσαι στην παραλία και με ωραία vibes και καλή διάθεση, θα σε πρήξω λίγο! :stuck_out_tongue: Εγώ σου αναγνωρίζω κάθε δικαίωμα να το λατρεύεις και όλο. Και μαγκιά σου. Και κάποιο λόγο θα έχεις.

Αλλά όχι, δεν θεωρώ ότι αυτή η άποψη έχει την ίδια αξία με την άποψη που λέει ότι ο δίσκος έχει σοβαρά προβλήματα και λάθη και γενικά ΔΕΝ θα αρέσει στον κόσμο. Είσαι η εξαίρεση, πώς να το κάνουμε τώρα; Αν μας λες την άποψή σου για να μας πεις την αλήθεια σου ΤΕΛΕΙΑ και θα την διαβάσω και με ενδιαφέρον, να μάθω τι είναι αυτό που σε ελκύει (μαντεύω ότι το ταμπούρο πχ μπορείς να το παραβλέψεις).

Αν μας λες αυτό το πράμα για το St. Anger γενικώς, δηλαδή ως άποψη “λάθος κάνουν αυτοί που λένε ότι είναι βλαμμένος δίσκος” θα σου πω “όχι φίλε μου, βλαμμένος είναι ο δίσκος”.

Δεν γίνεται όλοι να έχουν δίκιο (εκτός από το γαμηστερόμετρό τους). Όχι, η τέχνη δεν αποτελεί εξαίρεση, μπορεί να είναι πιο fuzzy τα πράματα, θολά τα όρια και στα όρια αυτά να υπάρχουν πολλές απόψεις αλλά το άσπρο μαύρο και το αναρμόδιο κοινό να έχει εξίσου αποψάρα με το αρμόδιο κοινό (=αυτοί που τους αρέσουν αυτά, τα όποια αυτά) ειναι μια σχετικίστικη μεταμοντέρνα μαλακιάρα και καρκίνος στην intellectual κατάσταση του κόσμου.

Καλές βουτιές!

4 Likes

Γιατί Φέρεσαι έτσι τώρα ρε φίλε κι εμείς δουλεύουμε; :disappointed_relieved:

3 Likes

Για την Τρολλια της κατάστασης.
Μην είσαι τοοοοοοσο ευαίσθητος φίλε, rebel.

Αυτό με τις απόψεις που δεν έχουν ίδια βαρύτητα έχει μεγάλη δόση αλήθειας, ταυτόχρονα έχει να κάνει με τις προκαταλήψεις και με το πόσο έχεις ασχοληθεί με κάτι.

Θα συμφωνήσω ότι η (μη) παραγωγή του garage days είναι λατρεμένη, αλλά δεν είναι μια πραγματικά καλή παραγωγή, μπροστά από την εποχή της.
Η (μη) παραγωγή του garage Inc όμως ακούγεται φρέσκια ακόμα και σήμερα , 20 χρόνια μετά. Ακούς το turn the page και είναι σαν να εχει βγει σήμερα-αύριο.

Η τόσο “αυστηρή” παραγωγή πχ του countdown , παρά το ότι είναι σωστή είναι και ψυχρή. Ακούγεται δηλαδή σε ένα “ψαγμένο” αυτι η digital αισθητική. Άσχετα αν την αγαπήσαμε.

2 Likes

Για παραγωγές που μιλάμε, θυμήθηκα πριν λίγο καιρό που άκουγα μπάντες τύπου Omen, Angel witch που είναι και γαμω τα (σκατά) μετάλ αλλά για την ηλικία μου και τα γούστα μου, οι παραγωγές ήταν απαράδεκτες

1 Like

Mια καταπληκτική παραγωγή δεν χρειάζεται να είναι μπροστά από την εποχή της. Μπορεί απλώς να είναι καταπληκτική για αυτό που είναι. Υπάρχει ένας παραλληλισμός εδώ με την μουσική πρωτοπορία/καινοτομία και ένα γαμημένα απίθανο τραγούδι σε μια συνηθισμένη φόρμα. Καλή η πρωτοπορία είπαμε προφανώς αλλά μην ξεχάσουμε για ποιο λόγο ακούμε μουσική.