Megadeth

Αιώνιος δεύτερος.

Εσυ κοιμηθηκες το 1990 και ξυπνησες το 2016 :stuck_out_tongue:!

Δεν είναι ντροπή να είσαι 2ος πίσω από τον Harris.

2 Likes

Ξέρεις ότι μπορώ να το συνεχίσω αλλά θα έχουμε παρεξηγήσεις.

Ε συνέχισε!

Δεν περίμενα άλλη απάντηση

Μόνο το RIP είναι όντως ανώτερο από τα Metallica των 90ς. Όπως και από όλους τους μέταλ δίσκους των 90ς.

Τώρα περάσαμε στην φάση που τραμπουκίζουμε με αυτοπεποίθηση και ειρωνεία τις αποψάρες μας; Ωραία!

Τα Countdown/Youthanasia κονιορτοποιούν τα Loads. Τα εξαχνώνουν. Τα ταΐζουν σκατά. Σκουπίζουν τον κώλο τους με τα μπουκλετς. Ένα Addicted to Chaos στέλνει μόνο του τα Outlaw Torn και Fixxxer να πάνε στην γωνία να κλάψουν και να αναρωτηθούν για το νόημα της ζωής. Ένα Symphony of Destruction σκαμπιλίζει αλά Οβελίξ το Ain’t My Bitch. Δεν πιάνω καν τα σόλο, δεν υπάρχει Kirk, δεν ξεμυτίζει καν απ’το βιβλιαράκι από ντροπή, εκτός ίσως για να γλύψει την σόλα του παπουτσιού του Friedman ψελίζοντας “ευχαριστώ κύριε, μεγάλη μου τιμή, ευχαριστώ”.

Αλλά να είμαι ακριβοδίκαιος: Οι νέες διασκευές είναι πολύ καλύτερες από τις διασκευές των Megadeth στο Hidden Treasures. Αλλά όταν υπάρχουν και τα άλλα πέντε ορίτζιναλ κομμάτια εκεί μέσα (Angry Again κάνει γιογιο το Fuel) πού πάνε οι καραμήτροι…

Όλα αυτά αποδεικνύονται επιστημονικά στο εργαστήριο και αν διαφωνείτε με την παρέα σας έξω από το 3ο στις 2 να το λύσουμε αντρίκεια.

1 Like

Γιατί ψέματα είναι?

Στο θέμα μας τώρα
Δεν με νοιάζει πόσα τραγούδια έχει γράψει ο Πρόεδρος για τους metallica. Με νοιάζει το μετά και σίγουρα οι Megadeth του 90 πατάνε κάτω τα ξερασματα load_reload …

Εντάξει γέλασα! Τίμιο ποστ.
Η μαγική 4αδα των megadeth ( Όσο είχαν το καλύτερο τους line up , δηλαδή) είναι κορυφαία. Τώρα τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.

Μην αναλύσουμε και εδώ τις παραγωγές των Metallica. Μέχρι το garage inc είναι απίστευτες και πολύ Μπροστά για την εποχή τους. Μιλάω καθαρά από τεχνικής άποψης, Όχι από θέμα γούστου.
Και των megadeth Είναι πάρα πολύ καλές, με κορυφαία μάλλον του youthanasia , απλά ο megadave Δεν έγραψε στρώσεις από κιθάρες ώστε να δημιουργήσει ψυχοακουστικες.

Τώρα το τι αρέσει στο κάθε ένα από εμάς είναι άλλη κουβέντα.

2 Likes

Δεν υπάρχει η λέξη ‘ξεράσματα’ για τα Loads.Με τίποτα όμως.Μια χαρά δίσκοι είναι.Το ότι δεν έχουν μόνο heavy metal στοιχείο δεν μειώνει την αξία των άλμπουμ αυτών.Και είναι τρομερά επιδραστικά σε διαφορετικές σκηνές.

Συμφωνώ ότι φαίνεται λίγο κάπως η προσπάθεια fanboyδων τα τελευταία χρόνια να τα παρουσιάσουν ντε και καλά σαν αριστουργήματα(δεν είναι) που όποιος δεν τα γουστάρει είναι κολλημένος μεταλλοπολεμιστής, αλλά μην πάμε στο άλλο άκρο κιόλας.

Εάν τα ακούσματα σου είναι πιο φανατικά metal προφανώς θα γουστάρεις περισσότερο τους Megadeth των 90ς. Για μένα πλην του Rust το οποίο και θεωρώ τεράστια δισκάρα, τα υπόλοιπα έχουν λιγότερα πράγματα να μου πούνε από τα Loads.

2 Likes

Φίλε μου για μένα το load είναι οι προσωπικές καλλιτεχνικές ανησυχίες του hetfield και της παρέας του. Αυτό δεν είναι metallica αν είχαν τα αρχιδια να βγαζαν το load με το όνομα τους πάνω και όχι με το τσουνάμι που ερχόταν από το black album…

Και τα υπόλοιπα άλμπουμ τους καλλιτεχνικές ανησυχίες του Hetfield και της παρέας του είναι.Κάποιες θα σου κάνουν κάποιες όχι.

7 Likes

Μα γιατι το λες αυτο;;;;;

1 Like

Λολ, ενω τα αλλα αλμπουμ ηταν κατι αλλο.

2 Likes

Δεν υπαρχει καμια προσπαθεια κανενος να αποδειξει τιποτα. Αποψεις γραφουμε, και οι αποψεις διαφερουν. Ο καθενας μας ακουει μουσικη με διαφορετικα κριτηρια, με διαφορετικες απαιτησεις, και με διαφορετικες σκεψεις. Αν εσυ νιωθεις οτι εχεις το δικαιωμα να δηλωσεις πως το Master Of Puppets ειναι αριστουργημα και δε μπορει κανεις να σου πει τιποτα, εχω κι εγω το δικαιωμα να δηλωσω πως το Reload ειναι αριστουργημα και δε μπορει κανεις να μου πει τιποτα. Αν δεν το καταλαβαινεις αυτο και νομιζεις πως για καποιον λογο η εντελως υποκειμενικη σου αποψη ειναι πιο αξιοσεβαστη απο την εντελως υποκειμενικη αποψη καποιου αλλου, τοτε μην μπαινεις καν στον κοπο.

Για μενα καθε δισκος απο τους 7 πρωτους εχει την ταυτοτητα των Metallica στο 100%, εχει εκπληκτικα καλη παραγωγη για τα δεδομενα της εποχης παντα, εχει μερικα τραγουδια που ειναι στα αγαπημενα μου απο τους Metallica, εχει σαφη προοδο και κατευθυνση προς κατι καινουριο, και το σημαντικοτερο απο ολα, we don’t give a shit για το τι λεει ο οποιοσδηποτε τυχαιος κωλομπατσος γουστου σε ενα μουσικο φορουμ (αυτο δεν παει σε καποιον συγκεκριμενα, το διευκρινιζω για να μην εχουμε παρεξηγησεις).

Οποιος δε γουσταρει τα Loads καλα κανει και δεν τα γουσταρει, και δεν ειναι υποχρεωμενος. Ακομα και οποιος δεν τα γουσταρει χωρις να τα εχει ακουσει σοβαρα και τα εχει απορριψει μονο και μονο λογω του μουσικου τους υφους, καλα κανει κι αυτος, απλα ας μην μας πρηζει προσπαθωντας να μας αποδειξει καποια ανυπαρκτη αντικειμενικη αληθεια αφου προφανως δεν εχει ασχοληθει κι ιδιαιτερα. Τιποτα απο αυτα δε μειωνει τους δισκους, οι οποιοι για μενα ειναι αναμφισβητα αριστουργηματικοι, και δε με ενδιαφερει να πεισω κανεναν για κατι τετοιο.

3 Likes

Φαντάζομαι να μου αναγνωρίζεται και μένα το δικαίωμα να θεωρώ το μισό St. Anger μια χαρά δίσκο. Είναι προφανές ότι η υποκειμενική άποψη κάποιου που θεωρεί όλο το δίσκο χάλια δεν έχει καμία παραπάνω αξία από τη δικιά μου άποψη. Όπως είπες κι εσύ τις απόψεις μας λέμε εδώ πέρα και οι απόψεις διαφέρουν.

1 Like

Ωραία κουβέντα με τις παραγωγές, τα διάβασα όλα με μεγάλο ενδιαφέρον και διαφωνώ με όσους λένε ότι η κουβέντα ήταν βαρετή.

Εγώ συμφωνώ με όσους λένε ότι είναι προτιμότερη (στα αυτιά τους) μια παραγωγή με χαρακτήρα (είτε λέγεται Justice, είτε Black Album -> γιατί και οι 2 έχουν χαρακτήρα) παρά μια τέλεια παραγωγή (όπως τo Load) που όμως δε θα τη μνημονεύσεις για τη “συνεισφορά” της στο στάτους του δίσκου.

Όταν μια παραγωγή έχει χαρακτήρα, ο κανόνας είναι να κολλάει τόσο πολύ στη συνείδηση του ακροατή, με τον ήχο αυτό, που δύσκολα μπορείς να τον φανταστείς με άλλον ήχο. Σε αυτό το context, η έννοια του dated δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει γιατί η παραγωγή συζητιέται ακόμα και σήμερα (πχ Justice) επομένως αναιρούνται οι όποιες ατέλειές της, αν υπάρχουν. Πολλές φορές μάλιστα λογίζεται και ως κλασσική.

Dated για μένα είναι κάτι που δεν άντεξε στο πέρασμα του χρόνου. Διαφορετικό προφανώς από την κακή παραγωγή (Judas Priest - Sin after Sin) αλλά πολλές φορές το ένα φέρνει το άλλο.
Η συζήτηση περί dated, για μένα, έχει νόημα μόνο σε παραγωγές που ο καλλιτέχνης θα την άλλαζε παρόλο που ο δίσκος είχε βγει μόλις πριν λίγα χρόνια aka η τεχνολογία δεν είχε αλλάξει. Dated είναι το Images and Words. Dated και το Iron Maiden.

Στα επιμέρους τώρα: Όντως το θέμα ήχου στους Nevermore είναι πονεμένη ιστορία. Συμφωνώ για το βουητό στο Dreaming, δε θα το έλεγα επ’ ουδενί ισορροπημένο. Η πιο “ισορροπημένη” τους κυκλοφορία βασικά, μου φαίνεται ότι είναι το Matricide EP, άσχετα αν θα μπορούσαν να έχουν καλύτερο ήχο. Το Dead Heart όντως πάσχει από μη οργανικό ήχο αλλά εκείνη την εποχή έτσι κι αλλιώς ήταν η μόδα να μην ακολουθούνται οι κλασσικές/οργανικές/αναλογικές παραγωγές, οπότε συγχωρούνται.

Για Awake, ακούγεται ότι είναι από άλλη δεκαετία αλλά έτσι έγραφαν τότε οι DΤ γιατί είχαν και τον Moore. Ο πιο ατμοσφαρικός πληκτράς που είχαν. Δεν είναι τυχαίο ότι τις παραγωγές των DT τις καθόριζε πάντα ο ήχος των πλήκτρων. Ατμοσφαιρικές και που αποκαλύπτουν την ηλικία τους με τον Moore, Progressive (με την έννοια του κλασσικού προγκ ήχου) με Sherinian, “μοντέρνες” και στακάτες με τον tech geek Rudess.

@Vic ωραίο το κομματάκι που πόσταρες, νομίζω το είχες ξαναποστάρει κάπου, κάποτε; Δυστυχώς δεν υπάρχουν οι συγκεκριμένοι στο Apple Music και τους είχα ξεχάσει αλλά τώρα θα προσπαθήσω να τους βρω απ΄ αλλού.
Μια παρόμοια παραγωγή (γιατί κι εμένα μου άρεσε ο ήχος τους) είναι Witchcraft εποχής Legend.

5 Likes

100%

Και ΟΛΟ το St. Anger να θεωρεις γαματο, εγω δεν εχω κανενα θεμα.

4 Likes