Memories of life drifting further away... (80ς-90ς)

Ετούτα αποτέλεσαν κάποτε στα γυμνασιακά μου χρόνια αντικείμενο-φετίχ… Όταν ο μεγαλύτερος και πιό διαφημισμένος μπασκετμπολίστας ever ήταν ακόμα εν ενεργεία και τα μαγικά του είχαν γίνει urban legend:

αυτή τη στιγμή παίζουν οι αυθαίρετοι στο μεγκα.

…αυτές είναι αναμνήσεις:):!:

μόνο select ρε άπιστοι…

να κάνεις σουτ και να προσομοιάζεις κλωτσιά σε τσιμεντογωνιά…

Πω…πέτρινη ήταν η πουτάνα

Οι Select είναι για τις αδερφές. Tricolore ή για τους πολύ ψαγμένους Mitre.

Έτσι!!! Ακόμα και γω που δε θεωρώ τον εαυτό μου “ψαγμένο” είχα πάρει μια παρόμοια με αυτή:

Και μετά το 'παιζα ψαγμένος… 8)

:lol:

Είχα πάρει από ταξίδι στο Λονδίνο μια επική Mitre, άσπρη-μωβ, με μπιρμπιλόνια πάνω σαν της μπάλας του μπάσκετ. Χύνω αναδρομικά στην ανάμνηση. Τότε δεν έχυνα.

Και κάτι για τους παλιούς computer geeks που λιώναμε κάθε μήνα πάνω απ το νέο τεύχος του Pixel, περιμένοντας την παρουσίαση του adventure του μήνα απ τον Τσουρινάκη ή τα hints n tips για το σημείο που κολλήσαμε στο Eye Of The Beholder στην Amiga.

Ο Αντ.Λεκόπουλος λοιπόν κάποτε παρουσίαζε στην Ετ1 μια πρωτότυπη τότε εκπομπή για τα video games και τα νέα software και hardware προϊόντα, το computer show.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά το τουρνουά Kick Off που γινόταν στο στούντιο,με παίχτες που διαγωνίζονταν λάηβ επιδεικνύοντας τις ικανότητές τους στο καλτ αυτό ποδοσφαιράκι.

Μυθικές εποχές και λατρεμένες. Πάει και το Pixel,πάει και η ΕΡΤ.

Τρομερές εποχές. Σε κάποιες εκπομπές μάλιστα είχε διαγωνισμό Lotus Esprit, εκείνο το φοβερό ραλάκι με τις Lotus.

Μετά το Pixel είχε βγει το περιοδικό User που είχε αρκετά reviews για games κλπ. και βέβαια κάθε τεύχος είχε και δισκετούλα. Αρκετοί συντάκτες του pixel είχαν συνεχίσει στο περιοδικό αυτό. Μετά από κάποια χρόνια, πάει και αυτό. :frowning:

Αυτή τη στιγμή νικήσατε το τελικό boss στο παιχνίδι της Νοσταλγίας, κύριοι. :thumbup:

Είχα την εντύπωση πώς αρκετοί συντάκτες του Pixel πήγαν στο PcMaster. Το έπαιρνα μια περίοδο και νομίζω ο Τσουρινάκης ήταν εκεί (μου ακούγεται γνωστό σαν όνομα).

Άλλοι πήγαν στο User, άλλοι στο PC Master. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιός πήγε πού. Ίσως μερικοί να αρθρογραφούσαν ταυτόχρονα σε περισσότερα από ένα έντυπα.

Ο Τσουρινάκης ήταν ένας φοβερός τύπος που ασχολιόταν standar με adventure και rpg, τον διάβαζα συνέχεια. Μάλιστα, κάποιος γνωστός μου του είχε γράψει γράμμα για μια βοήθεια σε ένα adventure που έπαιζε και σαν απάντηση του έστειλε όλη τη λύση, χειρόγραφη. :stuck_out_tongue:

Τώρα δεν ξέρω πού εργάζεται. Πάντως ο Λεκόπουλος που αναφέρθηκε πριν, βλέπω είναι ακόμα στη συντακτική ομάδα του PC Master.

Toν φοτουλη τι τον βαζετε ρε καρντασια.Οκ, ηταν εκπομπη που την βλεπαμε αλλα μετα ξερετε την καταληξη του…

Στις μνήμες έγινε ποστ, όχι στους ανθρώπους που θαυμάζουμε και αγαπάμε.
Αλλά δεν παύει να ανήκει στα γεγονότα της τι βι του παρελθόντος.

Το 'χα φτιάξει κάποτε που βαριόμουν και σας το χαρίζω

ο Abbath τι δουλειά έχει κάτω δεξιά?:stuck_out_tongue:

ΠΑΛΟΥΚΩΣΤΕ ΤΟΝ ΒΛΑΣΦΗΜΟ:!:[SPOILER]Άκου Άμπαθ ο θεός Zartan[/SPOILER]

δεν παίζει ρε dude. χθες ετοίμαζα ποστ με τα πάντα όλα . οχι με εικόνες βέβαια, αλλά οτι θυμόμουν. εχω ξεθάψει αναμνήσεις εδω και κάμποσες μέρες. και πας και κάνεις και κολαζ?! ε χεσε μας