Memphis Rock Bar, Πάτρα

Ενα νεο ροκ μαγαζι κανει αποψε την εμφανιση του στην πολη της Πατρας. Σε μια προσπαθεια να αποτελεσει την συνεχεια του ιστορικου Memphis (1998-2005) σε rock-hard-heavy-classic-80s αλλα και πιο εναλλακτικες προτασεις απο παλια και νεα συγκροτηματα. To Μemphis Night Train ανοιγει αποψε στην Ερμου 110, (hint: στον χωρο πoυ φιλοξενουσε αλλοτε το Drum, Cleymore, Nighttrain). Με ανακαινισμενο χωρο, νεα διακοσμηση, και καλη μουσικη. 8)

Αμα ειναι παλι 40 τετραγωνικα, με 3-4 φωτα, και CULT, θα ερθουμε…!!

το Μεμφις ητανε 15 τετραγωνικα και με 1 φως νομιζω :lol::lol:

χμμ, ναι, μαλλον 40 ειπα πολλα, αλλα κ εσυ, 1 φως, υπερβολικος εισαι! :stuck_out_tongue:

πεμπτες αργα ομως επαιζε και darkthrone…!

Αμα ειναι παλι 40 τετραγωνικα, με 3-4 φωτα, και CULT, θα ερθουμε…!!!

Nαι φίλε ωραίο σκεπτικό έχουμε σε αυτή την γαμημένη πόλη και στηρίζουμε τα μαγαζιά της και τα live που κάνει ο εκάστωτε επιχειρηματίας ποτέ να μην γίνει τίποτα καλό γιατί δεν το αξίζει το κοινό της Πάτρας!!!

προσπαθω εδω κ 5 λεπτα να καταλαβω την ουσια του ποστ σου αλλα δε σε πιανω ακριβως…εισαι υπερ των μαγαζατορων που με κοπο, ιδρωτα κ ανιδιοτελεια προσφερουν το χωρο τους στους ροκομεταλλαδες της Πατρας και τις μπαντες αυτων…; και κατα των αχαριστων ροκομεταλλαδων που δεν πατανε στα μαγαζια και δε στηριζουν τα live οποτε δεν τους αξιζει ενας καλος χωρος…;

εγω δεν ημουν ειρωνικος σε αυτα που ειπα, μονο να αστειευτω θελησα γιατι προλαβα το Μεμφις και πραγματικα γουσταρα να πηγαινω μονο κ μονο γιατι ηταν αυτο που ηταν…cult! επισης ειχα προλαβει κai lonely planet και πραγματικα τα νοσταλγω γιατι μπορει να φαινοταν για τον π…τσο αυτα τα μαγαζια αλλα ειχαν κατι αυθεντικο, κατι γραφικο, που πλεον εχει εκλειψει απ’την Πατρα… ακομα και τα ροκαδικα πλεον εχουν χαρακτηρα “μαγαζιου”/μπαρ που απλα παιζει ροκ/μεταλ. βεβαια ειπες και τη λεξη “επιχειρηματιας” και μονος σου, ενω εγω μπορει να ειμαι απλως ενας βλαμμενος ρομαντικος…

απαντησε μου ομως σε παρακαλω πως εννοουσες αυτο που εγραψες, γιατι μενω ακομα με την απορια…

Φίλε μου εγώ δεν είμαι με κανέναν μαγαζάτορα αλλά ρε φίλε όταν δεν πάω εγώ στο μαγαζί εσύ είναι λογικό να κλείσει σε κάποια φάση όπως και έκλεισε το why not ποιο πρόσφατο παράδειγμα!!! Και χώροι για live υπήρχαν φίλε μου ειδικά το reck ήταν καταπληκτικός χώρος αλλά ο κόσμος δεν τστήριξε και έκανε πάρα πολλά πράγματα και έτσι το μαγαζί έκλεισε δεν στηρίζουν οι ΠΑτρινοί φίλε και το έχω δει τόσα χρόνια. Που ήταν οι ΠΑτρινοί όταν ήρθαν οι Anvil? που ήταν όταν ήρθαν οι omen? που ήταν όταν ήρθαν οι iron butterfly? oi wishbone ash? Paul Di Anno? Τι περιμένουμε δηλαδή εμείς οι Πατρινοί για να πάμε σε ένα live? Κόσμο έχω δει μόνο στους rotting christ kai nightstalker…

δεν εχεις κ εντελως αδικο σ’αυτα που λες, αλλα ειναι και λιγο θεμα γουστου (πελατων) και λιγο θεμα νοοτροπιας (επιχειρηματιων). το Rec απ’οσο ξερω ζηταγε ποσα λεφτα για να κανονισεις ενα live δικο σου, αμα ειναι να παω να παιξω, να φερω τους φιλους κ τους γνωστους μου, κ να πληρωσω και απ’την τσεπη μου, μη σωσω και ξαναπατησω! και προφανως ο ανθρωπος βλεποντας το επιχειρηματικα, απ’το να κανει ενα live στο τοσο, το εδωσε/το αλλαξε δεν ξερω τι ακριβως, και εγινε clubακι…καποιοι ομως ειναι και αξιοι της μοιρας τους…αμα παω σε ενα μαγαζι 1,2,3,5,10 φορες και ακουω τα ιδια κ τα ιδια, θα ξενερωσω και θα προτιμησω να κατσω να τ’ακουσω σπιτι μου στην τελικη…! οσο για γουστα, τι να πω, απλα στα παραδειγματα που ανεφερες, οι wishbone ash k o di anno δε μου λενε τπτ…Οmen ομως πηγα και καραγουσταρα…επισης με 15 ευρω εισοδο για ελληνικες μπαντες και 15 κ βαλε για εξωτερικου, με 5 ευρω μπυρα, επισης μην περιμενουν και πολλα…εκτος κ αν οι φοιτητες εδω στην πατρα γεννανε λεφτα, δε νοειται να περιμενεις να μαζεψεις φοιτητοπαρεες να ερθουν να σου κανουν τζιρο οπως καποτε…φυσικα θα περασουν για μια μπυρα μια στο τοσο και θα προτιμησουν να αραξουν σκαλακια για μπυρες με τις παρεες τους!
τελος παντων, ειναι κ μεγαλη κουβεντα αυτη, το γεγονος ομως ειναι πως η κατασταση παντου εχει αρχισει να γινεται τραγικη…

Εγω εχω δει κοσμο στα περισσοτερα live του Παραρτηματος, σε αρκετα της εστιας, οπως επισης και στο φεστιβαλ του ΠΟΦΠΠ…

Nαι έχεις δίκιο σ’ αυτό που λες αλλά αναρωτήθηκες ότι είχαν αυτά τα live ήτε υπερβολικά χαμηλή τιμή ήτε ήταν τσάμπα…Και δεν είναι μόνο θέμα γούστου ρε φίλε δεν ξέρω κιόλας αν είσαι από Πάτρα αλλά όταν γίνεται κάτι καλό στην πόλη πρέπει να το στηρίζουμε για να γίνουν πάνω στην μουσική μας τα πράγματα καλύτερα. Αλλά είναι και άλλο θέμα όταν κάποιος δεν ενδιαφέρεται να δει μια μπάντα που έχει επηρεάσει υπερβολικά τους maiden και priest έχουν βγάλει έναν από του καλύτερους δίσκους στην ιστορία της μουσικής μας και μιλάω για τους wishbone ash… Όσο για το reck φίλε ήταν ότι καλύτερο έχει γίνει σε επίπεδο μουσικής σκηνής τα τελευταία χρόνια στην Πάτρα και διαφήμηση έκανε λεφτά χάλαγε σίγουρα θα έκανε λάθη αλλά όταν έκαναν κάτι φίλοι εκεί live δεν είχαν κανα πρόβλημα ούτε λεφτά τους ζήτησε. Αλλά ήταν κρίμα γιατί χάθηκε άλλη μια μουσική σκηνή και μπάντες σαν Spitfire, rotting christ αλλά και ποιο μεγάλα ονόματα αναγκάζονται να παίζουν στο στόουν και στο rock season πουέιναι πανάθλιιοι χώροι για live

Στο ρεκ να θυμισω οτι ειχαμε δει και fuzztones σε ενα απιστευτο λαιβ.τωρα το θεμα προσελευση κοσμου ειναι λιγο συνθετο…δεν μπορεις να πεις αυτο το λαιβ ειχε κοσμο γι’αυτο τον λογο η δεν ειχε για τον αλλο.

Το Memphis Rock Bar επανερχεται, 13 χρονια μετα το ξεκινημα του στην Πατρα το 1997. Το Σαββατο 11/9 ανοιξε σε νεο χωρο, Υψηλαντου και Ερισσου, (εισοδος απο Υψηλαντου) , αναμεσα σε Ερμου και Γεροκωστοπουλου. Απο τις 10 περιπου ανοιχτα, καθε βραδυ, συντομα θα αναρτηθει και το προγραμμα της καθε μερας. Γενικα σε rock/metal ηχους αλλα και με πιο συγκεκριμενες θεματικες βραδιες (AOR, hard, atmospheric, goth κλπ).

Περισσοτερα συντομα.

μια και ειμαι νεος στο μερος, τι λεει το συγκεκριμενο μπαρ?
γιατι ψαχνω κανα καλο μερος να το κανω στεκι…

Τωρα ανοιξε ρε μαν. :stuck_out_tongue:
Θα παω καποια στιγμη και εγω.

Αποψε στο Memphis Rock Bar, βραδια Gothic/Dark/Atmospheric.
Μετα τις 10.30’

Poster για το εβδομαδιαιο προγραμμα του Memphis Rock Bar.

[COLOR=“Red”][U][COLOR=“Red”][COLOR=“Red”]Memphis Rock Bar Myspace[/COLOR][/COLOR][/U][/COLOR]

Anvil ειχε γινει χαμος πριν 5 χρονια εκει μεσα.Το original Memphis ηταν σε αλλο σοκακι καθετο στην Αγ. Νικολαου.Στο Ερμου 110 υπηρξε το original Drum.Ωραιες εποχες καπου το 1994…
Και σαν Cleymore καλα πηγε,μαυριλα λιγοστο φως και ο Νικος το αφεντικο παντα χεσμενος.

Poster for Wednesdays

++++++ MORE POSTERS +++++++++

[B]Tonight[/B] - Fabulous Rock Party (all styles - all night)

[B]Tomorrow[/B] - a special treat: