Mercenary - Architect of Lies (2008)

17.03 κυκλοφορει το νεο album των φοβερων Δανων (οτι καλυτερο εβγαλε η χωρα μαζι με pretty maids)
To υφος τους δε θα λεγα οτι ειναι '‘καθαρο’'melodic death οπως βλεπω σε πολλα sites,μαλλον κατι σε melodic heavy με εναλλαγες σκληρων και καθαρων φωνητικων
Εγω το εχω λιωσει ηδη…

Πλεον ξεφυγαν εντελως απο το μελωδικο Death…κατα 90% ο δισκος καλυπτετε απο καθαρα φοβερα φωνητικα…Θα ανοιγα Thread και εγω γι αυτο το δισκο…καθως ειναι ο κορυφαιος του 2008 για μενα μεχρι στιγμης και θα μεινει ψηλα σιγουρα μεχρι το τελος…
Θα τα πουμε αναλυτικοτερα συντομα…

ελα ρε συ
σ’αρεσε τοσο πολυ?
προσωπικα δεν τρελαθηκα
αλλα εχω να του ριξω ακροασεις ακομα

αυτο που με χαλαει καπως ειναι οτι φερνει πολυ στον ηχο μπαντων οπως οι soilwork.οχι στα φωνητικα
αλλα στην μουσικη.και οχι οτι ειναι κακο αυτο,απλα μου ακουστηκε σαν μπαντα αντιγραφης.

τεσπα το ξανακουω και τα λεμε :slight_smile:

Ναι μου αρεσε παρα πολυ…αυτες οι εναλλαγες συναισθηματων που σου βγαζει ειναι απιθανες…χρειαζετε ακουσματα αλλα εμενα με αγγιξε απο την πρωτη φορα…μου αρεσε βεβαια και η αλλαγη κατευθυνσης στα φωνητικα…

Φοβερός δίσκος παιδιά! Δεν νομίζω ότι φέρνει στο νου Soilwork καθώς powerίζει αρκετά, αλλά έχει φοβερό συναίσθημα και τα φωνητικά απ ‘τα καλύτερα του είδους. Πάντως προτιμώ το προπέρσινο “The hours that remain” είχε πολλά hit-άκια. Αυτό όμως θέλει παραπάνω ακροάσεις, θετικό κατ’ εμέ. Σήμερα το πήρα κι αυθεντικό και πορώθηκα. Όμορφο και το artwork.=D>

και αλλη δισκαρα απο τους Δανους…

νταξ
το new desire ειναι εντελως soilwork

τα πληκτρα\εφε
οι κοφτες κιθαρες
τα βαρια φωνητικα
το μελωδικο ρεφραιν
η παραγωγη

γενικα το αλμπουμ εχει πολλα κοινα σημεια με τον ηχο των σουηδων
οπως και το προηγουμενο τους

τα power στοιχεια που τα βρηκες?οταν υψωνει την φωνη του??

Το EverBlack μαρεσε αρκετα αλλα το 11 Dreams που ακουσα μετα δεν μαρεσε σχεδον καθολου.Να το Ακουσω Θα μου αρεσει η οχι…!?

Η δομή είναι power/prog ο ήχος έχει ηλεκτρονικά στοιχεία, αλλά χωρίς τα κοψίματα των Soilwork.
Πάντως τα 6-7 κομμάτια είναι πολύ καλά.:!:

τι να πω

αμα ακουσεις το figure number five θα βρεις πολλες ομοιοτητες με soilwork

γενικα οι mercenary ειναι επηρεασμενοι απο τον σουηδικο ηχο
και στα παλια τους
και στα καινουργια τους

και για να μην νομιζεις οτι ειμαι μονος μου σε αυτον τον κοσμο που χει αυτην την αποψη
διαβασε την 2η παραγραφο αυτης της κριτικης

http://www.gothtronic.com/?page=23&reviews=4724

κοιτα τωρα που τω ακουσει καμποσες φορες το αλμπουμ δεν λεω οτι ειναι αντιγραφη
ή οτι παιζουν ακριβως το στυλ των soilwork

απλα λεω οτι ειναι επηρεασμενοι αρκετα απο μπαντες αυτου του στυλ
και οτι μερικα κομματια ειναι ακριβως σε αυτο το υφος

anyway
ειναι αρκετα καλος δισκος

αλλα αμα θες να ακουσεις κατι που οντως ειναι μεταξυ death και prog\power
ακου τους into eternity

Kαλά δεν χρειάζεται να διαβάσω γνώμες έχω αυτιά…:wink:
Σίγουρα είναι επηρεασμένοι απ’τον ήχο που λες, αλλά δεν νομίζω ότι προσπαθούν να γίνουν ένα ακόμη μελωδικό death συγκρότημα.

Οι into eternity καλοί αν ο δεύτερος δίσκος τους με κούρασε όχι από θέμα πολυπλοκότητας, αλλά επανάληψης στο μοτίβο.

Όποιος έχει να μου στείλει ένα λίνκ για να ακούσω ένα εχμ… δείγμα του δίσκου, pm me.