Mercyful Fate ή King Diamond

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω. Μάλλον και τα 2. Respect στον King που έχει βγάλει τόσες δισκάρες και με τις δύο μπάντες και συνεχίζει μέχρι σήμερα.

Mercyful Fate, γιατί απλά έχουν το Satan’s Fall.8)

Σαν σύνολο King Diamond αλλά το Melissa είναι ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει ο Βασιλιάς!

Οριακά Mercyful Fate

King Diamond…Οχι πως οι Mecyful fate πανε πισω, αλλα…

bump

Αφου προεκυψε η κουβεντα σε αλλο thread.

Παλιότερα θα έλεγα King Diamond, με ζόρι. Πλέον, τα πολλά σόλο στους δίσκους του με κουράζουν και επειδή οι Mercyful Fate έχουν ροκ ψυχή… Mercyful Fate it is.

King Diamond και εύκολα.

5 σερί αριστουργημάτων δεν έχουν οι Mercyful Fate. Έχουν 2 σερί γιγαντιαίων δίσκων αλλά τα ριγιούνιον είναι και ένα κλικ και δύο κάτω και από τα κλάσικ KD και από τα MF, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα KD μετά το The Eye.

Επιδραστικότεροι είναι σαφώς οι Mercyful Fate, μιας και αυτοί έσκασαν με 2 δίσκους πριν τους KD και ως προς την σατανίλα και την ιδιαιτερίλα. Αλλά εδώ συζητάω την καλύτερη μουσική, η οποία απλά ξεχειλάει στους KD και δεν σταματάει. Επίσης ήταν ένα λέβελ πάνω σαν κλάση μπάντας, το line-up μέχρι το 1990 απλά δεν υπάρχει, είναι τεράστιοι οι παίχτες που είναι εκεί (Larocque και Mikkey Dee ειδικά). Ο Sherman μας έδειξε την κλάση του όταν έκανε τους Fate. Enough said.

Αυτό που είναι πιο δύσκολο να απαντήσω είναι KD ή MF μετά το ριγιούνιον; Μάλλον κλίνω προς Mercyful Fate εκεί αν και ο καλύτερος δίσκος είναι μάλλον King Diamond (Voodoo). Και αυτό γιατί οι μουσικές κορυφές σαν τραγούδια νομίζω βρίσκονται στους Mercyful Fate. Is that you melissa ή Time δεν υπάρχει στα KD.

για μετα το ριγιουνηο εχω αλλη διλημματαρα : 9 ή Voodoo ?? εδω σε θελω μαστορα… αλλο στυλ μεν, δισκαρες και οι δυο δε, και με αφορμη την κοινη φωνη φυσικα, τιθεται θεμα συγκρισης : για πειτε!

Λοιπον εχω πει οτι οι Mercyful Fate ειναι το αγαπημενο μου eavy metal group,αρα ψηφιζω Mercyful Fate διοτι ειναι πιο ροκαδες και πιο σκοτεινοι.
Επισης ειναι το πιο πολυποθητο reunion για μενα και να τους δω live καποια στιγμη,αν και ειναι σχεδον απιθανο!!!

Για το ακριβώς αντίστροφο King

Aκριβώς αυτό. :slight_smile:

edit: όσον αφορά την τελευταία παράγραφο, οι ΚD έχουν House of God ομώνυμο και The Exorcist. Μην ξεχνιόμαστε…

Εχω δει και τους δυο live. Δεν υφισταται συγκριση.

τρομερος ο βασιλιας διαμαντης…αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη σαν σολο καλλιτεχνης 2 10αρια δισκους οπως οι Fate δεν εβγαλε…

χαλαρά Mercyful Fate τι να λέμε τώρα;

…Kinn Diamond έχω δει, και ήταν το 89 ή 90, δεν θυμάμαι καλά, ένα απ’τα καλύτερα live πού’χα δει…αλλά τώρα τους δίσκους των Mercyful Fate τους ακούω περρισότερο…οπότε…Mercyful Fate:):!:

Που σημαίνει;

Πιο 10 από το [B]Abigail[/B] δεν υπάρχει και ακολουθούν εύκολα δυο-τρία 9ράκια. Απλά οι Fate που προηγήθηκαν επηρέασαν κόσμο και κοσμάκι με τις δυο δισκάρες τους (και το ep). Αν έπαιζε φάση λάιβ, δυο ώρες King Diamond και encore ένα μισαωράκι Mercyful Fate η σωστή αναλογία (Το πιθανότερo να γούσταρα πιο πολύ στο encore:D)

Θεωρω το Melissa ισως οτι καλυτερο εχει υπαρξει σαυτο τον πλανητη μαζι με τον καφε και την κοκα κολα οποτε Mercyful Fate

1 Like

Το κείμενο αυτό είχε γραφτεί αρχικά για το Metal Hammer, το 2013. Tελικά έφυγα και το κείμενο έμεινε στο συρτάρι.

7 χρόνια μετά, ξεθάφτηκε, ρετουσαρίστηκε και να:

8 Likes