Merenda vs. Nutella

Τη στιγμή που ποστάρω, βουτάω το κουτάλι της σούπας στο ενός κιλού κουβαδάκι μερέντα(ς) που ποτέ δε λείπει από το σπίτι μου. Τώρα μπορεί να λέτε “σιγά μωρέ που μας κάνει και τον καμπόσο” , αλλά βαθιά μέσα σας ξέρετε ότι ζηλεύετε.

Ή μήπως είστε ΦΛΩΡΟΙ και τρώτε την άλλη γλίτσα στο ασπροκόκκινο κουτί; Ε; Τι είστε τελικά;

Η Nutella κανει αργο και τρυφερο ερωτα στην Merenda αλλα μετα απο κατι ποστ σαν και το δικο σου ανεβαζει ρυθμους και γινεται πιο βιαιη…

Nutella λεμε!!!

Χαχαχαχαχα :lol: Ωραίο topic! 8) Kλασικά merenda.Σταθερή αξία στον χρόνο.(Αν και μια από το LIDL είναι επίσης γαμάτη.Δεν θυμάμαι όνομα. 8)

Chuck Norris roundhouse kicks both Nutella and Merenda.

Δε χρειαζεται το ονομα αγαπητε Davidian. Καθε χ προιον απο τα Lidl/Dia oνομαζεται απλα “χ προιον απο Lidl/Dia”

Πχ.
H μερεντα του Dia δεν ειναι απιστευτη?
Oι μπυρες του Lidl ειναι οι πιο φτηνες
Εφαγα κατι πατατακια του Lidl χτες και θυμηθηκα αυτο το topic : http://rocking.gr/forumt-1474.php

O Τσακ δε θα έπεφτε ποτέ στο επίπεδο του να ισοπεδώσει τη Nutella.
Το έχει κάνει ήδη η μερεντούλα μας αυτό.

Για πολλά χρόνια είχα αυτή την απορία. Μα μπορούν κάποιοι άνθρωποι να τρώνε αυτή τη “γλίτσα στο ασπροκόκκινο κουτί”, τη Nutella?

Τελικά πριν από λίγο καιρό, αναθεώρησα τς απόψεις μου και αυτό γιατί έθεσα το θέμα σε νέες βάσεις. Το πρόβλημα, δεν είναι γευσιγνωσίας, αλλά γεωγραφικό. Μου είχε φέρει μία φίλη από την Ιταλία ένα κουβά “Nutella”, ο οποίος δεν παιζότανε! Η γεύση της ήταν τόσο απίστευτα τέλεια που σε έκανε να πιστεύεις, ότι αν οι παπάδες έτρωγαν αυτή τη Nutella, θα είχαν γίνει τα μισά σκάνδαλα…

Επομένως η απάντηση είναι: στην Ελλάδα Merenda και όξω Nutella…

Τελεία και παύλα (.±)

Merenda.-

Την προτιμω βεβαια απλωμενη σε ψωμακια του τοστ, με τριμενο Πτιμπερ μπισκοτακι,ψημενη στην τοστιερα να…λιωνει στο στομα! :stuck_out_tongue:

Ειναι τοστ ala krepa, οταν ειστε σπιτι και βαριεστε να ντυνεστε για να αγορασετε! :slight_smile:

Με μερέντα μεγαλώσαμε! 8)

Ετσι!

Εχει μεινει ποτε το ψυγειο σου χωρις Μερεντα Πανο? :stuck_out_tongue:

“I don’t know about you, but Chuck scares the hell out of me”

The Devil on Chuck Noris

ωραίο topic, κατάλαβα ποιος το άνοιξε πριν το δώ… :slight_smile: nutella δέν έχω φάει ποτέ μου, αλλά προτιμώ μια άλλη που δεν θιμάμαι πως την λένε και έχει και λευκή και μαύρη σοκολάτα. και η merenda καλή όμως.

When the Boogeyman goes to sleep every night, he checks his closet for Chuck Norris.

Τι να λεμε τωρα…

Καλα ρε Σωκρατες, δεν εχεις φαει Νουτελα? Ωραια ειναι, αν και η Μερεντα μου θυμιζει παλιες καλες εποχες. :frowning:

__1ον: Soul_thorn, για το tip που έδωσες, πρέπει να σου φτιάξουν άγαλμα, να ανέλθεις στην κορυφή του δωδεκαθέου τουλάχιστον! 8) :lol: :lol: 8)

__2ον: Μερέντα και πάσης Ελλάδος, Nutella για έξω απ’ αυτήν… :wink: Οντως έξω (σε κρέπα που δοκίμασα) είναι καλύτερη. Οπως και τα Χάγκεν Ντας τα παγωτά, εδώ απλά καλά τα χύμα (ή και μέτρια για τις έτοιμες συσκευασίες), ενώ έξω θεϊκά.

__3ον: Another tip by Shadowcaster: Κρεπούλα (με σπιτική ζύμη ή απο εφάμιλη της Trocadero) με merenda (ή bitter σπιτική σοκολάτα) και απο πάνω Χάγκεν Ντας με γευση Baileys… Κ Ο Λ Α Σ Η ! ! ! 8)

Πάντως εγώ που θεωρούμε και ταλέντο [πέρα από ψωνάρα] όταν φτιάχνω σπιτική ζύμη για κρέπες χρησιμοποιώ nutela εδώ και χρονια.
Τα υπόλοιπα είναι μυστική συνταγή. :lol: :lol:

Λοιπόν… Να σας πω εγώ που ξέρω. Που συντηρούμε με μερέντα.

Merenda= λέξη ιταλικής προέλευσης. Σημαίνει κολατσιό. Προτιμούμε πάντα την Παυλίδη, αυθεντικό ποιοτικό ελληνικό προϊόν.

merenda Πλεον…
αλλα παλιοτερα ημουν λατρεις της Nucremas!
θυμαστε? Nucrema φουντουκιου κ χασαμε το Νου!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

__Λοιπόν, μόλις κατέβω Αθήνα (όταν καλύτερα… κλάψ), θα παίξει ΚΡΕΠΑλη πάρτυ στο σπίτι της DeathBitch!! Είστε; Θα φτιάξουμε πολύ σπέσια κρέπες… μιλάμε το έχω σπουδάσει το αντικείμενο (στους συνδιασμούς), οπότε μαζί την Ράνια θα κάνουμε θαύματα… Θα μαζευτούμε απόγευμα προς βραδάκι, με ποτάκια και κρέπες (αλμυρές + γλυκές) only -αντε και κανένα μουσικό dvd κλπ… ωραίο ακούγεται! 8)

Υ.Γ. ωραίος ο bluez! Nucrema! Και ΚΟΚΚΙΝΗ ΜΕΡΕΝΤΑ (με αμύγδαλα!!) :smiley:

Εγώ λέω όταν κατέβεις να μαζευτούμε στο σπίτι μου για κραιπάλη.