Meshuggah - Koloss

Αν και έχει σταλεί σε περιοδικά για review δεν έχει leakαρει ακόμα.

Το έχω και γω αλλά δεν το άκουσα ακόμα.

(προφανώς δεν πρόκειται να το στείλω σε κανέναν)

Τουλάχιστον δεν βάζεις να ακούσεις την αρχή αυτού του κομματιού να δούμε αν είναι όντως μεσουγκα ή όχι?

Μεσούγκα είναι :wink:

Kρίμας γιατί περίμενα να είναι περισσότερο κολλοσαλ σαν σύνολο.

Συμπαθητικό πάντως.

ΛΟΛ.
Το άλμπουμ και οι Meshuggah γενικά θα στείλουν, ως οφείλουν ως μεγάλη μπάντα, ολόκληρο το djent hype σε έναν ευρύχωρο κάδο ανακύκλωσης.
Και αυτό μόνο με το The Demon’s Name Is Surveillance.

Οκ, προσωπικά παρόλο που σέβομαι απεριόριστα τους Meshuggah, ποτέ δεν ήταν του γούστου μου. Υπάρχουν εκπληκτικά σημεία, αλλά τα φωνητικά και η έλλειψη μελωδίας (όπως τη θέλω εγώ τουλάχιστον) καθιστούν κουραστική την ακρόαση ολόκληρου δίσκου για μένα. Κάτι που φαίνεται να αλλάζει (προς το παρόν) ούτε με το “Koloss”, κάτι που είναι μάλλο θετικό για τους οπαδούς τους…:stuck_out_tongue:

Όσον αφορά στη σύγκριση με djent διαφωνούμε Πάνο, καθώς η ενσωμάτωση στοιχείων τους από κάποιες μπάντες μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα. Εγώ π.χ. προτιμώ το άλμπουμ των The Safety Fire σε κοντινό ήχο, αν και δεν νομίζω να ορίζεται ως djent (ένα δείγμα του τι παίζουν: http://www.youtube.com/watch?v=ROR4KWUA9rg)

Χαχα, ναι ρε. Καλά κάνεις και το επισημαίνεις, η μελωδία είναι ένα θέμα στους μεσούγκα, αν αυτό επιζητάς, αλλά αναπληρώνεται από τα κατάλληλα ατμοσφαιρικά/ambient σημεία τους.
Όπως και τα φωνητικά είναι love/hate κατάσταση, αλλά η αντιπαραβολή με το βιντεάκι που πόσταρες είναι και αυτή υπό αμφιβήτηση, τα χαμε πει για το συγκεκριμένο. Φωνητικά τέταρτης κατηγορίας για μπάντα που πάει να παίξει τέτοια μουσική, με σοβαρές επιρροές.

το τραγούδι μου θυμίζει το Spasm

Eιδα post Outshined και φοβηθηκα για Crack The Skye καταστασεις.
Ευτυχως δεν συμβαινει αυτο ομως !

New song ! Break Those Bones Whose Sinews Gave It Motion !!!

kai allo neo kommati

http://store.nuclearblastusa.com/Item/Meshuggah_-_-Koloss-Deluxe_CD+DVD+Shirt-PRE-ORDER-/PKG001054

exei apo katw player me to tragoudi

Δίσκαρος λέμε.
–> review

to diavasa to review
mas proideazeis gia kala pragmata

na paw dhladh sto live tous pou supportaroun kai oi animals as leaders???

Να πας και να απαιτήσεις να παίξουν το The Demon?s Name is Surveillance.

θετικό: Παραμένουν πιστοί στον εαυτό τους και την βαρυά ιστορία τους.

αρνητικό: στο [B]συγκεκριμένο [/B]κομμάτι(…Sinews[…]) φένονται να ανακυκλώνονται.

Do not look down: Πολύ καλύτερο!

Έτσι και με το “Koloss”, ένα κολοσσιαίο δημιούργημα έμπνευσης και εκτελεστικής δεινότητας που δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Δίσκος που προορίζεται να ακουστεί δυνατά.

…πραγματικά το εύχομαι, να είναι τόσο εμπνευσμένο όσο αναφέρεις εδώ από μια μπάντα που, κατά την προσωπική μου άποψη, μέχρι τώρα είχαν τοποθετήσει το τεχνικό / ευρεσιτεχνία / προοδευτισμό τους λίγο ποιό πάνω από το “θέμα”. Με εξαίρεση το catch 33 που νομίζω είχε την καλύτερη ισσοροπία τεχνικής ακρίβειας και εμπνευσμένου περιεχομένου(απλουστευμένη παράνοια).

Οι τίτλοι πάντως μπορώ να πω οτι με προιδεάζουν για όμορφα πράγματα!!!

νταξ τα 2 κομματακια προιδεαζουν για μεγαλη ζημια,αντε να δουμε…

σιγκναλ τι τα λες ετσι αυτα ρε αγορι… καλυτερα μη πας στο λαιβ,μαλακια θα ναι,τσαμπα τα λεφτα αχχααχα:p πανε ψηλε κ γραφτο bootleg να το δειχνεις στα εγγονια σου…

its out there!

Nαι και είναι απίστευτο!

Demiurge. Αυτό ακριβώς τίποτα άλλο. Γονατίστε μπροστά στους άρχοντες.

pm? :slight_smile: