Meshuggah - Koloss

Pm αδέρφια! 8O

edit: done :smiley:

Kαι από εδώ, και από εδώ ένα

koloss το album, sskata τα τραγουδια… :smiley:

Ευχαριστώ Sevek και nikatapi αμφότερους

[SPOILER]Και σε easybytez κιόλας :thumbup:[/SPOILER]

Και εδώ ένα π.μ ρε αδέλφια ! :smiley:

Σου έστειλα

djent what?

ωραιο αλμπουμ αλλα νιωθω πως κατι λειπει για να το φερει στο υψος τον προηγουμενων :wink:

mia xara mou fainetai oti pataei to prohgoumeno katw!

paragwgara akoma kai sto youtube!!!

e re kai na paizoun to “the hurt that finds you first” sta live tous…

Ακόμα είναι αρκετά νωρίς για οποιοδήποτε συμπέρασμα για αυτόν τον δίσκοντα, αλλά 2 παρατηρήσεις μέχρι στιγμής:
-είναι εθιστικός
-είναι άρρωστος, φοβερή συνολική ατμόσφαιρα.

…κάπως έτσι τον βλέπω κιεγώ:):!:

Update λοιπόν πάλι:

Mε αρκετές πλέον ακροάσεις (παίζει ασταμάτητα από προχθές), αλλά φυσικά χωρίς να είναι και αυτές αρκετές:

Eίναι προφανώς αρκετά διαφοροποιημένο από το Obzen(αυτό φαινόταν βέβαια και από την 1η ακρόαση). Παίζουν αρκετά περισσότερο με τις έννοιες groove και ατμόσφαιρα, το οποίο το έχουν πετύχει αρκετά καθώς καταφέρνει να σε “ρουφήξει” (εμένα τουλάχιστον). Έχουν φτιάξει μια αρκετά απόκοσμη ατμόσφαιρα μπορώ να πω(προφανώς δεν μιλάμε για ατμόσφαιρα τύπου deathspell omega).
To πολύ ενδιαφέρον στοιχείο του άλμπουμ είναι πως έχει αρκετή ποικιλομορφία, ειδικά αν το συγκρίνουμε με άλμπουμ όπως τα nothing, catch-33 και chaosphere. Aπό αργά και “μεθυστικά” κομμάτια εώς και σχεδόν thrash δυναμίτες (καιρό είχα να ακούσω τόσο πωρωτικό του-πα-του-πα σαν του the hurt that finds you first).
Άλλο ένα θετικό του άλμπουμ είναι πως έχουν τοποθετήσει πολύ πετυχημένα τα κομμάτια και κυλάει πολύ ωραία.

Να πω και ένα αρνητικό βέβαια: τα swarm και demiurge φαίνονται να είναι μισό σκαλί πιο κάτω από τα υπόλοιπα κομμάτια. Αν και αυτά έχουν πολύ καλά σημεία ώστε τελικά να στέκονται μια χαρά στο άλμπουμ.

Το καλό με τους Meshuggah (για άλλους κακό βέβαια) είναι πως έχουν καταφέρει και έχουν καθαρίσει αρκετά τον ήχο τους(αυτό ξεκίνησε από το Nothing και ακόμα περισσότερο στο θεικό catch-33), χωρίς να χάσουν καθόλου στο όγκο και την τραχύτητα που θέλουν να βγάλουν. Αυτό τους κάνει λίγο πιο “ευκολοάκουστους”, αλλά εμένα μόνο ως θετικό μου φαίνεται.

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από το obzen, δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από κάποιο άλλο άλμπουμ τους. Είναι από τις λίγες μπάντες που δεν με ενδιαφέρει καν να σκεφτώ έτσι τα άλμπουμ τους. Το μόνο σίγουρο είναι πως έβγαλαν έναν άκρως ενδιαφέρον δίσκο.

Αυτο ισχυει με τους Meshuggah και για πολυ λιγες ακομα μπαντες.
Οποτε βγαζουν δισκο ειναι Meshuggah αλλα παντα εχει κατι το διαφορετικο,
κατι που θα σε ιντριγκαρει και θα ακους τον δισκο συνεχεια.

den kserw alla gia kapoio logo mou fernei sto myalo mou to Nothing

ameso
groovato
stakata riff
kai afto to The Hurt That Finds you First tsakizei kokalla

*αν και δεν εχω ακουσει ακομη

[B]Break Those Bones Whose Sinews Gave It Motion (OFFICIAL VIDEO)[/B]

Διαφορετικο απ το Obzen. Ιδιαιτερα direct οι συνθεσεις και σιγουρα το πιο αμεσο αλμπουμ τους !!! Εχω ξεχωρισει ως τωρα το απιστευτο απο καθε αποψη Τhe Demon’s Name is Surveillance, Behind the Sun με την γαματη εισαγωγη τo thrashy The Hurt that finds you first και το Demiurge. Συνολικα ειναι ενας δισκος Meshuggah οπως θα θελα ν ακουσω.

…όσο το ακούω τόσο καλύτερο μου φαίνεται…όντως το πιο άμεσο άλμπουμ τους:):!:

into the pit

τα πολλα λογια ειναι φτωχεια… αυτος ο πηχυς ποσο θα ανεβει πια?? τα κωλοπαιδα το κανανε παλι το θαυμα τους-οχι απλα το κανανε,αλλα μας γαμησαν και το σπιτι… υπερκομματαρες… ορισμος του δισκου που μεγαλωνει μεσα σου… καλυτερη παραγωγη κ ηχος κιθαρας απλα δεν γινεται…υψηλη ποικιλομορφια υλικου…σκεφτειτε τον επομενο δισκο χααχαχχχχα

Βιντεο κλιπ για το καλύτερο τραγούδι του άλμπουμ :smiley: