Meshuggah vs Biomichanical vs Strapping Young Lad

Με αφορμη ενα προηγουμενο δημοψηφισμα με μεσουγκα vs μαστοντον φτιαχνω ενα αλλο που νομιζω οτι τα συγκροτηματα εχουν πιο μεγαλη μουσικη σχεση μεταξυ τους

Εντάξει το πατριωτάκι προτίμισα, έχει βγάλει και τρεις καλούς δίσκους, οπότε:!:

on topic γαμανε οι syl
αλλα πιο πολυ οι meshuggah! :slight_smile:

α και το σωστο ειναι biomechanical!

Meshuggah by far, οι άλλοι δύο πολλή φασαρία (στη μουσική) για το τίποτα :stuck_out_tongue:

ψηφιζω meshuggah μιας και οι biomechanical δε μου αρεσουν καθολου.οσο για τους τριτους:-k…ε προτιμω meshuggah.

Μαρεασουν πολυ οι Strapping αλλα θα προτιμησω να ψηφισω Meshuggah

Μοναδικές μουσικές κατευθύνσεις και οι 3 με πολλά κοινά στοιχεια μεταξύ τους αλλά με διαφορετικό σκοπό το καθένα. Οι Meshuggah από τη μια γεφυρώνουν τον νοητικό αυτισμό με τη μαθηματική λογική, οι Strapping των αγγαλιάζουν και βουτάνε στο χάος ενώ οι Biomechanical βουτάνε στο χάος για χάρη της επιθετικότητας και η όποια πρωτοτυπία τους να βγαίνει σαν παράπλευρο αποτέλεσμα και όχι σαν συνειδητή προσπάθεια. Οι 2 τελευταίοι αδικημένοι μιας και οι μεν SYL δεν προβάλονται τόσο όσο οι Meshuggah και οι δε Biomechanical τουλάχιστον στη χώρα μας αντιμετωπίζονται με καχυποψία λόγο προβολής από γνωστό μεταλλικό έντυπο:roll:(περίπτωση δηλαδή που σε συνδυασμό με τη δυσκολοχώνευτη μουσική τους να τους στιγματίζει σαν “συγκρότημα των Hammerάδων”).

Και ο 3 γαμάνε με τους Meshuggah να είναι οι σημαντικότεροι από τους 3 από άποψη επιρροής και λόγω παλαιότητας(μάλλον τους Voivod των 90’s θα τους έλεγα όχι λόγω ομοιότητας αλλά λόγω ρόλου που βαράνε στη σκηνή). Παρόλαυτά θεωρώ τους Biomechanical από τα κορυφαία συγκροτήματα των τελευταίων χρόνων και από τα αγαπημένα μου(το Cannibalized στα σίγουρα το αγαπημένο μου Album για πέρσι) και ρίχνω σε αυτούς που σε βάθος χρόνου μάλλον θα βγούν και τρίτοι στο Poll.

Α και ο John K. είναι μάλλον(με διαφορά για μένα) η καλύτερη Metal φωνή που έβγαλε η Ελλάδα.

P.S. Διορθώστε τον τίτλο του Topic.