Αγαπημένος metal δίσκος για το 1983

Τρελό δυσκολάκι πολλ… Για να περιορίσω επιλογές τα 2 τεράστια EP τα αφήνω απέξω(το ξέρετε ότι ταγαπάω και τα δυο) και μένω με μπόλικες επιλογές. Μάλλον με βαριά καρδιά θα ψηφίσω κάποτε κάτι ανάμεσα σε Melissa, Into Glory Ride και Piece of Mind.

Dio - Holy Diver:):!:

Έχεις δίκιο αλλά το Holy diver ήταν ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ποτέ στην ζωή μου και με έχει μείνει!!

μην ξεχνάμε και 2 κορυφαίους δίσκους στο heavy/epic, σαφώς προτιμώ το πρώτο :

καθώς και το πρώτο των θεών :

Και αυτο φυσικα…

σωστός, το ξέχασα, και είναι το αγαπημένο μου από Leps!!!

Δεν ειναι το καλυτερο τους, καθως ατο βγηκε το 1988.

Ειναι σιγουρα, ομως, το αγαπημενο μου αλμπουμ απο την κορυφαια μεταλ μπαντα που πατησε το ποδι της σ’ αυτο τον πλανητη.

Αρα με συνοπτικες διαδικασιες,

Kι επειδη βλεπω οτι μερικα γατια τολμουν να δωσουν ψηφο αλλου, ενα να ξερετε:

[I]Νo one should fly where eagles dare…[/I]

YΓ.: Τεραστιοι Accept με Balls To The Wall, αλλα δυστυχως πεσαν στο Piece Of Mind.

Τις καημένες τις δισκάρες του πολλ. Βγήκαν την ίδια χρονιά που βγήκε το Into Glory Ride. Τί να κλάσουν. :frowning:

Piece Of Mind φυσικα παρολο που εχει δισκαρες…και μετα
warlord-deliver us
και
Savatage-sirens

Aπο το poll ανετα Mercyful Fate και Melissa.
Mετα τα κλασικα κι εννοειται γμαηστερα, Show No Mercy, Kill Em All, Holy Diver, Piece of Mind, Another Perfect Day.

Eπισης, αλλοι τρομεροι δισκοι που κυκλοφορησαν το 83

D.R.I. - Dirty Rotten
Suicidal Tendencies - Suicidal Tendencies
Anvil - Forged In Fire
Grim Reaper - See you in Hell
Witchfinder General - Friends of Hell
Tank - This Means War
Exciter - Heavy MEtal Maniac
Jag Panzer - Tyrants
Satan - Court in the act
Jaguar - Power Games
Acid - Maniaxc

Xαλαρα Μanowar!!! Ride Ride Ride I’m the warlord of the road ΛΕΜΕ!!!:p:metal:

Πρώτη φορά συμφωνώ τόσο με Αρειανό. Και μένα το αγαπημένο μου είναι το Piece αλλά το καλύτερο θεωρώ το Seventh.

Η απαρχή του thrash και της ξεφρενης πορείας τους που τους εφερε αργοτερα στην κορυφή.Credits to Μustaine για την συνθετική συνεισφορά του στον δίσκο.

Χωρίς να απαξιώνω κανένα από τα διαμάντια της λίστας και όχι μόνο, η ψήφος μου πάει εύκολα στο Balls to the Wall. Στους 5 αγαπημένους μου μέταλ δίσκους από την δεκαετία του '80 και ίσως και στους 5-10 καλύτερους.