Αγαπημένη Ελληνική metal band

Για πειτε και δυο λογια,γιατι ειναι η αγαπημένη σας.Μια band μόνο…

Υπαρχει ηδη θρεντ.:roll:

Καμια απο τις επιλογες του poll, δεν ειναι ουτε καν στις 5 πρωτες επιλογες μου.

Υπάρχει θρεντ, ε?
καλά, μέχρι να κλειδωθεί εγώ ψήφισα αμέσως και εντελώς συναισθηματικά THOU ART LORD γιατί το old school, obscure feeling που βγάζουν με τράβαγε πάντα περισσότερο από όοοολους τους υπόλοιπους.
Αντικειμενικά πάντως θα έβαζα necromantia. Η ευρεσιτεχνία του μπάσου ήταν απίστευτη κι έχουν έναν εντελώς προσωπικό, ζεστό ήχο που επίσης που αρέσει πιο πολύ από όλη την υπόλοιπη ελληνική σκηνή.

!!!NECROMANTIA!!!

Spitfire:):!:

σχετικό-άσχετο…

στην σελίδα του μεταλ χαμερ μπορείτε να ακούσετε δυο καινούρια κομμάτια απο nightfall…

http://www.metalhammer.gr/magazine/

Rotting Christ με διαφορά…

faithreat ΜΟΝΟ!!!
:stuck_out_tongue:

Επειδή λογικά όλοι θα ψηφίσουν Rotting Christ εγώ το ρίχνω στους Nightfall γιατί απλά τα Athenian Echoes και Lesbian Show δεν υπάρχουν. Μακάρι το καινούριο να είναι καλό…Γύρνα πίσω ρε Μιχάλη!!!

+Dark Nova:):!:

ολέθριο ρήγμα.!!
μόνο και μόνο για ενα Live στη λαρισα κάπου ανάμεσα σε 97-99

DECEPTOR, το καλύτερο μικρό γκρουπ που άξιζε να γίνει μεγάλο αλλά δεν…

Θα τους θυμάμαι πάντα για το φοβερό τους live στο (άδειο) Rodon τον Οκτώβρη του… 1991

Όποιος ψήφισε Flames θέλω να τον αγκαλιάσω και να του κάνω πατ πατ στην πλάτη, συγκινήθηκα!
Από τα πρώτα μου λάιβ ήντανε τούτοι:roll:

Μπραβο αυτους εβαλα,καμια φώτο υπάρχει ή κανα αναμνηστικό?

ρε Μ … παιδιά ! :wink:

Εγώ ήμουν, ο άλλος λέει μούφες!! τα έχω σε βινύλιο, τα summon the dead και the last prophecy και τους καραγούσταρα!!! από τα καλύτερα thrash δισκάκια ever.αν είχαν καλή παραγωγή θα είχαν κλείσει σπιτάκια!!!

[CENTER][SIZE=“4”]NORTHWIND[/SIZE][/CENTER]

ON THORNS I LAY FTW!!!

Oι Νightfall…Η τριπλετα athenian echoes-lesbian show-diva ειναι αξεπεραστη

Necromantia, αν και δεν είναι καθόλου εύκολο να βάλεις δεύτερους τους Rotting Christ.

Μια προσεκτική ακρόαση στο Evil Prayers από το Promo Tape
του 1990 θα δώσει ένα καλό επιχείρημα (ακούστε το από το De Magia Veterum που έβγαλε πέρσι το Dark Side μιας και είναι πιο εύκολο να το βρείτε στο ιντερνετ?ε και μην είστε μαλάκες, όποιος δεν έχει ακούσει τα δυο πρώτα demo να παλουκωθεί να τα ακούσει, όσο και να ενοχληθεί από θέμα ήχου, αξίζουν την προσοχή σας.)
Παράλληλα πρέπει να κάνετε και ένα Advanced search στο metal archives βάζοντας έτος 1990 να δείτε τι έκαναν τα άλλα μεγάλα ονόματα του ακραίου ήχου σε παγκόσμιο επίπεδο εκείνη την χρονιά.

Ο Magus Wampyr Daoloth με την σοβαρή ενασχόλησή του με το μεταφυσικό, την μαγεία και όλα τα παρεμφερή θέματα, αλλά κυρίως με τον σοβαρό και ανεπαίσθητο τρόπο που ασχολήθηκε με την Ελλάδα όπου και αν το έκανε αυτό.

Το Scarlet Evil Witching Black που είναι στην πεντάδα των bm album του 1995 (Gehenna-Seen Through the Veils of Darkness και In The Woods…-Heart of the Ages, Ulver-Bergtatt, Ved Buens Ende-Written In Waters) μιλάμε για μια εκπληκτική χρονιά για το Metal γενικότερα.

Τέλος και πάνω απ’ όλα την λατρεία του μπάσου σε μια εποχή που η κιθάρα ήταν το δεύτερο πουλί πολλών ατίθασων αγοριών σε όλο τον κόσμο.

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=15617