Metal Hammer vs RockHard

Exω παρει αρκετα τευχη του rockhard αλλα δεν καταφερε να με πεισει να το αγοραζω καθε μηνα…Σε αντιθεση με το Μetal hammer που το αγοραζω σχεδον καθε μηνα εδω και 2-3 χρονια…

κανένα.

Metal Hammer: Η καλυτερη μου συντροφια σε τουαλετα και ταξιδια
RockHard: Η δευτερη καλυτερη μου συντροφια σε τουαλετα και ταξιδια
Σωστοτερη ομως ενημερωση παρεχεται απο το internet…

σωστος…

αρνητικα: στο hammer την εχουν ψωνησει αγρια, λογω μονοπωλιου ουσιαστικα…

στο rock hard ειναι ολοι πολυ καλοι, δεν ακους κακη κουβεντα και κατανταει λιγο εκνευριστικο…

+1.Ε08
To Μetal Hammer το διάβαζα για 10 χρόνια αλλά κάπου μεγάλωσα και σοβαρεύτικα

Hammer για λογους τους οποιους εχω ξαναπει:

Γουσταρω τον Χρονοπουλο, βεβαια μου τη σπανε παρα πολυ απο κει μεσα, αλλα τεσπα…

Οσο για το Rock Hard εχω αγορασει ενα δυο τευχη δεν ειναι ασχημα, απλα το χαμμερ εχει στηλες που τις γουσταρω αφανταστα…:slight_smile:

Είναι και τα δύο, όχι γτπ αλλά Γ Τ Π.

Είμαι γαμώ τα παιδιά, το ξέρω!!!:smiley:

Δε’νομίζω ότι είναι θέμα ηλικίας η σοβαρότητας. Κι εγώ πριν κάποια χρόνια το διάβαζα αρκετά. Όταν άρχισα σιγά σιγά να εξοικειώνομαι με το internet όμως κατάλαβα πώς το hammer μου “προσέφερε” πολύ τυπικά πράγματα. Πλεoν στην εποχή των γρήγορων συνδέσεων, των blogs, torrents, p2p programs, μπορείς να ακούσεις ένα άλμπουμ πολύ πριν γίνει κριτική σε ένα περιοδικό, οπότε θεωρώ ανώφελο να πάω να το αγοράσω, εκτός κι αν κάποιος θέλει πρώτα να ακούει τις γνώμες των άλλων για να σχηματίσει τη δική του, οπότε πάω πάσο…

Hammer λογω Καραολιδη, Γιοβανιτη, Κισατζεκιαν…

Απ 'οτι βλέπω αν και έχω 7 χρόνια να το διαβάσω οι παλιές καραβάνες παραμένουν. Τον Καραολίδη τον πάω είναι AC/DCας

Hammer logw Xronopoulou,Monuments,Khpoy toy Profhth,giati megalwsa m`afto. Oxi oti to Rock Hard einai asxhmo…

Hammer γιατί το έχω συνηθίσει… Μέχρι και το σχήμα του Rock Hard μου φαίνεται περίεργο!!#-o

Basika kai ta 2 einai gia ton poutso kabala.Hammer=asteio kai Invader-Rock On-Rock Hard=Epipedo metriou fanzine.Classic rock kai ayto mono gia afierwmata kai synenteykseis (oi diskokritikes tou einai xalia, aggloi reviewers blepeis).Pantws to Hammer einai xalara to kalytero anagnwsma gia xesimo.8)

Rock Hard γιατί έχει αξιόπιστες κριτικές…:wink:

Eγω παλι ξεκινησα ωραια και καλα κατευθειαν με το Ιντερνετ και δεν χρειαστηκε να διαβαζω κανενα.
Το Rock Hard το εχω παρει μερικες φορες, το δε Hammer μονο μια φορα σε στιγμη ηλιθιας παρορμησης επειδη ειχε συνεντευξη αγαπημενου συγκροτηματος. Απο τα 2 προτιμω Rock Hard.

Όπως και να το κάνουμε, η σύγκριση Hammer ? Rock Hard είναι πέρα για πέρα άνιση . Είτε το θέλουμε, είτε όχι, η ιστορία του metal εν Ελλάδι, είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την ιστορία του Heavy Metal ( όπως ονομαζόταν στην αρχή) Heavy Metal/Metal Hammer (από το 88 και μετά)

Προσωπικά δεν διαβάζω τίποτα από τα δύο τώρα πια. To Hammer (ως Πανευρωπαϊκο έντυπο) έπαιξε κι αυτό τον ρόλο του στον παραγκωνισμό του Metal κάτι που ίσως το θυμούνται όσοι έζησαν την περίοδο 91 ? 95. Σε ένα άλλο φόρουμ είχα γράψει κάποτε ένα αρθράκι με τίτλο"HM/MH έγκλημα χωρίς τιμωρία", όποιος θέλει ας του ρίξει μια ματιά και θα καταλάβει αρκετά πράγματα.

Το Intenet και ειδικά τα sites του εξωτερικού, έχουν κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ πρόοδο και σίγουρα όποιος ψάχνει πραγματικά βρίσκει πράγματα που δεν πρόκειται να γραφτούν ποτέ…

Και μιας και θυμάμαι διάφορά, δεν θα ήταν δυνατόν να ξεχάσω τις λαμογιές (φανερές και μη) διαφόρων συντακτών του Ηammer την περίοδο της μεγάλης του ακμής? Άπειρον το κάλλος :lol: :lol:

Θα τα πούμε εν καιρώ… :slight_smile:

Eχω παρει μια φορα Hammer,τον Αυγουστο του 2005 που ειχε το αφιερωμα για τα 200 “καλυτερα” αλμπουμ της ροκ και μεταλ.
Απο τοτε δεν ξαναπηρα…:roll:
Ροκχαρντ και γενικα περιοδικα δεν παιρνω καθολουΤο ιντερνετ με καλυπτει.

Διαβασα το κειμενο αλλα δεν καταλαβα τι θελει να πει ακριβως… Οτι το Hammer φταιει για τον παραγκωνισμο του metal απο το grunge? Φιλε μου αυτα ειναι παραμυθια, απλα το metal οπως ηταν στα 80’s δεν μπορουσε να συνεχισει πια. Κανενα μουσικο ειδος δεν τα καταφερε na βρισκετα επι δεκαετιες στο κεντρο της προσοχης του κοινου και των δισκογραφικων…

Οσο για τους Faith No More και τους Primus (ελπιζω να τους εχεις ακουσει αρκετα για να κρινεις), για μενα ειναι πολυ περισσοτερο metal απο το 1.000.000 συγκροτηματα που αντεγραψαν τους Maiden/Priest/Metallica… Ας παρουμε επιτελους χαμπαρι οτι hard rock δεν ειναι αυτο που θελουμε εμεις να ειναι…

Πλέον το internet μας καλύπτει πλήρως για κάθε είδους ενημέρωση. Τα περιοδικά δεν είναι αποκλειστικά για ενημέρωση αλλά καλύπτουν άλλες ανάγκες όπως ήδη αναφέρθηκαν (τουαλέτα, ταξίδια, ξάπλα στο κρεβάτι κ.τ.λ). Ιδιαίτερη προτίμηση δεν έχω, ότι πέσει πρώτο στο μάτι μου όταν πάω στο περίπτερο.

χμ. προσωπικα δε με εκφραζει τόοοσο κανενα απο τα δυο. το καθενα βασικα εχει και τα καλα, και τα κακα του.

στο χαμμερ αρκετες φορες δε συμφωνω με κριτικες. παρολα αυτα εχει ατομα σαν τον κισσατζεκιαν και την βασιλειου που ξερουν τι γραφουν. και γενικα οι περισσοτεροι εκει ειναι γνωστες. εκεινο που με χαλαει ειναι οτι κατα καιρους εχουν δωσει λαθος cd σε λαθος ανθρωπους. τι το κανεις π.χ. το ρημαδι το ποζερ ριβιου ρε ανθρωπε αφου εισαι επικας; ή ξερω γω εχω δει κλασσικοροκα να κανει ριβιου πειραματικο post hardcore. έ, λιγο έλεος. επισης το αλλο που με χαλαει ειναι οτι οσες φορες το πηρα ηταν η γλωσσα σε αρκετα κειμενα αρκετα χυδαια. λυπαμαι, αλλα αν θελω να βρισω ακομα και μεσω θετικων σχολιων, θα το κανω με τους φιλους μου και οχι μεσα απο τα κειμενα μου…

απο την αλλη το ροκ χαρντ εχει προσεγμενες κριτικες, σε καλυτερο βαθμο απο αρκετες του χαμμερ, αλλα σαν γενικη εικονα δε με πειθει τοσο. π.χ., αυτη η ρημαδα η στηλη που συγκρινει δυο γκρουπ οπως μια φορα ειχε machine head με fear factory ειναι εντελως ανουσια. ξερω πολυ κοσμο δηλαδη που ουτε καν την διαβαζει και την προσπερνα οπως και εγω.

αν ειναι παντως να αγορασω ενα απο τα δυο θα παρω ροκ χαρντ. χαμμερ εχω να παρω πολυ καιρο επειδη γενικα σε μια σειρα τευχων, ειτε καποια κριτικη, ειτε κατι γενικα με χαλασε σε βαθμο που δε με ενοχλησαν αρκετα τευχη του ροκ χαρντ μαζεμενα.