Ελληνικό: το καλύτερο metal κοινό!

Μαζί σουουουου!!! :lol: (αν και υποτίθεται ότι το θέμα που συζητάμε είναι κατά της βίας μερικοί μάλλον τη χρειάζονται!!)

Και εγώ τη χρειάζομαι…

Kάτσε να φέρω το μαστίγιο… :twisted:

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ … ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΑΠΟΨΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ … ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ. ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟ , ΣΕ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ , (ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ). ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ , ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΑ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ LIVE ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ , ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΑΓΓΛΙΑ , ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ … ΑΛΛΑ ΠΑΜΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ … ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ GROUP ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΣΜΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.
ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ , ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ , Π.Χ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΛΙΑ , ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ METAL ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΝ ΞΕΝΟΦΕΡΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑL (PUNKS, SKINHEADS … KΛΠ ΚΛΠ) ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩ … ΠΟΛΥ . ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΗΤΑΝ Η ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΧΘΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΑΘΗΝΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ … , ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ … ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ … ΟΥΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ , ΕΛΕΓΑ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΘΗΝΑΙΟΣ … ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ 99 % ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ … ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΟΜΥΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ , ΜΕ ΤΟ ΠΑΟ , ΤΟΝ ΠΑΟΚ , ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ , ΤΗΝ ΑΕΚ … ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ .
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΟΡΑ … ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ , ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΣΤΡΙΒΕΣ .
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ , ΟΛΟΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ , ΟΛΟΙ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΓΚΕΣ , ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΤΙΣΕΣ … ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ … ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΕ LIVE ΚΑΘΟΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΙΣΩ … ΠΙΝΩ ΤΗ ΜΠΥΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΡΟΘΩ ΙΣΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΗΕΑDBAGGING .
ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΚΟΙΝΟ ΣΤΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ … ΥΠΑΡΧΟΥΝ GROUPS ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑΝ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΑΥΤΟ , ΕΙΧΑΝ ΧΑΖΕΨΕΙ … ΚΑΝΟΝΙΚΑ , ΕΙΧΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ, ΚΑΙ ΒΓΑΖΑΝΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (SAVATAGE) , OI ΓΥΡΙΣΑΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΙΛΑΓΑΝΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΑΝΤΟΥ , ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ( ACCEPT) , POY ΔΕΝ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΓΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΗΝΗ , ΓΙΑΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝΕ ( SAXON TO 90 ) …΄ΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙ ΤΙΜΗ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ VIDEO CLIP ( KREATOR : BETRAYER ) H’ LIVE CD ( ICED EARTH) AYTO ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ , ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ? ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ , ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ , ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΩΝΑΚΛΑΔΕΣ , ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΔΗΛΩΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ , ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ , ΚΑΙ ΕΥΡΗΜΑΤΙΚΟΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ( Π.Χ. ΜΑΝΟWAR ΣΤΟ ΑΓΚΑΘΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΙΞΕΙ 3 Η 4 ΜΕΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ "ΧΟΡΗΓΙΑ ? " ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΤΟΥ ΑΓΓΛΙΚΟΥ ΜΤV ( ΜΙΛΑΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΔΑ ΑΘΑΝΑΤΗ, ΕΙΧΑ ΔΑΚΡΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΛΙΟ) … ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΔΕΙΞΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΣΤΕ Μ…ΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ .
ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ … ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ .

Εχεις δικιο σε αυτα που λες.
Βεβαια αν απομονωσουμε τα λιγα “ταραχοποια” στοιχεια θα μπορουμε να δουμε καλυτερα Live για το κοινο.
Απο προσωπικη εμπειρια, ημουνα πεντε χρονια Αγγλια και ειδα πολλα live εκει, εχω να πω οτι το feeling του κοινου στην Ελλαδα δεν το συναντησα, ισα ισα που πολλες φορες σπαζομουνα πολυ με τους Aγγλους. Οι παλιοροκαδες εκει ειναι σεβαστα και ενταξει ατομα για χαβαλε και πχ σε μια συναυλια Motorhead που πηγα γουσταρα πραγματικα, αλλα οι νεοι ειναι μη χειροτερα.
Τωρα αν αφηνουμε ενα ματσο ηλιθιους να χαλανε τις συναυλιες, τι να πω…θα μεγαλωσουν και αυτοι και θα καταλαβουν.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ . ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΑ , Η ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ … …

Ηλιθιοι παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν, απλα κατα τις συνθηκες αυξανονται η μειωνονται.

kai den einai meros tou show?stis alles xwres nomizeis den lene ta idia?den exw parevrethei se synaulia ektos elladas alla apo live diskous pou exw dei ola ta koina einai ta kalutera otan pezeis mprosta tous…ase pou to elladaki oso thermo k na einai panta tha einai ligo gia mpantes anwteres twn…ULTIME ATOME…mia fora sta eks efta xronakia loipon…gia diakopes sto eukrato k drosero klima mas dld oxi tpt allo…

Ωραία η Ελλάδα μπορεί να έχει και μαμώ τα κοινά αλλά αφού όλοι ξέρετε και αν δε το ξέρετε η γεωγραφική θέση της Ελλάδας μας δε βολεύει για tour γιατί πολύ απλά για να έρ8ει κάποιο band με το tour bus πρέπει να κάνει κύκλο και έτσι τις περισσότερες φορές δε κανονίζουν για Ελλάδα τα bands μόνο και μόνο για το κόστος…Γιατί ωραιά έρχονται με αεροπλάνο τα μέλη,ο εξοπλισμός όμως τις περισσότερες φορές έρχετε με φορτηγά(ανάλογα το band)άλλα έξοδα και εκεί…Έτσι το σκεφτόνται πολύ να ρθουν και τέλος είναι και τα χρήματα που θα πάρουν…Τι να το κάνω που είμαστε θερμό κοινό όταν σε άλλες χώρες συγκροτήματα μεγάλα πάνε κάθε χρόνο και σε εμάς ποτέ!!! :cry:

Συγνώμη αλλά δεν πιστεύω ότι είμαστε το καλύτερο κοινό… Ίσως να είμαστε πολύ φωνακλάδες, αλλά από μουσική παιδεία είμαστε εντελώς άσχετοι… Όλα τ’ άλλα είναι μαρκετινγκ!!!

Και ποιο ειναι σχετικο??

Συμφωνω οτι αρκετοι ειναι κουκουρουκου αλλα εξαρταται και απο τη συναυλια που θα πας???Για πχ περσυ στους Roth και Ufo το Ροδον ηταν τιγκα στους κιθαριστες ενω για πχ στους Scorpions τιγκα στα παιδακια(καμια διαθεση υποτιμησης και εγω παιδακι ειμαι :wink: ) και σε τρεντιδες(μεγαλη διαθεση υποτιμησης)…

Και ποιο ειναι σχετικο??

Συμφωνω οτι αρκετοι ειναι κουκουρουκου αλλα εξαρταται και απο τη συναυλια που θα πας???Για πχ περσυ στους Roth και Ufo το Ροδον ηταν τιγκα στους κιθαριστες ενω για πχ στους Scorpions τιγκα στα παιδακια(καμια διαθεση υποτιμησης και εγω παιδακι ειμαι :wink: ) και σε τρεντιδες(μεγαλη διαθεση υποτιμησης)…[/quote]Και σε χαλάει που ήταν παιδάκια αυτό είναι καλό γιατί τουλάχιστον scorpions είδανε ένα band με τεράστια ιστορία…Όσο για τους trendyδες ε οκκ δηλαδή όλοι ίσα και όμοια πρέπει να μα στε??Όλοι μαλλιάδες με t shirts απο bands???Εγώ τους πάω όλους αλλά όπως και να το κάνουμε δεν πήγαν σε συναυλία black metal σε rock συναυλία ήταν που οι μισοί δεν ακούν metal αλλά γουστάρουν τις μπαλάντες… :wink:

Ρε κοπελια αν διαβασεις καλα το Post μου λεω πως και εγω ειμαι παιδακι και πως δεν το ειπα για να υποτιμησω καποιον…

Γιατι οταν καποιος θα πει τρεντιδες θα κολλησετε σε ενδυματολογικες προτιμησεις. Αν εχει μαλλια ή οχι, αν εχει περικαρπιο με καρφια και εγω δεν ξερω τι…
Μιλαω για ν ο ο τ ρ ο π ο ι α . Οταν καποιος πηγαινει καθε εβδομαδα στο Μαζωνακι και απο Scorpions πηγε να ακουσει μπαλαντες και μετα να παραπονιεται που παιξανε και κατι φασαριοζικα κομματια πως το σχολιαζεις???
Εγω απλα λεω πως δεν εχουν ιδεα απο το ειδος κ το συγκροτημα αρα ειναι ασχετοι οσον αφορα την ροκ μουσικη(και καταληγω σε αυτο που ειπε ο telisvas)

over and out… 8)

Το είδα ότι είσαι κ συ παιδάκι…Απλά είχε πολλά παιδάκια…Τοθλάχιστον να χαίρεσε που ακούν και λίγο scorpions γιατί αν άκουγαν μόνο Μαζώ μαμησέτα!!! :stuck_out_tongue: Ε ρε συ οι πιο πολλοι που δεν ασχολούνται με τη μουσική αυτή δε μπορούν κατευθείαν απο μπαλάντα να κοπανηθούν με Rock you like a hurricane…Μη μου πεις πως όταν θα βάλεις σε κάποιον άσχετο απο αυτά να ακούσει θα γουστάρει με τη μία…Πρέπει να το ξανακούσει…Εξάλλου όλοι και αν όχι όλοι κάποτε πριν ακούσουν metal έλεγαν πω πω τι φασαρία είναι αυτή και τα σχετικά…Είναι άσχετοι αλλά αυτο δε τους στερεί το δικάίωμα να πάνε σε μια συναυλιά… :wink:

Παιδακι τροπος του λεγειν εται???

Εννοειται και ειναι δικαιωμα τους να πανε στην συναυλια. Ο telisvas ειπε απλα οτι το ελληνικο κοινο δεν εχει μουσικη παιδεια και ανεφερα απλα 2 πχ. Ενος κοινου που εχει και ενος που δεν εχει… :wink:

Περί μουσικής παιδείας φυσικά βγάζεις συμπέρασμα από δική σου αυτοκριτική…
Τώρα για φωνακλάδες, έπρεπε να σε έχω στο Παρίσι την προηγούμενη εβδομάδα στη συναυλία των Queen που ενώ 9 στους 10 δεν ήξεραν λέξη Αγγλικά πανηγύριζαν με τα κομμάτια των Queen!!! Ένα π@@τσο καταλάβαιναν από όσα τους έλεγαν ο Rodgers & o May αλλά οι φωνές, φωνές.
Άσε λοιπόν αν είμαστε φωνακλάδες.

Και πάντα σε όλους λένε, όλοι τα ίδια: “Είστε οι καλύτεροι”.

Μια χαρά κοινό είμαστε. Απλά, συνήθως, λίγοι σε κόσμο…ΛΟΥΣΤΡΟ…

Περί μουσικής παιδείας φυσικά βγάζεις συμπέρασμα από δική σου αυτοκριτική…[/quote]

Τουλάχιστον εγώ κάνω αυτοκριτική ΛΟΥΣΤΡΟ… Που σημαίνει ότι μέχρι να πεθάνω κάτι θα μαθαίνω…

Περί μουσικής παιδείας φυσικά βγάζεις συμπέρασμα από δική σου αυτοκριτική…[/quote]

Τουλάχιστον εγώ κάνω αυτοκριτική ΛΟΥΣΤΡΟ… Που σημαίνει ότι μέχρι να πεθάνω κάτι θα μαθαίνω…[/quote]

Ξεκίνα από το ελληνικό αλφάβητο!!! Δεν σου μένει και πολύ καιρός!!!

Gia mena
Eimaste xalara to xEIROTERo koino tou kosmou!
Asxetoi mousika kollhmenoi fwnes se spasta agglika mou moiazoun laikh…:stuck_out_tongue:
oti lene ta bands to lene gia olous apla giati etsi tous exei pei h etairia tous…
:wink:

Τότε γιατί μερικά συγκροτήματα έχονται σχεδόν κάθε χρόνο Ελλάδα και ξοδεύουν τόσα λεφτά χωρίς να ξέρουν αν θα πάνε καλά τα εισητήρια μόνο και μόνο για να δείξουν και αυτοί πως εκτιμoυν την αγάπη μας προς αυτούς?
Συγκροτήματα όπως Anathema, Madrugada, Faithless, … :roll: