Ελληνικό: το καλύτερο metal κοινό!

Αυτό και αν δεν το τρώμε στη μάπα συνέχεια. Ο καθένας που έρχεται έχει να λέει ότι είμαστε το καλύτερο κοινό. Σε μία στις τέσσερις συναυλίες το ακούμε. Εγώ πάντως δε βλέπω κάτι τέτοιο… Οι Έλληνες fan φέρονται σαν καραγκιόζηδες ώρες ώρες, πετάνε μπουκάλια, τα κάνουν όλα ρημαδιό. Αυτό θεωρούν καλό κοινό; Ή το κάνουν απλώς για να ακούσουν το χειροκρότημα;

Και αν στο κάτω κάτω είμαστε -που δεν είμαστε- το καλύτερο κοινό κάντε κάτι να το ανταποδώσετε.

Εγώ νομίζω ότι είμαστε οκ…
Νταξ, έχουμε κάνει μαλακίες (βρισίδια στους Paradise Lost επειδή δεν παίξαν όλο το Gothic και το Lost Paradise, θάνατος στους Queensryche επειδή ξέραμε μόνο το Mindcrime, κτλ)
Αλλά έχουμε μια ενέργεια μέσα μας , που δεν έχει ο άλλος Ευρωπαίος οπαδός…
Και αυτό λέγεται δίψα για συναυλίες (τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα χρόνια, που δεν βλέπαμε σχεδόν τίποτα…)
Και σαν λαός, φέρνουμε στον αυθορμητισμό και τον τσαμπουκά των Λατινοαμερικάνων και τα σπάμε όλα, για αυτό και μας συγκρίνουν μόνο με τους Βραζιλιάνους… Όλε :stuck_out_tongue:

Ναι δε λέω σε ενέργεια και αυθορμητισμό είμαστε πρώτοι, ο τσαμπουκάς όμως που λες δε μου πολυαρέσει. Θα μπορούσαμε να έχουμε ενέργεια και να είμαστε πολιτισμένοι, να αφήνουμε και τους υπόλοιπους που θέλουν να δουν τη συναυλία στην ησυχία τους, σαν “πολιτισμένοι” :o . Αλλά εντάξει αυτό πάει κι έρχεται. Πες πάνω σε κάποιο καλό κομμάτι θες να ξεδώσεις. Το ότι όμως πολλές φορές είμαστε ξενέρωτοι πως εξηγείται; Σε συναυλία Lacuna Coil/Tiamat ήταν στη σκηνή οι Lacuna και από κάτω φώναζαν “Tiamat, Tiamat”.

Όπως θα ξενερώσω στους Sepultura που θα φωνάζουν Max, Max… :evil:

Το πιο θερμο ναι. Το καλυτερο, δε νομιζω. Οτι συμβαινει στα γηπεδα, συμβαινει και στις συναυλιες. Μας τυφλωνει ο φανατισμος μας και δεν βλεπουμε την ουσια. Αφηστε που ειμαστε οι λιγοτερο δεκτικοι απ’ ολους στο διαφορετικο. Οσο πιο σκληρο αγορακι το παιζει καποιος τοσο πιο πολυ τον αγαπαμε. Αφηστε ρε παιδια… Τη σκληραδα την βγαζουν οι ενισχυτες, ομως η εσωτερικη δυναμη και τα συναισθηματα που μπορει να βγαζει η μουσικη ειναι κατι διαφορετικο, το οποιο τα Marshall δεν μπορουν να το μεταλλαξουν. Φοβαμαι οτι τα περιοδικα εδω στην Ελλαδα (και κυριως το ενα συγκεκριμενο) μας εχουν αποπροσανατολισει εντελως, για να αγοραζουμε οτι θελουν. Και καλα εγω δεν εχω προβλημα, αγοραζω οτι γουσταρω κι αν δεν μ’ αρεσει το πεταω στην ακρη, ομως ειναι πολλα τα νεα παιδια που δινουν το χαρτζιλικι του σε αηδιες!!! Για παραδειγμα ειχα εναν (μην τον χαρακτηρισω) πισω μου στους PARADISE LOST ο οποιος απ’ την αρχη της συναυλιας φωναζε GOTHIIIIC. Ειμαι σιγουρος οτι ο τυπος ηθελε να το παιξει deathας και σκληρος στους γυρω του, αφου γνωριζε οτι οι Χαλιφαξιωτες, δεν παιζουν πλεον τιποτα απο τα δυο πρωτα αλμπουμ τους. Εχουν για παραδειγμα ενοχοποιησει την goth στροφη των PARADISE LOST και δεν βλεπουν ποσο εχουν εξελιχτει μουσικα και συνθετικα!!! Μ’ αυτο το σκεπτικο και το IN THROUGHT THE OUT DOOR των LED ZEPPELIN ειναι μια πατατα!!!

Θερμό ναι, ανάλογα βέβαια πως το εννοείς. Το να δείξεις ενθουσιασμό και πόρωση σε κάποιο γνωστό και μεγάλο συγκρότημα δεν πάει να πει τίποτα. Παντού έτσι γίνεται. Το θέμα πιστεύω ότι είναι να δείξεις τον ίδιο ενθουσιασμό και σε “μικρότερα” συγκροτήματα. Γιατί αυτά τα συγκροτήματα είναι που θα το εκτιμήσουν, άσχετα και αν πολλές φορές το λένε για να μας “γλύψουν”. Πιστεύω γενικά πως οι Έλληνες είναι πολλές φορές ξενέρωτοι και αυτό είναι πολύ χειρότερο από το να μην δείξεις ενθουσιασμό. Και στο κάτω-κάτω εαν ξέρεις ότι δε θα περάσεις καλά σε κάποια συναυλία μην πας (παρόλο που το έχω κάνει κι εγώ αυτό).

Αυτό που λες με τα νέα παιδιά είναι σωστό. Δίνουν ένα σωρό λεφτά για κάποια συναυλία, πηγαίνουν, δεν τους αρέσει αλλά παρόλα αυτά χτυπιούνται και το παίζουν άνετοι. Στην πραγματικότητα δε νομίζω να είναι έτσι. Όπως επίσης πιστεύω ότι δε γίνεται να σου αρέσει ένα live εαν δεν έχεις ακούσει κάποιο album από το συγκρότημα πιο πριν. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω πάει σε συναυλία που να επαληθεύεται ότι είμαστε το “καλύτερο” κοινό.

Δεν μπορω να διαφωνισω σε τιποτα απ’ ολα οσα γραφεις!!! Χαιρομαι που υπαρχουν και αλλοι, που πανε εναντια στο ρευμα!!!

Εγω παντως περισυ που πηγα στους biohazard η ενεργια που υπηρχε στο κοινο ηταν αλλο πραγμα(αυτο ελειπε να μην υπηρχε ενεργεια σε hardcore συναυλια και ειδικα στην συγκεκριμενη)καναμε mosh και διαφορα τετοια παρανοικα σκηνικα.Καποια στιγμη ο Evan Seinfeld μας ειπε οτι δεν περιμενε να δει κατι τετοιο στην Αθηνα και ενιωσε σαν να εδινε συναυλια στην Νεα Υορκη.Εδειχνε να το πιστευε,αλλα και να μην το πιστευε εμεις ξεσηκωθηκαμε και γουσταραμε ακομα πιο πολυ…

Einai mia apopsi oti to elliniko koino einai genika 8ermo kai den nomizo oti kapoios to leei tuxaia eidika se mia xora me mikro agorastiko koino, se sxesi me alles xwres, oson afora tis poliseis. Alla isos einai perissotero logo tou oti to elliniko koino den einai koresmeno apo sunaulies.
An fantastei kaneis oti kapoioi alloi exoun ti dunatotita na doun gia paradeigma tous AC/DC duo fores to xrono gia paradeigma kai edo kseraila, tote nomizo oti einai katanohto ti 8elo na pw.

Εγώ πιστεύω ότι είμαστε λαός ένθερμος και αυτό φαίνεται σε ότι κι αν κάνουμε. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είμαστε κι έξυπνοι. Δηλαδή ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει στις συναυλίες να πέφτει ξύλο…Δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλο θέμα όσο εγώ το κάνω. Ίσως να αισθάνομαι έτσι γιατί είμαι και μικροκαμωμένη και δεν θέλω και πολύ για να με πατήσουν σε μια συναυλία…Αλλά δεν έχει λογική…Έχω ακούσει άνθρωπο να λέει “Συναυλία? Ωραία θα πάμε να παίξουμε ξύλο!” κι όταν τον ρώτησα με ποιά λογική το λέει μου είπε “Δεν έχει νόημα metal συναυλία χωρίς ξυλίκι” Άντε βγάλε άκρη μετά…
Για να μη σχολίασω ένα Live από τοπικά συγκροτήματα που είχε τύχει να δω στα Γιάννενα κι έβλεπα κάτι 13χρονα που μου έφταναν μέχρι τον ώμο (ποιανού? Εμένα που έχω ύψος 1.65) και σπρώχναν όποιον έβρισκαν μπροστά τους…Σου’ρχοταν να τα πιάσεις και να τα πλακώσεις στα χαστούκια… :x

Ps. Ουφ! Τα είπα και ξεθύμανα!

ως γνήσιος ξενέρωτος θα κοιτούσα τι δηλώνουν τα συγκροτήματα μετά από μία συναυλία στο Ουζμπεκιστάν ας πούμε…Το ίδιο θαπουν"είστε το καλύτερο κοινό αγοράστε και άλλα cd μας"…Δεν το έχω παρακολουθήσει αλλά αυτό φαντάζομαι…Είμαστε αρκετά ιδιότροποι αλλά δεν νομίζω να διαφέρουμε τόσο από άλλες χώρες…

Kathe koino se kathe xwra exei kai tis dikes tou idiotropies.Sigoura me tsantizei to elliniko koino me th nootropia tou arketes fores,vevaia,mou fainetai kapws kleistomualo pote-pote…Alla auth einai mono h gnwmh mou.

Twra ksulo peftei pantou,PANTOU,alla den uparxei logos,pragmatika,oi anthrwpoi prepei na hremhsoun.Otan phgaineis se mia sunaulia theleis na deis to sugrothma kai na peraseis kala.An guriseis me ponemeno auxena kai podia auto einai aplws ena meros tou olou paketou.Den theleis na se trexoun sto telos ths sunavlias me to forio sto kontinotero nosokomeio…

Σε μια συναυλια πολλοι λειτουργουν με την ψυχολογια του οχλου, ειδικα κατι αψυχολογητα πιτσιρικια, αλλα και μεγαλυτεροι.
Αληθεια οτι αυτο συμβαινει παντου και δεν ειναι το ελληνικο κοινο μονο.
Βεβαια παιζει ρολο και τι πας να δεις.

:roll: Νομίζω πως 8α σας πάω κόντρα… Προτιμάτε να στεκόμαστε απλά με τις μπύρες στο χέρι και να βλέπουμε…; Ούτε οι μπάντες δεν το θέλουν αυτό… Δε μιλάω για ξύλο, αλλά για κίνηση και συμμετοχή…

Καλά εντάξει κίνηση και συμμετοχή πάντα πρέπει να υπάρχει. Αυτό δεν είναι κακό. Έβλεπα ένα live των Helloween στην Ιαπωνία και οι κιτρινούληδες έκαναν 1 κίνηση τα 5 λεπτά. Λες και ήταν σε καμιά όπερα…
Αλλά το ξύλο είναι λίγο έως πολύ χαζομάρα και εντελώς ανούσιο.

Βασικά δε νομίζω να το ζουν πολλοί τόσο έντονα όσο εγώ αλλά είναι αλήθεια ότι σε κάθε συναυλία προσέχω πάρα πολύ που θα σταθώ και ποιοί θα είναι δίπλα μου, για να μην τις φάω (είπαμε, είμαι και ΥΨΟΣ μεγάααλο) και φυσικά ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ για να παω μπροστά στις πρώτες γραμμές! Θα με ΛΙΩΣΟΥΝ κανονικά και με το νόμο…
Αλλά το ξύλο όπως είπε κι ο kourou δεν έχει καμία σχέση με τη συμμετοχή. Φροντίζω μετά το τέλος κάθε συναυλίας που πηγαίνω να κλείνει η φωνή μου και να με πονάει ο αυχένας μου για τις επόμενες 5 μέρες αλλά αυτό το καταφέρνω και χωρίς να φάω ξύλο…
Πάντως βλέπεις την ηλιθιόητα που πλανάται στον αέρα από την ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ που είχαν μερικοί στους Guardian γιατι έγινε μια ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ συναυλία…(τουλάχιστον στη δική μου μεριά, γιατί δεν είδα και πολλά απ’τον υπόλοιπο χώρο)

Καλά αυτό για τους Guardian μην το πιστεύεις τόσο… είχα δίπλα μου κάτι ηλίθια (άλλη λέξη θα έλεγα…)…

Πλάκα πλάκα στους Γκάρντιαν αναγκάστηκα να πάω να κάτσω αρκετά πίσω, γιατί οι αντιδράσεις ήταν ζωώδης (τουλάχιστον)… Ούτε οι Κάνιμπαλ Κορψ έτσι…
Αλλά οι διοργανωτές φταίνε, που μας έστειλαν εκεί… Τεσπαααααα

Μάλιστα, άρα μάλλον δεν έβλεπα καλά (δε μου κάνει κι εντύπωση!) οπότε το παίρνω πίσω αυτό για τους Guardian.
Όσο για τα ηλίθια-μικρά ένα χέρι ξύλο θέλουν να στρώσουν σου λέω…αλλά ποιός να τους το ρίξει!?! :x

εγώ :roll: