Metalcore finest

Δημοψηφισμα για τα 4 σπουδαιοτερα σχηματα του metalcore συμφωνα με πολλους.

Metalcore oi Lamb of God ? απο ποτε?

Και οι 4 μ’αρεσουν αλλα θα πω τους Chimaira μεχρι το ομωνυμο μιας κι εχω μια ιδιαιτερη σχεση μαζι τους.

ε ,νταξει μεταλκορ οι lamb of god επαψαν να ναι εδω και πολυυ καιρο

απο του πολλ, Killswitch Engage 8)

Οι Lamb of God δε νομίζω πως έχουν ιδιαίτερη σχέση με το metalcore. Ψηφίζω Chimaira!

Εδω ολοκληρος Kerry King τους αποθεωνε σε συνεντευξεις του πριν 5-6 χρονια.Αν αναλογιστει κανεις τι ατομο ειναι τοτε μιλαμε για credit.

To Alive or Just Breathing των KsE εκανε θραυση οταν πρωτοβγηκε, και αποτελει απο τους αγαπημενους μου δισκους στο ειδος. Με την αποχωρηση του Jesse ομως, τους παρατησα στα επομενα albums.

Heaven Shall Burn, Caliban, Born From Pain, STAMPIN GROUND???
Μονο U.S. ακους ; :stuck_out_tongue:

Αν ναι, ψαξε και λιγακι πιο πολυ.
Για αρχη, Martyr A.D. και Poison The Well

Impossibility of Reason και ομότιτλο, ρησπέκτ.

ee Αυτο ειναι Deathcore !
θα προσθετα Bleeding Through

Cataract επισης

All that remains…

Ψηφισα Killswitch Engage…Αλλα εχω 2 ενστασεις…1) Oι Lamb Of God ειναι Metalcore??? 2) Που ειναι οι All That Remains???

Οχι και deathcore οι HSB.

Κι οπως καπου εχει δικιο μας και οι HSB εχουν ριζες απο τη Deathcore σκηνη.Αμα ακουσεις τα 2-3 πρωτα τους(που ακουγονται επηρεασμενοι απο τους Congress,Liar και γενικα απο το H-8000 crew μεταξυ αλλων)θα καταλαβεις τι εννοω.

Χμ, το metalcore είναι γενικά ένας όρος που χωράει πολλές μπάντες μέσα… Προβληματικό λίγο, αν σε νοιάζουν οι ταμπέλες… Anyway, Lamb of God από τις παραπάνω.

α)οι lamb of god δεν ειναι metalcore

β)ο ορος metalcore μου φερνει ποιο πολυ στο νου τους kse
απο τους οποιους το alive or just breathing αποτελει δισκο οροσημο

γ)επισης ο ορος metalcore ειναι παρεξηγημενος και πολυ ευρυς

γιατι χαρακτηριζει μπαντες που συνδιαζουν στη μουσικη τους metal και hardcore
που σημαινει οτι πχ και τους converge μπορεις να τους πεις metalcore

Οι converge δεν έχουν σχέση με το metalcore :expressionless:

α) οι LOG ειναι μετσαλ το δε μποουν!

β) δεν εχω ακουσει δεν ξερω

γ) συμφωνω

δ) οταν αρχισα να ακουω μεταλ,oι Arkangel,HSB,Congress και αλλοι πολλοι metalcore θεωρουντουσαν!

Oι converge κατατασσονται στο mathcore/grind imo

Ούτε mathcore είναι ούτε grind.

Hardcore παίζουν απλά έχουν ένα ιδιαίτερο στυλ και δεν μπορείς να τους βάλεις μια ξεκάθαρη ταμπέλα, και δεν έχει και νόημα.