Metalhead & Κριση

Πριν καμια εβδομαδα ειδα την αναρτηση στο facebook για την συναυλια του Waters και την ανακοινωση για εισητηρια απο 18 ευρω.
Επιτελους να και μια μεγαλη διοργανωση με αρκετα προσιτο εισητηριο.Την προηγουμενη φορα θυμαμαι ειχα φαει τρελο ξενερωμα που δεν μπορεσα να παω
αφου δεν ειχα προλαβει τα πρωτα σχετικα ‘φθηνα’ εισητηρια και τα υπολοιπα για την δικη μου προσωπικη τσεπη ηταν απαγορευτικα.
Με αφορμη ολο αυτο, ασυναισθητα εκανα τον συνειρμο που ειναι η αιτια για αυτο που γραφω. Ποσο πολυ εχει επηρεασει και εχει αλλαξει περα απο την απλη καθημερινοτητα
που αντιμετωπιζουμε ολοι το ολο φιασκο που ακουει στο ονομα οικονομικη κριση τις συνηθειες- ενασχοληση του ελληνα metalhead.
Θα μου πεις εδω ο κοσμος καιγεται βαρκουλες αρμενιζουν. Παρα τ’αυτα οι ακροατες αυτης της σκηνης ισως και να ηταν οι μονοι που ανεξαρτητως εποχης ξοδευανε
αρκετα χρηματα οχι μονο για τα live, αλλα και για την συλλογη των CD-LP, μπλουζακια κλπ κλπ σε αντιθεση με ισως την πολυψηφια των υπολοιπων μουσικων οπαδων που
το downloading,ο μαυρος και τα μπλουζακια απο λαικη με τη φατσα του εκαστοτε μπουζουκοβιου ειχαν γινει θεσμος ακομα και στις καλες οικονομικα εποχες.
Παιρνω ως παραδειγμα εμενα, δεν θα κρυψω οτι κατεβαινουν αρκετα GB μουσικης στον υπολογιστη μου καθε μηνα θελοντας παντα να ακουσω καινουργιες δουλειες
καθως και καινουργια πραγματα.Μεχρι προτεινως ομως τα περισσοτερα απο αυτα που κατεληγαν στον υπολογιστη τελος του μηνα εμπαιναν και στην δισκοθηκη μου
καθοτι υπηρχε και η ανεση να αγοραστουν. Δυστυχως για εμενα το μεγαλυτερο μερος του κυκλου μου αυτη η κλασσικη σαββατιατικη βολτα στο κεντρο για εμπλουτισμο
της δισκοθηκης εχει σχεδον εκλειψει.Για μπλουζακια,σκουφακια καπελακια σκατακια δεν κανω λογο, τις ιδιες μπλουζες εδω και πεντε χρονια. Προς θεου δεν εχω κατι με το downloading.
O καθενας πραττει συμφωνα με την συνειδηση του και ειναι δικαιωμα του καθενος ο τροπος με τον οποιο θα προμηθευτει την μουσικη του.
Απλα εγω παντοτε φροντιζα αυτο το οποιο μου αρεσε η τις μπαντες που θεωρω αγαπημενες και εκτιμω μουσικα να του δινω μια μεγαλυτερη κατα την δικη μου αποψη αξια απο απλα λιγο
χωρο στον σκληρο μου δισκο.Για να λεμε και του στραβου το δικιο και να μην δικαιολογουμε τα παντα μονο με την κλασικη δικαιολογια της λεγομενης οικονομικης κρισης και το ολο ρουσφετακι
με τις τιμες των δισκων και συναυλιων εχει παραγινει εδω και χρονια. Ο μεσος κοινος μεταλλας τουλαχιστον στην δικη μου καθημερινοτητα και κυκλο δεν ηταν ποτε με το ματσο
πενηνταευρα στην τσεπη του. Παντα υπηρχε η νοοτροπια του να βαλουμε κανα φραγκο στην ακρη για τα ψωνια στο τελος του μηνα η την επομενη καλη συναυλια.
Ποτε επι το πληστον δεν ειμασταν απο αυτους που συχναζαν στα μαγαζακια-χρυσορυχεια της παραλιακης και ξοδευαμε τον κωλο μας για τρια τεσσερα ποτα. Η νοοτροπια
της οικονομιας για να κανουμε αυτο που αγαπαμε υπηρχε παντα ακομα και τις καλυτερες εποχες. Ποσο μαλλον τωρα που τα πραγματα εχουν γινει ακομα πιο δυσκολα και αυτο
το καταραμενο το Reload,live at Donington κλπ (τυχαια παραδειγματα φερνω) εξακολουθουν μετα απο εικοσι χρονια να κοστιζουν δεκαεφτα και δεκαοχτω ευρω.
Μην πιασω τις καινουργιες mainstream κυκλοφοριες που η τιμη εκκινησης ειναι στα εικοσιενα. Να ειναι καλα και αυτο το συγχωρεμενο το Metropolis και τα Public
που ανα διαστηματα εβγαζαν και καμια καλη προσφορα. Βεβαια ακομα και σε αυτες το mainstreamιλικι πηγαινε συννεφο, αν ηθελες κατι πιο ψαγμενο επρεπε να ψαξεις
και σαφως να το πληρωσεις.Στα live απο την αλλη το κοστος εχει μειωθει αισθητα κατα την δικη μου αποψη με εξαιρεση καποια φεστιβαλς που ενας θεος ξερει
τι πλεονασμα χρηματων εβγαλαν στις πλατες μας τοσα χρονια, βλεπε Metallica Rockwave 2007(αν θυμαμαι καλα, αλλιως διορθωστε με) με τιμη εισητηριου 80ευρω,
επειδη ειχαν να σκασουν στο Eλλαδισταν 9χρονια. Sabbath με Ozzy επισης 60 ευρω και ο τιμοκαταλογος συνεχιζει αναλογως. Μου διαφευγει η τιμη του Sonisphere με τους
Big Four καθως εγω και η μιση Θεσσαλονικη απαξιωσαμε πληρως την διοργανωση και προτιμησαμε την Βουλγαρια, καθως με 130ευρω εκαστως ειδαμε δυο ημερες live, συν μεταφορικα,
συν διαμονη (ειπιαμε τον πατο μας σε μπυρες) και πηραμε και μπλουζακια δινοντας λιγα παραπανω οσα θα διναμε για μια ημερα συν μεταφορικα στην Αθηνα.
Οπως ανεφερα παραπανω οι τιμες σε καποια live εχουν πεσει αισθητα, ομως παρολαυτα δυστυχως ακομα και αυτη η παλαι ποτε στανταρ δραστηριοτητα εχει μειωθει κατα πολυ.
Δεν ξερω αν εγω τα βλεπω η τα βιωνω τραγικα η υπερβολικα, αυτο που σιγουρα ομως ξερω ειναι πως τα τελευταια δυο χρονια αυτο που επι χρονια μου εδινε ατελειωτες ωρες
ευχαριστησης και ατελειωτες ωρες ενασχολησης εχει γινει πλεον πολυτελεια. Ειδικα απο την στιγμη που εγινα κι εγω μερος αυτης της ομαδας που τεινει να γινει απο εξαιρεση
θεσμος και ακουει στο ονομα ανεργια. Αυτη ειναι η δικη μου πλευρα. Ο καθενας σας ειναι καλοδεχουμενος στο να πει την γνωμη του,να συμφωνησει η να διαφωνησει με οσα προειπα.
Αλλωστε, αυτος ειναι και ο λογος που εγραψα τα παραπανω, να μοιραστω τις δικες μου σκεψεις και φυσικα και να δω την οποιαδηποτε αλλη οπτικη του καθενος απο την μερια του.

Stay True,Stay Heavy

Είναι γεγονός ότι η κρίση έχει επηρεάσει τη δυνατότητα πολλών φίλων της rock/metal μουσικής να ξοδεύουν χρήματα για την μουσική τους, είτε πρόκειται για συναυλίες είτε για άλμπουμ, merchandise κλπ. Ακόμα και έτσι όμως υπάρχουν αρκετοί που συνεχίζου να στηρίζουν την συγκεκριμένη μουσική, απλά ο κόσμος είναι πλέον πιο εκλεκτικός. Δηλαδή προσέχει περισσότερο που θα ξοδέψει τα χρήματά του και ξοδέυει όταν κρίνει ότι πχ για μια συγκεκριμένη συναυλία αξίζει να πληρώσει. Για καλλιτέχνες που έχουν έρθει εκατό φορές και μάλιστα σε μικρό χρονικό διάστημα είναι λογικό να μην ανταποκρίνεται πολύς κόσμος ειδικά τωρα λόγω και της κατάστασης. όταν προσφέρεις κάτι πράγματι καινούργιο ή αξιόλογο τότε υπάρχει ανταπόκριση, έστω και πιο περιορισμένη από πριν.

Σταματησα να ξοδευω λεφτα για το μεταλ πριν την κριση, οταν εβαλα ιντερνετ και καταλαβα τι σκατα ακουγα μεχρι τοτε.

Ωραίο ποστ ρε Constantin (παρότι δεν είμαι metalhead).Έτσι είναι δυστυχώς τα πράγματα. Άλλα, όπως είπε και μια ψυχή, never give away your music.

Γερά :slight_smile: