Metallica-Death Magnetic (2008)

γκουχ γκουχ [-X …μόνο η εισαγωγή είναι το κοινό σημείο…και κάποια σημεία του ακούγονται και στο all nightmare long

Ξεχασες το “BOW DOWN”.

Καλα το μεγαλυτερο σοκ ηταν το Other New Song παντως :smiley:

Εστω ας ηταν μονο η εισαγωγη…:lol::stuck_out_tongue:

Ειρωνία ήταν αυτό?

Υπενθυμιση.

Λοιπόν, το δίσκο, δεν τον είχα συμπαθήσει πολύ εξ αρχής… Στο ΚΕΤΘ όμως τον ακούω συνεχώς και τον έχω αγαπήσει…

Επίσης, είμαι στα πρόθυρα να ενστερνιστώ την άποψη του ChrisP και να παραδεχτώ πως το Unforgiven III είναι το καλύτερο της τριλογίας, αλλά οι μνήμες είναι δυνατές και με έχουν αγκιστρώσει…

και στα πρόθυρα να μείνεις :stuck_out_tongue:

δεν ξέρω τι παίζει με αυτό το δίσκο τελικά…ο καθένας έχει δικά του αγαπημένα…πραγμα που δίχνει οτι ειναι ισορροπημένος…
εμένα παλι…πρώτη φορά που τα μπαλαντοειδή τραγούδια των metallica, είναι αυτά που μου αρέσουν λιγότερο στο δίσκο…μέγα x file…

Δεν ξέρω γιατί ενώ μαρέσει αρκετά ο δίσκος, έχω να τον ακούσω ολόκληρο πάνω από ενάμισυ μήνα.:-s

Τα That Was Just Your Life, Cyanide μπαίνουν στα καλύτερα της χρονιάς για μένα σίγουρα.
Kαι το Judas Kiss.
Το Unforgiven III μαρέσει αλλά ειδικά με το 1ο δεν το συγκρίνω με τίποτα. (γνώμη μου)

Τελικά βρήκα τι με χάλαει πολύ στο B.B.&S.
Eνώ έχει πολύ καλό ριφ, και τα φωνητικά αρχίζουν πολύ ωραία…
Το ρεφραίν.
Όχι οι στίχοι, αλλά η δομή και ο Hetfield.
Αυτό το SHOW! YOUR! SCARS! με απωθεί, πως το λένε.
Χαλάει το κομμάτι, ενώ αρχίζει τρομερά.

Δεν ξέρω, φάνηκε πριν βγει ο δίσκος ότι δεν καιγόμουν και τόσο να ακούσω το cd, όπως έλεγα πριν 2-3 χρόνια.
Δηλαδή με την έννοια “έχουν να βγάλουν 5 χρόνια δίσκο οι Metallica, η κορυφαία metal μπάντα, πεθαίνω να ακούσω τα νέα κομμάτια”.
Να μην κουράζω είδα τον δίσκο ως ένα νέο cd μιας αγαπημένης μου μπάντας και όχι σαν το νέο δίσκο των Metallica.
Δηλαδή στο St.Anger ή στους 2 τελευταίους δίσκους του αντίπαλου δεόντος ανυπομονούσα πως και πως να βγουν.

Anyway, ασφαλώς και θέλω να ακούσω τα νέα κομμάτια Live.:smiley:
Και προτιμώ χίλιες φορές End Of The Line, Cyanide, Judas Kiss, Frantic παρά Sad But True, Nothing Else Matters, Enter Sandman.

βαλτε ενα δυνατο κομματι των μεταλλικα πχ sad but true στον μεδια πλαιερ και αυτος να δειχνει απο τα Bars and waves την επιλογη scope

μετα βαλτε οποιοδηποτε απο death magnetic

τα τραγουδια ειναι γραμμενα πολυ ψηλα και γι αυτο ο ηχος των ντραμς νομιζω τουλαχιστον ειναι πιο κενος απο οτι στο metallica

τα συμπερασματα δικα σας

@ Κοstis013

…γνωστό το θέμα με τον ήχο του DM εδώ και καιρό…

το τραγικό/γελοίο του θέματος είναι η υποψηφιότητα του Rubin για τα φετινά grammy #-o

πάλι καλά που υπάρχει η gh3 έκδοση του δίσκου καθώς και τα διάφορα remix/remasters που έχουν κυκλοφορήσει στα ιντερνετς από ψυχάκιδες :stuck_out_tongue: …π.χ. το mix κάποιου moderus, είναι μακράν η καλύτερη έκδοση του DM απο ο,τι έχει κυκλοφορήσει μέχρι τώρα…

που τα βρισκω αυτα ρε?

ψάξε σε κανα torrentάδκο…βάλε π.χ. death magnetic moderus mix και λογικά θα στο βγάλει…
ο συγκεκριμένος έχει βγάλει 2…το πιο ποσφατο είναι και το καλύτερο ηχητικά

και που ακριβως εχουν επεμβει αυτοι?

εψαξα στο gamato.info που κατεβαζω και δεν το βρηκε!!! ουτε καν μιξ σκετο

τσέκαρε το pm σου…

το παλικάρι έχει πάρει τα αρχεία του gh3, που είναι πιο καθαρός ο ήχος και τα έχει επεξεργαστεί ώστε να ακούγονται όσο πιο κοντά γίνεται στην retail εκδοση…χωρίς τον ψηφιακό θόρυβο όμως…φοβερή δουλειά έχει κάνει πάντως.

Για στειλε ενα πμ και σε μενα ρε σοκιν… :slight_smile:

Κι εγώ θέλω pm…thaanksss

Πάντως έχουν αρκετές πιθανότητες για Grammy, και ο δισκος είναι υποψήφιος για καλύτερος ροκ δίσκος και το My Apocalypse για metal performance και το Suicde & Redemtion για rock instrumental. Μια χαρά!

καλα ρε αυτη η εισαγωγη του all nightmare long τα εσπαγε που τα εσπαγε τωρα ειναι ΑΠΟΛΥΤΗ ιδιαιτερα απο το 0 45 και μετα