Metallica-Death Magnetic (2008)

Μια χαρα ειναι, τα μουτρα του θα κοιταμε τωρα;:stuck_out_tongue:

ΝΑΙ!!:smiley:

Τεσπα, το θεμα ειναι αν θα στροσουν τον κ*λο τους να κανουν κατι καλο, ή αν θα συνεχισουν να βρισκονται στο ιδιο χαλι με το st. anger.:-k

+1
apo to st.anger moy aresan 3-4 kommatia(st.anger,frantic,some kind of monster,sweet amber)
as perimenoume na doume to apotelesma kai min to gademiazoume oti tha einai xalia to new album

+10
mas dinane leei gaidaro kai ton koitagame sta dontia!!!:slight_smile:

Ξερω οτι θα φαω απο αρκετους κραξιμο για αυτο που θα πω,αλλα μηπως ειναι λιγο ουτοπικο να εχουμε προσδοκιες απο ενα γκρουπ σαν τους σημερινους(τονιζω τη λεξη σημερινους)Metallica?Μιλαμε για ενα συγκροτημα που για μια 8ετια (1983-1991) εκανε θαυματα,αλλαξε πολλα στη μουσικη που αγαπαμε κυκλοφοροντας τα 5 πρωτα album.Απο εκει και περα ομως τα πραγματα αλλαξαν λιγο.Εχουμε 2007.Στα τελευταια 15 χρονια εχουν κυκλοφορησει 3 album!Για πια δημιουργικοτητα μιλαμε και τι προσδοκιες μπορει να εχει καποιος απο ενα τετοιο group?

Ποτε δεν ξερεις…:slight_smile:

ηθικο διδαγμα:ποτε μη διωχνεις τον mustaine απο την μπαντα σου, ποτε δε ξερεις…

παντως με νεο μανατζερ προβλεπω μεγαλη αλλαγη στον ηχο…

Toulaxiston 3 atoma sta teleytaia post paradexthkan oti vrhkan kati kalo sto St.Anger. Panta sevomai thn gnwmh twn allwn alla edw den kratiemai. Eleos re paidia. Milame terastia ahdia. Oute stous idious den aresei kanena kommati. Proswpika den exw akousei xeirotero disko kai exw akouse para ma para pollous. Ypopshn oti thewrw ton eauto mou opado twn Metallica kai mou aresoun ta panta para poly mexri KAI to Load.

Eκει ειναι το προβλημα λοιπον.Ελπιζουμε να γινει κατι αξιολογο οχι απο το ιδιο το συγκροτημα,αλλα απο τους manager και τον καθε Rick Rubin.Δηλαδη αν στο St.Anger ειχαν τον Rubin τι θα αλλαζε?Απλα θα ειχε αλλο ηχο.Συνθετικα δε θα αλλαζε κατι.Ο παραγωγος παιρνει κατι καλο και το κανει καλυτερο,αν το υλικο ειναι κακο δεν το σωζει.Μακαρι να γινει θαυμα αλλα δυστυχως σε καθε τους κυκλοφορια,απο τις τελευταιες τα ιδια δεν ελπιζαμε?

Κι εμενα μ’αρεσαν μερικα κομματια απο το St.Anger. Δεν τρελαθηκα αλλα μ’αρεσαν. Το οτι εβγαλαν κατι τετοιο πριν 4 χρονια σημαινει οτι δεν μπορουν ομως να βγαλουν κατι πολυ καλο αυτην την φορα ή οτι στερεψαν απο εμπνευση(οπως ειπε καποιος παραπανω);:-s

Μην μας στερειτε και την ελπιδα ρε παιδια, ελεος!:stuck_out_tongue:

Ελα ντε!!!

Και οι maiden βγαλανε 2 οχι και τοσο καλους δισκους, αλλα τωρα σπερνουνε…:slight_smile:

Ελπίδα πάντα υπάρχει. Η μεγαλύτερη ελπίδα είναι το ότι κατάλαβαν και οι ίδιοι τι μεγάλη παπαριά βγάλανε και τώρα λογικά θα θέλουν να ανακάμψουν. Για μένα και ένα album τύπου Reload θα μου φαινόταν αξιοπρεπές. Για παλιότερα μεγαλεία το βλέπω πολύ δύσκολο. Όσο για τους Μaiden βγάλανε καλό δίσκο αλλά δεν σπέρνει σε καμμία περίπτωση

Δεν αναφερομαι μονο στο AMOLAD… Οι δισκοι που βγαλανε μετα το reunion ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπεις…

Οσο για τον δισκο των metallica πιστευω οτι θα ειναι καλος, καμμια σχεση με το St. Anger…

Kαι μου φαινεται λιγο δυσκολο να βγαλουν δισκους ανταξιους του Master ή του Ride the Lightning… Τετοιοι δισκοι μια φορα βγαινουν…:slight_smile:

Αυτο ακριβως,το οτι εβγαλαν πριν απο 4 χρονια δισκο,και πριν αλλα 4 εναν αλλο δισκο και και και,δηλαδη το οτι εχουν βγαλει 3 δισκους σε 16 χρονια,σημαινει οχι μονο το οτι δεν εχουν εμπνευση,αλλα ουτε ορεξη ουτε τιποτα.Σε πληροφορω πως θα χαρω πρωτος αν βγαλουν καλο δισκο.Περιοδειες τυπου Escape From The Studio με κανουν αρκετα καχυπτοτο.

Εννοείται. Συμφωνώ απόλυτα. Οι Maiden είναι σε 1000 φορές ανώτερο επίπεδο από τους Μetallica αυτή τη στιγμή. Σίγουρα είναι πάνω από αξιοπρεπείς οι δίσκοι τους. Είναι βέβαια ουτοπία αυτή τη στιγμή να περιμένουμε από Maiden ένα Seventh Son από Μetallica ένα Ride, από Rush ένα Farewell to Kings η από ΑC/DC ένα Powerage. Πρέπει να περιμένουμε αξιοπρεπείς δίσκους και να ελπίζουμε να βγαίνουν που και που κάποια νέα μεγάλα ονόματα (σπανίζει αυτό στην εποχή μας) που να βγάζουν αριστουργήματα.

Συμφωνω απολυτα.Αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα.Ασχολουμαστε με συγκροτηματα 20 ετων,γιατι ειναι ελαχιστα τα καινουρια συγκροτηματα που θα μπορουσαμε να χαρακτηρισουμε αξιολογα.Για αυτο και οι απαιτησεις μας ειναι ωρες ωρες υπερβολικες.

Γεια χαρά, προσωπικά δεν θα με χάλαγε καθόλου ένας δίσκος σαν το Load τον οποίο αν και μακριά απο τα παλαιότερα ήταν φοβερός, και ειχε και κατι κομματάρες όπως τα bleeding me και outlaw torn με τισ αργόσυρτεσ γεμάτες όγκο riff-άρες και τα ψυχεδελικά solo. Έχω εμπιστοσύνη στον Rick Rubin, λογικά θα αλλάξει πολύ τον ήχο της μπάντας, τώρα πως ελπίζω όπως όλοι θετικά…

καλή και η διασκευή του Ecstasy and Gold, αρκετά καλή και διαφορετική…:slight_smile:

Φίλε μου δεν άντεξα, register-ιαστικα εξαιτίας αυτής της παρατήρησης που έκανες για τους Maiden μόνο και μόνο για να πω την δικιά μου (υγιής διαφωνία!!)

Αμα δε “σπέρνει” αυτός ο δίσκος τότε βρέ ποιός σπέρνει??? Είχα να ανατριχιάσω με maiden από το 7th son, είδες τέτοια δύναμη και feeling σε άλλο metal album εδώ και 10-15 χρόνια ?? Πρώτο μου άλμπουμ ήταν το powerslave λίγο μετά που βγήκε, κοινώς είμαι 30 plus έτσι για την ιστορία.

Ένα μάτσο 50ρηδες δεν νομίζω να μπορούν να γκαζώσουν παραπάνω από το AMOLAD, ο τρόπος που το κάνουν όμως είναι πραγματικά απίστευτος, το δίσκος για μένα είναι επιπέδου powerslave + 7th son με μια πολύ μικρή (ευτυχώς) δόση από Fear of the Dark. Βέβαια το γεγονός οτι δεν είχα διαβάσει/ακούσει τίποτα πρίν τον ακούσω έπαιξε μεγάλο ρόλο, μεγάλη μ@μ@κία όταν προιδεάζεις τον εαυτό σου διαβαζοντας την γνώμη κάποιου άλλου για κάποιο δίσκο.

Ειλικρινά χάνετε πάρα πολλά όταν διαβάζετε reviews για δίσκους αγαπημένων συγκροτημάτων και προετοιμάζεται τα αυτιά σας. Αφεθείτε στην προσμονή του αγνώστου, αν είναι πατάτα, συνηθισμένοι είμαστε, αν δεν είναι όμως θα το απολαύσετε σε όλο του μεγαλείο.

Αυτά τα ολίγα…για τους Maiden…για τους Metallica τώρα ,που είναι και θέμα του thread, πιστεύω κάποια στιγμή θα κάνουν το μεγάλο comeback και βέβαια το επίπεδο των ride και master και justice το έχουν στο τσεπάκι τους, δεν ξέρω αν έχει έρθει η ώρα ακόμη όμως. Αυτό που είναι σίγουρο είναι οτι δεν πρόκειται να πλησιάσουν ΠΟΤΕ (δυστυχώς) το ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ Kill 'em All…

Κατά αρχην χαίρομαι ιδιαίτερα που έγινα αιτία για αύξηση της παρέας του Rocking. Αν μπορείς να συγκρίνεις τώρα το AMOLAD με το Seventh τότε πραγματικά είσαι τυχερός γιατί όταν το ακούς σίγουρα θα περνάς πάρα πολύ καλά. Εγώ τη γνώμη μου είπα δεν θεωρώ ότι οποιοδήποτε κομμάτι του AMOLAD θα χωρούσε στα μεγάλα album των Maiden. Toν δίσκο τον άκουσα αρκετά αλλά από εδώ και πέρα σπάνια θα μπαίνει στο στερεοφωνικό μου.

Όσο για το αν οι Μetallica έχουν στο τσεπάκι τους επίπεδο δίσκου όπως το Ride ή το Μaster ή το Justice επέτρεψέ μου να γελάσω :lol: :lol: :lol:

Καλώς ήρθες στο forum