Metallica - Hardwired ...To self-destruct

ξέρω πως κάνεις πλάκα αλλά θα σου απαντήσω σοβαρά :stuck_out_tongue:

Όχι δεν το βάζω πάνω από Load. Είναι πάαρα πολύ νωρίς ακόμη για οποιαδήποτε σύγκριση. Το Load το άκουσα 16 χρονών μέσα στην κάβλα για Metallica και έχει άλλο status για εμένα. Είναι κομπλικέιτιντ δηλαδή η φάση. Αυτή τη στιγμή αν έκανα οποιαδήποτε αναφορά στην δισκογραφία των Mets δεν θα συμπεριλάμβανα το HTSD. Υπερβολικά νωρίς για την όποια κουβέντα. Από το Reload θεωρητικά θα μπορούσα (του έχω βάλει 8.5 στο άλλο τόπικ), αλλά είπαμε είναι νωρίς ακόμα…

Στη πρωτη προταση κανω πλακα ναι.

Στο υπολοιπο οχι Ηταν σοβαρη απορια.
ωραια λοιπον χαιρομαι για την απαντηση .

Εστιαζω οτι ακουσαμε καποια πραγματα που εχουμε πολυ ψηλα (ο καθενας τα δικα του) σε μικρη ηλικια οποτε τα βαλαμε και ψιλο αυτοματα σε μυθικο πλαισιο.

Και επειδη βλεπω και σε πιο ψυχραιμες κριτικες (εννοω κριτικες που δεν εγιναν στις 3,4,5 πρωτες μερες, αλλα την τελευταια βδομαδα που το πιθανοτερο ειναι καποιος να του εχει αφιερωσει και 2+ εβδομαδες συνεχομενων ακροασεων) να το βαζουν στην πρωτη εξαδα ή ακομα και πανω απο το Black Album (ΤΙ ΛΕΜΕ ; αληθεια ΤΙ ΛΕΜΕ; ) ειναι κατι που το θεωρω εξαιρετικα επιπολαιο - γρηγορο ως συμπερασμα.

Drenie δεν ξέρεις τι θέλεις μου φαίνεται. Θες να είναι καλός ο δίσκος, αλλά από την άλλη δε θες να είναι καλύτερος από το Black Album ή το Master of Puppets. Τελείωνε και αποφάσισε.

ασε μας ρε !! :blush: Να ειναι καλυτερος . ας ειναι οτι θελει. Απλα λεω οτι δεν γινεται να το πεις αυτο απο τωρα !

edit ! @furor να μας πεις πως περασες στη συναυλια που πηγες και ειδες !

Λοιπόν μιας και ρώτησες, Every Time I Die live στο Βερολίνο το Σάββατο, θα ακουστεί αιρετικό αλλά δε με απασχολεί καθόλου, ό,τι καλύτερο έχω δει στα 31 μου χρόνια, και έχω δει πολλά. Δε γίνεται να περιγραφεί αν δεν το ζήσεις, ούτε εγώ το περίμενα αυτό που είδα, περίμενα να δω κάτι καλό, αλλά όχι αυτό το ΕΠΟΣ. Από τη μία κρίμα που δεν τυγχάνουν μεγαλύτερης αναγνώρισης, από την άλλη επειδή ακριβώς είναι πιο underground η φάση, κάποια πράγματα είναι και πιο καυλωτικά.

Και για να είμαι και on topic, στο soundcheck ο ένας κιθαρίστας έπαιζε το hardwired για να βρει τον ήχο της κιθάρας του και ο άλλος βγήκε στο live με μπλούζα ride the lightning. Και προφανώς έπαιξαν και το The Coin has a say, που έχει μέσα τον στίχο “i can’t go back to what i was, metallica without the drugs”.

1 Like

τους εχουν μεγαλη αγαπη ρε !! Και ο στιχος παει στους στιχους της χρονιας … ευκολα κιολας!

Εχεις καποια ενσταση σε αυτο που γραφω στο προηγουμενο ποστ ; Δηλαδη οχι μονο θελω, αλλα και ειναι καλος δισκος το Hardwired. Αλλα μπορει καποιος να το καταταξει απο τοσο νωρις ; αλλο να πεις ειναι πολη καλη μια δουλεια αλλο να το βαλεις διπλα σε αυτα που μεγαλωσε και αγαπησε απο μικρος και η αξια τους εχει φανει με περασμα των χρονων, εδω πολυ εκτιμησαν τα Loads μετα απο χρονια ενω υπαρχουν πλεον αποψεις οτι ελιτιστες , ρεβιζιονιστες θα εκτιμησουν με τα χρονια το Lulu οσο και αν ειδικα αυτο το τελευταιο ακουγεται παραδοξο.

Δίσκος της χρονιάς και για μένα, είναι ο δίσκος που έχω αφιερώσει περισσότερο χρόνο μέχρι στιγμής και δεν λέει να βγει από το cd player και όχι ψυχαναγκαστικά αλλά επειδή γαμάει, δέρνει, σκίζει κτλ. Στην κουβέντα για το αν είναι καλύτερο από το Load θα πω ότι ναι έχει τα φόντα να γίνει ακριβώς γιατί στο Load από την πρώτη στιγμή(20+ χρόνια πλέον) κάνω skip στα Ronnie και Poor Twisted Me. Εδώ δεν συμβαίνει αυτό,

1 Like

Ψυχαναγκαστικά γιατί να ακούς κάτι. Πάνε αυτά, τα ξεπεράσαμε με το St. Anger :stuck_out_tongue: . Τώρα ακούμε μόνο ότι πραγματικά γουστάρουμε

Το σκέφτηκα αυτό για το load (ότι μπορεί να το ξεπεράσει) αλλά πραγματικά ΚΩΛΩΝΩ να πω κάτι τέτοιο τη δεδομένη στιγμή. Τον ένα δίσκο τον ακούμε 20 χρόνια και τον άλλον 4 βδομάδες…

Είδες κι εγώ είπα “έχει τα φόντα” γιατί κωλώνω να το πω ευθέως, όμως μιλάμε για μεγάλο δίσκο ήδη.

http://www.ifpi.gr/charts_en.html

νούμερο 1 και στο Ελλαδιστάν λοιπόν

τελος παντων … ισως περισσοτερο θελω να πω οτι οπως εγω πχ βαζω τα 6 πρωτα (μπορεις να τα πεις και 7!) μαζι (αλλος βαζει στο ιδιο επιπεδο τα 5 ή τα 4 πρωτα) χωρις ουσιαστικα να τα ξεχωριζω μεσα μου (το καθε ενα πιανει την δικια του κορυφη) δεν μπορω να καταλαβω γιατι τετοιος καημος να το βαλουμε 6ο ή 5ο ή 3ο ή 9ο στη δισκογραφια τους. Οτι και αν ειναι , ειναι πολυ νωρις για να πεις κατι με σιγουρια.

Παντως μετα απο 35 χρονια καριερας να γινεται τετοιος χαμος ειναι τεραστια επιτυχια και μπραβο τους. (και αν γινεται μια συγκριση πχ με το Painkiller εκεινοι το εβγαλαν μετα απο σχεδον 20 χρονια καριερας αρα θα επρεπε να μιλαμε για το St. Anger που μεχρι τοτε βεβαια αν και με λιγοτερους δισκους οι Metallica δεν ειχαν βγαλει πατατες , ενω οι Judas Priest οσο και αν τους αγαπω ειχαν βγαλει πριν το 1990 καμποσες πατατουλες)

οπως ποιες?

point of entry και turbo μόνο άρα σίγουρα όχι μπόλικες πατατούλες…απλά οι Priest σε κάποιους δίσκους έχουν φοβερές κομματάρες αλλά στο σύνολο δεν είναι στο ίδιο τοπ επίπεδο πχ το Ram It Down, το Screaming (ίσως) το Sin After Sin κλπ. Φυσικά και έχουν τεράστιες δισκάρες προ 1990 (Defenders, Stained Class, Sad Wings)

το point of entry ειναι φοβερος δισκος…για μενα πιο πανω και απο το british steel (ΝΑΙ ΤΟ ΕΙΠΑ)

οκ γούστα είναι αυτά. αλλά το έπιασες το point μου θέλω να πιστεύω περι προ 1990 Priest (δεν έχω καμία διάθεση να τους συγκρίνω με τους Metallica καθώς δεν υπάρχει κανένας λόγος για κάτι τέτοιο)

υπερβολη θες ; υπερβολη ! συμφωνω με το πως βλεπεις τους δισκους.
Απλα η διαφορα ειναι οτι πριν το St. Anger πατατα δεν ειχαν βγαλει (ενταξει εβγαλαν μια και βαρβατη!) και οχι μονο δεν ειχαν βγαλει αλλα θα μπορουσες καποιος να τα βρει ολα τα προηγουμενα αριστα .

Επισης το Hardwired το βγαζουν με 35 χρονια στη πλατη τους . Μπορει να μην ειναι ο ιδιος αντιστοιχα οδοστρωτηρας που ηταν το Painkiller αλλα εχουν αλλαξει οι εποχες και τετοιες συγκρισεις ειναι αρκετα ρευστες.

@chinaski κουβεντα να γινεται … σιγα μην νομιζουμε οτι λεμε την μια και μοναδικη αληθεια εδω μεσα.

Συμφωνώ αλλά εσύ μόνος σου μπαίνεις στο τρυπάκι και κάνεις άκυρες συγκρίσεις. Το Painkiller είναι ένας τεράστιος δίσκος και είχε 25 χρόνια να το αποδείξει. Το HTSD δεν μπορεί να είναι τέτοιος game changer δίσκος με αυτό να λέει πολλά αλλά και τίποτα ταυτόχρονα

εννοείται ρε κουβέντα κάνουμε

ειπαμε κουβεντα να γινεται… ακυρη την θεωρω αλλα την διαβαζω αλλου και τακτικα.

Και το Rocka Rolla πατάτα είναι, κατά τα άλλα μόνο το Turbo είναι πατατούλα απλά τα Point Of Entry και Ram It Down είναι μέτρια

Δε θέλω να ανοίξει η κουβέντα αυτή εδώ (καλύτερα να γίνει εδώ), αλλά:

δεν έχω διάθεση να ανοίξω συζήτηση οπότε αυτό που διάβασες λέω. Για το Screaming είπα ίσως για το Sin After Sin θα επιμείνω και όντως όχι τόσο πατάτα όσο το τούρμπο το point αλλά και πάλι λίγο μπροστά στα υπόλοιπα αριστουργήματα. Άποψή μου ε