Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Ενα παραδειγμα εβαλα, για να δειξω οτι δε μπορεις να κανεις αντιστοιχια, γιατι μιλαμε για αλλη χωρα, αλλη ηπειρο και αλλα δεδομενα. Το αν ειναι ακριβα ή οχι τα εισιτηρια φαινεται κι απο το επισημο forum, στο οποιο εχουν γραψει κυριολεκτικα 100αδες ανθρωποι παραπονα για τα εισιτηρια, αλλα με αυτο συμφωνουν ακομα και οσοι φιλοι μου εχουν ηδη παρει εισιτηριο εδω περα, και λενε οτι ειναι σχεδον ανηθικο. Και μιλαμε για μια χωρα στην οποια ο κοσμος γενικα ΔΕΝ γκρινιαζει για τις τιμες, γιατι συνηθως εχει να τα δωσει και γιατι πολυ απλα ειναι αλλη νοοτροπια (και συγκεκριμενα αυτη που λεει ο ΝΚ10, πως λογω ελευθερης αγορας, εχει μπει και στο πετσι τους η νοοτροπια everything goes). Κι ομως για τις συναυλιες των Metallica εχει γινει θεμα.

Οσον αφορα αυτο που ειπες για τον καπιταλισμο… οχι, δε θελουμε τα “καλα” του καπιταλισμου αν ειναι να τρωμε τα κακα στη μουρη. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη μεγαλυτερη κουβεντα (και πολυ σχετικη, αλλα ταυτοχρονα και πολυ πιο γενικη). Δεν ειναι η χωρα του Αμερικανικου Ονειρου οι κολλημενες πολιτειες, κι ουτε ρεει το χρημα απο τα μπατζακια οπως ισως νομιζουν μερικοι. Οι αντιθεσεις και οι ακραιες διαφορες ειναι πολυ εντονες, και ενα εισιτηριο στα $180 δεν ειναι νορμαλ για κανενα λογο, για καμια παναγια, με κανεναν θεο, σε καμια κοινωνια. Πολυ Wolf Of Wall Street μου φαινεται βλεπετε εκει περα :stuck_out_tongue:

1 Like

ασε βρε που περιμεναμε τις ταινιες για να μαθουμε τι παιζει στο Αμερικα ή στα Λονδινα. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Σου ειπα οτι ειναι ακριβα τοσες φορες . Τωρα οτι γινεται κουβεντα για τα ακριβα εισιτηρια των Metallica στο επισημο φορουμ οταν ολες οι μεγαλες συναυλιες ειναι σε αυτες τις τιμες (και ακομα πιο ακριβες ) υπαρχει εξηγηση γιατι εχουν να κανουν 8 χρονια δικη τους περιοδεια στην Αμερικη και Arena tour με τετοια παραγωγη δεν εχουν κανει ποτε και καπως κακοφαινεται. Μην το συγκρινεις ουτε με τα BIG4 απο θεμα κοστους ουτε καν με το Orion festival που ηταν δικο τους και ειχαν νοικιασει οι ιδιοι τον χωρο . Οταν με το καλο το ξανακανουν οπως λενε και οι ιδιοι τοτε να συγκρινουμε τιμες.

Σιγουρα με τα χρονια δεν εχουν την ιδια δυναμη στη σκηνη οπως ειχαν στα 30 τους , αρα το πανε και στο να σε εντυπωσιασουν στο ματι, δηλαδη στο κομματι του show, μετα εντυπωσιαζεσαι και απο την τιμη και ή θα προσπερασεις οπως εκανες εσυ ή θα βρεθουν αλλοι που τελικα θα το κανουν σολντ αουτ …
Δεν ξερω γιατι θα θελαμε να ειναι ριζοσπαστικοι σε αυτον το τομεα οι Metallica (ειδικα μετα απο 35 χρονια στο σανιδι). Καλα θα ηταν δεν λεω αλλα εγω τουλαχιστον δεν το περιμενα. και κατι τελευταιο ναι θα προτιμουσα εστω και 100 ευρω εδω απο το να πληρωσω 90 ή 100 ευρω τελικα εξω συν τα αεροπορικα συν τα εξοδα διαμονης κτλ.
Δεν νομιζω οτι ειναι κατι δυσκολο να το καταλαβεις αυτο που λεω . Επισης οτι στην Ευρωπη ειναι in doors το κανει λιγακι πιο ακριβο απο οτι θα ηταν σε ανοιχτη συναυλια (τουλαχιστον ετσι νομιζω).

και επισης δεν θα ηθελα να το συνεχισω αλλο αυτο γιατι φαινεται και λιγακι προκλητικο να λεω οτι εχω την δυνατοτητα να πληρωσω το χ- ψ-ω ποσο ενω τοσος κοσμος περναει πραγματικα πολυ δυσκολα. Η δυσκολια ολων μας παντως δεν θα γινει πιο ευκολη αν μια μεγαλη συναυλια εχει φτηνο εισιτηριο

ΥΓ. δυστυχως ο καπιταλισμος αυτα τα σκατα εχει και τα τρωμε στα μαπα. Δεν γινεται προς το παρον να λειτουργησει αλλιως. Αν βρεις το τροπο να γινει πραξη το επομενο καλυτερο σταδιο μαζι σου .

Ρε συ @QuintomScenario για τον μεσο αμερικανο και για το μεσο household income ειναι νορμαλ $180 αυτο θελω να πω, ουτε ειπα για καποιον που μενει στο Bronx ουτε για καποιον που μενει στο Hollywood…

Ασχετο χθες εβλεπα στο Animal Planet μια εκπομπη με εναν κτηνιατρο που του ειχε παει ενας εναν σκυλο με σπασμενο γοφο και ζητησε $1600 για την επεμβαση και ειπε ο ανθρωπος ειναι πιο φθηνα απο μια κλινικη που τον πηγα και ζητησαν $4000…
Εμενα μου φαινονται πολλα και τα $1600,εδω μου φανηκαν πολλα τα 400€ που εδωσα για να κανουν επεμβαση στο σκυλο μου γιατι ειχε πετρες στην κυστη και μαλιστα το 2009 που ηταν καλυτερες οι εποχες…

Τελος παντων ξεφυγα αλλα αυτο που μενει ειναι το τοσο εχει αν θες παρτο αν θες μην το παιρνεις, σε ολα…

Φυσικά το κομμάτι γαμάει γιατί έχει πολλά Maiden στοιχεία!

Thin Lizzy ειναι τα στοιχεια και Wishbone Ash ! :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ασε ρε που πήραν το Hallowed… και το πέταξαν μέσα! Ενώ οι Maiden ποτέ δεν “έκλεψαν” τους Metallica…αα να τα λέμε κι αυτά!!! Δεν λέω ότι είναι κακό, ποτέ δεν έκρυψαν ότι είναι μεγάλοι φανς των πρώτων δίσκων τους. Εδώ και στην πρόβα που έκαναν πριν την προτελευταία συναυλία τους έπαιξαν λίγο το Invaders ο Lars με τον Kirk…προσπάθησαν βασικά :joy:

1 Like

ενταξει λιγο πλακα κανουμε και πολυ λογικο ειναι να μην μπορουν να δανειστουν στοιχεια οι Maiden απο τους Metallica.

Αυτο ηταν και ενα πολυ σημαντικο τους στοιχειο οτι πηραν ολες αυτες τις επιρροες τους και εβγαλαν κατι εντελως δικο τους.

Δεν κλεβουν και στιχους οπως οι αλλοι απο τους Beckett ! χε χε χε χε! ή τουλαχιστον οταν το κανουν βγαινουν και το λενε ή κανουν μισο δισκο διασκευες στους Diamond Head για να το βουλωσουν!! χα χα χα χα.

Για να μην λες ότι είμαι και Maiden φανμποϋ και αυτοί έχουν τις στραβές τους, ακόμα και η αρχή του -άθλιου-El Dorado είναι κλεμμένη από το Baracuda των Heart, και φυσικά υπάρχουν κι άλλα.
Το point είναι ότι στο Atlas, Rise! οι Metallica πήραν κάποια στοιχεία από τους Maiden και έφτιαξαν ένα πραγματικά άξιο heavy metal κομμάτι.
Επίσης βλέποντας το Now That We’re Dead με τα τεράστια τύμπανα καταλαβαίνει κανείς την καύλα του James με τα drums. Επίσης να πω ότι το θεωρώ ήδη κλασικό κομμάτι το συγκεκριμένο, πιασάρικο, μελωδικό και heavy θα μπορούσε να είναι διαμαντάκι του Black Album.

1 Like

αν το συνεχιζες θα ελεγα να βγει ο προφεσυ απο το σωμα του shadowking.

Αυτο που λες το εχει ηδη γραψει ο αλλος φανμπους ο @chinaski !
ισχυει 100% η απλοτητα αυτου του κομματιου το κανει πραγματικα μεγαλο (ενταξει η εισαγωγη ειναι Judas Priest αλλα δεν το λεμε δυνατα)!

Και το Here Comes Revenge εχει αυτο την blackalbumιλα … Οι κιθαρες του Het ειναι μαγεια σε ολο το δισκο (καλα οι κιθαρες του Kirk δεν κανουν και πολλα , κοιμοταν το παλικαρι μας).

Αφού τον μπανάρατε ρε αλήτες, κάποιος πρέπει να σας την λέει και λίγο γιατί όλο καρδούλες μου είστε! Που είναι το μεταλ εδώ μέσα;;;;;;;

2 Likes

δεν παιζει μετσαλ εδω μεσα. Μονο για τους Metallica λεμε , αντε και για τον Γουιλσον.

Ειδαμε ομως και εσας οταν μιλατε στους accept ολο Metal Heart Μου εισαστε !

Κάτσε να βγει και το καινούριο και θα μάθεις μπαλίτσα!

2 Likes

θα με πας στην συναυλια οταν ερθουν ; :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

2 Likes

Γαμώ τις καρδούλες σου!!! Ναι θα σε πάω αν και κάτι τύποι σαν κι εσένα που πάνε σε κάτι Foo Fighters και τέτοια δεν νιώθουν από ατσάλι!

2 Likes

τους εχω δει με UDO ρε αμπαλε !!! εχω δει τοσο μετσαλ στη ζωη μου που το βαριεμαι του κερατα , αλλα και παλι μαχιμος ημουν στους Skyclad !! Fuck yeah !

Τα λέω και τα εξηγώ καλά. Το Now That We’re Dead ανά στιγμές κάνει την αγία τριάδα αγία τετράδα. Πχ αν κατά καιρούς θέλω να πάρω τζουρίτσα από HWTSD και όχι να βάλω τον δίσκο ολόκληρο το προτιμώ.

Δεν ξέρω αν έφταιγε η πρεμούρα μου να δω Accept επειδή μέχρι τότε είχα δει μόνο Udo στο Ρόδον κάπου το 1997 αλλά η πρώτη εμφάνιση μετά το reunion (με τορνίγιο) είναι στις top 10 live εμπειρίες. ήχος κρύσταλλο, απόδοση τούμπανο και μόνο τραγουδάρες (αλλά και πίτα από κόσμο σε βαθμό επικίνδυνο για την ασφάλειά μας). Περιμένω δισκάρα και πάλι και από το 2018 να έρθουν μόνοι τους με το καλό να πάμε να τα σπάσουμε και πάλι με την μπαντάρα. Η πιο φορμαρισμένη metal μπάντα της δεκαετίας που λέει και ο “σκιώδης βασιλιάς” (aka shadowking)

3 Likes

If there’s a new way
I’ll be the first in line,
But, it better work this time.
:sunglasses:

2 Likes

μεγας στιχουργος ο Mustaine !

1 Like

Καταρχάς άσχετο δεν είναι πόσο κάνουν τα τσιγάρα. O economist έχει χρόνια τώρα το BigMac index και το Starbucks Latte index ακριβώς για αυτό το λόγο. Για να συγκρίνει τιμές και κόστος ζωής ανά χώρα.

Όταν λοιπόν το βασικό ημερομίσθιο είναι στα $120 για μένα δεν είναι ακριβή μία συναυλία (που δεν είναι και βασικό αγαθό, πολυτέλεια είναι) μιας τεράστιας μπάντας με 2 γαμάτα support και σκηνικά κλπ κλπ να κοστίζει όσο το βασικό ημερομίσθιο.
Σε δεδομένα Ελλάδας είναι σα να λέμε ότι θα έβλεπες τους Metallica με 20 ευρώ. 480 ο βασικός. Ή στην Ελλάδα το να βρεις σπίτι με 3 κατοστάρικα δεν είναι έξοδο με τέτοιο βασικό;

Τεσπα, ξεφεύγουμε, αλλά σαν απόλυτο νούμερο μπορεί να φαίνεται ακριβό, αν το συγκρίνεις με τιμές που παίζουν σε συναυλίες γενικά ή με μισθούς που παίζουν στις χώρες που εμφανίζονται δεν είναι πολλά.
Και στο Λονδίνο πχ να βρεις δωμάτιο με κάτω από 1200 λίρες είναι ουτοπία και ο βασικός είναι στα 9.75 την ώρα, αλλά οι Dream Theater χωρίς support θα σου στοιχίσουν ένα 60άρι και οι Metallica 50-90. Είναι ακριβό το εισιτήριο; Διαλέγει ο καθένας και παίρνει.

3 Likes

ετσι για να σε πειραξω και λιγο … 2 ; 2; για τους Volbeat το ξεραμε οτι σου αρεσουν , αλλα τοση κουβεντα εχουμε κανει για τους A7X οτι δεν τρεχει και μια (ειδες το λεω ευγενικα !!!) . εκτος βεβαια αν εννοεις Volbeat και Gojira , αλλα και παλι δεν νομιζω οτι παιζουν μαζι σε καποια ημερομηνια !! χε χε χε χε χε.