Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Μπραβο ρε Αλεξ, παντα τετοια.

2 Likes

The God that fell…

“Yes I’m ok, my ego not so much”…πανμεγιστε James.
Άλλη φορά πάντως καλό θα είναι να μην έχουν αυτές τις τεραστιες τρύπες στη σκηνη:sunglasses:

3 Likes

Με αφορμη οτι στη Γαλλια εκανε επιτελους και το ντεμπουτο της η κομματαρα με το ονομα ManUNkind, εβαλα το δισκο ξανα ολοκληρο σημερα μετα απο καποιες μερες (σιγουρα πανω απο βδομαδα). Καποια συμπερασματα σχεδον 10 μηνες μετα:

  1. Το Spit Out The Bone ειναι απλη αγνη νοσταλγικη ανατριχιλα, χωρις να ειναι επιτηδευμενο. Για αυτο και ειναι μονο ενα το τραγουδι σε αυτο το στυλ στο δισκο. Πιστευω οτι ανετα ειχαν αλλα 4 τετοια τραγουδια αν ηθελαν, αλλα (ευτυχως) σκεφτηκαν πως καλυτερα ΕΝΑ και ΚΑΛΟ. Στις λεπτομερειες, νομιζω πως κερδιζει την κορυφαια θεση στο δισκο και ειναι γενικα all time classic.

  2. Halo On Fire & Moth Into Flame μαλλον ξεχωριζουν αρκετα ευκολα στο δισκο σε σχεση με τα υπολοιπα τραγουδια, ως τα δυο πιο προσιτα τραγουδια, τα οποια πιστευω θα ειναι και τα 2 που θα μεινουν σε μελλοντικα σετλιστς, μαζι με το Hardwired, το οποιο θα μεινει για αλλους λογους (διαρκεια, τρομερο opener, αλλά και ποιοτητα)

  3. Hardwired, Atlas, Dead, Dream, Confusion, ManUNkind, Revenge, πιστευω πως ειναι παναξια τραγουδια για να βρισκονται σε εναν δισκο Metallica του 2016, αλλα τα περισσοτερα απο αυτα χωρουσαν και σε πολλους δισκους ακομα (δεν εχει σημασια σε ποιους και πως). Γενικα ειναι τραγουδια τα οποια προσθετουν στον καταλογο της μπαντας, και κανουν την προσφορα τους μεγαλυτερη.

  4. Το Murder One δε μου εκανε καμια μα καμια ιδιαιτερη αισθηση ουτε την 1η φορα που το ακουσα, ουτε την 5η, ουτε την 30η. Αυτο δε μου κανει εκπληξη, αφου τραγουδια σαν κι αυτα υπαρχουν εκατονταδες στο hard rock/metal, κι ας μην εχουν ολα αυτα την χαρακτηριστικη χροια Τζεημς στη φωνη αλλα και στο ριφφ, που βρωμαει Χετφιλντ απο μακρια. Παρολα αυτα, αυτο δεν ειναι αρκετος λογος για να “κρατησω” το κομματι στη λιστα με τα απαραιτητα.

  5. Το κακο ειναι πως τελικα ουτε το Am I Savage? δεν περασε το τεστ του χρονου (τουλαχιστον οχι οσο τα αλλα τραγουδια) για μενα. Και λεω “το κακο”, γιατι πραγματικα το ριφφ στο 4:11 ειναι ενα ριφφ που θα επρεπε να συνοδευεται και απο πιο τεραστιο τραγουδι, πιο βαρυ, με στιχους μεσα στη μαπα σου. Τωρα ειναι σα να χαραμιζεται ως το δευτερο μισο ενος τραγουδιου του οποιου το πρωτο μισο δε με τρελαινει κι ιδιαιτερα. Σιγουρα το θεωρω καλυτερο απο το Murder One, αλλα σε πιο χαλαρες ακροασεις, θα πατησω skip και στα 2.

Θα ηταν καλυτερος ο δισκος αν ελειπαν αυτα τα δυο? Φυσικα οχι, αυτα ειναι χαζομαρες για μενα. Οπως εχω γραψει σιγουρα στο παρελθον, το HTSD ειναι:

  • Το πρωτο πραγματικα ανταξιο αλμπουμ να εχει απεξω τη λεξη Metallica απο το 1997 και μετα.
  • Σε υψηλα επιπεδα σε ηχο, φωνητικα, στιχους, δισολιες, ριφφς, τυμπανα
  • Η φυσικη εξελιξη των Metallica, κρατωντας τα καλα στοιχεια, και απορριπτοντας τα κακα.
  • Υπευθυνο για να ριξω τη βαθμολογια του Death Magnetic στο 7. Αυτο δε σημαινει οτι ξαφνικα εγινε χειροτερος δισκος το Magnetic… Απλα σημαινει το εξης: “βρε μαλακες, αφου μπορειτε να γραψετε και να βγαλετε αυτο, ε σας κοβω ενα βαθμο απο το προηγουμενο, γιατι πλεον εχω μεγαλυτερες προσδοκιες, και ειστε οι Metallica, δεν ειστε καμια τυχαια μπαντα. Σας πηρε 20 χρονια, αλλα βρηκατε ενα καλυτερο μονοπατι απο τις αμφιλεγομενες περιπετειες μετα το 2000”
9 Likes

Συμφωνώ μόνο που προτιμώ λίγο παραπάνω το Murder One από το Am I Savage, παίζει ρόλο και ότι είναι tribute στον Μεγάλο αλλά και πάλι το βρίσκω πιο groovy και είναι αλήθεια ότι ξέμπαρκα έχει παίξει πολλές περισσότερες φορές από το Am I Savage.
Επίσης ο δίσκος θα ήταν καλύτερος αν έλειπαν τα 2 αυτά τραγούδια, άντε μόνο το ένα, για έναν βασικό λόγο, ο δίσκος θα ήταν μικρότερος και πιο συμπαγής άρα και πιο εύκολα προσβάσιμος. Ας το κράταγαν εκτός όπως το Lords of Summer, δεν είναι ντροπή να υπάρχει και κανένα b side. Δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός το “να γεμίσω το cd” κι αυτό είναι ένα πρόβλημα που οι Metallica έχουν από το 96 μέχρι και σήμερα.

1 Like

Αυτα τα εγραψες μετα απο το πρωτο πιατο μακαρονια με κιμα ή μετα το δευτερο?

Παρ’ ολα αυτα συμφωνω…

3 Likes

Ουτε αυτοσκοπος “να μην γεμισω το CD” δε θα επρεπε να υπαρχει ομως. Οταν μια μπαντα γραφει 10-15 τραγουδια για ενα δισκο, ειναι λογικο κι επομενο καποια να μην ειναι τοσο καλα οσο αλλα. Απο κει και περα ομως, καποια πραγματα ειναι και εντελως υποκειμενικα.

Καταρχας, κανενα προβλημα τετοιου τυπου δεν υπηρχε το 1996 και το 1997. Πολλα απο τα τραγουδια που πολυ συχνα παρουσιαζουν ως “πιο αδυναμα” (Cure, Poor Twisted Me, Slither, Where The Wild Things Are, Attitude και κανα 2-3 ακομα) ειναι τραγουδια που δε θα ηθελα για κανενα λογο να λειπουν. Και αντιστοιχα, αλλα τραγουδια που δε με τρελαινουν και ιδιαιτερα (Ronnie, Better Than You) αλλοι τα γουσταρουν παραπανω. Αρα τελικα ποιος αποφασιζει ποια θα κρατησουν και ποια οχι, αν υπαρχει κοινο για ολα? Εγώ ή εσυ? Κανενας μας. Η μπαντα αποφασιζει. Αυτες οι συμβασεις περι συμπαγους και προσβασιμου δισκου ειναι λιγο αυθαιρετες, αλλωστε κι εσυ γραφεις παρα πολυ καλα λογια για εναν δισκο (Medusa), ταυτοχρονα χαρακτηριζοντας τον πολυ δυσβατο, και δυσκολο και δυσκολα προσβασιμο.

Τωρα για τη λογικη του να ειναι ενας δισκος καλυτερος αμα ΛΕΙΠΕΙ κατι απο το δισκο, ειναι κατι που ομολογω πως το βρισκω εντελως παραλογο, καθως για οποιον δεν ικανοποιειται πληρως απο μερικα τραγουδια, μπορει πανευκολα να τα παραλειψει απο την ακροαματικη διαδικασια, με παμπολλους τροπους. Για μενα το ποσο καλος ειναι ενας δισκος κρινεται σχεδον αποκλειστικα απο το αν ειναι πληρης ο δισκος, κι οχι απο το αν εχει κατι παραπανω, που μπορει για μερικους να ειναι περιττο. Το Hardwired To Self-Destruct εχει και με το παραπανω αρκετο υλικο για να χαρακτηριστει ενας παρα πολυ καλος δισκος, και δε θα γινοταν καλυτερο αν ελειπε το οτιδηποτε, παλι τον ιδιο βαθμο θα επαιρνε (οποιος και να ειναι αυτος ο βαθμος για τον καθενα εδω μεσα και οχι μονο).

@NK_10 αρκετες ωρες μετα το πρωτο πιατο, και πριν το δευτερο, ηθελα να εχω καθαρο μυαλο

2 Likes

Δεν είσαι αλμπουμάκιας, γι’ αυτό.

Αυτό είναι δουλειά της μπάντας.

Ναι, ειναι δουλεια της μπαντας οντως, αυτο εγραψα. Και η μπαντα καυλωνει και με τα 12 τραγουδια του HTSD. Αρα αντι να ακουσω τον Φωτη ισως, που μου λεει οτι ο δισκος δεν ειναι καλος επειδη επρεπε να λειπουν 1-2 τραγουδια, μπορω να ακουσω τον Τζεημς καλυτερα, που μου λεει οτι θελανε και τα 12? Ποιος εχει δικιο? Σιγουρα μεταξυ των δυο, ο Τζεημς εχει περισσοτερο δικιο. Αλλα για μενα, δικιο εχουν τα αυτια μου. Εγω παταω skip στο Murder One πλεον καθε φορα (ή δεν το βαζω στη λιστα αμα δε βαριεμαι να το αφαιρεσω μετα) και τις περισσοτερες φορες μπορει να πατησω skip στο Am I Savage? ή ακομα καλυτερα να το βαλω στο 4ο λεπτο και να το ακουσω απο εκει μεχρι το τελος. Κανει το δισκο χειροτερο? Οχι. Χειροτερο θα τον εκανε να μη βρισκω αρκετα τραγουδια να γουσταρω. Εδω βρισκω 10 και μισο. Δηλαδη καυλα ο δισκος.

Αλμπουμακιας δεν ξερω γιατι να ειμαι, αλλα ως κοπλιμεντο θα το παρω το οτι δεν ειμαι, αν το να ημουν μου δημιουργουσε ψυχαναγκαστικους περιορισμους.

Μπράβο, εσύ να το πάρεις σαν κομπλιμέντο. Λες και σε έβρισα ρε αρχιτραγικέ. Φαντάσματα βλέπεις μου φαίνεται :grin:. Ο τρόπος που ακούς μουσική είναι, δεν είναι βρισιά ή κομπλιμέντο, για να νιώθεις και περήφανος.

Τα συγκροτήματα βγάζουν albums, τα οποία συνήθως ακούμε ολόκληρα. Αν είχε 30 τραγούδια το HTSD, εκ των οποίων εσύ γούσταρες τα 10 και μισό, θα το έβρισκες ακριβώς το ίδιο καλό. Με 'γεια σου και με χαρά σου. Εγώ, δε θα το έβρισκα το ίδιο καλό. Τέλος κουβέντας.

1 Like

ώπα ώπα… Δηλαδή δεν υπάρχουν 7 δισεκατομμύρια διαφορετικές απόψεις με την ίδια βαρύτητα, αντικειμενικά;

Ή επειδή ο Τζειμς είναι μουσικός, χρόνια στο κουρμπέτι, έχει παραπάνω αξία η γνώμη του; Γιατί αν έτσι, τότε το Iron Maiden γαμάει (@NK_10). Εκτός κι αν εννοείς ότι έχει αξία επειδή αυτός τα επέλεξε ως δημιουργός. Άρα οι γνώμες των Holms και Macintosh έχουν μεγαλύτερη αξία από τη δική σου για το Medusa :sunglasses:

3 Likes

Γιατι αφηνεις εξω το πιο σημαντικο κομματι και κανεις επιλεκτικο quote? :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Δε μιλαμε για βαθμους, μιλαμε για το ποιος επιλεγει ποια τραγουδια θα μπουν στο δισκο.

Οι Holmes και Mackintosh δεν ειχαν και μεγαλη γκαμα επιλογων, οποια 8 και να διαλεγαν, σκατα θα ηταν ο δισκος (!)

Στην έφερε ο @plex27, you tasted your own medicine :smile:!

Εσύ ο ίδιος μεταχειρίζεσαι το πιο “σημαντικό” κομμάτι του post σου με αυτόν τον τρόπο τοποθετώντας το στο τέλος, ενώ έχει προηγηθεί αυτό που παραθέτω εγώ. Και μάλιστα το περιχαρακώνεις ανάμεσα σε τελείες. Πριν ξεκινήσεις με “αλλά”… Στο πιο σημαντικό κομμάτι…

Οπότε για βαθμολογίες υπάρχουν 7 δις ισάξιες απόψεις αλλά για επιλογή τραγουδιών υπάρχει άλλο υποσύνολο :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Όταν αρχίζεις να κάνεις σκιπ σε κομμάτια αυτόματα πέφτει και ο βαθμός του δίσκου, τουλάχιστον για μένα που είμαι αλμπουμακιας, αλλιώς ας έβγαζαν μόνο singles ξέρω γω.
Για το Medusa είπα ότι είναι δύστροπο και μονοδιάστατο αλλά παρόλα αυτά μέσα σε 45 λεπτά καθόλου κουραστικό και έως τώρα δεν κάνω σκιπ σε κανένα κομμάτι.
Κανένας ψυχαναγκαστικος περιορισμός πάντως, κρίνουμε έναν δίσκο για το σύνολο του απλά όμορφα κι ωραία

Ρε μλκ, ποσων χρονων εισαι? :stuck_out_tongue:

Απο ποτε μπαινει το πιο σημαντικο κομματι ενος ποστ στην αρχη δηλαδη και οχι στο τελος? Ισα ισα που το συμπερασμα στο οποιο κατεληξα, ειναι πως εν τελει ΟΝΤΩΣ υπαρχουν 7 δισεκατομμυρια αποψεις, και ολες εχουν την ιδια βαρυτητα. Αν ηθελες να μιλησουμε σοβαρα και οχι να μου τη “φερεις με το ιδιο μου το δηλητηριο” οπως λεει ο Παντελης, θα μπορουσες να σχολιασεις και τα υπολοιπα. Τα οποια θα ξαναπω (με copy paste μαλιστα), γιατι επαναληψη μητηρ μαθησεως:

Αν θελεις να μιλησουμε για κατι απο αυτα, καλως. Τωρα για το πως ακουει ο καθενας μας τον καθε δισκο και πως τον κρινει, ο καθενας μας εχει διαφορετικα κριτηρια προφανως. Απλα οκ εγω σπαω πλακα μερικες φορες κιολας με την ασυνεπεια. Του στυλ “το ταδε αλμπουμ παιρνει 10 λογω ιστοριας”, "αυτο παιρνει 8 γιατι κανω σκιπ 2 κομματια, “αυτο παιρνει 7 γιατι δεν κανω κανενα σκιπ, αλλα δεν ειναι και πολυ καλο”, “αυτο παιρνει 9 αν και κανω σκιπ 5 τραγουδια, γιατι εχει αλλα 5 επικα” κτλ.

Κοινως, αυτοι οι ψυχαναγκαστικοι κανονες που λεω, μπαινουν επιλεκτικα, αναλογα με το ποσο φανμποης ειναι καποιος, με το τι βαθμο του κανει καρδια να βαλει σε ενα δισκο, με τη διαθεση του εκεινη τη στιγμη, με επινοησεις επιχειρηματα που δεν στεκουν, και αλλα τετοια. Και στην τελικη, για αυτο δεν πιστευω σε τετοιους ψυχαναγκαστικους κανονες, γιατι στην πραξη κανενας δεν τους εφαρμοζει σε ΟΛΑ τα αλμπουμς, αλλα ολοι βαθμολογουμε με την καρδια και με το συναισθημα στο τελος.

Kαι υπαρχει και το αλλο κορυφαιο. Η δηλωση “ειμαι αλμπουμπακιας”. Που βεβαια, οποιοσδηποτε λεει “ειμαι αλμπουμακιας” βαζει 10 σε δισκους που ακομα κι ο ιδιος αναγνωριζει οτι ειναι ανισοι, και εχουν τραγουδια τα οποια δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, αλλα επειδη προκειται για εναν δισκο με τον οποιον εχει μεγαλωσει και τον οποιον εχει αγαπησει, ειναι τελικα ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΑΜΗΣΤΕΡΑ, προκειμενου να δικαιολογησει ταυτοχρονα και το 10αρι, αλλα και το οτι ειναι αλμπουμακιας (το οποιο ας μην κοροιδευομαστε, παρουσιαζεται στο παρον τοπικ ως “ανωτερη” μορφη κρισης, αλλιως θα ελειπε και το επιχειρημα του Παντελη με τα 30 τραγουδια). Γενικα ωραιες ειναι αυτες οι κουβεντες ρε παιδια, αλλα να τις εφαρμοζουμε σε ολες τις μπαντες και ολους τους δισκους ε.

2 Likes

Ποσω χρονων εισαι :stuck_out_tongue:;;;

Το ποσων χρονων ειμαι, αστο να το ξερω εγω καλυτερα… Λοιπον, σε προσπερνω γιατι θεωρω οτι το προηγουμενο μου ποστ ηταν οσο προκλητικο οσο και αληθινο, οποτε δεν περιμενω καμια σοβαρη κουβεντα για τους αλμπουμακηδες :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ας εστιασουμε στην τρελη πενια του Τζεημς στην εισαγωγη… το σκοτωσε ο βλαχοπαππους :joy: Τα σπασε η εκτελεση, περιμενω να τη δω και με ηχο σωστο απο το MetallicaTV, αν και αυτος που τραβηξε αυτο το βιντεο εχει γαμω τις ποιοτητες για ερασιτεχνικο. Το τραγουδι γκρουβαρει πολυ ασχημα ε. Εντυπωση μου κανει και το ποσοι ξερουν ολους τους στιχους απεξω. Τελικα ο δισκος εχει μαλλον πολυ μεγαλυτερη απηχηση απο οσοι νομιζουμε εδω περα που καθομαστε και το εκθειαζουμε ενα χρονο τωρα. Να πουμε οτι το παιζουν πολυ γαμω, παρα τα οποια μικρολαθακια. Ο Κερκ το σολο το παιζει ακριβως το ιδιο, ουτε νοτα δεν χανει, δεν ξαναγινε. Το “seized by the day…” σημειο το τραγουαδει ολο το γηπεδο εντωμεταξυ, καυλα καυλα καυλα. Θελω κι εγω!

4 Likes

Δεν ειναι τιποτα Καμια 100αρια τετοια …

ή 50 για κερκιδα.

3 Likes

Κράτα τα να του τα πετάξουμε όταν με το καλό έρθει…

3 Likes

δεν χαραμιζω ουτε το 1% απο το επομενο εισιτηριο Metallica για τα μουτρα του @QuintomScenario.

εκτος αν εχουμε ακρη να τα αγορασουμε χονδρικη…

2 Likes