Οι Metallica στο δρόμο που χάραξαν οι Radiohead;

ε κοιτα δεν καθομαι να βλεπω το σχολιο του καθενα αναλυτικα , τι σταση εχει κλπ
ξερω οτι πολλες φορες τα λες ειρωνικα βεβαια:)

εμενα παντως δε με νοιαζει τι θα κανει ο Λαρς , απλα βρισκω περιεργη την αλλαγη στασης του

Επιτέλους οι δισκογραφικές θα πρέπει να καταλάβουν οτι το μέλλον της μουσικής βιομηχανίας περναεί μέσα απο το Internet…Ας μην ξεχνάμε τι είχε πεί για το θέμα ο Lemmy…Δεν νομίζω πως είναι τόσο κακό μια μπάντα να βγάζει ενα δυο τραγούδια απο ένα δίσκο στο Internet…Οι metallica απλως μυριστίκαν το παραδάκι…8) 8)

συμφωνω απολυτα!!!

Θυμάμαι πριν αρκετά χρόνια ο Hetfield σε μια συνέντευξη έλεγε ότι μια κοπέλα στην αμερική τους είχε πλησιάσει (σε meet 'n greet μάλλον) και τους ρώταγε γιατί το κάνανε αυτό με το napster και γιατί τα κάνουν όλα για τα λεφτά κλπ… οπότε της απάντησε ο James ότι “…αυτή είναι η δουλειά μας και θέλουμε να βγάζουμε λεφτά κλπ… και αν δεν σου αρέσει να πας να ζήσεις σε καμιά σοσιαλιστική χώρα τύπου Καναδά (!!!)…” :lol: Μετά ο James είχε μετανιώσει για ότι είπε, αλλά όσον αφόρα το ότι έκανε την κοπέλα να κλάψει #-o
Εντάξει ξεκολλάτε πάντως… οι τύποι αυτή τη δουλειά ξέρουν να κάνουν και το κάνουν για τα λεφτά, απλά τυχαίνει να γουστάρουν κιόλας αυτό που κάνουν (μαγκιά τους). Από την άλλη, έχοντας βγάλει πολλά εκατομύρια, λίγα συγκροτήματα ξοδεύουν δικά τους λεφτά για tours, fan clubs χωρίς ουσιαστικά καθαρά έσοδα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπόν. Μαγκιά τους και τέλος :wink:

Υ.Γ. Ο Lars παραμένει μαλάκας πάντως :stuck_out_tongue:
Υ.Γ.2 Ποτέ δεν χρησιμοποιήσα το napster (δεν πρόλαβα) οπότε καλά έκαναν και τους έκλεισαν :stuck_out_tongue:
Υ.Γ.3 Επειδή τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιούσα το emule κυρίως, και τελευταία είναι για τα μπάζα, μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάτι ανάλογο με το emule που να έχει αρκετό υλικό (όχι μόνο mp3, και ebooks κλπ); :offtopic: sign-:oops:

Μπορει οντως να αλλαξε αποψεις. Και να μην μιλουσε τοσο καιρο για να ηρεμησουν τα πνευματα. Ειχε ενεργησει ομως πολυ εντονα εκεινο τον καιρο και γι αυτο το λογο ειπαν οσα ειπαν περι χρηματων κλπ. Παντως ειναι ειληκρινεστατος:roll:

Προφανώς κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ. Πού άλλαξαν τακτική οι Metallica??? Τί είναι αυτό που μας κάνει να συμπεραίνουμε ότι κάτι άλλαξε?

Με την υπόθεση του Napster, και από την αρχή και όταν έπεσαν όλοι πάνω τους να τους κατασπαράξουν με τα γνωστά τραγελαφικά (πυρές με CD, κλπ) και ακόμη και μέχρι σήμερα, οι Metallica ένα πράγμα έλεγαν: ?Δεν έχουμε πρόβλημα να δώσουμε κάτι δωρεάν, αλλά για να γίνει αυτό η απόφαση θα πρέπει να είναι δική μας κι όχι να έρχεται ο καθένας με το έτσι θέλω να κλέβει τη δουλειά μας?. To ίδιο λένε και τώρα!!!

Φυσικά η αντίδραση και το κλείσιμο του Napster ήταν λάθος τακτική ως προς την εικόνα της μπάντας, αλλά αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί πλούσιοι ή φτωχοί οι καλλιτέχνες/δημιουργοί έχουν κάποια δικαιώματα που τους τα αναγνωρίζει ο νόμος και όποιος κατεβάζει τα καταπατά. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς. Έστω κι αν δεν συμφωνούμε όλοι για το αν είναι σωστό ή όχι είναι δικαίωμά τους… Αντιθέτως το να κατεβάζει κανείς δωρεάν τη δουλειά του άλλου χωρίς την άδειά του δεν είναι δικαίωμά του.

Δεν ξαναρχίζω κουβέντα για το θέμα… Απλά παρατηρώ πως έχουμε γίνει λίιιιγο κακομαθημένοι τζαμπατζήδες. Μόλις πει κάποιος αποφασίζω να δώσω δωρεάν περιεχόμενο στο ίντερνετ (που για τους Metallica δεν είναι η πρώτη φορά!!!) λέμε «κατάλαβε το λάθος του»… Νομίζω πως καμιά φορά είναι καλό να βλέπουμε κι εμείς πού σφάλουμε.

Οσοι είναι υπερ του ελευθερου downloading είναι τζαμπατζηδες?
Για την πειρατεια τα εχουμε πει, την γνωμη μου την εχω πει πολλες φορες και σε διαφορετικα θεματα.
Θα σε ρωτησω μονο ένα πραγμα. Αν θεωρησουμε την μουσικη προϊον και το downloading κλοπη, ο ακροατης σαν καταναλωτης εχει δικαιωμα να ξερει τι αγοραζει? Ισχυει σε αυτην την περιπτωση το ενδεχομενο της εξαπατησης?

Όταν πήρες πρώτη φορά απο το Fast Food της γειτονιάς σου του είπες να σου φέρει ένα σάντουιτς απο κάθε είδος τζάμπα για μην υπάρχει ενδεχόμενο εξαπάτησης???
Η μήπως το έκανες όταν πήρες ποτό στο μπαράκι???

το σαντουιτς η το ποτο ειναι το ιδιο προϊον καθε φορα? μπορεις να δοκιμασεις πολλα και να καταληξεις σε ενα? η χρηση του ειναι στιγμιαια? παυει να εχει αξια μετα απο 5-10 λεπτα? ναι
γινεται το ιδιο με την μουσικη? οχι. καθε προϊον ειναι διαφορετικο και το αγοραζω για να το εχω και να το χρησιμοποιω πολλες φορες. δικαιουμαι να ξερω τι αγοραζω?

γι αυτό προσπαθούν οι δισκογραφικές με οποιοδήποτε νόμιμο μέσο να ακουστεί η δουλειά των συγκροτημάτων τους…
αν θεσ αγοράζεις ενα cd…δεν σε υποχρεώνει κανεις…
φαγητό- μουσική…συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλία…άλλη νοοτροπία κατανάλωσης…άλλη νοοτροπία προώθησης…

η οχι? μηπως αυτο που δε θελουν ειναι να ακουστει? μηπως θελουν το κοινο να εμπιστευεται περισσοτερο τον τυπο και τις κριτικες? η το ραδιο? μιας και οι δισκογραφικες εχουν αρκετη “επιρροη” πανω τους? δηλαδη οπως δουλευαν πριν το νετ? το προβλημα του οζυ ειναι οτι δεν αγορασαν το cd γιατι το βρηκαν τσαμπα η γιατι το ακουσαν και προτιμησαν καποιο αλλο?

Και βεβαια κανεις δεν με υποχρεωνει. Αν θελω το αγοραζω, αν θελωτο κατεβαζω.

ου ρε τζαμπατζη!!

Εγώ πιστεύω οτι κατεβάζουμε γιατί απλά είναι τζάμπα και μπορούμε.
Όλα τα άλλα είναι θεωρίες.Τουλάχιστον το cd είναι απο τα λίγα πράγματα που η τιμή τους είναι πάνω κάτω ίδια πολλά χρόνια.5000 δρχ έπαιρνα cd το 93 πάνω κάτω το ίδιο κάνει και τώρα.
Το πρόβλημα είναι οτι το 90 έβγαιναν 15 δίσκοι το μήνα ενώ τώρα…

ας μην ηταν το νετ και θα σου λεγα αμα εβρισκες cd και dvd με 6.90 και 7.90

Δεν διαφωνώ!!:slight_smile:

Μηπως είμαστε :offtopic:???:lol: :lol: :lol:

Φυσικά ο ακροατής καταναλωτής έχει δικαίωμα να ξέρει τί αγοράζει. Κατ αρχάς, το γράφει επάνω το cd, με τίτλους τραγουδιών κλπ… :stuck_out_tongue:

Σοβαρότερα τώρα (αν και δεν είναι τελείως αστείο αυτό που γράφω) η ενημέρωση του ακροατή για το περιεχόμενο γίνεται με πολλούς τρόπους (myspace, videoclip, radio, ακουστικά στα δισκάδικα των πολιτισμένων χωρών, κλπ). Σημασία έχει – όπως λέγανε και λένε οι Metallica – τους τρόπους αυτούς να τους ελέγχει ο «πωλητής», ώστε το προϊόν να μην απογυμνωθεί από την αξία του. Αυτό που λένε ότι θα κάνουν τώρα οι Metallica είναι άλλο ένα βήμα προς τα εκεί. Όπως έλεγαν πάντα «δεν με ενοχλεί να σου δώσω, με ενοχλεί να έρθεις να το πάρεις με το έτσι θέλω».

Δεν είναι ατυχής η παρομοίωση. Στα σουπερμάρκετ υπάρχουν προϊόντα που προσφέρονται δωρεάν για να τα δοκιμάσεις. Όμως το να πας και ανοίγεις τα σακουλάκια με τα πατατάκια και δοκιμάζεις μέχρι να βρεις ποιό σου κάνει προφανώς δεν είναι δικαίωμά σου. Αυτό επί χίλια είναι το downloading. Η ουσιαστική αξία ενός (μη σπάνιου) δίσκου είναι το περιεχόμενό του και από τη στιγμή που αυτό βρίσκεται να κυκλοφορεί παράνομα δωρεάν στο ίντερνετ είναι προφανές πως οι πωλήσεις θα πέσουν, γιατί προφανώς δεν μπορούμε όλοι να αγοράσουμε όλους τους καλούς δίσκους.

Δεν διαφωνώ πως το downloading ως φαινόμενο ταρακούνησε τις εταιρίες και πιθανόν να έφερε και πολλά καλά στην εξέλιξη της αγοράς αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να δεχόμαστε ανάλαφρα τα δεινά που έφερε επίσης.

To the point: οι Metallica δεν άλλαξαν στάση γιατί ποτέ δεν είπαν ότι δεν θέλουν να δίνουν δωρεάν περιεχόμενο, έλεγαν πάντα ότι για να δοθεί δωρεάν κάτι που τους ανήκει πρέπει να δώσουν τη συγκατάθεσή τους. Αυτό κάνουν και τώρα.

Συμφωνω με μια μικρη διορθωση, το τεραστιο λαθος των Mets δεν ηταν το οτι στραφηκαν εναντιον του ναπστερ αλλα οτι εδωσαν λιστες με 300.000 ονοματα και ουσιαστικα μυνησαν ατομα που ηταν και οπαδοι τους, αυτο δεν τους συγχωρουν πολλοι :wink:

Παιδια ετσι κι αλλοιως το αλμπουμ ΠΡΙΝ κυκλοφορησει επισημα θα “διαρευσει” πρωτα στο νετ.Οποτε λογικο ειναι οι Μεταλικα να ψηνονται για μια τετοια κινηση,εχοντας και ως πατημα την επιτυχια του εγχειρηματος απο τους ραδιοκεφαλους.Οσο για τα περι εμπορικοτητας η μη,προσωπικα δε γνωριζω και πολλα “πρωτα” ονοματα σε καθε κυκλοφορια τους να παιζουν κατι νεο και ας ειναι 99% σιγουροι πως ρισκαρουν επικινδυνα-βλεπε st anger.

θεος…:respect:

:lol:

δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα υπηρχε τετοιο επιχειρημα! 8)
:stuck_out_tongue: