Metallica ή λεφταλικα? ποιο ειναι το πιο σωστο? πουλήθηκαν απλά ή ξεπουλήθηκαν?

Freakhood, με το συμπαθειο κιόλας, υποτίθεται ότι έφτιαξες αυτό το thread για να γίνει σοβαρή κουβέντα και ξεκίνησες με ένα ασόβαρο ποστ όπου, όπως λες και ο ίδιος, “αυτά δεν είναι επιχειρήματα”. Ε τι περιμένεις;

Πες τα επιχειρήματα να γουστάρομε! Τι σε κρατάει; Αφορμή για κουβέντα είναι τα επιχειρήματα, όχι οι υπόνοιες και τα λινκς.

Η απάντηση που θέλω είναι στην ερώτηση: τι διαφορετικό κάνουν οι Metallica σε σχέση με την πλειοψηφία των άλλων μεγάλων (και μεγαλομεσαίων) μπαντών που η δουλειά τους είναι η μουσική, ούτως ώστε να κερδίσουν την απέχθειά σου;

Τέλεια!!

υγ: σου δίνω άλλο ένα σοβαρό επιχείρημα :wink:

Μάλλον γραφικοί και κολλημένοι είστε.

Freakhood, δεν μπορείς να καταλάβεις ένα πράγμα. Κανείς δεν λέει πως οι Metallica δεν αγαπάνε το χρήμα. Αυτό που λέμε είναι οτι δεν είναι οι ΜΟΝΟΙ που αγαπάνε το χρήμα και πως όλο αυτό το “ξεπούλημα, λεφταλικα,μπλα μπλα μπλα” κλπ είναι ακατανόητο γιατί γίνεται μόνο για τους μεταλλικα. Δεν βλέπω να λέει κανέναν για τις μπίρες Iron Maiden και Mastodon ή για τις καπότες manowar ή για οτιδήποτε κυκλοφορεί η εκάστοτε μπάντα. Όπως επίσης δεν βλέπω κανέναν να λέει για τις δωρεάν συναυλίες που έχουν κάνει οι Μεταλλικα το '97 ή ακόμα και για αυτό που ήταν στην πρώτη σελίδα του rocking τις προάλλες για τον Hetfield που έπαξε λαιβ με πιτσιρίκια το οποίο είναι κάτι που δεν το κάνουν πολλοί.

Νομιζω πως γραφω γιατι ξεκινησα αυτο το thread οπως το ξεκινησα. Δεν μιλαμε για το Χριστιουγεννιατικο μπλουζακι που εβγαλαν οι metallica.

Τα links παντα τα αναφερω και ως επιχειρηματα, οχι τις υπονοιες ελπιζω. Μαλιστα στην συγκεκριμενη περιπτωση, ειναι καλυτερο το συγκεκριμενο utube βιντεο (watch?v=qh8XQ-QPiBg) απο το να καθομαι να γραφω κατεβατα. Γλυτωνει και τα ματακια καποιων απο τον πονο if you know what I mean, και απο την αλλη λεει τα ιδια που θα ελεγα και επισης γλυτωνει και μενα απο προσθετο κοπο μιας και (ενα παραδειγμα δινω) εχω συνεντευξη σε λιγο -στην αλλη πλευρα του Λονδινου- για την οποια ακομα δεν εχω ετοιμαστει.

Και επειδη αυτη η συζητηση προβλεπω να εξελιχθει σε κουβεντα του στυλ [B]ΟΛΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΝΟΣ[/B], περιμενω μια κατανοηση τουλαχιστον ως προς τον χρονο, γιατι εχω να κανω και αλλα πραγματα οπως ολοι μας,

Δεν απεχθανομαι τους λεφταλικα αν αυτο καταλαβες. Ειδαλλως δεν θα πηγαινα να τους δω ουτε το '93, ουτε το 2001 (εστω κι αν αυτο το τελευταιο μπορει να υποθεσει καποιος πως εγινε εκ παραδρομης μιας και εμενα 4 τετραγωνα απσταση απο Ριζουπολη οταν εγινε το live…)

Εμένα το 2001 δεν μου άρεσαν καθόλου πάντως, από τότε τους ξέγραψα.

το 99 ήταν.
Και μιας και ανέφερες το set σε προηγούμενο τοπικ, δεν είχαν παίξει κανένα medley όπως λανθασμένα ανέφερες.

MAIN SET

  1. So What
  2. Last Caress
  3. Master of Puppets
  4. Of Wolf & Man
  5. The Thing That Should Not Be
  6. Fuel
  7. The Memory Remains
  8. Bleeding Me
  9. Bass/Guitar Doodle
  10. The Four Horsemen
  11. For Whom the Bell Tolls
  12. King Nothing
  13. Wherever I May Roam
  14. One
    ENCORE #1
  15. Fight Fire with Fire
  16. Nothing Else Matters
  17. Sad But True
    ENCORE #2
  18. Creeping Death
  19. Die, Die My Darling
    ENCORE #3
  20. Enter Sandman
  21. Battery

κοντά στις 3 ώρες set ήταν τότε, όπως και το 93.
Τις 2 επόμενες έπαιξαν από 2.5 ώρες.

Το 99 sorry γραψε λαθος, Εγω θυμαμαι και medley παντως διοτι καποια κομματια απο αυτα που αναφερεις δεν παιχτηκαν ολοκληρα, αλλα δεν θα διαφωνησουμε σε αυτο τωρα.

Εγώ λέω για το λάηβ του 2001 όμως, τότε που έπαιξαν (incognito φυσικά) support στον Καρρά στο Διογένης Παλάς.

Μόνο το Master…δεν ειχαν παίξει ολόκληρο και, διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά και το 93 δεν το είχαν παίξει ολόκληρο…

medley έπαιζαν τραγούδια του Kill em All στην περιοδεία για το Load. το 99 ήρθαν για το Garage Inc. και το set ήταν αυτό…

Στο μεταξυ το 2001 ειναι η μονη χρονια που δεν εκαναν κανενα live οι Metallica.

Οντως μπορει το 99 να ηταν η χειροτερη απο τις 4 φορες που εχουν ερθει στην Ελλαδα , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ηταν μια πολυ καλη συναυλια, ωστοσο τα προβληματα που ειχε η μπαντα φαινοντουσαν και στα Live τους, ειδικα αν τα συγκρινεις μετα τα τελευταια 8 χρονια που περνανε δευτερη νιοτη συναυλιακα.

Οτι βασικα ο Lars το ψαχνει γενικα με τις ταινιες ειναι γνωστο πολλα χρονια. Και φυσικα οτι και να κανουν θα εχει σχετικα μεγαλη εως πολυ μεγαλη ανταποκριση αφου ειναι η πιο πετυχημενη Hard Rock - Heavy Metal μπαντα.

Το ξεπουλημα ειναι επειδη πηγαιναν στα MTV awards και διαφορα αλλα παρομοια μαζι με ενα σωρο ασχετους καλλιτεχνες της εποχης ; Ισα ισα που ετσι αποκτουσαν ενα εξτρα ενδιαφερον με την δικη τους συμμετοχη.

Το ειδες το βιντεο? Πες μου που διαφωνεις:

Οταν πηγαν στα awards πολυς κοσμος τους διεγραψε, μεταξυ αυτων κι εγω παρολο που συνεχιζα να ακουω λεφταλικα. Μαλιστα σε συγκεκριμενη εκπομπη του τότε ροκ ειχε γινει και επισημο δημοψηφισμα για το αν θα επρεπε να συνεχιζουν να παιζονται οι μεταλλικα στην μεταλ ζωνη του ροκ, για οσους θυμουνται,

Και ναι, αυτο ειναι το ξεπουλημα.
[B][B] “FUCK MTV. We will never do a video” - Lars[/B][/B]
Και οχι μονο απλα δεν εκαναν βιντεο, οχι μονο δεν πηγαν στα MTV awards που εκραζαν μανιωδως, αλλα η συνεχεια ηταν για να κλαινε και οι ρεγγες.

Δηλαδη αμα κανεις βιντεο ή πας στα βραβεια του mtv εχεις ξεπουληθει;

Για το mtv είσαι σίγουρα πολύ κοντά πάντως.

Μηπως χρειαζεται να ξαναγραψω το προηγουμενο post?

Μαλλον οχι, εγω δε βλεπω κατι το περιεργο παντως

Εγώ έχω μια αγωνία πάντως για την έκβαση του δημοψηφίσματος στον τοτε ροκ.

Ακριβως ετσι ξεπουλιεσαι…

Ωραία, το βιντεο εν ολίγοις λέει ότι ξεπουλήθηκαν γιατί έγιναν οι ποζεράδες που έκραζαν πριν 30 χρόνια και επειδή δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο μη μουσικό κομμάτι παρά στο μουσικό.

Βρες μου σε παρακαλώ έναν στη μουσική βιομηχανία, οποιονδήποτε, που να έχει τα ίδια μυαλά με αυτά που είχε όταν ήταν 18 χρονών χωρίς να είναι γραφικός και θα σου πω έχεις δίκιο. Επίσης πες μου ποιοι από τα πετυχημένα συγκροτήματα δίνουν σημασία στο μουσικό μέρος. Μήπως οι Maiden που από το 2001 και μετά κυκλοφορούν τον ίδιο δίσκο με άλλο τίτλο (συν τις ενδιάμεσες συλλογές, λάιβ, dvd κλπ). Μήπως οι Judas Priest που έχουν να βγάλουν αξιοπρεπή δίσκο εδώ και 22 χρόνια (για το reunion ας μη μιλήσουμε καλύτερα). Το βρήκα! Οι Sepultura είναι true! Δεν βγαίνουν να ξεκατινάζονται οι Kisser/Αφοι Cavalera γιατί είναι τρου (και όλως τυχαίως ο Κισσερ έκανε τις πρόσφατες δηλωσεις περί Καβαλέρα ότι είναι σαν πατέρας που παράτησε το παιδί του τον ίδιο καιρό που βγήκε και το νέο άλμπουμ των sepultura) .

Είτε σου αρέσει είτε όχι, η μουσική βιομηχανία είναι διαφορετική απ’ότι ήταν πριν 30 χρόνια. Αλλα δεδομένα υπήρχαν τότε και άλλα τώρα. Πριν υπήρχε το MTV τώρα υπάρχει το youtube στο οποίο είναι πολύ εύκολο να προβληθείς. Όλες οι μπάντες προσπαθούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να προβληθούν. Είτε είναι δηλώσεις (Kerry King, Mustain), είτε είναι μπίρες (Maiden) είτε dvd, είτε λαιβ (ακόμα και οι SOAD έκαναν λαιβ φέτος που έχουν να βγάλουν δίσκο 8 χρόνια) είτε και ετεροχρονησμένα βίντεο κλιπ (οι Lamb of God έβγαλαν βιντεοκλιπ από τραγούδι που κυκλοφόρησε πριν 2 χρόνια). Οι Μεταλλικα δεν είναι διαφορετικοί, απλά ότι κάνουν το χειρίζονται καλύτερα από άλλες μπάντες και γι αυτό είναι πάντα στην επικαιρότητα. Το ότι έχουν καλύτερο μάνατζερ από άλλους δεν τους κάνει περισσότερο ξεπουλημένους από τις μπάντες που ανέφερα πριν.


only respect to dmembra :bow2: :bow2: