Metallica ή λεφταλικα? ποιο ειναι το πιο σωστο? πουλήθηκαν απλά ή ξεπουλήθηκαν?

Σιγα το ξεπουλημα που ριξαν οι Metallica που βγαλαν κοτζαμ St Anger. Μου φαινεται πολυ λογικο μια μπαντα να θελει να αλλαξει τον υφος της μετα απο 10 χρονια υπαρξης μουσικα και αισθητικα. Απλα το αισθητικο κομματι δε κανει του Φρηκχουντ, δε θελει και πολυ αναλυση

dmembra επειδη πρεπει να φυγω, θα σου απαντησω αμεσως μολις βρω χρονο οταν επιστρεψω. Δυστυχως εγω ειμαι παλιομοδιτης του pc, δεν εχω ιντερνετ on the move.

Οποιακαι να ηταν η εκβαση, εσυ λες ο ροκ να μην ξαναπαιζε λεφταλικα? Ενα τηλεφωνακι απο την εταιρια ηταν αρκετο οπως τοτε που ειχα πει κατι για Guns n Roses και ο υπευθυνος δημοσιων σχεσεων κοντεψε να παθει εμφραγμα επειδη του τηλεφωνησε η his masters voice μη χεσω.

[B]We always wanted to be different from the rest of the music business. It’s too classic. You make a record, you make a video. We were the first to give the finger to the music industry.
Lars Ulrich[/B]

Kαι επειδη δεν του κανει σημαινει οτι ξεπουληθηκαν ; Εκει ειναι το λαθος κατα τη γνωμη μου.

Οσο για το video clip θυμαμαι τον χαμο που ειχε γινει τοτε που το πρωτοεπαιξε το MTV κατι ξημερωματα και εγινε πανικος απο τηλεφωνηματα για να παιζει ξανα και ξανα… Και μαλλον ηταν απο κατι τυπους που γουσταραν heavy Μουσικη και οχι απο την κυρα μαρια που ξερει μονο το Nothing else matters.

μα τι thread είναι αυτό??? Αν και νομίζω ότι τρολλάρει ο threadstarter, εκτός εάν είναι κάτω των 20 ετών, θα απαντήσω στα σοβαρά ότι όλα τα μεγάλα - εμπορικά - συγκροτήματα είναι business, είτε αυτοί είναι οι Metallica, είτε είναι οι Iron Maiden είτε όποιο άλλο θέλετε. Ακόμα και οι Black Sabbath στην φάση με τον Ward.
Τουλάχιστον οι Metallica δεν έχουν βγάλει ούτε ένα best of και δεν επανηχογραφούν τα παλιά τους άλμπουμ (Manowar). Το άρμεγμα γίνεται τουλάχιστον πρωτότυπα, βλ. πουλόβερ lol

την απαντηση σε ολα αυτα την δινουν οι TOOL στο hooker with a penis.

Το θρεντ στερείται σοβαρότητας, όταν στον τίτλο μπαίνουν “επιλογές” του στυλ “πουλήθηκαν απλά ή ξεπουλήθηκαν?” Έτσι δεν γίνεται αντικειμενική και σοβαρή συζήτηση, όπως λες ότι θα ήθελες FREAKHOOD.
Μετά διαβάζω “επιχειρήματα” περί ποιότητας setlist στο παρελθόν, σε σύγκριση με το τώρα… απλά :lol:
1002 μπορείς να τους προσάψεις, αλλά όχι για τις συναυλίες τους τα τελευταία 10+ χρόνια, που είναι καλύτεροι από ποτέ. Όσο για τη διάρκεια… 18-19 τραγούδια έπαιζαν τότε, όπως και τώρα. Μάλιστα τώρα είναι που δεν παίζουν medley και ειδικά το Master το παίζουν ολόκληρο σε ΚΑΘΕ συναυλία τους. Τι άλλο να πει κανείς!

Αυτό με το mtv europe awards του '96 που το θυμηθήκατε; Θυμάμαι τρελό γέλιο, το mtv να μην προλαβαίνει τα “μπιπ” και στις επαναλήψεις να το έχουν κόψει τελείως :lol:

Επίσης, θέλω να καταγγείλω δημόσια τον ChrisP, ότι με τα πολλαπλά του μηνύματα σε αυτό το σοβαρό θέμα, εκτός του ότι αποτελεί πηγή εντροπίας, ταυτόχρονα αυξάνει τα ποστς του για να παραμείνει 1ος εις τους αιώνες των αιώνων του φόρουμ! (αυτά να τα βλέπω εγώ που κάθομαι και τα γράφω όλα σε ένα μήνυμα, αντί να τα χωρίσω σε 10… :-k )

Τέλος, δεν μπορώ να συνηθίσω τη νέα μορφή του φόρουμ, οπότε σε άλλο τέρμινο και πάλι μαζί!

Άλλοι ξεπουλημένοι αυτοί [-X

Μιλαμε για τα βραβεία του MTV που τους κάλεσαν να παίξουν το mama said και αντ’αυτού έπαιξαν απροειδοποίητα το so what ετσι;
By the rules!
Επίσης, μιας και στο άλλο thread έκανες αναφορά στον Cliff, ειναι πολύ διαδεδομένο το βίντεο που υπάρχει και στο YouTube και μιλάει για αυτούς που τους θεωρούσαν -από τότε- sell out :wink:

Αγαπητέ, δε φταίω εγώ, βλέπεις ότι ζήτησα μια απλή πληροφορία για το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος και απάντηση δεν πήρα, αντ’ αυτού έμαθα τα εσωτερικά κουτσομπολιά του ροκ που ουδόλως με απασχολούν. [-X

Όλα αυτά καλά ρε παιδιά.

Το παλιό το φόρουμ θα επανέλθει όμως; Σας βγαίνει να κάνετε κουβέντα σε τούτο το γαύρικο layout;

Αν εννοεις για Λονδινο επεσαν πολλα γαμωσταυριδια απο Βob Rock και ο ιδιος τότε τους ειπε να μειωσουν τα πολλα ντραγκια και θα αναλαμβανε να διορθωσει το λαθος αυτο με αλλες κινησεις.

[B][B] " We don’t live in mansions, and we’re not hiding behind fences and making our own pretentious fantasy world with chicks and mountains of drugs…" -Lars [/B][/B]

(Το τελειως αντιθετο συνεβη αγαπητε Lars)

Και εγω [B]δεν αναφερομαι σε αλλα γκρουπ[/B]. Μιλαω για τους τυπους με τις απαραμιλλες δηλωσεις εναντιον της μουσικης βιομηχανιας και οτι εμεις δεν προκειται να ξεπουληθουμε. Ακριβως πανω σε αυτο βασιστηκαν εξαρχης και ακριβως για αυτο τους αγκαλιασε ο κοσμος εξαρχης.

Σκούρα τα πράματα ε.
Freakhood έλα να πέσουμε ηρωικώς. Φέρε το τουφέκι και αγκάλιασέ με. Δε θα τους αφήσω να σε πιάσουν.

On a more serious note, ο Freakhood έχει ένα πόιντ, γιατί στους Metallica εντοπίζεται μια καραμπινάτη ασυνέπεια λόγων και έργων ανά εποχές που γενικά δε χαρακτηρίζει κάποιους άλλους “μεγάλους” που αναφέρθηκαν εδώ. Όπως έγραψα και στο άλλο θρεντ, κάθε μέταλ συγκρότημα που πέρασε πρόσκαιρα ή μόνιμα στο mainstream νομοτελειακά “ξεπουλήθηκε” με την έννοια ότι υποτάχθηκε στο να παίζει (πλήρως) με τους όρους της μουσικής βιομηχανίας (κάτι αρκετά διδακτικό που μεταξύ άλλων δείχνει και τα όρια της προ πολλού μυθοποιημένης metal “επαναστατικότητας” ή “αντισυμβατικότητας”), αλλά νομίζω ότι το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα μάλλον είναι ότι βάσει της Ιστορίας που έχει γραφτεί, είναι λογική και βάσιμη μια υπόθεση εργασίας που διατυπώνει ότι αν οι Metallica δεν είχαν σηκώσει μια φορά κι έναν καιρό τη σημαία της “εξέγερσης” ενάντια στη μουσική βιομηχανία, δε θα τρώγανε το κράξιμο που φάγανε για τη μετέπειτα στάση τους.

Τώρα το ότι η κάποτε κυρίαρχη αντίληψη περί “Λεφτάλλικα” έγινε πλέον μειοψηφική, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Το βέβαιο (έστω και ανομολόγητο) είναι ότι ένα St. Anger και η θριαμβευτική επιστροφή της τρίχας απενοχοποίησαν πολλούς. Καμία έκπληξη λοιπόν που όσοι δεν αλλάξανε και τόσο εύκολα γνώμη αντιμετωπίζονται πλέον ως κατάλοιπα ενός γραφικού παρελθόντος. Έχει ο καιρός γυρίσματα.

tl;dr

Αρχίδια, Ο κόσμος τους αγκάλιασε γιατί έβγαλαν 3 εκπληκτικά άλμπουμ, το ένα καλύτερο από το άλλο. Αν είναι να συμπαθούμε συγκροτήματα και καλλιτέχνες μόνο από τις δηλώσεις τους ζήτω που καήκαμε. Εκτός αν νομίζεις ότι όσοι ακούνε black εκθειάζουν τους Burzum επειδή ο Varg έκαιγε εκκλησίες, έκραζε το μέταλ γιατί είναι μουσική που προέρχεται από τους μαύρους ή γιατί έκανε τον Euronymous ελβετικό τυρί.

Σωστό για βαργκ.

COUNT GRISHNAKH ή COUNT(=μετράω) ΧΡΗΜΑ

Αν συνεβαινε μονο αυτο, γιατι τότε να υπαρχει τοση πικρια για αυτους? Και μη μου πεις επειδη εγιναν γνωστοι διοτι ακομα και υπογραφες μαζεψαν καποιοι απο τους οπαδους τους για να τους πουν οτι προδιδουν αυτους και τις ιδεες τους. Αυτο δεν εχει συμβει με αλλο γκρουπ εκτος αν μιλησουμε για το πανκ.

[B]“We’re the underdogs. We haven’t had a Top 10 hit, and we look like a bunch of bums out there. Amidst all this glam and this huge production, we’re going to stick out. But that’s what we’re here for–and that’s what put us here in the first place.” KΙRK HAMMETT [/B]

Φιλε Γρακχε δεν με νοιαζει αν με θεωρουν καταλοιπο ενος γραφικου παρελθοντος. Απο τον Ροκ εφυγα γιατι αρνηθηκα να παιζω Bon Jovi και τους ειπα να πανε να γαμηθουν. Βλεπεις ο καθε παραγωγος επρεπε να εχει ενα κομματι τους στο δυωρο καθημερινο playlist εκεινης της περιοδου υπακουωντας στο his masters voice μη χεσω. Καταλοιπο? Γραφικος? Ας με πουν οπως θελουν.
Για το μονο που με νοιαζει ειναι μηπως ματαιοπονω που καθομαι και ασχολουμαι οπως ηδη ρωτησα κανα δυο να μουν πουν την αποψη τους σχετικα.

Η απάντηση στην τελευταία ερώτησή σου είναι ένα ξερό “ναι”. Μην το ψάχνεις.

Και η περίοδος που ακολούθησε ειναι αυτή κατά την οποία ο Lars και ο Kirk ηταν βουτηγμένοι στην κόκα και ο James στο αλκοόλ!

Επίσης, το νόμισμα εχει παντα 2 όψεις.
Την ίδια περίοδο κινήθηκαν δικαστικά ενάντια στη δισκογραφική τους (Elektra) για να πάρουν οι ίδιοι τα δικαιώματα των τραγουδιών τους, πλέον κυκλοφορούν χωρίς να ειναι κάτω από τη στέγη δισκογραφικής, έκαναν τη συγκεκριμένη κίνηση στα βραβεία του MTV, πήγαν στα Grammy και ευχαρίστησαν τους jethro tull και και και…

Δε νομίζω να ειναι η τυπική μπάντα που ακολουθεί τους κανόνες της μουσικής βιομηχανίας.
ΟΚ, ειναι τετοιο το μέγεθος τους που τους παίρνει να το κανουν, αλλα μεγάλοι δεν έγιναν στο black album.
Μεγάλοι έγιναν στο puppets και την περιοδεία με τον ozzy και ακομα μεγαλύτεροι στο justice. Και αυτά τα άλμπουμ σαν τρελά πουλούσαν.

Δυστυχώς θεωρώ οτι αυτό το “κύμα αποστροφής” που γεύονται οι Metallica εδώ και αρκετά χρόνια το εχουν κερδίσει με το σπαθί τους.Και εξηγούμαι…το “κακό” της “σχέσης” των Μεταλικα με το MTV σε σχέση με άλλες μπάντες είναι απλά οτι μπαίνουν στον αγώνα με γκολ απο τα αποδυτήρια .Οταν για να δεις metal videoclip στα '90’s έπρεπε να περιμένεις κατα τις 11-12 το βράδυ στο Headbangers Ball ενω αντιθέτως to Enter Sandman,Wherever I may Roam & Until it Sleeps παιζόντουσαν πιο συχνά κι απο συχνοουρία αυτό (τουλάχιστον για μένα) λέει πολλα.Και φυσικά το οτι προβάλλονταν τα κλιπς δεν είναι κακο.Κακο ειναι το οτι οι ίδιοι οι Μεταλικα επικρότησαν αυτη την επιλογή του ΜΤV με τις διάφορες εμφανίσεις σε κάτι music awards με 10λεπτη συμμετοχή και άλλα παρόμοια promo events. Πάμε τώρα στο θέμα των τριχών!!! Το ότι σήμερα ένα μεγάλο ποσοστό των μεταλλαδων μουσικών /ακροατών έχει κοντά μαλλιά,ουδόλως οφείλεται στους Μεταλικα ή τους απαλλάσσει απο το έκτρωμα που βλέπαμε με τα βαμμένα νύχια και τα eyeliner στο Cunning Stunts.Ένα κάρο μουσικοί κουρεύτηκαν αλλά σε ελάχιστες περιπτώσεις το χρησιμοποιησαν για να προωθήσουν/προωθηθούν οι ιδιοι.Η κίνηση των Μεταλικα ήταν καθαρά για εμπορικούς σκοπούς.(αυτο το ξανθό μαλλί του Lars πραγματικά πως μπορεί να μου το δικαιολογήσει κάποιος δεν ξέρω!)
Επίσης μεγάλο πλήγμα έχουν δεχθεί για το Some Kind of a Monster dvd.Εδω απλά θα αντιγράψω την ατάκα του Dickinson για την ταινία: “όταν είχα προσωπικά προβλήματα ή θέματα με την μπάντα απλά προσπαθούσα να τα λύσω πίνοντας μια μπύρα ή μεθώντας και οχι κάνοντας ταινία με κάποιους ψυχολόγους να μου λένε τι να κάνω”.
Και τελειώνοντας πριν δει κάποιος την ατάκα απο κάτω στο 1.43 με τη οποία συμφωνώ απόλυτα,να πω απλά ότι είχα πει και σε άλλο thread…Κανείς δεν αμφιβάλλει για την ποιότητά των 5 πρώτων δισκων. Οπως κανείς δεν αμφιβάλλει για την ποιότητα των live τους.Ομως έχουν δώσει δικαιώματά και δικαίως δέχονται πυρά.[U] http://www.youtube.com/watch?v=x9LcJwX9dnE#t=1.42[/U]